اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست کمک جهت تعمیر یک منبع تغذیه سوییچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست کمک جهت تعمیر یک منبع تغذیه سوییچینگ

سلام

من یک منبع تغذیه سوییچینگ سوخته دارم که مربوط به تغذیه آیفون های تصویریه. بورد را تعمیر کردم، الان فیوز نمی ترکونه، جریان نمی کشه ، اما خروجی هم نمی ده. خروجیش صفر ولته

بورد را که تست کردم ، فیوز سوزونده بود ، عوضش کردم. زنر 22 ولت سوزونده بود ، عوض کردم ، پل دیودیش سوخته بود، اینم عوض کردم.
    اپتوکوپلرش هم تست کردم سالم بود، برای احتیاط با یه آی سی نو عوضش کردم ولی بازم جواب نداد.

یک ماسفت K3115 هم سوزونده بود که گیرم نیومد، مشابه جاش K2718 و FS7KM-16 گذاشتم. ولی با هیچ کدوم خروجی نداد.

تمام مقاومت ها و ترانس ها و خازن ها و دیودهاش هم ظاهرا سالمند. نه سیاه شده اند و نه اتصال کوتاه. با مولتی متر همشو چک کردم.

فقط یه آی سی 14 پایه داره ، که اسمشو الان یادم نمی آد، SMD هم هست ، این هم ظاهرا سالمه ، منتها نمی دونم چه طوری چکش کنم.

حالا به نظر شما ، اشکال از کجاست؟ از مشابه های ماسفتیه که گذاشتم؟ از همین آی سی 14 پایه ایه است؟ ولتاز کجا را چک کنم؟ چیو عوض کنم؟

یه بار دیگه می گم، نه جریان می کشه ، نه فیوز می ترکونه ، نه داغ می شه ، روی گیت و سورس و درین ماسفت ولتاژ هست ، اما طبقه خروجی ولتاژ نداره. چی کارش کنم ؟ :cry2:
    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

پاسخ : درخواست کمک جهت تعمیر یک منبع تغذیه سوییچینگ

:cry2: :cry2: HELP ME PLEASE :cry2: :cry2:

دیدگاه

پس چرا کسی جواب نمی ده؟ خونه مردم زنگ نداره ، آیفونشون دست منه...

:cry2: :cry2: HELP ME PLEASE :cry2: :cry2:

دیدگاه

با سلام
        شاید پاک کردن صورت مساله به نظر برسه ولی این طور که به نظر میآ‌رسه مدار و مشکل پیچیده است. اگر ولتاژها رو میآ‌دونید نمیشه خودتون یه منبع دیگه براش دست و پا کنید. البته شاید خیلی عملی و صحیح نباشه.
        علاوه بر این شما برای چک کردن این منبع بهتره از اسیلوسکپ اگر در دسترس است استفاده کنید. پایهآ‌های گیت ماسفت باید یک موج مربعی داشته باشند و در خروجی نیز قبل از دیودآ‌های یک سو کننده باید یک ولتاژ متناوب شبه مربعی وجود داشته باشد. راستی خروجی ورودیآ‌های اون IC رو هم بر اساس دیتاشیتش (البته اگر در دسترس است) چک کنید.
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

به احتمال زیاد آی سی روی اون بچه برد سوخته تغذیه آیفونهای تصویری (مارکشو نباید بگم) این ضعف رو دارن که وقتی ماس فت میسوزه از راه گیت ولتاژ بالا وارد برد کنترلر میشه به حدی که اون زنر 22 ولتی هم نمیتونه جلوشو بگیره اون آی سی هم uc3842 هستش از نوع smd
          راستی یادم رفت یه مقاومت یک اهم هم سر راه سورس ماس فت هست اونو هم چک کنین

دیدگاه

یک نکته تعمیراتی رو گویا جا انداخته اید. هر کجا ترانزیستوری عوش بشه بنا بر احتیاط واجب باید تمام مقاومتهای اطرافش هم عوض بشن. وگرنه همون بلای قبلی بر سر قطعه جدید نازل میشه. وقتی اون ماسفت رو عوض کردید اینکارو کردید ؟ اگه نه باز هم عوضش کنید.
            دلا یاران سه قسمند ار بدانی
            زبانی اند و نانی اند و جانی
            به نانی نان بده از در برانش
            محبت کن به یاران زبانی
            و لیکن یار جانی را به دست آر
            به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

