اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش سوئیچینگ به زبان ساده ( پرسش و پاسخ )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش سوئیچینگ به زبان ساده ( پرسش و پاسخ )

با سلام
    دوستان زیادی از من درخواست آموزش سوئیچینگ داشتند ، بنده هم تصمیم گرفتم این تاپیک رو برای احترام به این عزیزان ایجاد کنم.
    البته اساتید بسیاری در این زمینه در این سایت فعالیت می کنند و بنده حقیر نیز همچنان درس پس میدهم پس با کسب اجازه از اساتید بزرگوار و همچنین در خواست راهنمایی و تصحیح اشتباهات اینجانب آموزش سوئیچنگ رو شروع می کنیم.
    این تاپیک فقط مخصوص پرسش و پاسخ است و از دوستان خواهش دارم تا تمام سوالات و پست های خود را فقط در این تاپیک مطرح نمایند.
    در تاپیک اصلی نیز آموزش ها به نوبت قرار می گیرند .
    لطفا سوال ها را در حد مطالب ارائه شده بپرسید . البته برای سوال های دیگر می توانید در سطح انجمن موضوع جدید ایجاد کنید و اساتید نیز حتما پاسخ گوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

تاپیک اصلی : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=92437.0

sigpic

پاسخ : آموزش سوئیچینگ به زبان ساده ( پرسش و پاسخ )

با سلام
    استاد تو کدوم توپولوزی یا ارایش می خواین بحث رو شروع کنین؟؟؟
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
      با سلام
      استاد تو کدوم توپولوزی یا ارایش می خواین بحث رو شروع کنین؟؟؟
      سلام
      استاد که بنده نیستم فقط الان دارم مثل یه شاگرد امتحان میدم :mrgreen:
      از ساده ترین توپولوژی یعنی باک :read:

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
        سلام
        استاد که بنده نیستم فقط الان دارم مثل یه شاگرد امتحان میدم :mrgreen:
        از ساده ترین توپولوژی یعنی باک :read:
        نمی دونم این الان حرف خوبیه دارم می نم یا نه قصد جسارت هم ندام اما تقریبا این مباحث گفته شده هرچند خودم هیچی از اینا نمی دونم اما بهتر نیست بریم سراغ صنعت و از H BRIDGHشروع کنیم؟؟؟
        به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نمی دونم این الان حرف خوبیه دارم می نم یا نه قصد جسارت هم ندام اما تقریبا این مباحث گفته شده و بهتر نیست بریم سراغ صنعت و از H BRIDGHشروع کنیم؟؟؟
          خواهش می کنم
          اما اگر مباحث اولیه رو بیان نکنیم دوباره مجبور میشیم بعد ها به همین مباحث برگردیم. نگران نباشید قول میدهم خیلی سریع مطالب اولیه را تمام کنیم.

sigpic

دیدگاه

سلام
            منظورتون از تلفات کنترلی چیه؟؟
            خب تو ماسفت هم یه تلفاتی در زمان خاموش شدن و روشن شدن ماسفت وجود داره درسته پس نمی شه گفت تلفات نداریم درسته؟؟؟
            بله دوست عزیز اما در حالت تئوری عرض کردم هرچند در عمل هم می توان از تلفات گیت صرف نظر کرد
            به توضیحات تخصصی تلفات نیز می پردازیم

sigpic

دیدگاه

خواهشا اگه میشه مطالب رو به ترتیب،بصورت تالیفی و کمی هم مبتدی پسند قرار بدید.

ممنون
              * هر گاه خدا بخواهد بنده اي را خوار كند، دانش را از او دور سازد.
              * سخن بگوييد تا شناخته شويد، زيرا كه انسان در زير زبان خود پنهان است.
              *بدترين دوست،آ‌ کسی است که براي او به رنج و زحمت افتي.
              حضرت علی(ع)
              آموزش AVR به ساده ترین زبان ممکن : Noise.Blog.IR

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان نوری
                خواهشا اگه میشه مطالب رو به ترتیب،بصورت تالیفی و کمی هم مبتدی پسند قرار بدید.
                ممنون
                چشم حتما سعی میکنیم که مطالب ساده بیان بشه و از اثبات روابط صرف نظر می کنیم البته برای اطلاعات بیشتر شاید این محاسبات رو نیز به صورت لینک معرفی کنیم. مثل روابطی که در سایت ویکی پدیا برای رگولاتور باک بیان شده است.

