اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور phسنج آب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور phسنج آب

سلام خدمت دوتان عزیز
    من میخوام ph یک حوض کوچیک آب رو به وسیله میکرو اندازه بگیریم.آیا سنسوری هست که ph آب رو اندازه بگیره؟

پاسخ : سنسور phسنج آب

منم به یه سنسور برای اندازه گیری ph مایع نیاز دارم میخوام با میکرو باهاش کار کنم
    این الکترود های ph چطوری کار میکنن؟
    AYRIC

دیدگاه

این سنسور هست ولی قیمت یکم بالاست:
      http://www.roboeq.ir/#/products/detail/سنسور PH P11/
      کلا روش کار این سنسور ها به این صورته که آب با Ph 7 دارای مقاومت بالایی اما هرگونه تغییرات در یونیزاسیون آب که در اثر یونهای هیدروژن که خاصیت اسیدی و بازی از آنها ناشی میشه، باعث تغییر این مقاومت میشه.
      برای اندازه گیری این مقاومت به دلیل این که فلزات در محیطهای اسیدی حل می شوند و باعث ایجاد تغییر در یونیزاسیون آب میشوند باید جنس الکترود از پلاتینیوم یا پالادیوم باشه (افزایش قیمت :angry.

روشی که دراین عکس نشون داده شده سیستم الکترود شیشه است. حباب شیشه ای دارای محلول اسیدی ملایمی هست و بسیار نازک و شکستنی است و در صورت کدر شدن یا خشک شدن حباب اندازه گیری بهم میریزه.
      یک الکترود از جنس پلاتینیوم در محلول درون حباب و یکی هم در محلولی که میخواهیم ph آن را اندازه بگیریم قرار داره و emf بین این دو به عنوان معیاری برای اندازه گیری ph استفاده میشه. البته باید در نظر هم داشت که مقاومت این سلول خیلی زیاده و در حد 100M اهم هستش و باقی قضایا که در مورد اندازه گیری این طور ولتاژ ها میدونید (در حد میلی ولت)
      این روش اندازه گیری برای خارج از آزمایش قابل اعتمادترین روش اندازه گیری ph هست. :smile:
      ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

خیلی ممنون
        این سیم پلاتین یا پالادیوم و اون حباب رو از کجا میتونم گیر بیارم؟
        اون که توی عکس نوشتید ورودی زیاد یعنی چی؟ چند ولت؟
        AYRIC

دیدگاه

راستش من خودم تا حالا جایی ندیدم.
          ورودی زیاد هم ادامه جمله بالایی هستش"محل اتصال به میلی ولتمتر با امپدانش ورودی زیاد"
          ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
            راستش من خودم تا حالا جایی ندیدم.
            ورودی زیاد هم ادامه جمله بالایی هستش"محل اتصال به میلی ولتمتر با امپدانش ورودی زیاد"
            الکترود های ph آماده چی ؟ اونا هم بدرد میخورن؟
            AYRIC

دیدگاه

باید ببینی جنسشون از چی هستش. الکترود میتونه از هر جنسی باشه فقط باید از جنسی باشه که وقتی درون اسید درون حباب قرار گرفت حل نشه که باعث تغییر یونیزاسیون بشه. به همین خاطر پالادیوم و پلاتین استفاده میشه اگر هم میخوای خیلی حال بدی به سیستم اندازه گیریت از طلا استفاده کن.
              به عنوان یک پیشنهاد شاید بتونی یک میله از جنس مس رو با طلا آبکاری کنی. ولی باید همه جاش خیلی تمیز آبکاری شده باشه.
              چون طلا با هیچ اسیدی واکنش نمیده. مگر تیزآب سلطانی!!!! :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
                باید ببینی جنسشون از چی هستش. الکترود میتونه از هر جنسی باشه فقط باید از جنسی باشه که وقتی درون اسید درون حباب قرار گرفت حل نشه که باعث تغییر یونیزاسیون بشه. به همین خاطر پالادیوم و پلاتین استفاده میشه اگر هم میخوای خیلی حال بدی به سیستم اندازه گیریت از طلا استفاده کن.
                به عنوان یک پیشنهاد شاید بتونی یک میله از جنس مس رو با طلا آبکاری کنی. ولی باید همه جاش خیلی تمیز آبکاری شده باشه.
                چون طلا با هیچ اسیدی واکنش نمیده. مگر تیزآب سلطانی!!!! :smile:
                اون سنسور p11 رو میشه به میکرو وصل کرد؟
                ظاهرا خروجی نداره!
                AYRIC

دیدگاه

این سنسور رو ازنزدیک ندیدم و باهاش کار نکردم. :smile:

