اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انواع روشهای کنترل دور موتورهای تک فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انواع روشهای کنترل دور موتورهای تک فاز

با عرض سلام
    میخواستم بدونم واسه موتورهای تک فاز به جز کم و زیاد کردن ولتاژ (دیمر) راه دیگری هم هست که بشه دور موتور را کم و زیاد کرد؟ با تغییر فرکانس هم میشه؟ اگه آره آیا درایوری واسه موتور های تک فاز در بازار موجود هستش که بشه خریداری کرد؟
    با سپاس
    The harder I work, the luckier I get

پاسخ : انواع روشهای کنترل دور موتورهای تک فاز

کسی نیست جواب بده؟؟ :cry2:

دیدگاه

up!!

دیدگاه

با تشکر زیاد از راهنماییهای همه دوستان.
        بله ، با تغییر فرکانس هم میشه.
        در مورد کنترل دور موتورهای تکفاز، به علت داشتن سیم پیچ راه انداز و سوئیچ شتاب فکر میکنم کسی علاقه ای به کنترل دور اونا نداره. چون کنترل دور معمولا برای کاهش دور از دور نامی استفاده میشه و تو دور های پایین ریسک قطع و وصل شدن سوئیچ شتاب وجود داره. من تو بازار هم چیزی برای تکفاز ندیدم. معمولا برای کارهای دور متغیر حتی تو سایز های کوچیک از موتور سه فاز استفاده میشه.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نارگ راتوس
          با عرض سلام
          میخواستم بدونم واسه موتورهای تک فاز به جز کم و زیاد کردن ولتاژ (دیمر) راه دیگری هم هست که بشه دور موتور را کم و زیاد کرد؟ با تغییر فرکانس هم میشه؟ اگه آره آیا درایوری واسه موتور های تک فاز در بازار موجود هستش که بشه خریداری کرد؟
          با سپاس
          من تو یک سایت دیگه درباره جواب سئوالتون گشتم نوشته بود
          چیز جالبی رو معرفی کرده بود فکر کنم به کارتون بیاد لینک زیر را نگاه کنید
          http://www.meditronik.com.pl/doc/plus/u208b.pdf

ظاهرا این مدار یک آی سی به نام U208B استفاده میکنه که از طریق کنترل فاز سرعت مدار را کنترل میکنه

در مورد داریو واسه موتور تکفاز (حداقل در مورد LS) تا جایی که من میدونم ندارم
          موفق باشید

دیدگاه

اینم همون دیمره عزیز.
            من با فول بریج اینکارو کردم، ولی توی راه اندازی و دور پایین به مشکل خوردم. البته برای فنها و اون اقسامی که سیم پیچ راه انداز ندارن خوب جواب داد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی سعیدی
              در مورد داریو واسه موتور تکفاز (حداقل در مورد LS) تا جایی که من میدونم ندارم
              موفق باشید
              دوست عزیز LS اتفاقا سری IC5a رو داره. http://deltaww.blogfa.com/post/11
              شما واسه چه کاری می خواهید؟ موتورتون چی هست؟

دیدگاه

با عرض سلام
                با سپاس
                سلام
                اگر دو تا از خروجیهای یک اینورتر رو به یک موتور تکفاز وصل کنید دورش کنترل میشه.مثل موتورهای سه فاز
                من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pinkplus
                  دوست عزیز LS اتفاقا سری IC5a رو داره. http://deltaww.blogfa.com/post/11
                  اینی که شما معرفی کردی ورودیش تکفازه و خروجیش هم سه فاز. دوستمون خروجی تکفاز میخواد که میتونه از دو تا از جروجی هاش استفاده کنه.

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان
                    موتوری که میخواهم کنترل کنم یه موتور کفکش هستش واسه ی کار آب نما میخواهم
                    اگر دو تا از خروجیهای یک اینورتر رو به یک موتور تکفاز وصل کنید دورش کنترل میشه.مثل موتورهای سه فاز
                    فکر نکنم این روش جواب بده، واسه موتور 3 فاز وقتی یکی از فازاش قطع میشد درایور خروجیهاشو غیر فعال میکرد یعنی باید همیشه 3 تا فاز درگیر می بودن تا درایور کار کنه. به هر حال باز یه تست میزنم شاید جواب بده

دیدگاه

شما یه نگاهی به این لینک بکن
                      http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%...A7%D9%88%D8%A8
                      اگه موتور شما از نوع خازن دار هست به شرطی که خازن دایم باشد و فرکانس رو هم از 25 هرتز کمتر نکنید می تونید از IC5A استفاده کنید و موتور رو به دو تا از فازهای خروجی متصل کنید.

دیدگاه

با تشکر از همه دوستانموتوری که میخواهم کنترل کنم یه موتور کفکش هستش واسه ی کار آب نما میخواهمفکر نکنم این روش جواب بده، واسه موتور 3 فاز وقتی یکی از فازاش قطع میشد درایور خروجیهاشو غیر فعال میکرد یعنی باید همیشه 3 تا فاز درگیر می بودن تا درایور کار کنه. به هر حال باز یه تست میزنم شاید جواب بده
                        سلام
                        این روش رو تست کردم و جواب گرفتم.با درایو دلتا براحتی کار میکنه واز صفر تا صد سرعتش کم وزیاد میشه.
                        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

فکر نکنم این روش جواب بده، واسه موتور 3 فاز وقتی یکی از فازاش قطع میشد درایور خروجیهاشو غیر فعال میکرد یعنی باید همیشه 3 تا فاز درگیر می بودن تا درایور کار کنه. به هر حال باز یه تست میزنم شاید جواب بده
                          مطابق نقشه ها معمولا سنسور جریان روی دو تا از خروجیها قرار داره و یکیشون بدون سنسوره. احتمالا اگه از اون دوتا استفاده کنین قطع نمیکنه.

دیدگاه

این حالت قابل تنظیم هست که اگه سه فاز خروجی قطع شد اینورتر به کارش ادامه بده یا نه واسه ورودی هم همین قابلیت هست یعنی اگه دو فاز بشه اینورتر کار کنه یا نه ( توی مدار داخلی اینورتر 6 تا دیود هست که ولتاژ رو یکسو می کنند. شما اگه یه فازت هم قطع بشه اینورتر کار میکنه ولی کل جریان مورد نیازش رو از دو فاز دیگه می گیره).
                            واسه کار شما بهترین گزینه همون دیمر هست که واسه موتور طراحی شده باشه
                            http://www.aaroncake.net/circuits/ac...owcomments=all
                            راستش شما وقتی داری از اینورتر هم استفاده می کنی ولتاژ ذو سر موتور رو داری تغییر میدی ( اینورتر V/F رو همیشه ثابت نگه می داره یعنی وقتی فرکانس رو کم می کنی ولتاژ خروجی هم کم میشه) فقط شکل و شمایلش بهتره و اینکه شما می تونی از pid کنترل داخلیش و ورودی هاش استفاده کنی

دیدگاه

دوست عزیز توی استفاده از دیمر دور موتور اصلا پایداری نداره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X