اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مانیتور کردن سطح ولتاژ باتری در یک سیستم پرتابل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مانیتور کردن سطح ولتاژ باتری در یک سیستم پرتابل

با سلام

جهت تامین ولتاژ رفرنس قسمت مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو نیاز به یک آی سی رفرنس ولتاژ دارم که در صورتی که ولتاژ تغذیه میکرو و خود آی سی تا حد 3 و یا نهایتاً 2.5 ولت پایین اومد خروجی 5 ولت رو بده .

با تشکر
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

پاسخ : معرفی تراشه جهت استفاده به عنوان Voltage Refrence

سلام
    علاوه بر لینک زیر میتونید به سایت ti هم مراجعه فرمایید .(آیسی REF102)
    http://javanelec.com/products.aspx?c...5&site=119

دیدگاه

مانیتور کردن سطح ولتاژ باتری در یک سیستم پر&#

نوشته اصلی توسط aseok
      سلام
      علاوه بر لینک زیر میتونید به سایت ti هم مراجعه فرمایید .(آیسی REF102)
      http://javanelec.com/products.aspx?c...5&site=119
      به نظرم کامل پست اول رو نخوندید :

نوشته اصلی توسط محمد م
      با سلام

جهت تامین ولتاژ رفرنس قسمت مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو نیاز به یک آی سی رفرنس ولتاژ دارم که در صورتی که ولتاژ تغذیه میکرو و خود آی سی تا حد 3 و یا نهایتاً 2.5 ولت پایین اومد خروجی 5 ولت رو بده .

با تشکر
      اولاً آی سی که معرفی کردید رفرنس 10 ولت هست و در ثانی بازه ورودی اون 11.4 تا 36 ولت هست . در کل در این تراشه ها بازه ولتاژ ورودی باید بیشتر از سطح رفرنسشون باشه . در حالی که من گفتم ممکنه ولتاژ به پایین تر از حد رفرنس برسه (ورودی 2.5 ولت و خروجی رفرنس 5 ولت)

پی نوشت:

الان که فکر می کنم ولتاژ خروجی هر تراشه ای با ولتاژ ورودی اون رابطه داره . تراشه های رفرنس ولتاژ در برابر افزایش ولتاژ، سطح ولتاژ رفرنس رو ثابت نگه می دارند در حالی که من میخوام برعکس باشه . به نظرم اینجا باید از یک مبدل بوست استفاده بشه تا سطح ولتاژ کاهش یافته را به 5 ولت افزایش بده و با تغییر میزان فرکانس این مبدل توسط میکرو (با فیدبک کردن از ولتاژ ورودی به مبدل) ولتاژ خروجی رو ثابت نگه داشت .

دیدگاه

شما باید از IC های مثل ADM705 استفاده کنید.
        که بهشون Microprocessor Supervisory میگن ، نه رفرنس ولتاژ.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر . م
          اگه دارید با باتری کار انجام میدید، باید بگم که به دنیای الکترونیک کاربردی خوش اومدید! تازه اینجاست که می فهمید چقدر موبایل و پخش کننده موسیقی دستگاه های خفنی هستند.
          برای تشخیص کاهش ولتاژ باتری، دوستمون راه رو گفتند.
          اما برای افزایش ولتاژ باتری، باید عرض کنم خدمتتون که یه نگاهی به آی سی های افزاینده ولتاژ بندازید. مثلاً TPS60310 از ti.
          توی ایران ICL7660 وجود داره که ولتاژ رو نهایتاً دو برابر می کنه (به شرطی که جریان خروجی زیاد نباشه). اگه از همین خروجی جریان در حد حتی 5mA بکشی، ولتاژش به شدت افت می کنه.
          اگه مصرف باتری برات مهم نیست، یه فلای بک کوچولو طراحی کن که بازم ti تو این زمینه آی سی های فوق العاده ای داره.
          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

درود
            البته درست نمیدونم کاری که گفتی منطقی هست یا نه. ولی برای که گفتی از یک رگولاتور step up مثل
            MC34063
            AIC16311
            TPS61220
            MC33167
            MAX1674-MAX1676

