اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال فروس با یک کلمه جواب ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال فروس با یک کلمه جواب ؟

با سلام

بدون سردرد دادن مستقیم سوالم رو میپرسم :

با استفاده از آیسی مگا8 حدود 150 تا LED 1watt سفید رو در زمان های مورد نظر روشن و خاموش میکنم
    ولی این ال ای دی ها با مقاومت 82 اهم 1وات به برق 12 وقلی وصل شدن (به صورت موازی دیگه)
    حالا سوالم این هست که فقط برای روشنم کردن این تعداد LED 1watt که مصرفشون هم حدودا 100 میلی آمپر هست با منیع تغذیه 12 ولتی من نیاز به چند آمپر دارم ؟
    یعنی منبع تغذیه من 12 ولت چند آمپر باید باشه حداقل ؟
    هر کدام از ال ای دی ها هم که حدودا 3.5 ولت هست دیگه......

با تشــــــــکر ، دوستان خواهشا ما رو از دانش خودشون بی بهره نذارن

پاسخ : سوال فروس با یک کلمه جواب ؟

نوشته اصلی توسط sinastar
    با سلام
    بدون سردرد دادن مستقیم سوالم رو میپرسم :
    با استفاده از آیسی مگا8 حدود 150 تا LED 1watt سفید رو در زمان های مورد نظر روشن و خاموش میکنم
    ولی این ال ای دی ها با مقاومت 82 اهم 1وات به برق 12 وقلی وصل شدن (به صورت موازی دیگه)
    حالا سوالم این هست که فقط برای روشنم کردن این تعداد LED 1watt که مصرفشون هم حدودا 100 میلی آمپر هست با منیع تغذیه 12 ولتی من نیاز به چند آمپر دارم ؟
    یعنی منبع تغذیه من 12 ولت چند آمپر باید باشه حداقل ؟
    هر کدام از ال ای دی ها هم که حدودا 3.5 ولت هست دیگه......
    با تشــــــــکر ، دوستان خواهشا ما رو از دانش خودشون بی بهره نذارن
    سلام
    اگر با این آرایش وصل کنید تلفات خیلی زیاده ...
    اگر هرکدام به صورت مجزا خواستید وصل کنید باید از منبع تغذیه 3.3 ولتی یا 5ولتی استفاده کنید ...
    اگر از منبع تغذیه 12 ولتی استفاده میکنید ، بهتره 3تا 3تا با مقاومت 4.7 اهم یک وات سری کنی ... حدودا" 300 میلی آمپر جریان میکشه
    هر کدوم از این سری ها 12*0.3A میشه 3.5وات که ضرب در 50 کنی میشه 180 وات
    موفق باشید
    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

کلا توجه نمودی.یه طراحی بد کردی :angry: :angry:
      چرا 1وات رو 100 میلی امپر رد کردی ؟کلی هزینه کردی اما اندازه پولت نور دریافت نمیکنی :cry:به این میگن اور دیزاین
      اما به هرحال فقط جهت راهنمایی
      شما150تا شاخه 100میلی داری پس جریان کلت میشه15 امپر!پس من بودم یه منبع 20امپری میزاشتم.(البته اگه همه با ه روشن شن میشه 15 امپر.)
      اما .....
      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
        چرا 1وات رو 100 میلی امپر رد کردی ؟کلی هزینه کردی اما اندازه پولت نور دریافت نمیکنی :cry:به این میگن اور دیزاین
        شما150تا شاخه 100میلی داری پس جریان کلت میشه15 امپر!پس من بودم یه منبع 20امپری میزاشتم.(البته اگه همه با ه روشن شن میشه 15 امپر.)
        اما .....
        خودش میگه ولتاژ LED برابر 3.5 ولته که اگر این رو توی معادله توان بگذاریم توی فرمول میشه 300 میلی آمپر ...
        پس 100 میلی آمپر نمیشه ...
        [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
        معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
        معرفی نرم افزار Codewizard PWM
        با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
          اما .....
          با سلام

