اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شوکر با تکنیک سویچینگ ممکن یا غیر ممکن!!

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شوکر با تکنیک سویچینگ ممکن یا غیر ممکن!!

سلام جمیع مهندسین عزیز.
    اول یه توضیح کوچولو که تو مد کار قرار بگیریم. تو منابع تغذیه سویچینگ همونطور که همتون بهتر از من می دونید برای اینکه اندازه ترانس کوچیک بشه مجبوریم فرکانس رو بالا ببریم واسه همین اول ولتاژ برق شهر رو dc می کنیم بعد با یه عنصر سویچینگ اون رو با فرکانس مورد نظرمون دوباره متناوب (مربعی) می کنیم. بعد میدیم به ترانسی که کوچولو شده (ترانس هسته فرنیت) که دامنه اش رو کم کنه. بعد دوباره میایم با دیود dc می کنیمش.
    چند ماه پیش تو همین فروم دوستی در مورد منابع سویچینگ پرسیده بود بنده مخنصر توضیحی با سواد ناقصم دادم. که با کلی مکافات لینک پست رو پیدا کردم و میذارم واسه توضیح بیشتر در مورد نحوه عملکرد این منابع:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78084.msg470738#msg470738
    حالا چیزی که مد نظر من هست :
    ما یه برق 12 ولت رو تو یه باتری دخیره کنیم. بعد این برق از باتری وارد یه عنصر سویچینگ بشه که این عنصر سویچینگ رو با یه میکروی کوچولو مثل attiny13 یا مثلا IC 555 سویچ کنیم . تا یه موج مربعی متناوب داشته باشیم بعد این موج مربعی وارد یه ترانس کوچیک هسته فرنیت از نوع افزاینده بشه تا دامنه اش به حدود 4000 ولت برسه. و به دو تا سیم با فاصله گپ 4 سانت بره تا یه آرک ایجاد بشه بین اون دو سیم .
    این فقط یه تئوریه که به ذهنم رسیده. چند تا نکته:
    1. شاید شوکرهای موجود هم همینجوری عمل کنند اطلاع ندارم
    2. این رو می خوام بسازم چون یه مقدمه است .از این میشه خیلی استفاده های جالبی کرد چیز هایی غیر شوکر.
    3.می خوام دوستان نظر بدند که همچین چیزی شدنی هست یا نه. اگه هست :
    الف- میشه به عنوان پاور منیجمنت از میکرو برای تولید پالس استفاده کرد؟؟
    ب- ترانس هسته فرنیت رو چجوری میپیچند. من دیدم که چندین پایه داره( البته کتاب دکتر ابریشمی هست اما وقت خوندنش نیست)
    ج- تو پیچیدن ترانس باید چه چیزایی لحاظ شه؟
    د- جایی هست که بدیم بپیچن؟
    ه- تا اونجایی که بنده اطلاع دارم ترانس های فرنیت داخل لامپ های کم مصرف هم افزاینده اند و سیستم عملکردی این لامپ ها هم همین مدلیه در واقعه مهتابی که با تکنیک سویچینگ کوچیک شده. کسی میدونه ترانسش با چه نسبتی تبدیل میکنه؟ بدرد کار ما می خوره آیا؟
    و -واسه عنصر سویچینگ چی استفاده بشه؟ ماسفت یا bjt
    ز- تو خروجی ترانس لازم هست دیود و خازن برای صاف کردن بذاریم؟
    دوستان عزیز و مهندسین گرامی بنده رو از نظراتشون محروم نکنند. اول از اصل قضیه شروع کنیم بهتره . شدن یا نشدن مسئله اون است!! :icon_razz:

پاسخ : شوکر با تکنیک سویچینگ ممکن یا غیر ممکن!!

با سلام
    در همین سایت مدارات مختلف شوکر بحث شده فکر نمیکنم نیازی به باز کردن تاپیک جدیدی در این زمینه باشد با مطالعه این تاپیکها با انواع مدارات آن آشنا خواهید شد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X