اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد IC LED driver

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد IC LED driver

درود خدمت عزیزان

یک سوال در مورد آی سی های led driver دارم از محضرتون :nerd:

مثلا من یه دونه LM3915 دارم که 10 تا دونه led رو درایو میکنه ! یعنی تو هر خروجی 1 دونه led رو روشن میکنه

حالا من میخوام به هر خروجی 10 تا دونه led به صورت موازی وصل کنم . یعنی مجموع 100 تا
    حالا میرم سر سوالم !

آیا هر خروجی این آیسی میتونه 10 تا led های برایت رو به صورت موازی روشن کنه ؟
    اگه نمیتونه باید چکار کنم که خروجی تقویت بشه ؟

کلا اگه به صورت کامل راهنمایی کنین خیلی ممنون میشم

قربون همتون برم الهی

پاسخ : سوال در مورد IC LED driver

نوشته اصلی توسط O X Y G E N
    درود خدمت عزیزان

یک سوال در مورد آی سی های led driver دارم از محضرتون :nerd:

مثلا من یه دونه LM3915 دارم که 10 تا دونه led رو درایو میکنه ! یعنی تو هر خروجی 1 دونه led رو روشن میکنه

حالا من میخوام به هر خروجی 10 تا دونه led به صورت موازی وصل کنم . یعنی مجموع 100 تا
    حالا میرم سر سوالم !

آیا هر خروجی این آیسی میتونه 10 تا led های برایت رو به صورت موازی روشن کنه ؟
    اگه نمیتونه باید چکار کنم که خروجی تقویت بشه ؟

کلا اگه به صورت کامل راهنمایی کنین خیلی ممنون میشم

قربون همتون برم الهی
    هر یک از خروجی ها رو با یه مقاومت به بیس یه ترانزیستور npn بده همین. امیتور رو به گراند و کلکتور رو میدی 10 تا ال ای دی موازی. طوری حساب کن که 10 برابر تقویت بشه. همون طور که تو دیتاشیت نوشته جریان این آی سی قابل تنظیمه که بین1 تا 30 میلی آمپره. با این حساب خزوجیتون میشه 10 تا 300 میلی آمپر که 300 برای 10 تا ال ایدی زیاده. بیشتر از 150 نذار. خواستی ال ای دی ها رو موازی کنی بهتره مثلا مثبت هاشون رو به هم وصل کنی و منفی های هر کدوم رو با یه مقاومت 10 اهم سری کنی سپس اون ور همه ی مقاومت هارو به هم وصل کنی. این جوری نور همه ال ایدی ها یکسان خواهد بود. در ضمن ال ای دی هایی که موازی میکنی باید از یه رنگ و یه مارک باشه
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

ممنونم دوست گرامی . میشه به نقل قولها پاسخ بدی ؟ تشکر

هر یک از خروجی ها رو با یه مقاومت به بیس یه ترانزیستور npn بده همین.
      مقاومت چند اهمی ؟
      ترانزیستور به چه شماره ای ؟ یه مدل ارزون معرفی کن که چون تعداد میخوام بگیرم زیاد گرون در نیاد :redface:

امیتور رو به گراند و کلکتور رو میدی 10 تا ال ای دی موازی. طوری حساب کن که 10 برابر تقویت بشه. همون طور که تو دیتاشیت نوشته جریان این آی سی قابل تنظیمه که بین1 تا 30 میلی آمپره. با این حساب خزوجیتون میشه 10 تا 300 میلی آمپر که 300 برای 10 تا ال ایدی زیاده. بیشتر از 150 نذار.
      این جریان 150 میلی آمپر رو که فرومودید چطوری بدست بیارم ؟ توسط همون ترانزیستوری که فرمودید ؟

خواستی ال ای دی ها رو موازی کنی بهتره مثلا مثبت هاشون رو به هم وصل کنی و منفی های هر کدوم رو با یه مقاومت 10 اهم سری کنی سپس اون ور همه ی مقاومت هارو به هم وصل کنی. این جوری نور همه ال ایدی ها یکسان خواهد بود. در ضمن ال ای دی هایی که موازی میکنی باید از یه رنگ و یه مارک باشه
      خب ال ای دی ها از یه مدل هست ولی میخوام از دو رنگ استفاده کنم .به نظرتون مشکلی پیش میاد ؟

اگه بتونید یه نقشه هم بذارید که محشره . واقعاً ازتون ممنون میشم آقای محمدشاهی گرامی

دیدگاه

ممنونم دوست گرامی . میشه به نقل قولها پاسخ بدی ؟ تشکر

مقاومت چند اهمی ؟
        ترانزیستور به چه شماره ای ؟ یه مدل ارزون معرفی کن که چون تعداد میخوام بگیرم زیاد گرون در نیاد :redface:

این جریان 150 میلی آمپر رو که فرومودید چطوری بدست بیارم ؟ توسط همون ترانزیستوری که فرمودید ؟

خب ال ای دی ها از یه مدل هست ولی میخوام از دو رنگ استفاده کنم .به نظرتون مشکلی پیش میاد ؟

اگه بتونید یه نقشه هم بذارید که محشره . واقعاً ازتون ممنون میشم آقای محمدشاهی گرامی
        خواهش میکنم.اگه بخواید همون 150 میلی آمپر استفاده کنید مقاومت1 کیلو اهم. ترانزیستور هم 2sc2120 استفاده کنید. ارزون هم هست.طبق دیتاشیتش hfe این ترانزیستور تو جریان بیس 3.5 میلی میشه 44 که در هم ضرب کنی میشه154 میلی. حتما باید جریان درایور رو رو 3.5 میلی تنطیم کنید(اگه جریان کمتر از154 خواستید کمتر از 3.5 بذارید برای اطمینان آمپر سنج بذارید هر وقت شد 150خوبه). اگه بخواید تو هر شاخه10تایی از یه رنگ مجزا استفاده کنید نه مشکلی نیست ولی اگه بخواید مخلوط استفاده کنید داستانش فرق میکنه.در مورد نقشه هم شرمنده هستم زیاد وقت ندارم دیگه :biggrin:

دیدگاه

ببخشید من توسط چی و چجوری باید جریان آی سی درایور رو تنظیم کنم ؟

چون تخصص ندارم دونستن حتی کوچکترین جزییات هم برام اهمیت داره .

خیلی ممنون

دیدگاه

ببخشید من توسط چی و چجوری باید جریان آی سی درایور رو تنظیم کنم ؟

چون تخصص ندارم دونستن حتی کوچکترین جزییات هم برام اهمیت داره .

خیلی ممنون
            تو دیتاشیت ای سی نگاه کنید یه جایی نوشته I led یعنی جریان ال ای دی. با تغییر دادن مقاومت R1 جریان رو تنطیم میکنید.
            از اینجا دیتاشیت رو دانلود کنید
            http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/L/M/3/9/LM3915.shtml

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X