اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نرم افزار cnc و نحوه کنترل موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نرم افزار cnc و نحوه کنترل موتور

سلام دوستان
    من یکسری وسایل دارم که اگه شد میخوام برای دل خودم یک cnc بسازم
    من میدونم که استپ موتور رو چطوری راه بندازم الان نمیدونم که چطوری بهشون فرمان بدم؟
    یعنی فرضا من می خوام یک دایره بکشم اول این که توی چه نزم افزاری بکشم ؟ دوم اینکه بعد از اینکه کشیدم و اونم تحلیل کردم چطور به به موتورها بگم با چه سرعتی بچرخه؟

پاسخ : نرم افزار cnc و نحوه کنترل موتور

به نظر من بهترین گزینه mach3 هست برای کنترلر برای کم هم برنامه زیاده مشکلی نداره
    شما شروع کن مکانیک دستگاه رو بساز بقیه اش حله :redface:

دیدگاه

راستش من مشکل زیادی با مکانیکش ندارم اطرافم افراد مکانیکی زیادند خودم هم دست به چارم
      ولی الان نمی دونم اگه من استپ رو با avr یا pic کنترل کنم چطور از این mach3 خروجی بگیرم بدم به avr یا pic ؟؟؟

دیدگاه

با سلام دوست عزیز شما نیازی نیست که استپ رو با میکرو کنترل کنی.
        شما سخت افزار رو بساز و موتور ها رو هم به محور ها کوپل کن. بعدش درایو ها رو به موتور ها متصل کن.
        نرم افزار هایی مثل MACH3 یا KCAM یا CNCPRO مطابق دستورات GCODE داخل برنامه، از طریق پورت پرینتر به درایو ها فرمان میدن و CNC شما حرکت میکنه.
        البته باید تنظیمات نرم افزار و ارتباطات سخت افزاری با هم یکی باشن تا درست کارکنه.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام ممنون دوست عزیز من mach3 رو گرفتم ولی نمیتونم از LPT سیگنال بگیرم الان فقط میخوام یک led رو روشن کنم
          تنظیمات port & pin رو دیدم شماره آدرس پورت lpt توی mach3 و device manager یکی هست
          اول که ویندوز بالا میاد و قبل اینکه mach3 باز بشه پین های lpt مقدار high دارند و وقتی که mach3 رو باز میکنم low میشن ولی دیگه هیچ اتفاقی نمی افته.
          وقتی mach3 رو نصب کردم کلی آیکون آورد روی دسکتاپ من اول mach3 mill رو باز کردم و یک Gcode واردش کردم کدها رو آورد و شکل کار رو هم سمت راست نشون داد ولی فقط روی مد off line شروع به کار کرد که در این حالت پورت هیچی خروجی نمیداد
          بعدش گفتم شاید چون off line هست اینجوریه وقتی می خواستم off line رو خاموش کنم می گفتم اختیاج به ریست خارجی داره که من سعی کردم شماره پینی که برای Estop تعریف شده بود رو (فکر کنم پین 10 بود) تحریک کنم ولی فایده نداشت و اتفاقی نیفتاد این پینی هم که برای Estop تعریف شده بود خودش از اول high هست که من یک بار زمینش کردم و یک بارم به 5 ولت زدمش که هیچی نشد
          بعد یک آیکون دیگه رو باز کردم که اسمش CANCEL بود. توی اون بعد از لود کردن Gcode وقتی که off line خاموش بود استارت شد و نشون میداد که داره حرکت می کنه ولی بازم سیگنالی روی پورت نمیومد.
          من پین هایی که مربوط به pwm محور x و y بود رو امتحان کردم که سیگنال نداشت گفتم شاید دیوتی سایکلش کمه که من روشن شدن led رو نمیبینم بعد پین هایی که مربوط به تعیین جهت محور بود رو چک کردم ولی بازم سیگنال نداشت
          چکار کنم دوستان؟

دیدگاه

مئ خودم با mach3 کارنکردم. ولی با cncpro چند تا فرز cnc راه انداختم که باهاش قالب سازی هم میکنند. cncproآ‌ هم چون تحت داس بود دیگه الان منسوخ شده. معمولا این نرم افزار ها برای کنترل هر محور از 2 پین استفاده میکنن که بسته به تعریف یکی برای پالس و یکی دیگه برای جهت یا هردو برای پالس cw و ccw. چهار تا پین هم برای ورودی که 3 تاش برای لیمیت سوئیچ های سه محور و یکی دیگه برای Estop تعریف میشن. توی یکی از تاپیکها دیدم آموزش kcam بود اگه یه نگاهی بندازی بد نیست.

