ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 4 از 39 نخست 1234567891011121314 ... آخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 389
    2010/04/10
    تهران
    1,686
    693

پاسخ : آموزش سوئيچينگ به زبان ساده ( پرسش و پاسخ )

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir safari
    يک عدد سوال!
    چرا هسته من داغ ميشه؟
    يعني ميدونم شار داخل هسته رو بايد کمتر از0.2 در نظر بگيريم . اما حتي در مواقعي که روي 0.13 هم هستم هسته داغ ميشه!
    سيم هام هم نسبت به جريان با قطر مناسب انتخاب کردم!
    يعني با يه دونه ef20 وقتي روي 10 وات توان ميرم شروع ميکنه داغ شدن!!!
    فاصله هوايي هم خب تا يه حدي ميشه زياد کرد! چيکار کنم؟؟؟
    خارجيا اومدن با يه ef13 5 وات رو عبور ميدن
    حالا من هسته Ef13 که از سلف الکترونيک خريدم بينهايت داغ ميشه تو اون توان!!!! :|
    نوع هسته و جنسش خیلی مهمه
    و همچنین فرکانس کاری
    اگه هسته داغ میشه و ناشی از داغ شدن سیم ها نیست باید جنس هسته و فرکانس رو بررسی کرد.
    فاصله هوایی هم بستگی به مدار داره در برخی مدارات اصلا نباید باشه و در برخی ضروریه.

http://s9.picofile.com/file/8272683050/private_pm.png
    2010/04/10
    تهران
    1,686
    693

پاسخ : آموزش سوئیچینگ به زبان ساده ( پرسش و پاسخ )

دوستانی که مطلب آموزش سوئیچینگ رو دنبال می کنن حتما نظرشونو از طریق پییغام خصوصی به من بگن مخصوصا اگر جایی نیاز به توضیح بهتر و یا بیشتر بود.
    البته قبلا هم گفتم نمیشه همه مطالب رو گفت چون خیلی زیاد هست و ما سعی می کنیم مطالب مورد نیاز رو بگیم.
    مقایسه سوئیچ ها رو هم گفتیم حالا اگه یه خیری بیاد راجع به سوئیچ ها سوال بپرسه خیلی خوب میشه چون می فهمم کجاشو باید اصلاح کنم و یا بیشتر توضیح بدم.
    ممنون

2012/01/15
    مشهد
    44
    0

سلام استاد. خسته نباشيد. ما بيصبرانه منتظر مطالب جديد هستيم. يک سوال دارم: شما گفتيد در مبدل باک سلفمون بايد داراي مدار مغناطيسي باز باشه يعني بشکه اي. منظورتون اينه که اين سلفاي گرد دونات شکل! که فکر کنم تيروئيدي بهش ميگن بدرد اين توپولوژي نميخوره؟ من توي اون مدارم از اين نوع سلف استفاده کردم و فکر کنم نتيجه بهتري داد. البته هنوز تو ولتاژهاي بالاي 12 تست نکردم
    2010/04/10
    تهران
    1,686
    693

نقل قول نوشته اصلی توسط Mr.Yaghoubi
    سلام استاد. خسته نباشيد. ما بيصبرانه منتظر مطالب جديد هستيم. يک سوال دارم: شما گفتيد در مبدل باک سلفمون بايد داراي مدار مغناطيسي باز باشه يعني بشکه اي. منظورتون اينه که اين سلفاي گرد دونات شکل! که فکر کنم تيروئيدي بهش ميگن بدرد اين توپولوژي نميخوره؟ من توي اون مدارم از اين نوع سلف استفاده کردم و فکر کنم نتيجه بهتري داد. البته هنوز تو ولتاژهاي بالاي 12 تست نکردم
    سلف تیروئیدی دارای مدار مغناطیسی بسته است و اگر در جریان بالا استفاده بشه کلی تلفات ایجاد می کنه و داغ میشه
    در دیتا شیت آی سی های باک نیز به این موضوع اشاره شده که برای سلف های فرکانس بالا از سلف های بشکه ای و یا سلف با فاصله هوایی ( مدار باز مغناطیسی ) استفاده شود.
    تمام توپولوژی هاس سوئیچ مثل بوست و یا باک بوست و... برای سلف فرکانس بالا نیاز به سلف بشکه ای یا سلف با فاصله هوایی دارن
    و یا اگر می خواید حتما از سلف تیروئیدی استفاده کنید باید مقدار سلف کمی زیاد باشد تا به اشباع نرود.

