اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا ARM برای برد آسانسور گزینه خوبی هست ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا ARM برای برد آسانسور گزینه خوبی هست ؟

دوستان من امروز با یکی از دوستانم که تازگی رفت تو کار راه اندازی آسانسور صحبت می کردم ایشون می گفت که اکثر بردهایی که استفاده می کنن میکروهای AVR و PIC دارن اما این برام سواله با توجه به اینکه ARM از هر دوی اینها بهتره چرا کسی با ARM این برد ها رو طراحی نمی کنه ؟
    ARM در مقایسه با این دو میکرو از لحاظ نویز پذیری بهتره یا بدتر ؟ به نظر شما اگه با ARM این بردها طراحی بشن استقبال میشه ؟ اصلا همچین کاری خوبه ؟
    با تشکر از دوستان گلم
    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
    [hr]

پاسخ : آیا ARM برای برد آسانسور گزینه خوبی هست ؟

سلام
    اون دوستتون حق داشتن
    چند سال پیش 1 نمونه درست شد ولی بعدش بیشتری ها از روی همون مدل زدن چون مشکلی نداشت فقط برنامه میکروش می خریدن اخرین بار فکر کنم در حدود 2 تومن بود
    ولی پنل کابین با ARM و TFT LCD هست و چیز خاصی نیست ولی برد کنترلر همون برد قدیمی بیشتر اوقات ( البته بعضی شرکت ها دوباره برد دادن براشون طراحی بشه یا از PLC استفاده می کنن )
    طراحیش مشکلی نداره به شرطی که فکر همه چیز بکنید طوری نباشه هر روز برد هنگ کنه و ملت وسط 2 طبقه نگه داره
    استقبالشم به شما ربط داره اول ادمش پیدا کنید بعد برید دنبال درست کردنش

دیدگاه

اطلاعاتی دارید که این برد چکارها می خواد بکنه؟یک توضیح کامل از کارکرد این برد کسی داره؟

دیدگاه

همچنان منتظر نظر دیگر دوستان نیز هستم
        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
        [hr]

دیدگاه

آقا کلا دیدگاه حاکم اینه که اگر یک کار رو بشه با میکروی 8 بیتی انجام داد به سراغ 16 بیتی نمیرند و اگر با 16 مشکل حل بشه سراغ 32 بیتی (ARM) نمیرند .
          مثلا وقتی با میکروی 2-3 هزار تومانی (فرض کنید TINY13) بشه کاری کرد سراغ میکرویی که خودش 17 18 هزار تومن پولشه بعدش منابع (آموزشی) کمی داره و برای راه اندازیش هم باید یک برد 20 هزار تومانی براش ببندی و عیب یابیش آسون نیست و ... نمیرند .
          فرض کنید مابه تفاوت این مدارها حدود 20 هزار تومان باشه . روی 1000 تا دونه برد آسانسور 20 میلیون تومان میشه در هزینه صرفه جوئی کرد .

ما استاد الکترونیکمون میگفت توی طراحی حتی 1 ریال هم مهم هست . هیچ وقت Over design نکنید . چون توی تعداد این هزینه های 1 ریالی خودشو به صورت یک عدد بزرگ نشون میده .

درباره نویز هم به نظرم PIC بهتر باشه با اینکه مطمئنا در صورت طراحی خوب میکروی AVR هم بدون مشکل کار میکنه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
            آقا کلا دیدگاه حاکم اینه که اگر یک کار رو بشه با میکروی 8 بیتی انجام داد به سراغ 16 بیتی نمیرند و اگر با 16 مشکل حل بشه سراغ 32 بیتی (ARM) نمیرند .
            مثلا وقتی با میکروی 2-3 هزار تومانی (فرض کنید TINY13) بشه کاری کرد سراغ میکرویی که خودش 17 18 هزار تومن پولشه بعدش منابع (آموزشی) کمی داره و برای راه اندازیش هم باید یک برد 20 هزار تومانی براش ببندی و عیب یابیش آسون نیست و ... نمیرند .
            فرض کنید مابه تفاوت این مدارها حدود 20 هزار تومان باشه . روی 1000 تا دونه برد آسانسور 20 میلیون تومان میشه در هزینه صرفه جوئی کرد .
            ما استاد الکترونیکمون میگفت توی طراحی حتی 1 ریال هم مهم هست . هیچ وقت Over design نکنید . چون توی تعداد این هزینه های 1 ریالی خودشو به صورت یک عدد بزرگ نشون میده .
            ممنون از پاسختون ، برای آینده به نظر شما و سایر دوستان این میکرو بهتر نیست چون به نظرم مثل همه دستگاه ها آسانسورها نیز رو به هوشمند شدن برن و اینجا کار با ARM رو توجیح می کنه ؟ در رابطه با قیمت ARM با یه میکرویی مثل AVR چقدر تفاوت قیمت دارن ؟
            نوشته اصلی توسط Ali-65
            درباره نویز هم به نظرم PIC بهتر باشه با اینکه مطمئنا در صورت طراحی خوب میکروی AVR هم بدون مشکل کار میکنه .
            یعنی PIC بهتر از ARM هست ؟
            میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین ، ARM از این لحاظ میتونه بهتر باشه ؟ کلا وضیعیت نویز پذیریش در سطحی هست که بشه بهش عالی گفت ؟
            [hr]

