ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

پمپاژ آب توسط ماشين خطي الکتريکي (مقام سوم جشنواره خوارزمي)

با سلام خدمت دوستان عزيز
    دوستان يه خبر شنيدم از طرحي که در جشنواره خوارزمي سال گذشته مقام سوم رو کسب کرده.
    اين طرح يه ماشين الکتريکي خطي هست که آب رو بدون هيچ مکانيزم مکانيکي پمپ مي کنه.
    بعد تحقيقاتي که کردم متوجه شدم اين طرح رو ژاپني ها براي اولين بار پياده کردن که با اون طرح
    کم صدا ترين زير دريايي دنيا رو ساختن...
    حالا مکانيزم اين پمپ چه طوره ؟
    من طرح رو نديدم ولي حدس زدم عملکردش چه طوريه!!!
    دوستان موافقين آب رو به جمع برقي ها راهش بديم و باهاش يه مقدار کار علمي کنيم؟؟؟ :nerd:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

پاسخ : پمپاژ آب توسط ماشين خطي الکتريکي (مقام سوم جشنواره خوارزمي)

دوستان ساختار احتمالا به اين شکله

مواد تشکيل دهنده :
    آهنربا براي توليد ميدان مغناطيسي
    دو صفحه رسانا براي انتقال جريان از آب
    آب به عنوان هادي عبور جريان
    و يک منبع دي سي که مي تونه باتري خورشيدي باشه
    نتيجه رو مي تونه کسي تحليل کنه؟؟؟
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2011/09/04
    کردستان
    1,386
    70

این شکل رو از کجا آوردی؟ بیشتر توضیح بده ممنون
    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی
    2013/08/26
    بوشهر
    1,262
    402

اين احتمالا از اونجايي اسم موتورالکتريکي رو گرفته که به جاي استفاده از سيم براي هدايت الکتريکي و توليد مغناطيس اطراف سيم از آب استفاده کرد.خطي يودنش هم احتمالا به خاطر حرکت سيم(آب) در مسير مستقيمه. در واقع وقتي ما جريان رو از آب عبور ميديم مثل يه سيم حامل جريانه که در ميدان مغناطيسي حاصل از آهنربا بهش نيرو وارد ميشه . پس به آب هم که حامل جريانه نيرو وارد ميشه . که باعث جريان پيدا کردن آب در جهت نيرو ميشه. ولي از اونجايي که ما تو آب از هسته فريت نميتونيم استفاده کنيم احتمالا نيرو خيلي ضعيف و تلفات بالا باشه و براي اينکه بتونيم نيروي کافي ايجاد کنيم بايد جريان زيادي از آب عبور بديم. :smile:
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2005/11/18
    تهران
    1,181
    135

با سلام--لینکی برای دیدن جالب است.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

با سلام
    ممنون جناب جبراييلي از لينک هاي مفيدي که هميشه قرار ميدين
    جناب محمد شاهي درست فرمودن در اين روش جرياني که از آب عبور مي کنه
    توليد مغناطيس خواهد داشت و بر آيند ميدان آهنربا و آب سبب نيرو وارد شدن به آب
    وپمپاژ اون خواهد شد...
    البته راهکار بهينه سازي اين نوع پمپ ها استفاده از ميدان مغناطيسي بسيار قوي توسط آهنربا و عبور جريان کم از آب
    که اين کار نيازمند استفاده از آهنربا هاي مخصوصي داره...
    به هر حال روش جالبي بود براي من...
    حالا دوستان به نظر شما ميشه از روش هاي ديگري براي پمپاژ آب استاده کرد؟؟؟
    چون مولکول هاي آب ويژگي الکتريکي بسيار منحصر به فردي داره!!!
    2013/06/07
    258
    23

ظاهرا موضوع تجزیه شدن آب توسط جریان الکتریکی (هرچند خیلی ناچیز باشه ) و اینکه این آب دیگه نمی تونه توسط انسان یا جانداران دیگه مورد مصرف قرار بگیره نادیده گرفته شده !!!
    مگر اینکه کاربرد دیگه ای مد نظر باشه ...
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

جناب بنيامين پور صحيح مي فرمايند
    اين روش براي ساخت پيشرانه ي سازه هاي شناور در دريا استفاده شده که مشکلي با تجزيه ناچيز آب نداره...
    راستي دوستان شنيديد که جديدا کشف شده که آب در معرض ميدان الکتريکي مي تونه در دماي اتاق يخ بزنه
    يعني در دماي بالا نيز آب مي تونه يخ بزنه که به مکانيزم قطبي بودن مولکول آب ربط داره
    2013/08/26
    بوشهر
    1,262
    402

نقل قول نوشته اصلی توسط حسين بنيامين پور
    ظاهرا موضوع تجزيه شدن آب توسط جريان الکتريکي (هرچند خيلي ناچيز باشه ) و اينکه اين آب ديگه نمي تونه توسط انسان يا جانداران ديگه مورد مصرف قرار بگيره ناديده گرفته شده !!!
    مگر اينکه کاربرد ديگه اي مد نظر باشه ...
    الکتروليز آب در صورتي که با موادي مثل گرافيت و پلاتين يا نيکل صورت بگيره هيچ مشکلي براي آب ايجاد نميکنه. فقط قسمتي از آب رو به اکسيژن و هيدروژن تجزيه ميکنه که از آب جدا ميشن. هيدروزن در کاتد و اکسيژن در آند.
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2013/06/07
    258
    23

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهي
    الکتروليز آب در صورتي که با موادي مثل گرافيت و پلاتين يا نيکل صورت بگيره هيچ مشکلي براي آب ايجاد نميکنه. فقط قسمتي از آب رو به اکسيژن و هيدروژن تجزيه ميکنه که از آب جدا ميشن. هيدروزن در کاتد و اکسيژن در آند.
    نمی خوام بحث تاپیک منحرف بشه چون ربطی به این موضوع نداره ولی ....
    ببینید مولکول های آب خالص ، با درصد بسیار ناچیزی قطبی هستند و این یعنی آب خالص جریان الکتریکی رو با درصد بسیار بسیار ناچیزی عبور می ده (H2O)
    همچنین مولکول های آب اکسیژنه کاملا قطبی است و کاملا هم عایق در برابر عبور جریان (H2O2).....
    برای اینکه آب خالص بتونه جریان الکتریکی رو از خودش عبور بده نیاز به یک ماده ای با ترکیب یونی یا کریستالی مثل NaCl یا همون نمک خوراکی داره که در این شرایط هست که آب رسانای جریان الکتریکی می شه و تجزیه می شه و به قول شما به دو عنصر اکسیژن و هیدروژن تجزیه می شه اما این دو عنصر به صورت گاز ظاهر می شه و به هوا می پیونده ...... و چیزی که به عنوان مایع باقی می مونه دیگه آب نیست و غیر قابل مصرف برای جانداران ......
    چیزی که جناب حیدری می فرمایند برای زیر دریایی ها و کشتیها و کلا سازه های شناور در دریا ، خیلی مستعد هست چون آب دریا حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات بلوری و یونی است و در نتیجه رسانای خوبی برای جریان برق ...... و تجزیه شدنش هم مشکلی برای دریا ایجاد نمی کنه ...... (یک قطره ی کثیف نمی تونه آب یک استخر بزرگ رو کلا آلوده کنه مگر اینکه ...... )
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10