اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سافت سوئیچینگ (soft switching)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سافت سوئیچینگ (soft switching)

با سلام

دوستان در مورد استفاده از تکنیک سافت سوئیچینگ (soft switching) در منابع تغذیه سوئیچینگ اگه اطلاعاتی دارن در این تاپیک قرار بدن

مثلا در مورد کلیات و توپولوژی ها،کنترلرها،انواع روش هایی که در این تکنیک استفاده میشه،مزایا و معایب و...

اگه منبع مناسبی سراغ دارید لطفا لینک دانلود رو قرار بدید.

اگه تجربه عملی دارین لطفا بیان کنید.

ممنون
    بزرگي سراسر به گفتار نيست

دو صد گفته چون نيم کردار نيست

پاسخ : سافت سوئیچینگ (soft switching)

در پست دوچرخه برقی که در امضای من وجود دارد به نکات مورد نیاز اشاره شده است.
    بهترین روش کنترل استفاده از مدارهای مجتمع است که متاسفانه هیچ کدا در ایران وجود ندارد.
    مزیت این روش رساندن تلفات خود سوئیچ به عددی نزدیک صفر و بالا بردن راندمان است.
    بهترین منبع برای مطالعه اینترنت می باشد.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
      در پست دوچرخه برقی که در امضای من وجود دارد به نکات مورد نیاز اشاره شده است.
      بهترین روش کنترل استفاده از مدارهای مجتمع است که متاسفانه هیچ کدا در ایران وجود ندارد.
      مزیت این روش رساندن تلفات خود سوئیچ به عددی نزدیک صفر و بالا بردن راندمان است.
      بهترین منبع برای مطالعه اینترنت می باشد.
      ممنون از پاسختون

خوب اگه مدار مجتمع تو ایران وجود نداشته باشه پس چه جوری میشه کار کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elecengin
        ممنون از پاسختون

خوب اگه مدار مجتمع تو ایران وجود نداشته باشه پس چه جوری میشه کار کرد؟
        خوب به راحتی میشه ای سی های مورد نیاز رو وارد کرد
        امروزه ای سی های خیلی زیادی به صورت حرفه ای برای سافت سوئیچینگ طراحی شده اند شما می توانید با توجه به نیاز و کاری که می خواهید انجام دهید این ای سی را وارد کنید
        وارد کردن قطعه هم چندان مشکل نیست خیلی از سایت ها و فروشگاه های الکترونیکی این کار را برایتان انجام می دهند حتی اگر فقط یک ای سی بخواهید.
        ای سی های شرکت لینیر رو حتما بررسی کنید.

sigpic

دیدگاه

مهندس جان

در مورد سوئیچ ها چیه؟سوئیچ های مخصوص باید استفاده بشن؟

بیشترین راندمان که میشه تو این تکنیک بدست آورد چقدره؟

و موضوع دیگه اینکه تو سافت سوئیچینگ اگه زیر 20% تا 30% توان منبع ازش بار بگیریم راندمان به شدت افت میکنه؟

دیدگاه

مهندس جان

در مورد سوئیچ ها چیه؟سوئیچ های مخصوص باید استفاده بشن؟

بیشترین راندمان که میشه تو این تکنیک بدست آورد چقدره؟

و موضوع دیگه اینکه تو سافت سوئیچینگ اگه زیر 20% تا 30% توان منبع ازش بار بگیریم راندمان به شدت افت میکنه؟
            چندان فرقی نداره
            اما برخی شرکت ها جدیدا برای هر کاربرد سوئیچ جدا تولید می کنن البته سوئیچ هایی که برای هارد سوئیچ استفاده میشه رو میشه برای سافت سوئیچ به کار برد اما برعکس نه
            موضوع بار و توان در این منابع خیلی خیلی پیچیده است اما میشه با تکنیک هایی کاری کرد تا راندمان خوبی داشته باشیم
            ولی بیشتر مواقع از سافت سوئیچینگ برای توان های بسیار بالا با مصرف انرژی ثابت یعنی بار ثابت استفاده می کنند.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
              چندان فرقی نداره
              اما برخی شرکت ها جدیدا برای هر کاربرد سوئیچ جدا تولید می کنن البته سوئیچ هایی که برای هارد سوئیچ استفاده میشه رو میشه برای سافت سوئیچ به کار برد اما برعکس نه
              موضوع بار و توان در این منابع خیلی خیلی پیچیده است اما میشه با تکنیک هایی کاری کرد تا راندمان خوبی داشته باشیم
              ولی بیشتر مواقع از سافت سوئیچینگ برای توان های بسیار بالا با مصرف انرژی ثابت یعنی بار ثابت استفاده می کنند.
              آره فکر کنم یکی از معایب سافت سوئیچینگ باشه که تو توان ثابت خوب جواب میده