دوست عزیز شما که میگید بد طراحی کردم خوب راه درستش رو بگو دیگه عزیزم
          من به این نتیجه رسیدم که باید 3 تا 3تا سری کنم
          -------------------------------------------------------------------
          همین جا هم Saman.Asadi عزیز به این نکته اشاره کرد
          اما یک سوال ؟
          یه نفر به من گفت 3تا3تا سری کنم با مقاومت 15 اهمی
          حالا اینجا گفتید مقاومت 4.7 اهم !!!
          خوب حالا از چه مقاومتی استفاده کنم ؟ مقدار میانگین بدست بیارم؟

هر کدوم از این سری ها 12*0.3A میشه 3.5وات که ضرب در 50 کنی میشه 180 وات
          موفق باشید
          دوست عزیز آخه 180 وات که خیلی زیاد میشه !!! میشه 15 آمپر ....... اوه خیلی زیاد نیست ؟
          او شخصی که به من گفت با مقاومت 15 اهمی 3تا سری کن گفتش منبع باید 5.5 آمپر باشه آخه

خوب پیشنهادتون چیه دوست عزیز ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sinastar
            با سلام

دوست عزیز شما که میگید بد طراحی کردم خوب راه درستش رو بگو دیگه عزیزم
            من به این نتیجه رسیدم که باید 3 تا 3تا سری کنم
            -------------------------------------------------------------------
            همین جا هم Saman.Asadi عزیز به این نکته اشاره کرد
            اما یک سوال ؟
            یه نفر به من گفت 3تا3تا سری کنم با مقاومت 15 اهمی
            حالا اینجا گفتید مقاومت 4.7 اهم !!!
            خوب حالا از چه مقاومتی استفاده کنم ؟ مقدار میانگین بدست بیارم؟

دوست عزیز آخه 180 وات که خیلی زیاد میشه !!! میشه 15 آمپر ....... اوه خیلی زیاد نیست ؟
            او شخصی که به من گفت با مقاومت 15 اهمی 3تا سری کن گفتش منبع باید 5.5 آمپر باشه آخه

خوب پیشنهادتون چیه دوست عزیز ؟
            سلام
            شما گفتی 150 تا LED 1watt که میشه 150 وات بدون در نظر گرفتن تلفات روی مقاومت ها میشه 150 وات
            هر LED با ولتاژ 3.5 باید حدود 285 میلی آمپر جریان بکشه تا نور واقعی به شما بده وگر نه نورش کم میشه
            با این حساب سه تا LED به صورت سری ولتاژشون میشه 10.5 ولت که تا 12 1.5 ولت اختلاف هست که باید روی مقاومت افت کنه
            پس مقاومتی که با جریان 285 میلی باعث افت 1.5 ولت میشه رو حساب میکنیم که حدود 5.2 اهم میشه شما باید مقاومت 5.2 اهم 1 وات گیر بیاری
            استاندارد ها رو نمیدونم ولی تا 2 اهم هم بیشتر بزاری خیلی ایراد نداره
            باین حساب شما 50 تا شاخه 285 میلی داری که در مجموع میشه 14.5 شما با یه منبع 15 یا 20 جواب میگیری ولی ترجیحا بیشتر از 15 بزار تا احتمال سوختن
            منبع کم بشه چون توی طولانی مدت آسیب میبینه
            اگر از فلاشر استفاده کنی 15 آمپر به خوبی جواب میده

دیدگاه

خیلی ممنونم از راهنمایی دوستان

واقعا خیلی بدردم خورد
              اما یه سوال :

من وقتی این ال ای دی رو مستقیم به منبع تغذیه 3.5 ولتی وصل می کنم بازم 285 میلی آمپر جریان نمیکشه آخه
              من باید چیکار کنم تا لامپ با حداکثر نور دهی کار کنه ؟

منبع تغذیه هم که 20 آمپر اصلا صرف نمیکنه چون بالای 100 تومن میشه :( حالا موندم چیکار کنم من !!!
              نمیشه از پاور کهنه کامپیوتر استفاده کنم ؟