اگر ولتاژها رو میآ‌دونید نمیشه خودتون یه منبع دیگه براش دست و پا کنید. البته شاید خیلی عملی و صحیح نباشه.
              همین کار را کردم. منبع تغذیه اش 14 ولت بود ، به جاش یه منبع سوییچینگ 12 ولت گذاشتم و آی سی رگولاتور 7812 (روی بورد صدا) را از مدار خارج کردم. آی سی رگولاتور بورد تصویر هم 7810 بود که قاعدتا نباید مشکلی داشته باشه.

الان 2 هفته است که داره کار می کنه. حتی به گفته خودشون تصویر و صداش بهتر هم شده. فکر کنم منبع اصلیش قدرت جریان دهی مناسبی نداشته ( 1 آمپر ) و الان که این منبع می تونه جریان لازم برای مدار را تامین کنه ، تصویرش شفاف تر شده...

به احتمال زیاد آی سی روی اون بچه برد سوخته تغذیه آیفونهای تصویری (مارکشو نباید بگم) این ضعف رو دارن که وقتی ماس فت میسوزه از راه گیت ولتاژ بالا وارد برد کنترلر میشه به حدی که اون زنر 22 ولتی هم نمیتونه جلوشو بگیره اون آی سی هم uc3842 هستش از نوع smd
              راستی یادم رفت یه مقاومت یک اهم هم سر راه سورس ماس فت هست اونو هم چک کنین
              مرسی. قیمت این آی سی چقدره ؟ SMD هم هست. اگه حوصله داشتم عوضش می کنم ، شاید درست شد...

یک نکته تعمیراتی رو گویا جا انداخته اید. هر کجا ترانزیستوری عوش بشه بنا بر احتیاط واجب باید تمام مقاومتهای اطرافش هم عوض بشن. وگرنه همون بلای قبلی بر سر قطعه جدید نازل میشه. وقتی اون ماسفت رو عوض کردید اینکارو کردید ؟ اگه نه باز هم عوضش کنید.
              ظاهرا مشکلی از نظر مقاومت نداره. همشو چک کردم...

دیدگاه

عجب اشتباهی کردیم از این لوستر خریدیم یا لامپش میسوزه یا تبدیلش میترکه
                خروجی 12 ولته متناوبه .. حداکثر 105 وات توان خروجی داره و 4 لامپ 20 واتی رو روشن میکنه .. اول راه فکر کنم یه فیوز داشت(شایدم مقاومت) که کلا دود شده بود(مستطیل قرمز) 2 تا از دیود های پل دیود(5399) هم ترکیده بودن + 4 تا مقاومت و 2 ترانزیستور 13007

2 عدد سوال داشتم از خدمت اساتید
                اول اینکه فیوز(شیشه ای) چند آمپر بذارم که جریان لحظه ای باعث سوختنش نشه
                با توجه به اینکه 0.41 آمپر حداکثر آمپریه که میکشه میتونم جای دیود های 5399 از 4007 استفاده کنم؟
                زندگی پر ز وجود است ولی ..
                ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
                  اول اینکه فیوز(شیشه ای) چند آمپر بذارم که جریان لحظه ای باعث سوختنش نشه
                  با توجه به اینکه 0.41 آمپر حداکثر آمپریه که میکشه میتونم جای دیود های 5399 از 4007 استفاده کنم؟
                  1.فیوز 2.5A کافیه
                  2. 5399 1.5A و 4007 1A هستن. میشه به جای هم استفاده کرد ولی من توصیه نمیکنم.
                  امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                  از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

