اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی برد کنترلی با PIC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی برد کنترلی با PIC

سلام مهندسین مهندسات و مهندس های عزیر و گرامی :nerd:
    راستش مدتیه تو فکر طراحی یه برد کنترلی با میکرو PIC هستم
    چنتا سوال خدمت اساتید بزرگوار داشتم
    1- نه صبر کنید!!! :biggrin:
    ببخشید اول مشخصات پروژه رو بگم بعد سوال بپرسم :mrgreen:
    16 ورودی خروجی که 4 خروجی رله ای و 12 ورودی که همه میکرو سوییچ 12 و 24 ولتی هستند
    قراره کنار دو موتور سه فاز 3.6 کیلو وات با مدار کنترلی کنتاکتور 3 فاز و بی متال و ... قرار بگیره
    تا اونجا که بشه برد قراره کوچیک طراحی بشه چون فضاش زیاد نیست و قطعاتش SMD باشن ( نمیدونم خیلی مهمه یا نه!)
    برد کنترلی هم قراره با توجه به ورودی ها به موتور های و شیر برقی ها فرمان بده و نهایتش با یک پروتکل ارتباطی که هنوز روش فکر نکردم وضعیت رو به یه برد دیگه به فاصله 20 متری از برد اصلی ارسال کنه.
    حالا سوالا
    1- از چه میکرویی استفاده کنم بهتره؟ خودم به خودم 18F452رو پیشنهاد دادم
    2-واسه تغذیه ترانس رو روی برد اصلی بذارم یا یه برد جدا طراحی کنم؟ تجربه نشون داده روی برد اصلی کمتر نویز پذیر بوده
    3-به غیر از اپتوکوپلر واسه محافظت ورودی خروجی چیز دیگه ای هم هست که باید لحاظ کنم؟
    4-میدونم که طراحیش بازم فوت و فن داره که از قلم افتاده اگر دوستان چیزی به نظرشون میرسه لطفا راهنمایی بفرمایند
    و در آخر هرچی که طراحی شد برای همه در دسترس باشه نه برای یکی (حالا اینقدر چیز مهمی نیست ولی برای مبتدیانی مثل ما خوبه) تصور کنید ورژن kitkat اندرویده!!
    آنقدر شکست میآ‌خورم تا راه شکست دادن را بیاموزم

پاسخ : طراحی برد کنترلی با PIC

خلاصه بگم یجورایی قراره PLC طراحی کنیم که برنامش رو خودمون بنویسیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 20hunter
      خلاصه بگم یجورایی قراره PLC طراحی کنیم که برنامش رو خودمون بنویسیم
      با سلام به دوست عزیز
      طراحی تو شراط صنعتی خیلی سخت تر از شرایط عادی هست من همیشه با picکار میکنم ولی علاوه بر نوع میکروکنترلر طراحی برد و برنامه نویسی اون هم اهمیت داره ضمنا تغذیه خوب میتونی خیلی از مشکلات را حل کنه که میتونید از منبع تغذیه پیشنهادی مهندس کی نژاد در تاپیک زیر استفاده کنید:
      EMI Reduction in embedded systems .::کاهش نویز در مدارات میکروکنترلری::.
      دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
      بانك اطلاعاتي سنسورها
      ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
      تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
      [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 20hunter
        هر میکرویی که فقط یه دونه UART داشته باشه کافیه. من 18F26K22 رو پیشنهاد میکنم. این دو تا داره.
        2-واسه تغذیه ترانس رو روی برد اصلی بذارم یا یه برد جدا طراحی کنم؟ تجربه نشون داده روی برد اصلی کمتر نویز پذیر بوده
        اگر توی تابلوت 24 ولت داری میتونی به 5 تبدیل کنی. اگر 220 داری میتونی از سوییچینگ های آماده استفاده کنی.
        3-به غیر از اپتوکوپلر واسه محافظت ورودی خروجی چیز دیگه ای هم هست که باید لحاظ کنم؟
        نمیدونم. فکر نکنم.
        4-میدونم که طراحیش بازم فوت و فن داره که از قلم افتاده اگر دوستان چیزی به نظرشون میرسه لطفا راهنمایی بفرمایند
        برای پروتکل ارتباطی میتونی از مدباس روی rs485 استفاده کنی. توی CCS مثال داره. کار می کنه.

