اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کم بودن ولتاژ خروجی پورت a در at mega32 هنگام استفاده همزمان از 4 پورت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کم بودن ولتاژ خروجی پورت a در at mega32 هنگام استفاده همزمان از 4 پورت

سلام مهندسین
    من برای یه کاری نیاز دارم که از هر 4 تا پورت atmega32 بعنوان خروجی استفاده کنم :agree: بطور مثال میخوام 32 تا led رو روشن کنم که همشونم با مقامت 220 اهم به میکرو متصل شدن
    حالا مشکل اینجاست که زمان استفاده همزمان از 4 تا پورت ولتاژ پورت a از مابقی پورت ها کمتره و باعث میشه میزان نور led های اون پورت کمتر بشه از دیگر پورت ها /
    در ضمن jtag رو هم غیر فعال کردم
    برنامه هم چیزه خاصی نیست (تمام پورت ها 1 بشن 1 ثانیه صبر کنن و 0 بشن )(یه چشمک زن)
    حدس زدم شاید از میکرو باشه ، اونم عوض کردم اما بازم فرق نکرد
    پروگرمر هم stk500 میباشد !
    :surprised:

حالا نظرتون چیه اساتید ؟؟؟
    امير مسعود مقدم

پاسخ : کم بودن ولتاژ خروجی پورت a در at mega32 هنگام استفاده همزمان از 4 پورت

شاید مشکل از تغذیه ات باشه...از تغذیه با جریان دهی بالاتر استفاده کن
    و اینکه باز چک کن ببین تمام پورتهاتو خروجی تعریف کردی

دیدگاه

فکر کنم هر میکرو واسه پین های VCC ,GND یه جریان مجاز در نظر میگیره که شما نباید بیشتر از این جریان رو ازش بکشیی
      فکر کنم شما واسه روشن کردن این تعداد LED جریان زیادی دارید میکشید و باعث افت ولتاژ شده

دیدگاه

---
        اگر روزی بفهمی همه چیزایی که از بچگی تا حالا بهت گفتن بی اساس یا دروغه چه حالی میشی؟
        کارمندان نابکار، از دزدان و آشوبگران بیشتر به کشور آسیب ميآ‌رسانند

دیدگاه

این کار شما اصولی نیست اصلا
          هر پورت یک مقدار جریان مجاز دارد . دقیق یادم نیست اما گمانم 20 میلی هست
          و نکته ای که شما باید وجه داشته باشی اینه که یک جریان مجاز خود میکرو هم هست که باید توی دیتاشیت بخونیش
          قطا کمتر از 640=8*4*20 میلی آمپر هست بایتی از آی سی های درایور استفاده کنی حتما با این شرایط
          موفق باشی
          هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Laleh_s
            شاید مشکل از تغذیه ات باشه...از تغذیه با جریان دهی بالاتر استفاده کن
            و اینکه باز چک کن ببین تمام پورتهاتو خروجی تعریف کردی
            از منبع تغذیه آزمایشگاهی استفاده میکنم
            امير مسعود مقدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
              فکر کنم هر میکرو واسه پین های VCC ,GND یه جریان مجاز در نظر میگیره که شما نباید بیشتر از این جریان رو ازش بکشیی
              فکر کنم شما واسه روشن کردن این تعداد LED جریان زیادی دارید میکشید و باعث افت ولتاژ شده

ممنون اما این مشکل زمانی بوجود میاد که تمامی پورت ها output هستند اما من به هر پورت یه led در عمل وصل کردم واسه تست که میشه 4 تا led پس فک نمیکنم به جریان کشی مرتبط باشه
              امير مسعود مقدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DDR3
                این کار شما اصولی نیست اصلا
                هر پورت یک مقدار جریان مجاز دارد . دقیق یادم نیست اما گمانم 20 میلی هست
                و نکته ای که شما باید وجه داشته باشی اینه که یک جریان مجاز خود میکرو هم هست که باید توی دیتاشیت بخونیش
                قطا کمتر از 640=8*4*20 میلی آمپر هست بایتی از آی سی های درایور استفاده کنی حتما با این شرایط
                موفق باشی
                مهندس من تو برنامه همه پورت ها رو output معرفی کردم اما در عمل واسه تست به هر پورت یه led وصل کردم اما بازم پورت a کم نورتره
                امير مسعود مقدم