این مقاومت های 5 رنگ رو نتونستم پیدا کنم (قهوه ای-سیاه-طلایی-طلایی-سبز) لطفا اگه کسی اطلاع داره کجا میشه تهیه کرد بگه .. به جاش 1 اهم معمولی زدم .. به جای 53 99 که 1.5 آمپرن دیود 2 آمپر انداختم
                    یه فیوز 5 آمپر لحیم کردم ولی همینکه زدم به برق فیوز پرید .. بعد به جای فیوز 1 تار سیم گذاشتم که اونم با صدای جالبی ترکید ..
                    گفتم شاید بدون باره که میترکه :mrgreen: بردم زدم به لوستر و اینبار صدای بهتری داد و فیوز هم پرید .. دیدم یکی از لامپهای لوستر سیم هاش اتصال کوتاه شده(خورده به بدنه) .. فکر میکنم دفه قبل (چند ماه پیش) اتصالی داده بود و دلیل خراب شدن تبدیل هم همین بوده احتمالا
                    حتما میگید هم مدار اشکال داشته هم اتصالی داشته (نور علی نور) ولی واقعیتش همه ی قطعه ها رو چک کرده بودم و سالم بودن..

الان اون مقاومت های 5 رنگ که فکر کنم یکی از اساتید گفته بودن ضریب حرارتیشه (من سایتی پیدا نکردم که این ترکیب رنگ رو ساپورت کنه) رو از کجا باید تهیه کرد و اصلا لازمه حتما باشه؟

--
                    ترانزیستور 13005 رو به جای 13002 میشه استفاده کرد؟
                    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

اون مقاومت یه مقاومت 1R سادست ولی فیوزو زیاد انتخاب کردی ولی من به خازنا و ترانس مدار مشکوکم. :evil:
                      امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

7 تا خازن رو با خازن سنج تست کردم پلی استر ها همه سالم بودن و مقدارشون هم درست بود .. خازن الکترولیت 47 میکرو فقط 42 نشون میداد ..
                        ترانس رو هم روی برد با اهم متر تست کردم.. اهم تر در حالت اتصال پراب ها تقریبا 1 تا 0.9 اهم نشون میداد .. قسمت 220 تقریبا 1.4 اهم و 12 تقریبا 1.1
                        ترانزیستور ها و دیود ها رو تست کردم(غیر از پل دیود) سالم بودن .. مقاومت ها رو بعضا روی برد و بعضیا رو خارج از برد تست کردم همه سالم بودن و مقادیرشون درست بود ..
                        ترانس رو نمیدونم ولی فک نکنم درست تست کرده باشم ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
                          ترانس رو هم روی برد با اهم متر تست کردم.. اهم تر در حالت اتصال پراب ها تقریبا 1 تا 0.9 اهم نشون میداد .
                          اینطوری نمیشه ترانسو تست کرد چون معمولا درست نشون میده ولی ممکنه از وسطای سیم پیچ اتصال کوتاه باشه ولی بازم اهم نشون بده.
                          باید با سلفمتر تست کرد.

دیدگاه

متاسفانه سلف متر ندارم

دفعه ی قبل که فیوز 5 آمپر پریده بود من یه سوتی داده بودم فیوز 5 آمپر و 125 ولت بود :mrgreen:
                            یه راهی به نظرم رسید ولی نمیدنم درسته یا نه
                            مشکل یا تو ترانسه یا بقیه ی مدار(یا هردو که این مورد رو به علت کمبود امکانات بیخیال میشیم) برای اینکه مطمئن بشیم ترانس مشکل داره یا نه بیایم یه سر ترانس رو از مدار خارج کنیم و مدار رو بزنیم به برق اگه قطعه ای ترکید احتمالا ترانس سالمه اگه نترکید اینباز ترانس رو وارد مدار کنم و بزنم به برق اگه قطعه ایترکید معلومه مشکل از ترانسه اگه نترکید هم که چه بهتر یعنی مشکل حل شده .. فقط نمیدونم اگه ترانس رو از مدار خارج کنم خطر داره یا نه ..

دیدگاه

بدون ترانس مدار کار کرد. منظور یعنی نترکید، ترانس رو هم وقتی وارد مدار کردم اتفاقی نیوفتاد و 2 تا لامپ رو هم روشن کرد ولی یه بار همین که زدم به برق فیوز (دست ساز) ترکید و 2 تا از دیود های ورودی سوختن .. نمیدونم چرا سوخت نه سیم ها با هم اتصالی داشتن و نه با بدنه لوستر .. احتمالا ترانس خودش اتصالی داره .. اگه اینطوری باشه زیاد جالب نمیشه .. کلا این ترانس و سلف خیلی رو اعصابن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X