استفاده کن بعد بده به ای سی ریفرنس که ولتاژ پایدارتر مورد نیاز adc رو بسازه.
            مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
            از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
            جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
            اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

مانیتور کردن سطح ولتاژ باتری در یک سیستم پر&a

نوشته اصلی توسط امیر . م
              این طور که من از دیتاشیت این آی سی متوجه شدم خروجی PFO تا زمانی که سطح ولتاژ پایه PFI اون کمتر از 1.3 ولت نشده 5 ولت رو در خروجی میده . تا اینجا خوب هست ولی اگه به نمودار صفحه 6 دیتاشیت این آی سی توجه کنید می بینید که به ازای ولتاژ تغذیه 5 ولت، پایه PFO ولتاژ 5 رو میده . اگر سطح ولتاژ تغذیه کاهش پیدا کنه (که در اینجا این اتفاق می افته) دیگه خروجی 5 رو نمیده.

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
              اگه دارید با باتری کار انجام میدید، باید بگم که به دنیای الکترونیک کاربردی خوش اومدید! تازه اینجاست که می فهمید چقدر موبایل و پخش کننده موسیقی دستگاه های خفنی هستند.
              همینطوره . مداری هست که تغذیه کل قطعات اون توسط یک باتری تامین میشه . در حقیقت می خوام سطح ولتاژ باتری رو مانیتور کنم . برای این کار لازم هست تا ولتاژ باتری رو با 5 ولت ثابت مقایسه کنم تا ببینم باتری در چه وضعیتی قرار داره . یعنی اگه سطح ولتاژ تغذیه به زیر 5 ولت هم رسید این تراشه یا مدار بتونه 5 ولت رو به صورت ثابت بده .حالا اگه سطح ولتاژ باتری کاهش پیدا کنه، قطعا سطح تغذیه این تراشه ها هم به زیر 5 ولت کاهش پیدا می کنه و اون وقت هست که دیگه خروجی این آی سی ها دیگه قطعاً 5 ولت نیست . برای همین پیشنهاد دادم در صورت کاهش سطح ولتاژ ابتدا به 5 ولت تقویت بشه بعد به عنوان رفرنس استفاده بشه.
              نوشته اصلی توسط marychi
              درود
              البته درست نمیدونم کاری که گفتی منطقی هست یا نه. ولی برای که گفتی از یک رگولاتور step up مثل
              MC34063
              AIC16311
              TPS61220
              MC33167
              MAX1674-MAX1676

استفاده کن بعد بده به ای سی ریفرنس که ولتاژ پایدارتر مورد نیاز adc رو بسازه.
              این آی سی هایی که گفتید دقیقاً یک نوع بوستر هستن. (همون مبدل DC به DC ای که داخل دیتاشیتشون گفته شده) . به نظر من هم باید ولتاژ در صورت کاهش تقویت بشه و بعد استفاده بشه. تا ببینیم بقیه دوستان چه پیشنهاداتی دارند. البته هنوز به این پیشنهاد یکم شک دارم . چون این راه حل بعضی سوالا رو جوابگو نیست.

پی نوشت :

عنوان تاپیک رو تصحیح کردم تا موضوع گویاتر باشه.

دیدگاه

پاسخ : مانیتور کردن سطح ولتاژ باتری در یک سیستم پرتابل

ولتاژ پایه PFO تغذیه ای سی هست که از 1 ولت تا 5.5 هست. زمانی که ولتاژ پایه PFI از 1.25 کمتر بشه ، پایه FPO زمین میشه. در ضمن شما میتونید با تقسیم مقاومی یا قرار دادن یه پتانسیومتر ولتاژ آستانه رو که اینجا 1.25 هست ، تغییر بدین.
                شما یه نکته رو در نظر نمیگیرین در مورد باتری.
                زمانی که ولتاژ باتری از مقدار نامیش خیلی کمتر میشه ، یعنی اینکه داره خالی میشه و دیگه نمیتونه جریان درست و حسابی بده. پس عملا استفاده و نمایش ولتاژ اون هم بی فایده هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر . م
                  ولتاژ پایه PFO تغذیه ای سی هست که از 1 ولت تا 5.5 هست. زمانی که ولتاژ پایه PFI از 1.25 کمتر بشه ، پایه FPO زمین میشه. در ضمن شما میتونید با تقسیم مقاومی یا قرار دادن یه پتانسیومتر ولتاژ آستانه رو که اینجا 1.25 هست ، تغییر بدین.
                  طبق دیتاشیت اینها دوتا پایه جدا هستند!:

