اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغزیه LED با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغزیه LED با AVR

با سلام خدمت همه دوستان و متخصصان.

سوال :
    1> با هر یک از پایه های atmega16 چه تعداد ال ای دی 1.به صورت موازی 2.به صورت سری میتوان روشن کرد؟
    2> آیا یک دات ماتریکس 8*8 را میتوان به صورت مستقیم با atmega16 تغذیه کرد؟ اگر نمیشود آیا راه حلی دارد؟ اگر دارد لطفا برای نوشتن برنامه ای که بتوان ال ای دی های دات ماتریکس را به صورت حلزونی از ردیفهای بیرونی به درونی روشن کرد کمک کنید.

3> آیا گزینه 2 را میتوان با ال ای دی پیاده کرد؟

پاسخ : تغزیه LED با AVR

سلام
    هر پایه میکرو قابلیت جریان دهی و جریان کشی تا 20 میلی امپر رو داره.
    منظورتون از حلزونی یعنی سطر اول روشن بمونه و بترتیب مسیر حلزون روشن بشه؟با توجه به اتصال ال ای دی ها در دات ماتریس در هر لحظه امکان کنترل تعدادی ال ای دی فراهم هست و با روشن گزاشتن تعدادی از ال ای دی ها شما کنترل بقیه رو از دست میدید.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
      سلام
      هر پایه میکرو قابلیت جریان دهی و جریان کشی تا 20 میلی امپر رو داره.
      منظورتون از حلزونی یعنی سطر اول روشن بمونه و بترتیب مسیر حلزون روشن بشه؟با توجه به اتصال ال ای دی ها در دات ماتریس در هر لحظه امکان کنترل تعدادی ال ای دی فراهم هست و با روشن گزاشتن تعدادی از ال ای دی ها شما کنترل بقیه رو از دست میدید.
      من تو محاسبه جریان کل مشگل دارم مثلا اگه جریان هر ال ای دی 10 میلی باشه و 5 عدد ال ای دی به صورت موازی به هم متصل بشه برای روشن کردنشون به چه مقدار جریان احتیاج داریم؟ اگه سری باشه چطور؟

و در مورد روشن شدن ماتریکس دقیقا منظورم اینه که ال ای دی ها طبق خطی که کشیدم یکی یکی و با فاصله زمانی 30 میلی ثانیه روشن بشن و روشن بمونن تا کل ال ای دی های ماتریکس به همین ترتیب به صورت حلزونی روشن بشه. و اینکه آیا با استفاده از تاخیر زمانی نمیشه این کارو کرد؟ مثل همون روشی که برای سگمنتهای 6 تایی انجام میشه.

و اینطور که شما گفتین فک نکنم بتونم به صورت مستقیم به میکرو وصل کنم . شنیدم که آی سی ULN2803 برای افزایش جریان موثره میشه با استفاده از این آیسی جریانو برای 8 ال ای دی تامین کرد؟ اگه میشه بی زحمت یکم در مورد این آی سی توضیح بدین.
      ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط engpakbaz
        من تو محاسبه جریان کل مشگل دارم مثلا اگه جریان هر ال ای دی 10 میلی باشه و 5 عدد ال ای دی به صورت موازی به هم متصل بشه برای روشن کردنشون به چه مقدار جریان احتیاج داریم؟ اگه سری باشه چطور؟

و در مورد روشن شدن ماتریکس دقیقا منظورم اینه که ال ای دی ها طبق خطی که کشیدم یکی یکی و با فاصله زمانی 30 میلی ثانیه روشن بشن و روشن بمونن تا کل ال ای دی های ماتریکس به همین ترتیب به صورت حلزونی روشن بشه. و اینکه آیا با استفاده از تاخیر زمانی نمیشه این کارو کرد؟ مثل همون روشی که برای سگمنتهای 6 تایی انجام میشه.