دیدگاه

دوستان خوبم یه لحظه دقت کنید

خوب من اگه بخام از منبع تغذیه 5ولتی استفاده کنم چی ؟
                از این منبع تغذیه های 5 ولت صنعتی ؟
                اون وقت نیاز به چند آمپر دارم ؟ و اون وقت باید لامپ ها رو چطور ببندم ؟

خواهش میکنم کمک کنید دیگه بخدا بدجوری گیر افتادم :cry2:

منتظرم :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sinastar
                  دوستان خوبم یه لحظه دقت کنید

خوب من اگه بخام از منبع تغذیه 5ولتی استفاده کنم چی ؟
                  از این منبع تغذیه های 5 ولت صنعتی ؟
                  اون وقت نیاز به چند آمپر دارم ؟ و اون وقت باید لامپ ها رو چطور ببندم ؟

خواهش میکنم کمک کنید دیگه بخدا بدجوری گیر افتادم :cry2:

منتظرم :redface:
                  سه تا سه تا سری کن. از این مدار برای هر شاخه استفاده کن:
                  http://www.electroschematics.com/9383/led-constant-current/
                  این جوری رو همه شاخه ها جریان یکیه یعنی حرفه ای در میاد. ترانزیستور هم bc 547 بذار.
                  بعد برای هر شاخه اگه خواستی 100 میلی بذاری تغذیه 12 ولت7 آمپر به بالا بذار اکه 300 میلی خواستی بذاری 20 آمپر به بالا بگیر. این که آمپر تغذیه رو یه خورده بالا تر میگیریم به خاطر اینه که عمر بیشتری داشته باشن و دلیل دوم هم احتمال بی کیفیتی منابع تغذیه هست که یعنی تحمل ماکزیمم رو ندارن
                  پاور کامپیوتر هم میتونی بذاری اگه سالم باشه و ماکزیمم جریانی که روش نوشته کم از 15 آمپر کمتر نباشه.شما از همون 12 ولت 20 آمپر استفاده کنی خیلی بهتره. اگه بخوای 5 ولت استفاده کنی تازه خرجش بیشتر هم میشه. شما با این توانی که میخوای استفاده کنی مسلما باید هزینه تغذیه رو هم بدی
                  لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

با سلام

ببخشید منظور شما این مدار هست :

یعنی برای هر 3 تا لامپ یدونه از این مدار ببندم ؟
                    فقط تو این شما تیک یدونه ال ای دی زده من بجای اون 3تا ال ای دی باید بزنم
                    منظورتون اینه دوست عزیز ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saman.Asadi
                      خودش میگه ولتاژ LED برابر 3.5 ولته که اگر این رو توی معادله توان بگذاریم توی فرمول میشه 300 میلی آمپر ...
                      پس 100 میلی آمپر نمیشه ...
                      خب بزار توفرمول ببینم چطوری شد 300
                      ولتاژورودی 12
                      ولتاز ال ای دی3.5 ولت
                      مقاومت 82 اهم!
                      خب با هم میریم جلو
                      12منهای3.5میشه8.5ولت که باید روی مقاومت بیفته.
                      از طرفی مقاومت 82 گذاشته.پس 8.5 تقسیمبر82 میشه103میلی امپر!!!
                      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sinastar
                        با سلام

ببخشید منظور شما این مدار هست :

یعنی برای هر 3 تا لامپ یدونه از این مدار ببندم ؟
                        فقط تو این شما تیک یدونه ال ای دی زده من بجای اون 3تا ال ای دی باید بزنم
                        منظورتون اینه دوست عزیز ؟
                        بله. برای هر جور ال ای دی با هر تعداد سری که بخوای میشه
                        مقدار مقاومت ها به ولتاژ ورودی. جریان ال ایدی و HFE ترانزیستور ها بستگی داره
                        اینجوری محاسبه میشه:
                        مقاومت بالایی: Vin-0.7)*HFE/led current).
                        مقاومت پایینی: 0.7 تقسیم بر led current
                        راستی ترانزیستور مشابه استفاده کن
                        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

