اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد موتورهای DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد موتورهای DC

سلام دوستان، خسته نباشید، چند تا سوال داشتم
    1. آیا از موتور های DC می توان به عنوان مولد (دینام) استفاده کرد، مثلا همین آرمیچر های معمولی؟ اگر میتونه، ولتاژ و آمپری که تولید میکنه نسبتش به مقداری که مصرف میکنه چقدره؟
    2. اگر دینام ماشین یک نوع موتور DC هست، چرا وقتی به باتری ماشین وصل میشه نمیچرخه؟ منظورم اینه که اگه بخوایم با یه آرمیچر باتری شارژ کنیم، وقتی به باتری وصل بشه شروع میکنه به چرخیدن، ممنون

رشته من IT هست و اطلاعاتم درباره الکترونیک تجربی هست و خیلی کم، دارم رو یه پروژه کار میکنم ممنون میشم کمکم کنید، با تشکر
    چرخ بر هم زنم ار غير مرادم گردد / من نه آنم که زبوني کشم از چرخ و فلک

پاسخ : کمک در مورد موتورهای DC

1-بله- نسبتش کمتر از یک هست چون در این بین یک سری تلفات بوجود میاد یکیش اطحکاکه
    2-بین باتری ماشین و دینام یه وسیله ای به اسم آفتامات قرار داره که یکی از وظیفه هاش جلوگیری از برگشت جریانه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadfa91
      1-بله- نسبتش کمتر از یک هست چون در این بین یک سری تلفات بوجود میاد یکیش اطحکاکه
      2-بین باتری ماشین و دینام یه وسیله ای به اسم آفتامات قرار داره که یکی از وظیفه هاش جلوگیری از برگشت جریانه
      ممنون محمد آقا ولی اون قسمتی که نوشتید نسبتش کمتر از یک هست دقیق متوجه نشدم، اگه میشه لطفا بیشتر توضیح بدید
      یه سوال دیگه: یه آرمیچر میتونیه با برقی که تولید میکنه یک آرمیچر دیگه رو راه بندازه؟
      بازم ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aram.Azarm
        ممنون محمد آقا ولی اون قسمتی که نوشتید نسبتش کمتر از یک هست دقیق متوجه نشدم، اگه میشه لطفا بیشتر توضیح بدید
        یه سوال دیگه: یه آرمیچر میتونیه با برقی که تولید میکنه یک آرمیچر دیگه رو راه بندازه؟ بازم ممنون
        ولتاژی که تولید می کنه تقسیم بر ولتاژی که مصرف میکنه کمتر از یک هست
        بله میتونه اما مطمئن باشید که سرعت چرخوندن اون دینام بیشتر از سرعت چرخیدن موتوره هست چون مقداری از انرژی همیشه در حال تلف شدنه

دیدگاه

ممنون
          راستی یه سوال دیگه، آفتامات رو چجوری میشه برای موتورهای کوچیک مثل آرمیچر راه اندازی کرد و چطور بفهمیم که یک موتور چه ولتاژ و آمپری رو لازم داره؟

دیدگاه

ممنون
            راستی یه سوال دیگه، آفتامات رو چجوری میشه برای موتورهای کوچیک مثل آرمیچر راه اندازی کرد و چطور بفهمیم که یک موتور چه ولتاژ و آمپری رو لازم داره؟
            شما در مورد خودرو پرسیدی من گفتم آفتامات در حالی که آفتامات خیلی وظایف بیشتری بر عهده داره. در مورد یه موتور کوچیک یه دیود معمولی کار رو راه میندازه. معمولا روی موتور مینویسه و اگر آرمیچر اسباب بازیه ولتاژش 5 ،6 هست

دیدگاه

البته ببخشید که خیلی سوال میکنم، میخوام کارم زود پیش بره، دیود رو باید بین باتری و موتور قرار بدیم؟

دیدگاه

البته ببخشید که خیلی سوال میکنم، میخوام کارم زود پیش بره، دیود رو باید بین باتری و موتور قرار بدیم؟
                قراره دینام باطری رو شارژ کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadfa91
                  قراره دینام باطری رو شارژ کنه؟
                  بله البته میخوام برای هر دو روش تستش کنم، هم شارژ باتری و هم مثلا روشن کردن یک لامپ و یا آرمیچر

دیدگاه

بله البته میخوام برای هر دو روش تستش کنم، هم شارژ باتری و هم مثلا روشن کردن یک لامپ و یا آرمیچر
                    بیا اول یه دینام رو به جهتی مشخص بچرخون بعد رو یکی از سیم ها ولتاژ مثبت تولید میشه اون یکی منفی. مثبت رو از یک دیود رد کن بده به مثبت باتری (سر دیود به سمت باتری) و منفی هم مستقیم به باطری بعد دینام رو در همون جهت مشخص بچرخون. فقط باید توجه داشته که اگه جریان یا ولتاژ تولید شده دینام از یه حدی بالاتر بره ممکنه باتری بتکره یا دیوده بسوزه. در مورد روشن کردن لامپ اگه DC باشه باز به همین صورت مثبت به مثبت و منفی به منفی دیود هم که دیگه لازم نیست.

دیدگاه

ممنون محمد آقا، ببخشید یه چند دقیقه ای برق رفت، راستی الان یه سرچی در مورد دیود کردم دیدم لامپ LED هم یه نوع دیوده، اگه از این لامپ به عنوان دیود استفاده کنم مقداری از انرژی به دلیل روشن شدن LED صرف میشه درسته؟ چون تو خونه چند تا LED دارم

دیدگاه

ممنون محمد آقا، ببخشید یه چند دقیقه ای برق رفت، راستی الان یه سرچی در مورد دیود کردم دیدم لامپ LED هم یه نوع دیوده، اگه از این لامپ به عنوان دیود استفاده کنم مقداری از انرژی به دلیل روشن شدن LED صرف میشه درسته؟ چون تو خونه چند تا LED دارم
                        درسته اما شما 3 ولت بیشتر به LED بدی میسوزه( شاید بخواید با 5 ولت شارژ کنید) از طرف دیگه افت ولتاژی که بعد LED هست خیلی زیاده یعنی خودش کلی مصرف میکنه چیز زیادی واسه باتری نمیمونه. و در ضمن شارژ کردن شاید با جریان 500 میلی آمپر یا بیشتر باشه هیچ LED نمی تونه تحملش کنه. در تئوری میگن LED یه نوع دیوده که فرقی با دیود معمولی نداره اما در عمل اصلا اینطور نیست.

دیدگاه

OK گرفتم، ممنون، اگه سوالی داشتم بازم مزاحم میشم

دیدگاه

سلام، ببخشید یه سوال دیگه، یه موتور DC چه فرقی با یه دینام داره، آیا هر دو یکی هستند یا تفاوتهای فنی با هم دارند؟

دیدگاه

سلام، ببخشید یه سوال دیگه، یه موتور DC چه فرقی با یه دینام داره، آیا هر دو یکی هستند یا تفاوتهای فنی با هم دارند؟
                              یکیه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X