اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت ربات مسیر یاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت ربات مسیر یاب

سلام.
    مثل همه کسایی که می خوان ربات مسیر یاب بسازن من هم در انتخاب نوع و قطعات مورد نیاز با مشکل رو به رو هستم.
    مشکل مهمی که دارم هم اینه که در شهر ما این چیزا یا کلا نیست یا به سختی پیدا میشه.

برای شروع کار ساخت ربات می خوام یه ربات ساده سه سنسوری بسازم و در آینده به تدریج تعداد سنسورها رو زیاد کنم.
    و اینکه می خوام از atmega32 و برنامه نویسی c با Codevision انجام بدم.

چیزی که الان منظور نظر من از ایجاد این تاپیک هست :
    لیست قطعات مورد نیاز و تعداد و نقشه های اولیه.
    چون باید قطعات را به صورت اینترنتی تهیه کنم پس لیست کامل می خوام . از مقاومت و آی سی ها تا موتور و سنسور و ....

یک اطلاعات کلی دارم مثل رگولاتور ولتاژ برای مدار تغذیه، درایو موتور ، پ امپ برای صفر و یک کردن خروجی سنسور و ...

در ضمن برد آموزشی موجود در فروشگاه رو هم دیدم ولی از اون نمی خوام استفاده بکنم.
    لطفا کمک کنید . و اگه میشه تو همین تاپیک جواب بزارین .

پاسخ : کمک در لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت ربات مسیر یاب

سلام .
    از دوستان عزیز ربات ساز خواهشمند است که جواب من رو بدن.

من فقط یه لیست قطعات می خوام ، فقط همین . هرچند با مطالعه قسمت های مختلف این بخش اطلاعات بسیار مفید و خوبی بدست آوردم ولی بازم لیست قطعات رو بطور کامل بدست نیاوردم .

اینم رو هم بگم که تا حالا هیچ نوع مدار ساده الکترونیکی هم درست نکردم . چه برسد به avr ، ولی این توانایی رو تو خودم می بینم که می تونم این کار رو انجام بدم ، بخصوص اینکه توانایی برنامه نویسیم چه با بیسک چه با c بد نیست و در کل دید برنامه نویسیم خوبه .

لطفا کمک کنید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yosef.podine
      سلام .
      از دوستان عزیز ربات ساز خواهشمند است که جواب من رو بدن.

من فقط یه لیست قطعات می خوام ، فقط همین . هرچند با مطالعه قسمت های مختلف این بخش اطلاعات بسیار مفید و خوبی بدست آوردم ولی بازم لیست قطعات رو بطور کامل بدست نیاوردم .

اینم رو هم بگم که تا حالا هیچ نوع مدار ساده الکترونیکی هم درست نکردم . چه برسد به avr ، ولی این توانایی رو تو خودم می بینم که می تونم این کار رو انجام بدم ، بخصوص اینکه توانایی برنامه نویسیم چه با بیسک چه با c بد نیست و در کل دید برنامه نویسیم خوبه .

لطفا کمک کنید .
      نگران نباشید ساختنش راحته.
      بفرمایید اینم لیست اولین روباتی که ساختم(سه سنسوره کد ویژن به زبان C):
      دوعدد موتور700 دور ZGA28. هر دوری باشه اشکالی نداره.
      دو عدد چرخ 5 سانتی متری.
      1 عدد چرخ هرزگرد ساچمه ای8 میلی متری.
      3 عدد سنسور cny70.(بیشتر بگیرید که سوخت عوض کنید)
      1عدد اپ امپ lm324
      سه عدد مولتی ترن 10 کیلو اهم.
      3 تا مقاومت 39 کیلو. 3 تا 220 اهم.3تا 1 کیلو. سه تا ال ای دی معمولی.
      درایور l293.
      پایه آی سی 14 پین. 16 پین. 40 پین.
      1 عدد رگولاتور 7805(بیشتر بگیرید). 2 عدد خازن 1000 میکروفاراد 25 ولت. 8 عدد دیود5819. کانکتور مخابراتی 5 پین. کانکتور 2 پین.
      برد سوراخدار 567 سوراخ 2 عدد.
      چند عدد بست زیپی برای بستن موتور.
      شاسی روبات. هر چی باشه خوبه. تخته هم بذاری خوبه.
      چند تا پیچ مهره و اسپیسر

لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

با تشکر.
        تو خرید موتور با مشکل مواجه شدم . این موتور رو پیدا نمی کنم . اکثر فروشگاهای اینترنتی ندارن.
        چند مدل دیگه معرفی کنید که هم مناسب باشه و هم راحت تر پیدا بشه .

من دارم قطعات رو از سایت روبوایکیو می خرم . این موتوری که شما گفتین رو تموم کرده . موتور تایوانی داره و مشخصاتشون ، بخصوص گشتاورشون فرق می کنه .
        12 ولت 800 دور ZGA25 چطوره برای یه رباث ساده؟

دیدگاه

با تشکر.
          تو خرید موتور با مشکل مواجه شدم . این موتور رو پیدا نمی کنم . اکثر فروشگاهای اینترنتی ندارن.
          چند مدل دیگه معرفی کنید که هم مناسب باشه و هم راحت تر پیدا بشه .

من دارم قطعات رو از سایت روبوایکیو می خرم . این موتوری که شما گفتین رو تموم کرده . موتور تایوانی داره و مشخصاتشون ، بخصوص گشتاورشون فرق می کنه .
          12 ولت 800 دور ZGA25 چطوره برای یه رباث ساده؟
          خواهش میکنم.بین 200 دور تا 700 دور هر چی بگیری خوبه مهم نیست. 800 دور هم خوبه ولی گشتاورش پایینه. حساب کن اگه بخواد ربات با این سرعت کار کنه که پرواز میکنه. همون 200 هم زیادیه. شما بعد قراره سرعت موتور رو با pwm کم کنید. این نکته رو هم بگم که zga28 قدرت بیشتری نسبت به 25 داره. ولی بازم خیلی مهم نیست.. چون این روبات ساده فقط برای یادگیری خوبه. ولی خوب اگه یه موتور درست حسابی بگیری به درد آینده هم میخوره. حدود 250 دور تا 300 دور بگیری بهتره

دیدگاه

سلام.
            من تازه تونستم این قطعات تهیه کنم .

نقشه اتصال سنسور و مدار تغذیه رو نمی دونم چیکار کنم.
            دیگه اینکه نباید برای موتورها 12 ولت ثابت داشته باشیم . بعد با PWM تغییر بدیم . برای اون چکار کنم؟

دیدگاه

سلام.
              من تازه تونستم این قطعات تهیه کنم .

نقشه اتصال سنسور و مدار تغذیه رو نمی دونم چیکار کنم.
              دیگه اینکه نباید برای موتورها 12 ولت ثابت داشته باشیم . بعد با PWM تغییر بدیم . برای اون چکار کنم؟
              یه مدارlm317 تو ورودی درایور موتور بزارید تا بتونید علاوه بر pwm ولتاژ تغذیه موتور ها رو هم کم و زیاد کنید
              ببینید اینجا به طور کامل تو 8 صفحه ریز به ریز در مورد ساخت یه روبات مسیر یاب توضیح داده. در مورد همه ی اینایی که فرمودی هم هست
              http://www.pnuha.com/thread-12435.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X