دیدگاه

برای منبع تغذیه کدوم رو پیشنهاد میکنید؟
          lm2596
          ams1117
          7805k
          34063
          خودم به خودم 34063 پیشنهاد دادم :read:
          واسه اپتوکوپلر چطور؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 20hunter
            برای منبع تغذیه کدوم رو پیشنهاد میکنید؟
            lm2596
            ams1117
            7805k
            34063
            خودم به خودم 34063 پیشنهاد دادم :read:
            واسه اپتوکوپلر چطور؟
            با سلام
            lبنده از 7805 استفاده میکنم و اپتو هم نوع tlp را پیشنهاد میدم
            دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
            بانك اطلاعاتي سنسورها
            ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
            تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
            [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید رضا ریاحی
              با سلام
              lبنده از 7805 استفاده میکنم و اپتو هم نوع tlp را پیشنهاد میدم
              با احترام به نظر دوست عزیزم
              برای رگولاتور lm2596 s 3A به دلیل خروجی مناسب جریان نسبت به قیمتش
              وبرای اپتوکوپلر 3063 مناسب برای کنترل رله و اتصال به میکرو

دیدگاه

نوشته اصلی توسط freedom_truth
                هر میکرویی که فقط یه دونه UART داشته باشه کافیه. من 18F26K22 رو پیشنهاد میکنم. این دو تا داره.اگر توی تابلوت 24 ولت داری میتونی به 5 تبدیل کنی. اگر 220 داری میتونی از سوییچینگ های آماده استفاده کنی.نمیدونم. فکر نکنم.برای پروتکل ارتباطی میتونی از مدباس روی rs485 استفاده کنی. توی CCS مثال داره. کار می کنه.
                راستش ی سر به سایت microe زدم اخه یه برد داره به نام PICPLC http://www.mikroe.com/picplc16/ که همه فایل های اون رو هم گذاشته که اونجا از PIC18f4520 استفاده کرده
                PIC18F4520 is the microcontroller controlling the PICPLC16 v6 PLC system.
                واسه همین بنظرم اومد منم از همون استفاده کنم چون پورت هاش هم زیاده هم پرفریالاش مناسبه کلاکش هم که 40مگا که زیاد هم هست!!!
                متاسفانه ما از یک ترانس 220 به 24 استفاده کردیم که اصن دوس نداشتم از این استفاده میکردیم چون خیلی ریلکس نویز رو از منبع وارد سیستم میکنه ولی بنظرم چاره ای نیست!!! توفیق اجباریه
                واسه ارتباط میشه از ای سی مبدل 485 استفاده کرد مثلا sp3485
                محیط برنامه نویسی هم داستان خودش رو داره که هنوز بهش بل کل فکر نکردم!!!

دیدگاه

حالا باید بریم سراغ رله :nerd:
                  24 یا 12 یا 5 :biggrin:
                  چه برندی؟
                  حالا تغذیه اش هم هست!!! :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 20hunter
                    و در آخر هرچی که طراحی شد برای همه در دسترس باشه نه برای یکی (حالا اینقدر چیز مهمی نیست ولی برای مبتدیانی مثل ما خوبه) تصور کنید ورژن kitkat اندرویده!!
                    1- من از 18F4550 استفاده می کنم سه چهار تومن گرونتر هست ولی ماژول USB داره.
                    2- اگه سویچینگ می خوای بذاری از یه برند معروف استفاده کن چون این سویچینگ هتی ارزون قسمت فیلترشون حذف شده واگه از ترانس استفاده می کنی خیلی مهم نیست که روی برد باشه یا جدا
                    3- اگه قیمت واست مهمه و ماکزیمم ولتاژت هم 24 ولت هست می تونی از یه مقاومت و یه دیود زنر برای ورودی ها استفاده کنی
                    4- برای رگلاتور lm2596 مناسبه
                    5- برای رله ها finder مارک خوبیه
                    6- واسه ارتباط هم از max485 میتونی استفاده کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pinkplus
                      1- من از 18F4550 استفاده می کنم سه چهار تومن گرونتر هست ولی ماژول USB داره.
                      2- اگه سویچینگ می خوای بذاری از یه برند معروف استفاده کن چون این سویچینگ هتی ارزون قسمت فیلترشون حذف شده واگه از ترانس استفاده می کنی خیلی مهم نیست که روی برد باشه یا جدا
                      3- اگه قیمت واست مهمه و ماکزیمم ولتاژت هم 24 ولت هست می تونی از یه مقاومت و یه دیود زنر برای ورودی ها استفاده کنی
                      4- برای رگلاتور lm2596 مناسبه
                      5- برای رله ها finder مارک خوبیه
                      6- واسه ارتباط هم از max485 میتونی استفاده کنی
                      با تشکر از شما دوست محترم :nice:
                      حرف شما متین ولی بنظرتون USB به کارم میاد؟ :rolleyes:
                      واسه ولتاژ 24 ولت هم تصمیم دارم یه پل 4 آمپری بذارم مستقیم بدم به رله :biggrin: تغذیه اش هم که از میکرو جدا هست
                      بنظرتون بازم تو سوییچ رله نویز میاد تو مدار؟ :read:
                      رگولاتوری که منم میخوام استفاده کنم همینه :agree:
                      برند رله ها رو هنوز انتخاب نکردم Finder خیلی استفاده کردم ولی تقلبی هم توش بوده ( این مسول خرید ما پیرمرده بنده خدا نمیخوایم زیاد اذیتش کنیم هرچی بگیره یجور باهاش میسازیم دیگه )
                      یه چیزی که برام سوال فرق رله مینیاتوری با رله سوزنی هست :rolleyes: فقط میدونم رله سوزنی گرون تره
                      همیخوام هم 232 باشه هم 485 !!! میشه به هر جفتشون وصل کنم؟ بنظرم که بشه