دیدگاه

---
                  اگر روزی بفهمی همه چیزایی که از بچگی تا حالا بهت گفتن بی اساس یا دروغه چه حالی میشی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط داود رهایی
                    LED ها رو چک کردید که مثل هم باشند؟ :redface:
                    مقاومتها هم یکی هستند؟
                    گاهی اشتباهات اینجوری پیش میاد
                    آره مهندس led ها دقیقا مثل هم هستند و حتی از نوعی هستند که جریان و ولتاژ مصرفیشون کمه و باز هم چون شما گفتین به رنگ مقاومت ها اعتماد نکردم و با اهم متر مقدارشون رو اندازه گرفتم ولی بازم درست نشد !

جالبه از کدوم از اساتیدم میپرسم تا حالا به این موضوع برنخوردن چون خیلی کم پیش میاد که از 4 تا پورت همزمان بصورت output استفاده بشه
                    امير مسعود مقدم

دیدگاه

---

دیدگاه

بهتره برای رفع مشکل از آی سی درایور مثل 74hc573 یا برای هر LED از یک ترانزیستور مثل 2N3904 استفاده کنی
                        STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

یه کشف جدید !!!

دوستان اینو فهمیدم که زمانی ما 4 تا پورت رو 1 میکنیم بدون اینکه مصرف کننده ای به پورت a وصل باشه و ولتاژو اون پورت رو با مولتی متر میگیریم بهمون 5 ولت رو نشون میده اما زمانی که یه led به یکی از پین های پورت a وصل میکنیم مابقی پین های همون پورت ولتاژشون افت میکنه (در حد 4.1 ولت) !
                          این اتفاق فقط در مورد پورت a میفته ...
                          حالا نظرتون چیه ؟؟؟
                          امير مسعود مقدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud.moghaddam21
                            یه کشف جدید !!!

دوستان اینو فهمیدم که زمانی ما 4 تا پورت رو 1 میکنیم بدون اینکه مصرف کننده ای به پورت a وصل باشه و ولتاژو اون پورت رو با مولتی متر میگیریم بهمون 5 ولت رو نشون میده اما زمانی که یه led به یکی از پین های پورت a وصل میکنیم مابقی پین های همون پورت ولتاژشون افت میکنه (در حد 4.1 ولت) !
                            این اتفاق فقط در مورد پورت a میفته ...
                            حالا نظرتون چیه ؟؟؟
                            جالبه
                            با بقیه میکرو ها هم همینو تست کردید؟مثل atmega16 or atmega8?

دیدگاه

خوب طبیعیه .
                              شما اصلا اجازه ندارید از همه پورتها جریان 20 میلی آمپر رو یه جا بکشی. همون طور که دوستان گفتن 32*20=640 ma شما اگه می خوای از همه پورتها استفاده کنی باید با ترانزیستور درایو کنی اما اگه هر پورتت محدود به چنتا دونه ال ای دی هست به صورت کاملا غیر اصولی می تونی مستقیم وصل کنی به میکرو.حالا اگه می خوای مطمئن شی به پورت A یه ال ای دی وصل کن به پورت D هم همینطور و فقط با یه ال ای دی کار کن می بینی نورشون در این حالت برابر هست.ضمنا این میکرو هایی که ما استفاده می کنیم(تا اونجایی که اطلاع دارم) همه چینی هست و کیفیت مطلوب رو نداره.
                              اسمم بابا برقيه مي دونين کارم چيه دلم مي خواد همه جا که با کمک شما
                              مصرف برق کم بشه تا برقمون قطع نشه
                              مصرف بي رويه کار خيلي بديه موقع پخش کارتون برق تلويزيون
                              اگه يه دفعه بره حوصله مون سر مي ره
                              هرگز نشه فراموش لامپ اضافي خاموش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X