دیدگاه

سلام
              این دقیقا کاری هست که ما انجام دادیم.
              به هیچ عنوان مشکلی نداره و خیلی هم کار ما رو راحت کرده.

این حرف دیگه کلیشه ای شده!
              زیاد قبولش ندارم
              به عنوان مثال همین آسانسور ، هیچ میدونید چه مدارات ایمنی داره؟
              اگه لیست کنم از 100 تا هم بیشتره!!

به طور کلی اگه بشه با یه طراحی و اضافه کردن یکسری مدارات امنیت و دقت رو حتی در مواردی که یک بار در سال هم اتفاق نمیوفتند بالا برییم ، هر چه قدر هم هزینه بر باشه باید انجام بدیم
              تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi_nxp
                این حرف دیگه کلیشه ای شده!
                زیاد قبولش ندارم
                به عنوان مثال همین آسانسور ، هیچ میدونید چه مدارات ایمنی داره؟
                اگه لیست کنم از 100 تا هم بیشتره!!

به طور کلی اگه بشه با یه طراحی و اضافه کردن یکسری مدارات امنیت و دقت رو حتی در مواردی که یک بار در سال هم اتفاق نمیوفتند بالا برییم ، هر چه قدر هم هزینه بر باشه باید انجام بدیم
                والا من کارم آسانسور نیست . ولی به نظرم اور دیزاین هم کار جالبی نمیاد .
                فکر میکنم بین اور دیزاین و بحث ایمن بودن فاصله زیادی هست ، البته هر کسی دیدگاه خودشو داره . وقتی کار من با فرضا ATTINY 2200 تومنی راه میفته و هزینه تمام شده برد الکترونیکی من به همراه قابش و همه چیزش 30 هزار تومان بیشتر نمیشه و توی بازار 300 هزار تومان میفروشم به راحتی ! دلیلی نداره بیام واسه کلاس کاریم یا اینکه بگم خیلی درسم خوبه یا هرچیز دیگه ای از یک آی سی که مینیمم قیمتش از 10 هزار تومن شروع میشه و مدل های مرسومش 16 17 هزار تومان قیمت دارند استفاده کنم . وقتی ARM دریایی از امکانات بهم میده که من به هیچ دردم نمیخوره و واقعا هیچ توجیه عقلی هم ندارم که بخوام از حاشیه سودم کم کنم واسه ... واسه هیچی! خب چرا باید به این کلیشه ها پایبند نباشم؟
                اول صحبتم هم عرض کردم بحث ایمنی با اور دیزاین فرق داره . ولی نمیدونم چرا ما همیشه همه چیزو با هم قاطی میکنیم . شما هزار تا مدار مختلف و محافظ ببند که از یک حادثه پیشگیری کنی . آفرین . وظیفه یک مهندس وظیفه شناس همینه . اگر کسی این کار رو نکنه از کارش زده و مسئوله مسلما . اما دلیل نمیشه وقتی کار آدم با یک چیز 100 تومنی راه میفته بره یک چیز 1000 تومنی بزاره جاش . من که توجیهی نمیبینم .شما اگر نظر دیگه ای بفرمائید ما هم از کلیشه ها جدا بشیم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین غفاری
                  ممنون از پاسختون ، برای آینده به نظر شما و سایر دوستان این میکرو بهتر نیست چون به نظرم مثل همه دستگاه ها آسانسورها نیز رو به هوشمند شدن برن و اینجا کار با ARM رو توجیح می کنه ؟ در رابطه با قیمت ARM با یه میکرویی مثل AVR چقدر تفاوت قیمت دارن ؟یعنی PIC بهتر از ARM هست ؟
                  میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین ، ARM از این لحاظ میتونه بهتر باشه ؟ کلا وضیعیت نویز پذیریش در سطحی هست که بشه بهش عالی گفت ؟
                  آقا بنده نظرمو گفتم . نمیدونم منظورتون از هوشمندی چیه حقیقتا .آیا قراره کاری انجام بشه که با این میکرو نمیتونید انجام بدید؟ پس از یک میکرو با توانایی بیشتر استفاده کنید .
                  اگر مشکل نویز دارید پس هم از نظر سخت افزاری نویز پذیری رو کاهش بدید و هم از نظر نرم افزاری قابلیت اطمینان برنامه تونو بالا ببرید .
                  درباره مقایسه من مقایسه ای درباره بهتر بودن یا بدتر بودن نکردم . کلا با اینکه اینها همگی به اسم میکرو شناخته میشوند اما هر کدوم برای کاری تولید شده اند حتی مقایسه بین مثلا سری lpc21xx و سری lpc17xx هم به نظر کار درستی نیست . چون هر کدوم برای دستیابی به کار خاصی توسعه پیدا کرده اند با اینکه ما معمولا به این موارد اهمیتی نمیدیم . به طریق اولی بین میکروی 8 بیتی و 32 بیتی مقایسه ای نمیشه کرد .