دیدگاه

من با این سنسور ها هم امادش کار کردم هم دیدم- این سنسور ها رو معمولا وقتی از محلول در میارن میذارن داخل محلول اب مقطر تا خشک نشه- اون حباب شیشه ی دور سنسور هم خاص هست و به یون هیدروژن نفوذ پذیر هست! در کل مورد اصلی همون حباب هست و با نفوذ یون هیدروژن به داخل شیشه یه اختلاف پتانسیل بین دو الکترود تشکیل میشه که متناسب هست با میزان یون هیدروژن محلول که همونpower H هست و از طریق اندازه گیری مقاومت محلول نیست! در واقع یه پیل تشکی میشه با این سنسور و یون های H+ محلول!
                    اون که نوشته میلی ولت متر با امپدانس ورودی بالا یعنی اینکه خروجی این سنسور ولتاژ خیلی کمی داره برای اندازه گیریش باید ولت متر بتونه مقادیر کم رو بخونه! در کل چیزی مهمی نیست-البته کالیبره کردنش هم باید محلول های خاص خودش رو داشته باشید-
                    قیمتش هم فکر میکنم حدود 500-600 تومن باشه -
                    جهان کیت هم یه زمانی داشت. ایران ماژول هم داره -همون پاساژ فرشته کنار امجد!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                      من با این سنسور ها هم امادش کار کردم هم دیدم- این سنسور ها رو معمولا وقتی از محلول در میارن میذارن داخل محلول اب مقطر تا خشک نشه- اون حباب شیشه ی دور سنسور هم خاص هست و به یون هیدروژن نفوذ پذیر هست! در کل مورد اصلی همون حباب هست و با نفوذ یون هیدروژن به داخل شیشه یه اختلاف پتانسیل بین دو الکترود تشکیل میشه که متناسب هست با میزان یون هیدروژن محلول که همونpower H هست و از طریق اندازه گیری مقاومت محلول نیست! در واقع یه پیل تشکی میشه با این سنسور و یون های H+ محلول!
                      اون که نوشته میلی ولت متر با امپدانس ورودی بالا یعنی اینکه خروجی این سنسور ولتاژ خیلی کمی داره برای اندازه گیریش باید ولت متر بتونه مقادیر کم رو بخونه! در کل چیزی مهمی نیست-البته کالیبره کردنش هم باید محلول های خاص خودش رو داشته باشید-
                      قیمتش هم فکر میکنم حدود 500-600 تومن باشه -
                      جهان کیت هم یه زمانی داشت. ایران ماژول هم داره -همون پاساژ فرشته کنار امجد!
                      میشه مستقیم با خود الکترود هاش کار کرد؟ چون سنسور کاملش ( اونی که ایران ماژول داره) خیلی گرونه! که دیگه اون برد همراهش رو نخرم
                      اصلا هست الکترود تنها؟
                      AYRIC

دیدگاه

الکترود تنها به درد نمیخوره که!
                        مثل این هست که دو تا سیم رو بکنی تو محلول! اون شیشه دو قسمت داره درواقع و ره الکترود در یه قسمت هست و جداره ی متخلخل داره برای یون هیدروژن که با نفوذ یون در داخل حباب بین دو الکترود که از هم جدا هستند اختلاف پتانسیل تشکیل میشه- با مقدار خیلی کم برای همین گفته ورودی ولت متر باید امپدانس بالا باشه!
                        اصل این سنسور اون شیشه و سیستمش هست وگرنه الکترود ها برای اینکه واکنش ندن از پلاتین هستند! و ارزش دیگه ای ندارن! قیمتش هم به خاطر تکنولوژی ساخت اون شیشه هست-
                        مطمئننا اگر بتونید راهی رو ابداع کنید که متناسب با مقدار یون هیدروژن حالت پیل تشکیل بدید میتونید از هر الکترودی که واکنش نده استفاده کنید!
                        ---
                        اگر منظورتون از الکترود تنها کل اون شیشه و حباب هست و فقط سیمهاش بیرون اومده باشه- بله میتونید استفاده کنید و برد رو خودتون بسازید- پیدا هم میشه -مخصوصا تو لوازم ازمایشگاهی ها میتونید بپرسید احتمالا داشته باشند برای تعمیر-چون معمولا وقتی حباب خشک میشه یا بعد از یه مدت حساسیتش به علت گرفته شدن منافذ کمتر میشه همون رو تعویض میکنن ولی از قیمت اینها خبر ندارم-
                        اصولا باید کمتر از اینایی باشه الکترونیکی ها میفروشن ولی خب اونا هم کلاس کار خودشون رو دارن و ممکنه پول خون طلب کنن!
                        ---
                        برای راه اندازی و کالیبراسیون در اون صورت باید از اپ امپ های مناسب و ADC با دقت بالا استفاده کنید تا بتونید دقیق اندازه گیری کنید -برای کالیبراسیون هم میتونید از یکی از همین ph meter های اماده استفاده کنید!
                        --
                        ایران ماژول چند قیمت داده؟

دیدگاه

از 200 هزار تومن داریم تا 7 میلیون تومن با برندهای تایوان و سوئد و سوئیس و ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariane
                            از 200 هزار تومن داریم تا 7 میلیون تومن با برندهای تایوان و سوئد و سوئیس و ...
                            اینایی که میگید سنسور کامل هستند؟

ایران ماژول 570 تومن قیمت داد
                            AYRIC

دیدگاه

خود سنسور ph هست
                              الان خودم Metrohm دارم
                              کدش این هست میتونید سرچ کنید 6.02228.000 قیمتش کمتر از 2.5 میلیون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X