sigpic

دیدگاه

خوب فعلا مباحث مقدماتی و بحث رگولاتور باک تمام شد.
                  از اثبات روابط نیز صرف نظر شد و مطالب به ساده ترین شکل بیان شد.
                  لطفا سوالات خود را حتما در این تاپیک بپرسید و نظرات را هم از طریق پیغام خصوصی با من در میان بگذارید. با سپاس فراوان.
                  فعلا سوالات مربوط به باک رگولاتور و همچنین مباحث مقدماتی سوئیچینگ پاسخ داده می شود. :mrgreen:

sigpic

دیدگاه

سلام. از انتشار مطالب بسیار خوبتون واقعاً سپاس گذارم :applause: . من متوجه نشدم انتخاب سلف بزرگتر چگونه از رینگینگ جلوگیری میکنه؟؟

دیدگاه

حاجی من این قسمت رو متوجه نشدم :

"به همین خاطر مدار باک هم به مصرف کننده نیاز داره تا ولتاژ خازن الکی زیاد نشه و هم به نمونه برداری از خروجی تا بتونه بفهمه ولتاژ خروجی در چه سطحی قرار داره و وقتی فهمید زمان روشنی و خاموشی سوئیچ رو تغییر بده و سطح ولتاژ خروجی رو کنترل کنه
                      حالا ما یه رگولاتور داریم که می تونه ولتاژ خروجی رو تثبیت کنه "

چطور ولتاژ رگوله میشه ؟
                      یعنی نمونه برداری و فیدبک چطوری صورت میگیره ؟؟؟
                      حضرت علی(ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesan
                        سلام. از انتشار مطالبتون بسیار خوبتون واقعاً سپاس گذارم :applause: . من متوجه نشدم انتخاب سلف بزرگتر چگونه از رینگینگ جلوگیری میکنه؟؟
                        خوب سلف بزرگتر می تونه انرژی بیشتری رو ذخیره کنه تو خودش
                        W= 0.5 * L * I^2
                        که نشون میده انرژی ذخیره شده در سلف بزرگتر می تونه بیشتر باشه

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان نوری
                          حاجی من این قسمت رو متوجه نشدم :
                          "به همین خاطر مدار باک هم به مصرف کننده نیاز داره تا ولتاژ خازن الکی زیاد نشه و هم به نمونه برداری از خروجی تا بتونه بفهمه ولتاژ خروجی در چه سطحی قرار داره و وقتی فهمید زمان روشنی و خاموشی سوئیچ رو تغییر بده و سطح ولتاژ خروجی رو کنترل کنه
                          حالا ما یه رگولاتور داریم که می تونه ولتاژ خروجی رو تثبیت کنه "
                          چطور ولتاژ رگوله میشه ؟
                          یعنی نمونه برداری و فیدبک چطوری صورت میگیره ؟؟؟
                          برای این کار به یه مدار کنترلر نیاز داریم که هنوز راجعبش بحث نکردیم .
                          مدار کنترلر ولتاژ خروجی رو اندازه می گیره و اگر لازم بود ولتاژ کم بشه یا سوئیچ رو کامل قطع می کنه و یا مدت زمان خاموش بودن سوئیچ رو نسبت به مدت زمان روشنی سوئیچ زیاد می کنه در نتیجه میانگین ولتاژ کم میشه و در واقع ولتاژ خروجی کنترل میشه.
                          به بحث راجع به کنترلر و PWM نیز میرسیم .
                          ان شا الله فردا :mrgreen:

sigpic

دیدگاه

خوب سلف بزرگتر می تونه انرژی بیشتری رو ذخیره کنه تو خودشW= 0.5 * L * I^2 که نشون میده انرژی ذخیره شده در سلف بزرگتر می تونه بیشتر باشه
                            یعنی شما میخوای با بیشتر کردن انرژی ذخیره شده در سلف ، کاری بکنی که همواره جهت جریان در سلف به سمت خازن مدار باک باشه و نگذاری که خازن مدار باک ، خازن دیود رو شارژ کنه. در واقع از صفر شدن جریان شارژ خازن مدار باک و دشارژ اون جلوگیری میشه. درسته؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
                              برای این کار به یه مدار کنترلر نیاز داریم که هنوز راجعبش بحث نکردیم .
                              مدار کنترلر ولتاژ خروجی رو اندازه می گیره و اگر لازم بود ولتاژ کم بشه یا سوئیچ رو کامل قطع می کنه و یا مدت زمان خاموش بودن سوئیچ رو نسبت به مدت زمان روشنی سوئیچ زیاد می کنه در نتیجه میانگین ولتاژ کم میشه و در واقع ولتاژ خروجی کنترل میشه.
                              به بحث راجع به کنترلر و PWM نیز میرسیم .
                              ان شا الله فردا :mrgreen:
                              من رو این حساب این سوال رو پرسیدم که شما گفته بوید : "حالا دیگه یه رگولاتور داریم !"
                              ببخشید جلو جلو پرسیدم !!! :cry2:
                              حضرت علی(ع)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X