منظورتون رو از این قسمت متوجه نشدم :

نوشته اصلی توسط امیر . م
                  شما یه نکته رو در نظر نمیگیرین در مورد باتری.
                  زمانی که ولتاژ باتری از مقدار نامیش خیلی کمتر میشه ، یعنی اینکه داره خالی میشه و دیگه نمیتونه جریان درست و حسابی بده. پس عملا استفاده و نمایش ولتاژ اون هم بی فایده هست.

دیدگاه

شما اول بگید ولتاژ باتریتون چقدره؟
                    ولتاژ میکروتون چقدره؟

در مورد بخش اول ، درسته، ولتاژ PFO کمتر از تغذیه هست(1.5 ولت کمتر).من کجا گفتم که این دو تا پایه یکی هستند! من فقط گفتم زمانی که PFI از 1.25 کمتر بشه ، پایه PFO زمین میشه.
                    در مورد بخش دوم که گفتم ولتاژ باتری کم شد... ، چیش نا مفهومه؟ کاملا روشنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر . م
                      شما اول بگید ولتاژ باتریتون چقدره؟
                      ولتاژ میکروتون چقدره؟
                      باتری 12ولت . تغذیه میکرو هم 5

نوشته اصلی توسط امیر . م
                      من کجا گفتم که این دو تا پایه یکی هستند!
                      این جملتون رو بد نوشته بودید . فکر کردم منظورتون اینه تغذیه تراشه از همون پایه PFO هست:

نوشته اصلی توسط امیر . م
                      ولتاژ پایه PFO تغذیه ای سی هست که از 1 ولت تا 5.5 هست.
                      نوشته اصلی توسط امیر . م
                      در مورد بخش دوم که گفتم ولتاژ باتری کم شد... ، چیش نا مفهومه؟ کاملا روشنه.
                      اینکه گفته بویدید "استفاده و نمایش ولتاژ اون بی فایده هست " مشخص می کنه هنوز منظور من رو متوجه نشدید . همونطور که من قبلاً گفتم می خوام سطح ولتاژ باتری رو مدام مانیتور کنم حالا چه سطح ولتاژش کم باشه و چه همون 5 ولت باشه.

دیدگاه

فرض کنیم که ولتاژ باتری شما از 12 ولت رسیده به 7 ولت. رگولاتور شما هم فرض میکنیم 7805 هست. ولتاژ خروجی رگولاتور شما 5 ولت هست هنوز... اما !
                        اما دیگه این باتری زورای آخرش رو داره میزنه و وقتی شما یه مقدار جریان دیگه ازش بکشید سریعتر ولتاژ پایین میاد(البته این قضیه خیلی به آمپراژ باتری شما بستگی داره و همچنین میزان جریانکشی مدار شما.).
                        به هر حال ، دیگه این باتری جونی نداره که بخواد مدار شما رو راه بندازه ، اگر تا این سطح ولتاژ جواب شما نمیده ، باید vcc رو از 5 به مثلا 3.3 تغییر بدین تا مدارتون با پایین اومدن ولتاژ باتری تا مثلا 5.5 ولت هم به کار خودش ادامه بده.