اقا سینا به این سوالام جواب بده تا بتونم کمکت کنم
                          شما این 3.5 ولت رو هر ال ای دی رو از کجا دراوردی؟یعنی روی بستش نوشته بود یا خودت 3.5 ولت با منبع تغذیه دادی؟
                          اگه ال ای دی بسته ای گرفتی؟روش جریان چقدر نوشته؟
                          با هرپین میکرو میخوای چند تا ال ای دی خاموش روشن کنی(از 150 تا)

دیدگاه

سلام.یه LED روشن کردن که این همه طول و تفصیل نداره! بنده خدا رو راهنماییش کنین بره مدارش رو ببنده.
                            دوستمون اشاره کردن که سه تا LED رو با هم سری کن و یه مقاومت کم اهم بذار؛ این پیشنهاد ok هست. اگه ولتاژ گاما هر LED حدود 3.5 باشه؛ضرب در 3 میشه 10.5.
                            12 ولت هم تغذیه ت هست، 12 منهای 10.5 میشه 1.5 ولت.جریان مناسب هم که فرمودین 100 میلی آمپر؛ 1.5 تقسیم بر 0.1 یا همون 100 میلی؛ میشه 15 اهم هم مقاومت باید با این سه تا LED سری کنی.میتونی احتیاطا 18 اهم سری کنی که یه خرده جریان محدودتر بشه برای افزایش ضریب اطمینان و طول عمر.
                            توان مقاومت باید چقدر باشه؟ مشخصه، 100 میلی ضرب در 1.5 ولت میشه 0.15 وات.شما یه مقاومت معمولی بذاری جواب میده.اما احتیاطا 1/4 وات نذار؛ حداقل 1/2 وات و جهت اطمینان بیشتر 1 وات.
                            برای کنترل روشن خاموش کردن با کمترین اتلاف توان تو سوئیچ؛ یه ماسفت خوشگل با یه درایور پوش-پول ببند و قال و قضیه رو بکن.
                            ماسفت 30N03 رو پیشنهاد میکنم که SMD هم هست و یه خرده کلاس پروژه ت رو میبره بالا :mrgreen: اگه نشد هم کلی ماسفت هست واسه اینکار.پیشنهادم ماسفتهای ولتاژ پایین و جریان بالا هست که مقاومت حالت هدایتشون کمه.
                            این مدار رو ببندین و به جای BJT؛ از ماسفت استفاده کنین.

با گیت ماسفت هم یه مقاومت 10 اهم سری کن(به عبارت بهتر؛به جای R1) و بده به خروجی این مدار(VE)

با بیس این ترانزیستور ها یه مقاومت 4.7کیلو سری کن و بده به میکرو.

خیالت راحت باشه که قسمت سوئیچ مثل.... :mrgreen: کار میکنه.

دیدگاه

منهای3.5میشه8.5ولت که باید روی مقاومت بیفته.
                              از طرفی مقاومت 82 گذاشته.پس 8.5 تقسیمبر82 میشه103میلی امپر!!!
                              این فرمول شما خیلی برام لازم بود ، ممنون

اینجوری محاسبه میشه:
                              مقاومت بالایی: Vin-0.7)*HFE/led current).
                              مقاومت پایینی: 0.7 تقسیم بر led current
                              راستی ترانزیستور مشابه استفاده کن
                              دوست عزیز خیلی متشکرم که این همه برای من وقت گذاشتی ولی من رشته ام کامپیوتر هست و بعضی اطلاعات الکترونیکی رو نمیدوم
                              البته مولتی متر Victor 88c دارم
                              ولی واقعیتش نمیدونم این HFE چطور اندازه گیری میشه !!
                              من میخاستم بجای هر 2 ترانزیستور از BC547 استفاده کنم