دیدگاه

USB بدرد این می خوره که مستقیم به لپ تاپ وصلش کنی و ازش دیتا بخونی بدون واسطه. حتی بوت لودر USB که بدون نیاز به پروگرامر مستقیم نرم افزارت رو ظرف 3 ثانیه پدیت کنی
                        بیشترین منبع نویز طراحی غیر مهندسی PCB هست. حتی AVR هم اگه بردش درست و اصولی طراحی بشه توی محیط صنعتی به راحتی کار میکنه.در mini PLC های LOGO از شرکت زیمنس mega64 استفاده و اشنایدر در PLC های سری Zelio که نمایشگر هم داره از mega128 استفاده کرده. شما می تونید از برد های صنعتی برای طراحی PCB ایده بگیرید.
                        رله سوزنی آمپر بالاتری نسبت به مینیاتوری تحمل میکنه (30-40 آمپر در مقایسه با 2-16 آمپر)
                        شدن که میشه راه داره ولی RS485 نسبت به نویز مقاومتره. شما رو همین کار کنی بهتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pinkplus
                          USB بدرد این می خوره که مستقیم به لپ تاپ وصلش کنی و ازش دیتا بخونی بدون واسطه. حتی بوت لودر USB که بدون نیاز به پروگرامر مستقیم نرم افزارت رو ظرف 3 ثانیه پدیت کنی
                          بیشترین منبع نویز طراحی غیر مهندسی PCB هست. حتی AVR هم اگه بردش درست و اصولی طراحی بشه توی محیط صنعتی به راحتی کار میکنه.در mini PLC های LOGO از شرکت زیمنس mega64 استفاده و اشنایدر در PLC های سری Zelio که نمایشگر هم داره از mega128 استفاده کرده. شما می تونید از برد های صنعتی برای طراحی PCB ایده بگیرید.
                          رله سوزنی آمپر بالاتری نسبت به مینیاتوری تحمل میکنه (30-40 آمپر در مقایسه با 2-16 آمپر)
                          شدن که میشه راه داره ولی RS485 نسبت به نویز مقاومتره. شما رو همین کار کنی بهتره
                          دوست عزیز ی نگا به این بنداز http://www.mikroe.com/downloads/get/...anual_v100.pdf
                          منکه هنوز وارد طراحی PCB نشدم انشا... بزودی :redface: از نظر اساتید خودم هم استفاده کنم
                          الان رله هنوز مونده که فعلا دارم روی 24 سوزنی فکر میکنم
                          واسه تغذیه اش هم که از ترانس میدم به 4 تا دیود از اون طرف هم مستقیم به رله :nerd: که دیگه زیاد شلوغ نشه
                          به نظر شما ULN2803 نیازه؟

دیدگاه

برای اپتوکوپلر کدوم رو پیشنهاد میکنید؟
                            MOC3023
                            4N26
                            H11L1
                            TLP541
                            ....
                            oo:

دیدگاه

واسه شروع از همین بردی که پیدا کردی می تونی خیلی ایده بگیری.
                              انتخاب رله بستگی داره به آمپری که مورد نیازت هست. فقط الکی مدارت رو بزرگ و گرون نکن.
                              واسه تغذیه رله ها خازن هم در نظر بگیر.
                              از ULN2803 یا ULN2003 حتما استفاده کن.
                              اپتوکوپلر رو برای ورودی ها می خوای؟ خیلی فرق نداره ولی من تو خیلی جاها opto نذاشتم، به جاش دیود زنر گذاشتم خوب هم کار میکنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X