2013/08/26
    بوشهر
    1,262
    384

سلام خسته نباشی جناب منتظری . چند تا سوال داشتم.چرا تو ساخت منابع باک محدودیت جریان داریم؟ مثلا چرا نمیتونن یه 2576 بسازن که مثلا یه سوییچ ماسفت 100 آمپری داشته باشه که از لحاظ جریان خروجی کم نیارم؟چرا همچین آی سی تو ایران نداریم؟ آیا برای جریان های بالا مدار دسگه به این سادگی نخواهد بود؟
    یه سوال دیگه هم داشتم اینکه میتونیم از دیود های دوبل پاور کامپیوتر برای باک استفاده کنیم؟
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2010/04/10
    تهران
    1,686
    693

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهي(General Mohsen Mohammadshahi )
    سلام خسته نباشی جناب منتظری . چند تا سوال داشتم.چرا تو ساخت منابع باک محدودیت جریان داریم؟ مثلا چرا نمیتونن یه 2576 بسازن که مثلا یه سوییچ ماسفت 100 آمپری داشته باشه که از لحاظ جریان خروجی کم نیارم؟چرا همچین آی سی تو ایران نداریم؟ آیا برای جریان های بالا مدار دسگه به این سادگی نخواهد بود؟
    یه سوال دیگه هم داشتم اینکه میتونیم از دیود های دوبل پاور کامپیوتر برای باک استفاده کنیم؟
    سلام
    بسیار ممنون از سوالات خوبتون
    اگه یادتون باشه گفتیم وظیفه سلف اینه که انرژی رو وقتی سوئیچ وصله ذخیره کنه و در موقع باز شدن این انرژی رو به خروجی تحویل بده
    در جریان های بالا سلف باید انرژی زیادی رو ذخیره کنه و ممکنه به اشباع بره
    به همین خاطر حتما باید سلف از نوع بشکه ای باشه و جریان بالا رو بتونه عبور بده
    و همین موضوع برای ما محدودیت ایجاد می کنه
    از طرفی دیود هم تو فرکانس و جریان بالا کم میاره و باید به جاش از ماسفت و ترکیب سینکرونوس استفاده کنیم
    اما برای باک ای سی هایی داریم مثل L4970 که رگولاتور باک هست تا ده آمپر در ایران هم یافت میشه
    ای سی های دیگری هم هست که در ایران پیدا نمیشه اما تا 15 آمپر هستن و برخی هاشون سوئیچ خارجی دارن مثل LTC3729 تا 240 آمپر
    که اینا تو ایران نیستن
    برای جریان های بالا ترکیب میشه سینکرونوس باک و یکم نکات مدار بیشتر میشه مثل همون نکته ی سلف و شاید یکم مدار تغییر هم داشته باشه شما دیتا شیت LTC3729 رو ببینید تا تفاوت ها رو کامل درک کنید.
    بله این دیود ها بسیار هم مناسب هستن البته باید جریانش رو 1.5 برابر جریان خروجی در نظر بگیرید.

2013/08/26
    بوشهر
    1,262
    384

ممنون از پاسختون. پس با اين حساب براي جريان هاي بالاتر بايد فرکانس رو بالاتر ببريم که انرژي کمتري تو سلف ذخيره بشه تا به اشباع نره. تو ديتاشيت 3729 ديدم سلف 0.8 ميکرو استفاده کرده يعني هر چي اندوکتنس سلف پايين تر باشه کمتر به اشباع ميره؟ نوشته Phase-Lockable Fixed Frequency: 250kHz to 550kHz. منظورش اينه که بسته به جريان خروجي فرکانس رو بين250تا550 تغيير ميده يا بسته به ولتاژ؟ يا اينکه به ولتاژ ورودي بستگي داره؟ يا فرکانس ثابته و ديوتي سايکل تغيير ميکنه؟
    پس براي 2576 که فرکانسش ثابته(52کيلو) حتي اگه از ماسفت اکسترنال و سنکرونس مثل3729 استفاده بشه باز هم امکان جريان دهي بالا رو نداره؟
    اگه اشتباه نکنم يکي از مشکلات ساخت اين آي سي هاي فرکانس بالا هم اين باشه که ميبايستي قادر باشه در کوتاهترين زمان از حالت سويچ on به off و بر عکس گيت ماسفت هارو تخليه و يا شارژ کنه.

لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2010/04/10
    تهران
    1,686
    693