دیدگاه

اطلاعاتی دارید که این برد چکارها می خواد بکنه؟یک توضیح کامل از کارکرد این برد کسی داره؟

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان گلی که راهنمایی کردن
                      نوشته اصلی توسط mehdi_nxp
                      سلام
                      این دقیقا کاری هست که ما انجام دادیم.
                      امکانش هست در مورد کلیت این کار توضیحاتی کلی رو بدین ؟ ( از طراحی تا تهیه قطعات و فیبر و . . . )
                      چه سری از این خانواده از میکروکنترلر برای این کار مناسب هست ؟
                      [hr]

دیدگاه

مهمترین چیز در صنعت و بازار قیمت نیست!
                        بلکه اعتبار و آبروی شماست.

همیشه اینو در نظر داشته باشید که با یک بار اشتباه در بازار دیگه جایی برای رقابت ندارید.
                        حالا بحث شما بیشتر درباره میکرو کنترولر هست
                        اما من دارم کلی میگم

من یکی هیچ وقت به خاطر 1000 تومن صرفه جویی اعتبار خودمو زیر سوال نمیبرم
                        نوشته اصلی توسط امین غفاری
                        با تشکر از همه دوستان گلی که راهنمایی کردن امکانش هست در مورد کلیت این کار توضیحاتی کلی رو بدین ؟ ( از طراحی تا تهیه قطعات و فیبر و . . . )
                        چه سری از این خانواده از میکروکنترلر برای این کار مناسب هست ؟
                        هر میکرویی جواب گوی این کار هست
                        شما باید قابلیت های مورد نیازتون رو در نطر بگیرید
                        البته صنعت آسانسور همیشه در حال پیشرفته
                        و این شما هستید که با طراحی درست و بجا میتونید بعدا قابلیت های متفاوتی رو حتی بدون تغییرات سخت افزاری روی برد هاتون اعمال کنید.

پیشنهاد میکنم اگه فرصت کافی برای این کار رو ندارید به هیچ عنوان وارد این کار نشید.

دنیای آسانسور فراتر از اونی هست که شما فکر میکنید!!
                        تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

سلام
                          منم این کارو با ارم شروع کردم و تا حدود 90 درصد پیش بردم . ( برد اصلی و برد نجات و کار کدک و کنترل بار و کنترل فاز و شارژر باتری و برد اوا و برد تغذیه و مدارات قدرت و ...) البته الان به علت مشکلاتی ، حوصله ی کار الکترونیکی ندارم و ولش کردم (فعلا)
                          با تحقیقاتی که من کردم 8 بیتی ها هم برای اسانسور زیادن. اما دلیل اینکه من ارم رو انتخاب کردم این بود که میخواستم ارم رو یاد بگیرم :nerd: :mrgreen:

ویه نکته دیگه طراحی تابلو اسانسور یعنی روی هم گذاشتن صدها مدار و برنامه بسیار ساده و تکراری . که خود به خود با یه وسواس در طراحی هم همراه میشه ( بخاطر اینکه با جون ادم در ارتباطه و اینکه اگر یه بار تابلوت بد کار کنه دیگه بازارو از دست دادی )
                          و چون کار جدید و شوق اوری توش نیست طراحیش لذتی نداره . ببخشید اگه موج منفی دادم اینارو خودم حس کردم. البته اگه موفق بشی پول توش هست. :nerd:

بزرگترین لذت انجام کاریست که میگویند نمیتوانی !!!

دیدگاه

Only PIC Microcontroller
                            8 -bit
                            16-bit
                            32-bit

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
                              وقتی کار من با فرضا ATTINY 2200 تومنی راه میفته و هزینه تمام شده برد الکترونیکی من به همراه قابش و همه چیزش 30 هزار تومان بیشتر نمیشه و توی بازار 300 هزار تومان میفروشم به راحتی !
                              یه کم انصافو رعایت کنین :mrgreen:
                              خیلی گرون میدی شما

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X