اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین روش برای پروگرام کردن یک پروژه اجرایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین روش برای پروگرام کردن یک پروژه اجرایی

با سلام خدمت دوستان
    چون در مرحله طراحی برد اولیه برای یک پروژه هستم :
    1 - میخواستم بدونم برای پروگرام میکرو یک پروژه یی که STM32F103 روش داره باید از چه روش برنامه ریزی استفاده کرد :؟ USB یا JTAG ؟
    2 - از لحاظ حفظ امنیت کد، کدووم مطمئن تره؟
    3 - آیا متناسب با روشی که استفاده میشه و پایه هایی که از میکرو برای پروگرام کردن اختصاص پیدا میکنه، میشه از اوون پایه ها بطور سخت افزاری، در پروژه استفاده کرد ؟
    4 - مدار شماتیک تست شده ایی وجود داره برای روش پیشنهادی ؟
    5 - دوستان با توجه به تجربه یی که دارند، توصیه خاصی در این زمینه میتونند بکنند ؟
    زکات علم، نشر آنست ...

پاسخ : بهترین روش برای پروگرام کردن یک پروژه اجرایی

سلام
    1- ارزان ترین روش. چطوری می خوایید با USB پروگرمش کنید؟ من تا جایی که یادمه این میکرو فقط یه بوت-لودر با اینترفیس USART داشت و از USB توش خبری نبوده.
    2- من منظور شما رو از این سوال نفهمیدم ولی اگه شما به فکر امنیت کدتون هستید باید فکر دیگه ای بکنید. به اینتفیس ها چیکار دارید؟
    3- منظورتون اینه که از اون پورت ها به عنوان GPIO استفاده بشه؟ اگه منظورتون اینه که بله.
    4- برای چی؟ چه شماتیکی؟
    5- اولویت شما برای انتخاب اینترفیس چیه؟ چرا این موضوع براتون مهمه؟

دیدگاه

سلام
      اگر با مبدل یو اس بی پروگرام کنید ارزون تر تموم میشه
      قدرتش هم خوبه و بازی در نمیاره
      در حالت بوت پایه های یورات به مد پروگرام میره بعد از ریست هم به مد عادی بر میگرده ولی توانایی دیباگ ندارید
      شماتیک رو هم میتونید از سایت st دانلود کنید
      در مورد امنیت هم ربطی به پروگرامر نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
        سلام
        1- ارزان ترین روش. چطوری می خوایید با USB پروگرمش کنید؟ من تا جایی که یادمه این میکرو فقط یه بوت-لودر با اینترفیس USART داشت و از USB توش خبری نبوده.
        2- من منظور شما رو از این سوال نفهمیدم ولی اگه شما به فکر امنیت کدتون هستید باید فکر دیگه ای بکنید. به اینتفیس ها چیکار دارید؟
        3- منظورتون اینه که از اون پورت ها به عنوان GPIO استفاده بشه؟ اگه منظورتون اینه که بله.
        4- برای چی؟ چه شماتیکی؟
        5- اولویت شما برای انتخاب اینترفیس چیه؟ چرا این موضوع براتون مهمه؟
        ممنون از شما بخاطر جواب
        ولی لزوماً ارزون ترین روش هیچموقه بهترین روش نیست. شاید بهتر بود دغدغه اصلی رو بیان میکردم که همون حفظ کد و امنیت اون هستش.
        پس قسمت اول سوالمو اینطور تغییر میدم که :
        - " آیا روش پروگرام کردن میکرو ربطی به حفظ امنیت کد داره یا نه ؟ با هر روشی میتونیم دسترسی به فیوز بیت ها بیت های لاک کننده داشته باشیم یا خیر ؟ "
        زکات علم، نشر آنست ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omid_refah
          ممنون از شما بخاطر جواب
          ولی لزوماً ارزون ترین روش هیچموقه بهترین روش نیست. شاید بهتر بود دغدغه اصلی رو بیان میکردم که همون حفظ کد و امنیت اون هستش.
          پس قسمت اول سوالمو اینطور تغییر میدم که :
          - " آیا روش پروگرام کردن میکرو ربطی به حفظ امنیت کد داره یا نه ؟ با هر روشی میتونیم دسترسی به فیوز بیت ها بیت های لاک کننده داشته باشیم یا خیر ؟ "
          نه نداره.
          من فیوزبیت نمی بینم! مگه 8بیتی های قدیمیه که فیوز بیت داشته باشه. فیوزبیت لاک کننده نداریم. ما Unique device ID register داریم(هر میکرو داره) که 96 بیت هستش(یه شماره مخصوص میکروی شماست) و واسه هر میکروی یه رقم خاص هستش. قابل تغییر هم نیست. از بین هم نمیره. می تونید توی برنامه تون این کد(سریال مخصوص) رو بخونید و در صورتی که مطابقت نداشت برنامه تون توی حلقه اصلی نره(مثلا). اینجوری حتی اگه کسی برنامه شما رو کپی هم کنه بازم روی میکروهای دیگه(هر میکرویی دیگه حتی از خونواده خودش) جواب نمیده(چون این رمز واسه هر میکرو یه عدد خاص هستش). اینجوری بهتره. :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
            نه نداره.
            من فیوزبیت نمی بینم! مگه 8بیتی های قدیمیه که فیوز بیت داشته باشه. فیوزبیت لاک کننده نداریم. ما Unique device ID register داریم(هر میکرو داره) که 96 بیت هستش(یه شماره مخصوص میکروی شماست) و واسه هر میکروی یه رقم خاص هستش. قابل تغییر هم نیست. از بین هم نمیره. می تونید توی برنامه تون این کد(سریال مخصوص) رو بخونید و در صورتی که مطابقت نداشت برنامه تون توی حلقه اصلی نره(مثلا). اینجوری حتی اگه کسی برنامه شما رو کپی هم کنه بازم روی میکروهای دیگه(هر میکرویی دیگه حتی از خونواده خودش) جواب نمیده(چون این رمز واسه هر میکرو یه عدد خاص هستش). اینجوری بهتره. :agree:
            باز هم ممنونم از سرکار ... راستش من بخاطر کمبود وقت هر قسمتی که باهاش کار میکنم رو میخونم و برنامه مربوط به همون قسمت رو مینویسم
            و تا الان چیزی در مورد این رجیستر نشنیده بودم
            ممنون از شما ... حتماً این کار رو خواهم کرد. باز هم سپاسگذارم
            زکات علم، نشر آنست ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X