اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با تریاک و موتور AC .

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با تریاک و موتور AC .

با تریاک BT139 و درایور Moc3063 دارم فن کولر آبی رو راه اندازی میکنم ولی وقتی فرمان روشن شدن میدم موتور بجای اینکه بچرخه فقط در جا میزنه جریان حدود 30A هم میکشه.

قدرت موتور 1/2 اسب هستش ولی جریان اولیه 30-40A میکشه با کلید خود کولر.

مشکل چیه بنظرتون؟

پاسخ : مشکل با تریاک و موتور AC .

شماتیک؟

دیدگاه

نتونستم پیدا کنم که moc3063 چقدر جریان خروجیشه منظورم قسمت تریاکشه. حدث میزنم یه قسمت موج سینوسی رو نمیتونه با این جریان سویچ کنه یعنی تریاک رو درست روشن نمیکنه... شایدم اشتباه میکنم

دیدگاه

با سلام
        مشکل از MOC و سوئیچ نیست. توی موتورهای تکفاز چون موقع راه اندازی از سیم پیچ کمکی استفاده میشه جریان خیلی بالایی میکشن. برای موتور کولر حدود همون 30 آمپر.
        من یه اینورتر ساخته بودم با تکفاز همین مشکلو داشتم. ولی سه فاز رو خیلی راحت راه مینداخت.
        شما بجای BT139 اگه از BTA40آ‌ استفاده کنی انشاالله مشکل حل میشه.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
          با سلام
          مشکل از MOC و سوئیچ نیست. توی موتورهای تکفاز چون موقع راه اندازی از سیم پیچ کمکی استفاده میشه جریان خیلی بالایی میکشن. برای موتور کولر حدود همون 30 آمپر.
          من یه اینورتر ساخته بودم با تکفاز همین مشکلو داشتم. ولی سه فاز رو خیلی راحت راه مینداخت.
          شما بجای BT139 اگه از BTA40آ‌ استفاده کنی انشاالله مشکل حل میشه.
          جالبه یه دیمر دارم که با bt136 همین موتور رو روشن میکنه .

حالا این Moc3063 جوابگوی BTA40 هست؟

دیدگاه

من با bta26 و moc3022 موتور کولر 1/2 رو راهندازی کردم
            البته یسری تست های با موتور های سبک دیگه مثل فرز دلر داشتم که کلا bt140 و شمارهای قبلشو میسوزوند ولی این شماره بسیار گردن کلفت است و بدون مشکل راهندازی کرده
            ولی توی یسری بردهای دیگه که moc3022 یا 21 و bt136 کار کردم که فقط دوتا کنتاکتور رو سوچ میکرد بعد مدتی moc میسوخت و هنوزم نتونستم مشکل رو حل کنم
            کسی ایا میدونه باس چه کنیم
            تقریبا مدار بالا هست شماتیک
            هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
            بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
            میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              جالبه یه دیمر دارم که با bt136 همین موتور رو روشن میکنه .

حالا این Moc3063 جوابگوی BTA40 هست؟
              3063 میتونه bta40 رو روشن کنه. من تریاک 700 آمپری رو هم با یه پالس سوزنی ترانس روشن کردم و زاویه آتشش رو کنترل کردم. اصولا گیت تریاک جریان خیلی کمی میخواد. توی استفاده از bta40 من معمولا مقاومت پایه 6 رو اتصال کوتاه و مقاومت پایه 4 رو حذف میکنم.
              دیمره هم عجیب و جالبه. سیم پیچ راه اندازو چکار میکنه؟ سلام منو بهش برسون. :applause:

نوشته اصلی توسط n340
              ولی توی یسری بردهای دیگه که moc3022 یا 21 و bt136 کار کردم که فقط دوتا کنتاکتور رو سوچ میکرد بعد مدتی moc میسوخت و هنوزم نتونستم مشکل رو حل کنم
              کسی ایا میدونه باس چه کنیم
              تقریبا مدار بالا هست شماتیک
              سری moc302x از نوع random phase آ‌هست که zero crossing نداره. البته 305x هم همینطوره. پیشنهاد استفاده از سریهای 3 و 4 و 6 هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                3063 میتونه bta40 رو روشن کنه. من تریاک 700 آمپری رو هم با یه پالس سوزنی ترانس روشن کردم و زاویه آتشش رو کنترل کردم. اصولا گیت تریاک جریان خیلی کمی میخواد. توی استفاده از bta40 من معمولا مقاومت پایه 6 رو اتصال کوتاه و مقاومت پایه 4 رو حذف میکنم.
                دیمره هم عجیب و جالبه. سیم پیچ راه اندازو چکار میکنه؟ سلام منو بهش برسون. :applause:
                سری moc302x از نوع random phase آ‌هست که zero crossing نداره. البته 305x هم همینطوره. پیشنهاد استفاده از سریهای 3 و 4 و 6 هست.
                والا خودمم موندم اون دیمر چطوری کار میکنه!.

اصلا این مقاومت پایه 6 چطوری انتخاب میشه؟

دیدگاه

تو آشغالام یه BTA40-600B پیدا کردم بستم کار کرد! oo:

یعنی چی؟! یعنی BT139 مشکل داره؟

دیدگاه

مقاومت پایه 6 برای محدود کردن جریان گیت استفاده میشه ولی من همیشه شورتش میکنم.
                    مسئله BT139آ‌ بنظرم همون تامین جریان اولیه موتوره که از سیم پیچ راه انداز میگذره تا موتور به دور مناسب برسه و بعدش سوئیچ گریز از مرکز، راه انداز رو خارج و سیم پیچ اصلی رو وارد شبکه میکنه.
                    همینکه راه افتاد خدا رو شکر. :job:

دیدگاه

الان دوباره با همون BT139 امتحان کردم بدون مشکل کار کرد! :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                        الان دوباره با همون BT139 امتحان کردم بدون مشکل کار کرد! :eek:
                        :eek: :eek: :eek:
                        با مقاومت یا بدون مقاومت؟
                        صدای سوئیچ گریز از مرکز رو موقع خاموش و روشن شدن میشنوی یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                          :eek: :eek: :eek:
                          با مقاومت یا بدون مقاومت؟
                          صدای سوئیچ گریز از مرکز رو موقع خاموش و روشن شدن میشنوی یا نه؟
                          با مقاومت 100 اهم تست کردم شد!
                          بله سویچ درست کار میکنه

دیدگاه

پس مشکل مقاومته بوده و جریان گیت :eek:، ولی اصلا با عقل جور در نمیاد. چون خود MOC میتونه 1 آمپر جریان بده. اگه شما فرمان بدی و تریاک روشن نشه، کل اختلاف ولتاژ بین پایه های A1 و A2آ‌ میفته روی مقاومت یعنی مثلا 220 ولت. باز هم یه چیزی حدود 1 آمپر رو بزور میکنه تو گیت تریاک. و البته مقاومته هم دود میشه :eek:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ولی دیگه تریاک باید روشن شه! عجیبه.
                            نکنه شما مقاومت Rin رو کم کردی؟ نه مقاومت پایه شیشو؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                              پس مشکل مقاومته بوده و جریان گیت :eek:، ولی اصلا با عقل جور در نمیاد. چون خود MOC میتونه 1 آمپر جریان بده. اگه شما فرمان بدی و تریاک روشن نشه، کل اختلاف ولتاژ بین پایه های A1 و A2آ‌ میفته روی مقاومت یعنی مثلا 220 ولت. باز هم یه چیزی حدود 1 آمپر رو بزور میکنه تو گیت تریاک. و البته مقاومته هم دود میشه :eek:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ولی دیگه تریاک باید روشن شه! عجیبه.
                              نکنه شما مقاومت Rin رو کم کردی؟ نه مقاومت پایه شیشو؟
                              من جایی ندیدم که این ای سی moc3063 بتونه 1 آمپر بده همه جا توان نوشته شده که 0.125W هم هست.

یک ولتاژ گیت - T1 رو گرفتم با اسکپ یه موج مربعی با فرکانس 50hz و ولتاژ حدود 2 ولت بود در موقع روشن بودن تریاک.

نه مقاومت پایه 6 رو دست کاری کردم. شاید بخاطر ایمنه که من مدار رو روی برد برد سوراخ دار بستم. البته فقط قسمت کم جریان رو. تریاک لحیم کاری شده و روی هیتسینکه.

فرقی نداره که بار روی کدوم ترمینال باشه که؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X