فکر کنم علتش هم محاسباتی که برای بحث رزنانس میشه؟

دیدگاه

آره فکر کنم یکی از معایب سافت سوئیچینگ باشه که تو توان ثابت خوب جواب میده

فکر کنم علتش هم محاسباتی که برای بحث رزنانس میشه؟
                بله دقیقا علتش برهم خوردن تشدید مدار است.

sigpic

دیدگاه

مقدمه سافت سوئیچینگ

بیان این امر بدیهی است،هنگامیکه ولتاژ در مدار سوئیچ زنی on می باشد جریان off و زمانیکه جریان در مدار on می باشد ولتاژ off است

در این صورت ما هیچ توان تلفاتی ناشی از سوئچینگ را نداریم.اما به دلیل ناخالصی سوئیچ ها و ایجاد hard switching عملا این حالت ها

اتفاق نمی افتد و overlap (هم پوشانی) بین شکل موج ولتاژ و جریان روی می دهد.یعنی هنگام On شدن ولتاژ،جریان off نیست وبلعکس.

که این موضوع در شکل زیر نمایش داده شده است.

مشکلاتی که hard switching بوجود می آورد عبارتند از:

افزایش تلفات سوئچینگ

افزایش فشار بر سوئیچ و افزایش حرارت

افزایش EMI مدار به دلیل di/dt و dv/dt

افزایش اتلاف انرژی به دلیل وجود جریان های سرگردان در سلف و خازن

جهت رفع این مشکل تکنیک soft switching مطرح می شود.استفاده از این تکنیک در واقع overlap بین شکل موج جریان و ولتاژ

را از بین می برد که این مو ضوع مزایای زیر را در بر خواهد داشت:

کاهش تلفات سوئچینگ

کاهش فشار روی سوئیچ ها و کاهش حرارت

امکان افزایش فرکانس مدار

شکل زیر شکل موج جریان و ولتاژ در حالت سوئچینگ نرم را نشان می دهد.

دیدگاه

سلام
                    وقت به خیر
                    بنده دنبال ساخت یک تغذیه متغیر از 5 تا 20 ولت 10 آمپر هستم. با آی سی l4970 ساختمش ولی خروجی مدار خیلی کند بالا میره و اصلا به درد تغذیه نمی خوره. نمیدونم که مشکل از کجاست؟ گفتم شاید به خاطر اینه که این آی سی قابلیت soft start داره. توی سرچ به پست شما برخوردم.
                    توی آخرین مطلب صحبت از مدار کردید ولی مداری ندیدم شاید به خاطر اینه که پست مال 7 سال پیشه

دیدگاه

سلام ، حتما با این آیسی باید باشه منبع شما؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط اسرافیل نمایش پست ها
                      سلام
                      وقت به خیر
                      بنده دنبال ساخت یک تغذیه متغیر از 5 تا 20 ولت 10 آمپر هستم. با آی سی l4970 ساختمش ولی خروجی مدار خیلی کند بالا میره و اصلا به درد تغذیه نمی خوره. نمیدونم که مشکل از کجاست؟ گفتم شاید به خاطر اینه که این آی سی قابلیت soft start داره. توی سرچ به پست شما برخوردم.
                      توی آخرین مطلب صحبت از مدار کردید ولی مداری ندیدم شاید به خاطر اینه که پست مال 7 سال پیشه
                      سافت استارت فقط هنگامی که برای اولین بار مدار به برق وصل میشه عکل میکنه بعد از اون از مدار حذف میشه یک جورایی

دیدگاه

سلام جناب parsaperformance و تشکر بابت پاسخ تون
                        راستش مشکل اصلی من در پروتئوس هست. یه منبع 8 آمپر با l4970 توی پروتئوس ساختم که اصلا منطقی کار نمی کنه.
                        تنظیم پذیری ولتاژ خروجیش، افتضاحه. مدارش رو دقیقا طبق دیتاشیتش بستم.
                        لطفا اگه تجربه کار با l4970 رو دارید، راهنمایی بفرمایید. ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اسرافیل نمایش پست ها
                          سلام جناب parsaperformance و تشکر بابت پاسخ تون
                          راستش مشکل اصلی من در پروتئوس هست. یه منبع 8 آمپر با l4970 توی پروتئوس ساختم که اصلا منطقی کار نمی کنه.
                          تنظیم پذیری ولتاژ خروجیش، افتضاحه. مدارش رو دقیقا طبق دیتاشیتش بستم.
                          لطفا اگه تجربه کار با l4970 رو دارید، راهنمایی بفرمایید. ممنون میشم
                          سلام و درود،
                          پیشنهاد میکنم هرگز برای شبیه سازی اینجور مدارات
                          از نرم افزار هایی مثل پروتئوس استفاده نکنید.
                          چون نتیجه واقعی نمایش نمیدن.
                          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X