اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد افزایش ولتاژ و جریان خروجی میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد افزایش ولتاژ و جریان خروجی میکرو

با سلام دوستان . من می خواهم 4 تا led که با هم سری شدن رو توسط میکرو روشن کنم ! :wow: چه کار سختی !!! :agree:
    البته میخواهم هم بتونم آند رو توسط میکرو کنترل کنم هم کاتد !
    واسه این کار نیاز دارم که بتونم جریان و ولتاژ خروجی میکرو رو افزایش بدم ... حالا چطور این کارو بکنم ؟؟؟؟
    این کارو میخوام واسه کنترل مکعب LED انجام بدم که هر سطر توسط اند و هر ستون توسط کاتد روشن میشه ...
    امير مسعود مقدم

پاسخ : کمک در مورد افزایش ولتاژ و جریان خروجی میکرو

نوشته اصلی توسط masoud.moghaddam21
    با سلام دوستان . من می خواهم 4 تا led که با هم سری شدن رو توسط میکرو روشن کنم ! :wow: چه کار سختی !!! :agree:
    البته میخواهم هم بتونم آند رو توسط میکرو کنترل کنم هم کاتد !
    واسه این کار نیاز دارم که بتونم جریان و ولتاژ خروجی میکرو رو افزایش بدم ... حالا چطور این کارو بکنم ؟؟؟؟
    این کارو میخوام واسه کنترل مکعب LED انجام بدم که هر سطر توسط اند و هر ستون توسط کاتد روشن میشه ...
    با دوتا ترانزیستور خیلی ساده میتونی این کار رو انجام بدی
    بیس رو با یه مقاومت در حدود 470 اهم به میکرو وصل کن و کلکتور و امیتر رو هم بسته به npn یا pnp بودن ترانزیستور باید به led ها و یا منبع تغذیه مناسب وصل کنی

دیدگاه

پاسخ : کمک در مورد افزایش ولتاژ و جریان خروجی

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
      با دوتا ترانزیستور خیلی ساده میتونی این کار رو انجام بدی
      بیس رو با یه مقاومت در حدود 470 اهم به میکرو وصل کن و کلکتور و امیتر رو هم بسته به npn یا pnp بودن ترانزیستور باید به led ها و یا منبع تغذیه مناسب وصل کنی
      اینو میدونم مهندس اما من نظرم اینه با ترانزیستور PNP کار کنم چون میخوام به آند LED دستور بدم
      چرا مدار زیر کار نمیکنه ؟]
      امير مسعود مقدم

دیدگاه

امیتر ترانزیستور رو به منبع تغذیه (که جریان و ولتاژ دلخواه داره متصل کن) و برای برقراری جریان پایه A.0 رو 0 کن!

فکر کنم اگر از ترانزیستور NPN مثل 2N3904 استفاده کنی بهتر باشه! و پایه بیس رو هم با مقاومت 1K به میکرو متصل کن.
        STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

پاسخ : کمک در مورد افزایش ولتاژ و جریان خروجی

کلکتور ترانزیستور رو به زمین ببند و led ها رو به امیتر و بعد به منبع درست میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Atlantis Engineering
            امیتر ترانزیستور رو به منبع تغذیه (که جریان و ولتاژ دلخواه داره متصل کن) و برای برقراری جریان پایه A.0 رو 0 کن!

فکر کنم اگر از ترانزیستور NPN مثل 2N3904 استفاده کنی بهتر باشه! و پایه بیس رو هم با مقاومت 1K به میکرو متصل کن.
            ممنون مهندس اما واسه کاری که میخوام بکنم لازمه که از ترانزیستور pnp استفاده کنم و در ضمن همونطور که گفتی امیترو به منبع دادم و بیس توسط میکرو 0 و 1 میشه
            امير مسعود مقدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud.moghaddam21
              ممنون مهندس اما واسه کاری که میخوام بکنم لازمه که از ترانزیستور pnp استفاده کنم و در ضمن همونطور که گفتی امیترو به منبع دادم و بیس توسط میکرو 0 و 1 میشه
              در عمل زمانی که با ولت متر ولتاژ پایه های صفر میکرو رو اندازه می گیرم چیزی در حدود 0.4 ولت نشون میده که باعث عدم کارکرد صحیح ترانزیستور PNP میشه. واسه همین گفتم
              STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

با سلام
                دوتا مسئله وجود داره. یکی اینکه مقدار مقاومت بیستون کمه و باید در حد کیلو باشه. چون ممکنه میکرو آسیب ببینه.
                دوم ی که از اولی مهمتره ولتاژ امیتره که اشاره نکردین چقدره؟ اگه بیشتر از 5 ولته باید بین میکرو و ترانزیستور pnp ، یه ترانزیستور npn بذارین.
                کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                  با سلام
                  دوتا مسئله وجود داره. یکی اینکه مقدار مقاومت بیستون کمه و باید در حد کیلو باشه. چون ممکنه میکرو آسیب ببینه.
                  دوم ی که از اولی مهمتره ولتاژ امیتره که اشاره نکردین چقدره؟ اگه بیشتر از 5 ولته باید بین میکرو و ترانزیستور pnp ، یه ترانزیستور npn بذارین.
                  ولتاژم همون 5 ولته ولی دلیل اینکه اگه از 5 بیشتر باشه قبل pnp باید npnبزارم چیه ؟؟؟
                  امير مسعود مقدم

دیدگاه

چون ماکزیمم ولتاژ خروجی میکرو 5 ولته، برای حفاظت، یه دیود داخلی داره که به vccآ‌ وصله و اگه ولتاژ بیشتر از 5 ولت به پایه میکرو برسه اونو به vcc برمیگردونه. تو مدار شما اگه ولتاژ امیتر pnp بیشتر از 5 باشه اختلافش میافته رو امیتر-بیس ترانزیستور و مقاومت بیس. ترانزیستورتون روشن میشه و جریان از طریق مقاومت بیس به میکرو منتقل میشه.
                    حالا اگه مقاومت بیس کم باشه و اختلاف ولتاژ به حدی باشه که جریان زیادی از میکرو عبور کنه میتونه به میکرو آسیب بزنه.
                    اگه شما از یه npn آ‌استفاده کنین این اختلاف ولتاژ میفته روی پیوند کلکتور-بیس اون و میکرو محافظت میشه. در کل اگه تو خروجی از npnآ‌ استفاده کنین با 5 ولت میکرو میتونین هر ولتاژی رو سوئیچ کنین و حد بالای ولتاژ میشه ماکزیمم Vce ترانزیستور خروجی.
                    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X