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهي(General Mohsen Mohammadshahi )
    ممنون از پاسختون. پس با اين حساب براي جريان هاي بالاتر بايد فرکانس رو بالاتر ببريم که انرژي کمتري تو سلف ذخيره بشه تا به اشباع نره. تو ديتاشيت 3729 ديدم سلف 0.8 ميکرو استفاده کرده يعني هر چي اندوکتنس سلف پايين تر باشه کمتر به اشباع ميره؟ نوشته Phase-Lockable Fixed Frequency: 250kHz to 550kHz. منظورش اينه که بسته به جريان خروجي فرکانس رو بين250تا550 تغيير ميده يا بسته به ولتاژ؟ يا اينکه به ولتاژ ورودي بستگي داره؟ يا فرکانس ثابته و ديوتي سايکل تغيير ميکنه؟
    پس براي 2576 که فرکانسش ثابته(52کيلو) حتي اگه از ماسفت اکسترنال و سنکرونس مثل3729 استفاده بشه باز هم امکان جريان دهي بالا رو نداره؟
    اگه اشتباه نکنم يکي از مشکلات ساخت اين آي سي هاي فرکانس بالا هم اين باشه که ميبايستي قادر باشه در کوتاهترين زمان از حالت سويچ on به off و بر عکس گيت ماسفت هارو تخليه و يا شارژ کنه.
    خواهش می کنم
    در توان های بالا باید فرکانس بالابره تا سلف و خازن کوچیک شن و بشه توسط سرعت بالا مشکل انتقال انرژی رو به خروجی کم کرد نه ظرفیت بالا و باید بدونیم سلف و یا خازن نمی تونن مقدار زیاد انرژی رو ذخیره سازی کنن پس چون فرکانس بالاست مقدار سلف کوچیک شده نه اینکه سلف کوچیک دیر اشباع میشه بلکه سلف بزرگتر دیرتر اشباع میشه که اینجا اگر فرکانس در نظر گرفته بشه مقدار سلف برای این شرایط خیلی هم کوچیک نیست .!!
    چون دو تا خروجی داره و باید خروجی ها همزمان و هماهنگ باشن باید با فاز یکسان عمل کنن و خروجی با فرکانس ثابت و کنترل روی دیوتی سایکل کنترل میشه البته این ای سی از جریان هم نمونه می گیره و خروجی رو سریع کنترل می کنه
    فرکانسش رو ما تعیین می کنیم از طریق یک مقاومت که نوشته باید چگونه باشه
    در مورد 2576 که چون سوئیچ داخلی داره خیلی سخت میشه سوئیچ خارجی براش گذاشت اما شدنی هست و میشه تا جریان های مثلا ده آمپر به کار برده بشه ، مدارش هم در اینترنت هست کافیه سرچ کنید LM2576 more current
    بله در فرکانس بالا درایو ماسفت سخت تر میشه

2013/03/25
    TABRIZ
    722
    7

با سلام
    از زحماتتون واقعا ممنونم :agree: :agree: :agree:
    یه سوال که گیجم کرده بعضیا می گن سرعت bjtازmosfetبیشتره بعضیا هم عکسشو می گن حالا کدومش واقعا درسته؟؟؟
    یه سوال دیگه ما تو انتخاب ماسفت باید کدوم پارامتر ها رو مد نظر بگیریم؟؟؟
    با تشکر
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ
    2010/04/10
    تهران
    1,686
    693

نقل قول نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
    با سلام
    از زحماتتون واقعا ممنونم :agree: :agree: :agree:
    یه سوال که گیجم کرده بعضیا می گن سرعت bjtازmosfetبیشتره بعضیا هم عکسشو می گن حالا کدومش واقعا درسته؟؟؟
    یه سوال دیگه ما تو انتخاب ماسفت باید کدوم پارامتر ها رو مد نظر بگیریم؟؟؟
    با تشکر
    سلام
    ممنون از سوال خوبتون
    بعضی از ترانزیستورها توانایی کار در فرکانس خیلی بالا رو دارن اما ترانزیستور های معمولی در فرکانس پایین کار می کنن و اگه ما ترانزیستور های معمولی رو در نظر بگیریم باید بگیم فرکانس ماسفت بیشتره و اگر همه ی ترانزیستو BJT ها رو در نظر بگیریم میشه گفت ماسفت فرکانسش کمتره
    اما برخی ماسفت ها توانایی کار در حد چند مگاهرتز دارن
    برخی ترانزیستورها توانایی کار در حد چند صد مکاهرتز دارن
    که البته ساختمان داخلی و شکل ظاهریشون با هم بسیار تفاوت داره

انتخاب ماسف :
    1- حداکثر ولتاژ درین سورس در حالت خاموشی : Vds
    که بهتره 1.5 برابر ولتاژ کار مدار باشه تا در اثر بالازدگی ها سوئیچ نسوزه
    2- حداکثر جریان درین سورس در حالت کاملا روشن : Id
    که بهتره جریان 1.5 برابر حداکثر جریان مدار انتخاب بشه باز هم برای اطمینان بیشتر
    3- مقاومت درین سورس در حالت روشنی: Rds(on
    که هر چه کمتر باشه بهتره
    4- ظرفیت خازنی گیت :Qg
    که هرچه کمتر باشه بهتره
    5- زمان های صعود و نزول ولتاژ درین سورس در هنگام سوئیچ شدن :Rise Time و Fall Time که با Tr و Tf نشون داده میشن :
    که هرچه کمتر باشه هم تلفات کمتره هم سرعت سوئیچ بالاتر البته زمان های تاخیر پاسخ هم تا حدی مهمه که بهتره کم باشه که اونا رو با td(off) :Turn-Off Delay Time و td(on) :Turn-On Delay Time می شناسن

صفحه 4 از 39 نخست 1234567891011121314 ... آخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 389