اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دما

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دما

سلام دوستان
    من میخوام با plc s7-200-224xp دمای یه اطاقو به دمای 80 درجه برسونم.خروجی هم 4 عدد هیتر و هیت پمپ(کولر گازی برعکس) هستش.
    هیت پمپ تا دمای 50 درجه کار میکنه ولی بعدش هیترها هم وارد مدار میشن.البته هم زمان هم میتونن روشن باشن.ولی تو دمای بالای 50 درجه هیت پمپ از کار میوفته.
    من چطوری باید این کارو انجام بدم؟
    باید شیب بالا رفتن دما یه شیب ملایم باشه
    ممکنه دمای اولیه اطاق هر دمایی باشه.اما دمای اطااق باید تو یک ساعت برسه به 80 درجه که 80 درجه هم باید قابل تنظیم باشه
    ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ : کنترل دما

با سلام
    دوست عزیز تغییرات دما با یک شیب ملایم انجام میشه و از این مورد مشکلی نیست. در مورد نحوه انجام پورسه باید بگم که شما اول دمای اتاق رو سنس میکنید و توسط تابع کنترل PI این تغییرات را کنترل میکنی.نقطه setpoint شما در اینجا همان 80 درجه هستش که بر حسب شرح پروسه میتونید دماهای بالا و پائین رو تععین کنید (high temp & low temp) برای فرمان خروجی هم میتونی از SSR استفاده کنی.
    نوشته اصلی توسط مهدی موسی فرد
    ممکنه دمای اولیه اطاق هر دمایی باشه.اما دمای اطااق باید تو یک ساعت برسه به 80 درجه که 80 درجه هم باید قابل تنظیم باشه
    منظورت متوجه نشدم! سر یک ساعت مشخص یا ظرف مدت یک ساعت؟

دیدگاه

سلام
      ممنون از جوابتون
      در طول یک ساعت یا زمان مشخش شده توسط اپراتور که بالای 90 دقیقه نیست و زیر 30 دقیقه هم نیست باید به set point برسیم که شیب افزایش دما باید کاملا خطی باشه و اوور شوت و آندرشوت زیادی نداشته باشیم

ممنون میشم اگه یه پروژه نمونه بزارید
      خروجی هم چهار تا هیتر هستش که باید تو این مرحله از pid دستور بگیرن و مرحله ای روشن خاموش بشن
      خیلی خیلی ممنون مهندس

دیدگاه

با توجه به اینکه شما نی تونید هر هیتر رو به صورت تدریجی کنترل کنید عملا pid معنی نداره. شما چهار step کنترل دارید که با کنترل تفاضلی می تونید کارکنید. سوال شما خیلی کلی هست و تا کسی نسبت به شرایط کارتون گاه نباشه نمی تونه کمک کنه. اینکه چه طور میشه مثلا توی نیم ساعت به 90 درجه رسید؟ اگه توی نیم ساعت نرسید چه اتفاقی میفته؟ برای اینکه سرعت گرم کردن رو افزایش بدیم میشه 4 تا هیتر رو با هم روشن کرد؟ و ؟؟؟؟؟
        اگه تا حالا با s7-200 کار نکردید بهتره که بدید یکی براتون برنامه بنویسه. اگه دوست دارید که خودتون بنویسید اول یه کم توی همین انجمن جستجو کنید. مطالب خوبی هست که واسه شروع شما رو راهنمایی میکنه. بعد هر جا گیر کردید سوالتون رو بپرسید.

دیدگاه

سلام دوست عزیز و استاد گرامی
          نوشته اصلی توسط pinkplus
          با توجه به اینکه شما نی تونید هر هیتر رو به صورت تدریجی کنترل کنید عملا pid معنی نداره. شما چهار step کنترل دارید که با کنترل تفاضلی می تونید کارکنید. سوال شما خیلی کلی هست و تا کسی نسبت به شرایط کارتون گاه نباشه نمی تونه کمک کنه. اینکه چه طور میشه مثلا توی نیم ساعت به 90 درجه رسید؟ اگه توی نیم ساعت نرسید چه اتفاقی میفته؟ برای اینکه سرعت گرم کردن رو افزایش بدیم میشه 4 تا هیتر رو با هم روشن کرد؟ و ؟؟؟؟؟
          اگه تا حالا با s7-200 کار نکردید بهتره که بدید یکی براتون برنامه بنویسه. اگه دوست دارید که خودتون بنویسید اول یه کم توی همین انجمن جستجو کنید. مطالب خوبی هست که واسه شروع شما رو راهنمایی میکنه. بعد هر جا گیر کردید سوالتون رو بپرسید.
          ممنون از راهنماییتون اما بدرد من نخورد
          وقتی میگم چهارتا هیتر یعنی نمیشه چهار تاشو با هم روشن کرد؟
          من خودم میدونم که با تفاضلی میشه و الان هم تفاضلی هستش خیلی هم خوب جواب میده
          شما سوالو دقت نکردید
          اتفاقا من با هر plc و میکروکنترلری که کار کردم
          مشکل من الان pid هستش
          سوال من این بود کنترل دما به طوری که دما از دمای اطاق(25) به دمای setpoit که ماکزیممش 90 درجه هست باید برسه اونم با چهار تا هیتر و هیت پمپ
          شیب افزایش دما باید یک شیب خطی باشه نسبت به زمان
          تو انجمن های دیگه هم گشتم نبود مطرح کردم

دیدگاه

pid خطی بودن شیب رو تضمین نمی کنه. شما باز هم سوالت خودت رو می پرسی. مثل اینکه من از شما بپرسم" من دو تا کویل گرمایش و سرمایش دارم بعلاوه یه روتاری هیت اکسچنجر. حالا چه جوری دما رو با بیشترین بهره بازیافت روی دمای خاص تنظیم کنم."
            در هر حال از ویزارد pid خود micro win استفاده کنید. خودش ظرایب P و I و D رو بدست میاره.

دیدگاه

هیت اکسچنجر یه ربطی به هیت پمپ داره؟ :eek:
              نکنه یه چی گفتی مثلا من نفهمم؟ :biggrin:
              من پروژه رو ساده توضیح دادم خیلی ساده
              در ضمن با زمان setpoint رو بهش اضافه کردم مشکلم حل شد
              در هر صورت ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X