دیدگاه

آقا خیلی مردی که چندتا cnc راه انداختی که داره کار میکنه منم چن بار سعی کردم یک led رو با باتری روشن کنم نشد
              چندتا تایپیک بود که راجعبه mach3 و همین مشکل پرسیده بودن ولی آخرش همینجوری رها شده بود و به جواب نرسیده بود حالا من kcam رو هم سرچ می کنم
              شما خودت با kcam کار کردی ؟ که اگه من سوال داشتم مزاحمت بشم؟

دیدگاه

دوستان خواهشا بحث رو همین جا ادامه بدید منم دارم پیگیری میکنم ممنون
                در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

چرا تالار CNC کسی نیست ؟ آهان فکر کنم همه بلدن من تازه واردم
                  جناب نورسیده و آقای سامی من Kcam رو گرفتم راحت جواب داد یک درایور ساده با uln2803 بستم تونستم یک استپ موتور رو باهاش بچرخونم حالا باید برم یک درایور یا بخرم یا بسازم البته فکر کنم بسازمش
                  من یک مقدار راجعبه تبدیل عکس به Gcode سوالا داشتم که آقای طراح یک چیزایی توی چندتا تایپیک گفته بودن اگه جواب نگرفتم مزاحم میشم
                  فقط من وقتی سرعت استپ رو یکم زیاد میکنم (حدود 60 دور در دقیقه) پله ها گم میشه مسلما اشکال از درایوره نه؟

دیدگاه

برای منم عجیبه تو تالار cnc همه جواب گرفتند وقتی سوال میپرسی همه میکشند کنار !!! جا داره بازم از آقای طراح تشکر کنم که واقعا کمک زیادی بهم کردند. شما که خروجی Kcam گرفتی میتونی درایور ناسب با استپرموتورت پیدا کنی و تمام

دیدگاه

باسلام
                      متاسفانه من با kcamآ‌ کارنکردم. همونطور که گفتم ما مال زمان داسیم. 7-8 سالی تو کار نصب سیستم cnc و درایو و تعمیراتش بودم. ولی حالا فیلد رو عوض کردیم.
                      اون فرز هایی رو هم که گفتم خودشون استپ موتوری بودن و فقط من سیستمش رو عوض کردم و با یه لب تاپ و نرم افزار cncproآ‌ راش انداختم. این نرم افزار یه باگ های کوچیکی هم داره که بعدا تو کار معلوم شد. البته خیلی جزیی هستن و میشه با یه خط برنامه اصلاحشون کرد.
                      در مورد گم شدن مختصات باید بگم که این در اصل مربوط به ذات استپ موتوره که با افزایش سرعت، گشتاورش کم میشه و بصورت نمایی پایین میاد. علتش هم اینه که تو استپ موتور عاملی که گشتاور تولید میکنه جریانه، خود سیم پیچ موتور هم یه اندوکتانس ثابتی مثل L داره که ثابت زمانی افزایش جریان L/R بدست میاد. با افزایش سرعت، در اصل زمان اعمال پالس به هر سیم پیچ کم میشه و جریان فرصت نمیکنه که به مقدار کافی بالا بره.
                      برای جبرانش چند تا روش بکار میره. یکی اینکه ولتاژ تغذیه رو بالا میبرن. مثلا تا حدود 40 ولت برای موتور های کوچیک. راه دیگه ش سری کردن یه مقاومت چند اهمی وات بالا با هر سیم پیچه که R شاخه رو زیاد و ثابت زمانی رو کم میکنه و جریان شاخه سریعتر بالا میره. ترکیبی از این دو روش هم خیلی خوبه و بسته به پارامتر های مکانیکی بار باید تست و تنظیم بشه.
                      در مجموع استپ موتور برای CNC جالب نیست و فقط برای دست گرمی خوبه. اگه سیستمتون راه افتاد و خواستین کار حرفه ای باهاش بکنین حتما موتورهاشو به سروو تغییر بدین.
                      راجع به تبدیل عکس به GCODE ، ما چند سال پیش اینکارو با نرم افزار ARTCAM کردیم. برنامه شو با فرز زدیم و جواب خیلی خوبی داد. یه تنظیماتی هم داره که موقع تبدیل میپرسه مثل قطر ابزار یا سر کروی یا تخت بودن و غیره که باید درست تنظیم بشن.
                      امیدوارم مفید باشه.

دیدگاه

خوب دوستان اگربخوایم بانرم افزارهایی مثل kcam cncpro یا هر نرم افزار دیگه ای سرومتورهارو کنترل کنیم امکانش هست؟ میشه از همچین چیزی استفاده کرد؟