دیدگاه

پاسخ : مانیتور کردن سطح ولتاژ باتری در یک سیس

نوشته اصلی توسط امیر . م
                          فرض کنیم که ولتاژ باتری شما از 12 ولت رسیده به 7 ولت. رگولاتور شما هم فرض میکنیم 7805 هست. ولتاژ خروجی رگولاتور شما 5 ولت هست هنوز... اما !
                          اما دیگه این باتری زورای آخرش رو داره میزنه و وقتی شما یه مقدار جریان دیگه ازش بکشید سریعتر ولتاژ پایین میاد(البته این قضیه خیلی به آمپراژ باتری شما بستگی داره و همچنین میزان جریانکشی مدار شما.).
                          به هر حال ، دیگه این باتری جونی نداره که بخواد مدار شما رو راه بندازه ، اگر تا این سطح ولتاژ جواب شما نمیده ، باید vcc رو از 5 به مثلا 3.3 تغییر بدین تا مدارتون با پایین اومدن ولتاژ باتری تا مثلا 5.5 ولت هم به کار خودش ادامه بده.
                          از اون لحاظ مشکلی نیست میشه از سری L استفاده کرد ولتاژ کاریش بین 2.7 تا 5.5 هست و در این صورت مدار تا کاهش سطح تغذیه مدار تا 2.7 ولت هم درست کار می کنه .

به نظرم خودم راه را یافتم :biggrin: من فکر می کنم باید با یک تقسیم مقاومتی ولتاژ باتری رو خوند و اصلا نباید به خروجی رگولاتور کار داشت . مثل شکل زیر :

در این صورت با فرض باتری 15 ولت نهایتاً ولتاژ 5 ولت به پایه ADC میکرو میرسه به معنی اینکه باتری پر هست. با توجه به اینکه تا محدوده 8 ولت خروجی رگولاتور همون 5 هست (یا همون استفاده از سری L) تا کاهش سطح ولتاژ باتری به 8 ولت، هیچ مشکلی پیش نمیاد و تغذیه میکرو همون 5 هست . اگر از 8 ولت سطح ولتاژ باتری پایین تر بیاد در این صورت ممکنه مدار درست کار نکنه . پس این 8 ولت میشه حد پایین ولتاژ کاری مدارمون که باید به عنوان حداقل ولتاژ شارژ باتری در نظر گرفته بشه . اگه داخل تقسیم مقاومتی بزاریم ولتاژ پایه ADC میکرو میشه 2.66 ولت . پس اگه ولتاژ پایه ADC میکرو به 2.66 رسید باید به هر نحوی نشون داد که باتری تموم شده (و یا دستگاه رو خاموش کرد و یا . . . ) جهت شارژ مجدد باتری . (البته این 8 ولت بستگی به نوع باتری مورد استفاده داره . منظورم کلیت موضوع هست)

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مانیتور کردن سطح ولتاژ باتری در یک سیس

[quote author=محمد م]
                            به نظرم خودم راه را یافتم :biggrin: من فکر می کنم باید با یک تقسیم مقاومتی ولتاژ باتری رو خوند و اصلا نباید به خروجی رگولاتور کار داشت . مثل شکل زیر :
                            [/quote]
                            مگه شما میخواستین از خروجی رگولاتور ولتاژ باتری رو بخونین؟ :eek:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مانیتور کردن سطح ولتاژ باتری در &#174

نوشته اصلی توسط امیر . م
                              مگه شما میخواستین از خروجی رگولاتور ولتاژ باتری رو بخونین؟ :eek:
                              منظور من رو متوجه نشدید. ببینید دوست عزیز من می خوام از میزان شارژ باتری مطلع بشم که اون رو هم میشه با راهی که بالا گفتم انجام داد (تقسیم مقاومتی از خود باتری) و هم از خروجی رگولاتور . شما وقتی یک رفرنس ثابت 5 ولت برای میکرو داشته باشید واز سری L هم استفاده کنید می تونید از خروجی رگولاتور هم ولتاژ رو بخونید . ولتاژ کاری میکرو در این حالت 2.7 تا 5.5 هست مشکلی پیش نمیباد و همچنین با توجه به اینکه خروجی رگولاتور هم تا زمانی 5 ولت رو ثابت میده که ورودیش از یک حدی پایین تر نیاد (8 ولت) اگر از اون حد پایین تر بیاد ولتاژ خروجی هم کاهش پیدا کرده (به زیر 5 ولت) و با وجود شرایط بالا میشه ولتاژ رو مانیتور کرد . برای مانیتور کردن میزان شارژ باتری که حتماً نباید از باتری مستقیم خوند (هر چند یکی از کارهایی که میشه کرد و بالا هم گفتم، همین راه هست)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X