اقا سینا به این سوالام جواب بده تا بتونم کمکت کنم
                              شما این 3.5 ولت رو هر ال ای دی رو از کجا دراوردی؟یعنی روی بستش نوشته بود یا خودت 3.5 ولت با منبع تغذیه دادی؟
                              اگه ال ای دی بسته ای گرفتی؟روش جریان چقدر نوشته؟
                              از شما هم ممنون و جوابتون
                              رو بسته ولتاژ ننوشته و من ولتاژ 3.5 رو فقط بر اساس تجربیات قبلی خودم گفتم
                              تا جایی که من میدونم ال ای دی ها 1 وات 3.3 الی 3.7 هستن ولتاژشون
                              حالا ممکنه من هم اشتباه میکنم ، خوب درستش رو شما بگو دیگه عزیزم
                              زکات علم آموختن است

با هرپین میکرو میخوای چند تا ال ای دی خاموش روشن کنی(از 150 تا)
                              1 پین میکرو میره ترانزیستور 547 رو تحریک میکنه و یک رله 12 ولت 10 آمپر وصل میکنه و تمام ال ای دی ها به کمک همین رله روشن میشن

برای کنترل روشن خاموش کردن با کمترین اتلاف توان تو سوئیچ؛ یه ماسفت خوشگل با یه درایور پوش-پول ببند و قال و قضیه رو بکن.
                              ماسفت 30N03 رو پیشنهاد میکنم که SMD هم هست و یه خرده کلاس پروژه ت رو میبره بالا :mrgreen: اگه نشد هم کلی ماسفت هست واسه اینکار.پیشنهادم ماسفتهای ولتاژ پایین و جریان بالا هست که مقاومت حالت هدایتشون کمه.
                              این مدار رو ببندین و به جای BJT؛ از ماسفت استفاده کنین.
                              اتفاقا منم همین فکر رو کردم ولی من ماسفت IRFP260 رو در نظر گرفتم که 280 وات هست

دوستمون اشاره کردن که سه تا LED رو با هم سری کن و یه مقاومت کم اهم بذار؛ این پیشنهاد ok هست. اگه ولتاژ گاما هر LED حدود 3.5 باشه؛ضرب در 3 میشه 10.5.
                              12 ولت هم تغذیه ت هست، 12 منهای 10.5 میشه 1.5 ولت.جریان مناسب هم که فرمودین 100 میلی آمپر؛ 1.5 تقسیم بر 0.1 یا همون 100 میلی؛ میشه 15 اهم هم مقاومت باید با این سه تا LED سری کنی.میتونی احتیاطا 18 اهم سری کنی که یه خرده جریان محدودتر بشه برای افزایش ضریب اطمینان و طول عمر.
                              توان مقاومت باید چقدر باشه؟ مشخصه، 100 میلی ضرب در 1.5 ولت میشه 0.15 وات.شما یه مقاومت معمولی بذاری جواب میده.اما احتیاطا 1/4 وات نذار؛ حداقل 1/2 وات و جهت اطمینان بیشتر 1 وات.
                              دوست عزیز از بابت این فرمول محاسبه مقاومت شما هم خیلی ممنون چون در آینده خیلی بدردم میخوره

----------------------------------------------------------------
                              اما دوستان خوبم اجازه بدید من یک نکته رو اشاره کنم
                              در پست های اول همین تاپیک بعضی دوستان گفتن که چرا از منبع 5 ولتی استفاده نمیکنی؟
                              منم در پست آخرم سوال اصلیم این بود که لطف کنید به من بگید اگر از منبع 5 ولتی استفاده کنم اونوقت لامپ ها رو با چه آرایشی باید ببندم و چند آمپر استفاده کنم ؟؟
                              چون تو سایت دیدم که منبع 5 ولتی خیلی ارزونتر از 12 ولتی هست به خاطر اون برای کاهش هزینه میخام از منبع 5 ولتی استفاده کنم ، که البته اونم بدون راهنمایی دوستان خوبم برای میسر نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X