http://roboeq.ir/#/products/detail/%...1%20%20SG5010/

http://roboeq.ir/products/category/8...%D8%B1%20SD21/

دیدگاه

جناب سامی من برای سرگرمی دارم میسازم اونم چون جدا از علاقه چندتا استپ موتور و موتور dc مجانی بهم رسیده بود :smile: برای همین میخوام درایورش رو هم خودم بسازم یک درایور خیلی ساده حتی روی بردبورد فعلا نمی تونم زیاد خرجش کنم
                          در مورد اون سروویی که عکسش رو گذاشتید بهتر از من میدونید که محدودیت چرخش داره و فیدبک هم نداره و با دیوتی سایکل کنترل میشه خود kcam که فکر نکنم بتونه کنترلش کنه ولی اگه خودتون درایور مناسبش رو طراحی کنید فکر کنم بشه به kcam هم وصلش کرد
                          جناب نورسیده عزیز در مورد رابطه سرعت و گشتاور یک چیزایی میدونستم ولی فکر نمی کردم توی حدود 60 یا 70 دور در دقیقه انقدر جدی بشه که شفت خودشم نچرخه البته موتور من 6ولت 1.2 آمپر هست که من با منبع 5 ولت 5 آمپر و uln2803 که دوتا کانالش رو موازی کرده بودم راهش انداختم
                          با ARTCAM هم یکم بازی کردم قبلا ها باید دوباره برم سراغش
                          خیلی ممنون از راهنماییتون اگه خدا بخواد هفته دیگه راهش میندازم و تا اون موقع حتما سوال هام رو ازتون میپرسم و وقتی کامل شد عکس هم میزارم انشاا...

دیدگاه

اینکه گفتم بهتره از سروو استفاده بشه منظورم این سروو ها نبود. مقصودم موتورهای AC سروو هستن که فیدبک انکودری دارن و در سه مد پوزیشن، سرعت و گشتاور قابل برنامه ریزی هستن. اونا رو اگه بخوایید با پورت پارالل کنترل کنین باید تو مد پوزیشن کانفیگ بشن تا حلقه پوزیشن تو درایو بسته بشه.
                            تو CNC های صنعتی که حلقه پوزیشن تو بخش کنترل بسته میشه درایو، فقط نقش کنترلر سرعت رو داره، یعنی فرمانی که از CNCآ‌ به درایو میاد فرمان کنترل سرعته. و موقعیت کاملا در اختیار سیستم کنترله. ولی در حالت استفاده از کامپیوتر، چون عملا کنترل حلقه باز انجام میشه، اگه به هر دلیلی مختصات جابجا بشه کامپیوتر نمیفهمه و برنامه رو ادامه میده.
                            نوشته اصلی توسط saeed210
                            در مورد رابطه سرعت و گشتاور یک چیزایی میدونستم ولی فکر نمی کردم توی حدود 60 یا 70 دور در دقیقه انقدر جدی بشه که شفت خودشم نچرخه البته موتور من 6ولت 1.2 آمپر هست که من با منبع 5 ولت 5 آمپر و uln2803 که دوتا کانالش رو موازی کرده بودم راهش انداختم
                            استپ موتورها معمولا تو فرکانسهای بالای 1 کیلو هرتز دیگه گشتاورشون افت میکنه.یه نگاهی به دیتا شیت موتورتون بندازین. البته این مورد شما با افزایش ولتاژ تغذیه خیلی بهتر میشه. برای موتور های 4-5 کیلوگرم سانتیمتری، من تا 40 ولت هم بالا بردم البته موتور کمی داغ میکنه که طبیعیه و مشکلی نیست. اساتید استپ موتور میگفتن تا 150 درجه داغ کردن مجازه.
                            البته دمای بالا خودش باعث کاهش قدرت مغناطیسی آهنربای دائم موتور میشه و این موضوع کاهش بازدهی موتور رو بدنبال داره.
                            یه نکته خیلی مهمی که بعد از راه افتادن سیستم خودشو نشون میده نیروییه که مکانیکی ها بهش میگن CUTTING FORCE یا نیروی براده برداری که بصورت یه نیروی مقاوم عمل میکنه و بر خلاف تصورات ما مقدارش هم زیاده. بنابر این برای یه عملکرد مطمئن قدرت موتور ها رو باید چند برابر قدرت مورد نیاز حرکت بدون بار در نظر گرفت.

دیدگاه

آره جناب نورسیده من این سرووهای شما رو توی کارگاه CNCKARAN پیش آقای شخمگر ( اگه اشتباه نکنم اسمشون رو ) دیدم کلا cnc های صنعتی رو با سروو می سازن توی کارگاه زس ان سی کاران فقط یک دستگاه بود که با استپ ساختته بودن اونم برای چاپ سیلک استفاده میشد که اگه پله ها رو هم گم میکرد ضرری به کار نمی رسید
                              نیروی براده برداری هم کی گفته کمه خیلی هم زیاده من با فرز معمولی کار کردم فکر میکنی نیرو کم میخواد ولی وقتی فرز رو میبندی سر دریل میخوای با دست یک جوب توی چوب یا حتی mdf دربیاری میبینی که کار راحتی نیست و نیرو میخواد اونم با فرز کوچیک مثلا 2 میل حالا اگه فرزت 7 و 8 باشه که دیگه هیچی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X