و اینطور که شما گفتین فک نکنم بتونم به صورت مستقیم به میکرو وصل کنم . شنیدم که آی سی ULN2803 برای افزایش جریان موثره میشه با استفاده از این آیسی جریانو برای 8 ال ای دی تامین کرد؟ اگه میشه بی زحمت یکم در مورد این آی سی توضیح بدین.
        ممنون
        اگه هر ال ای دی 10 میلی جریان بکشه و 5 شاخه موازی داشته باشیم 5*10=50 میلی جریان کل میشه ولی اگه سری بسته بشن جریانی که از همشون میگذره یکسان خواهد بود(جریانش بسته به ال ای دی ها که ولتاز بینشون تقسم میشه خواهد بود).
        میتونید از ایسی های بافر کلا خانواده octal استفاده کنید مثلا دو تا ایسی 74HC573 رو به پورت میکرو وصل کنید.باید تصویر مورد نظر رو به چند قسمت تقسیم کنید و برای هر سطر یا ستون یک کد تعریف میکنیم با همون روش مالتی پلکس زمانی تصویر مورد نظر رو نمایش میدیم.حالا شما باید ببینید این شکل شما به چند تصویر نیاز داره اگه تعدادشون خیلی زیاد نشه میشه انجامش داد.
        در ULN2803 از هشت ترانزیستور npn دارلینگتون استفاده شده و به عنوان بافر میتونید ازش استفاده کنید ولی خورجی هاش بصورت معکوس عمل میکنن یعنی اگه ورودی صفر بهش بدید در خروجی یک رو تحویل میدن و بلعکس.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
          اگه هر ال ای دی 10 میلی جریان بکشه و 5 شاخه موازی داشته باشیم 5*10=50 میلی جریان کل میشه ولی اگه سری بسته بشن جریانی که از همشون میگذره یکسان خواهد بود(جریانش بسته به ال ای دی ها که ولتاز بینشون تقسم میشه خواهد بود).
          میتونید از ایسی های بافر کلا خانواده octal استفاده کنید مثلا دو تا ایسی 74HC573 رو به پورت میکرو وصل کنید.باید تصویر مورد نظر رو به چند قسمت تقسیم کنید و برای هر سطر یا ستون یک کد تعریف میکنیم با همون روش مالتی پلکس زمانی تصویر مورد نظر رو نمایش میدیم.حالا شما باید ببینید این شکل شما به چند تصویر نیاز داره اگه تعدادشون خیلی زیاد نشه میشه انجامش داد.
          در ULN2803 از هشت ترانزیستور npn دارلینگتون استفاده شده و به عنوان بافر میتونید ازش استفاده کنید ولی خورجی هاش بصورت معکوس عمل میکنن یعنی اگه ورودی صفر بهش بدید در خروجی یک رو تحویل میدن و بلعکس.
          خیلی ممنون دوست عزیز. در مورد قسمت بولد شده:
          من مثلا ماتریکس 8*8 رو که 16 پایه کنترل داره با پورت C و D کنترل میکنم منظور شما اینه که برایورت C و D هر کدوم یه آیسی بافر استفاده کنم؟ و ماتریکسی که قراره استفاده کنم جریان هر ال ای دیش 10 میلی هستش. مقاومت بین 74HC573 و ماتریکس رو چجوری حساب کنم؟
          و اونطور که من برنامه نویسی میکنم کل تصویر رو در سه مرحله میشه درست کرد (یک مرحله برای ال ای دی های ثابت ستونی، یک مرحله برای ال ای دی های ثابت ردیفی و یک مرحله برای سطر یا ستونی که قراره یکی یکی پر بشه) اما وقتی اونو تو پروتئوس اجرا میکنم روشن شدن ال ای دی ها درس کار نمیکنه. آیا مشگل از پروتئوس هستش یا برنامه؟
          اینم فایل پروتئوس (البته هنو کامل نشده و اولاش هستش):
          http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=0c0ca99de9bb9e57bde7222eaea1f2ba

دیدگاه

بله برای هر پورت یه ایسی بدون مقاومت وصل کنید.این تصویر تعداد دات ماتریکس هاش بیشتره:

اشتباه حساب کردید.برای نمایش مثلا یه حرف انگلیسی ما برای هر سطر یا ستون یه کد درست میکنیم بعد هر کدوم از هشت سطر یا ستون رو توی کسری از ثانیه نمایش میدیم.اگه همین حرف بخواد حرکت کنه تعداد تصاویر بیشتر میشه!

برای درک بهتر موضوع از سایت ها و مقالات مرتبط با ساخت تابلو روان میتونید استفاده کنید:
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=26542.0

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان و متخصصان.

سوال :
              1> با هر یک از پایه های atmega16 چه تعداد ال ای دی 1.به صورت موازی 2.به صورت سری میتوان روشن کرد؟
              2> آیا یک دات ماتریکس 8*8 را میتوان به صورت مستقیم با atmega16 تغذیه کرد؟ اگر نمیشود آیا راه حلی دارد؟ اگر دارد لطفا برای نوشتن برنامه ای که بتوان ال ای دی های دات ماتریکس را به صورت حلزونی از ردیفهای بیرونی به درونی روشن کرد کمک کنید.

3> آیا گزینه 2 را میتوان با ال ای دی پیاده کرد؟
              :nerd:

جواب سوالات:
              1_ به هیچ عنوان نباید بیشتر یا مساوی 2 ال ای دی رو بصورت موازی به پایه های آی سی وصل کرد چون بلافاصله پایه میکرو به دلیل جریان کشی زیاد می سوزد! می توان تا دوتا ال ای دی بصورت سری وصل کرد که در صورت بالا بودن ولتاژ راه اندازی ال ای دی هر دوی آنها کم نور خواهند شد!

2_ برای راه اندازی دات ماتریس 8*8 در محیط کارگاه نیاز به هیچ گونه آی سی جانبی نیست!
              کافی است 8 سطر را به یک پورت و 8 ستون را به پورت دیگر وصل کنید!
              برای برنامه ای که مدنظرت هست باید بگم برای هر مرحله یعنی برای هر چراغ که می خواهی روشن بشه با تاخیر 30 میلی ثانیه شما نیاز به 8 کد دارید! برای اینکه بیشتر متوجه بشی بر اساس جاروب ردیفی مثال رو توضیح میدم!

ابتدا ردیف اول از بالا فعال میشه و فقط ستون اول از چپ روشن می شود! بعد از این ، ردیف اول غیرفعال می شود و ردیف های بعدی 2 تا 8 فعال می شوند ولی هیچ کدام از ستون ها روشن نمی شوند! این می شود 8 کد مجزا ! :nice:

سپس در مرحله ی دوم ردیف اول از بالا فعال می شود و فقط ستون اول ودوم از چپ روشن می شوند! بعد از این ردیف اول غیر فعال می شود و ردیف های بعدی 2 تا 8 فعال می شوند ولی هیچ کدام از ستون ها روشن نمی شوند! این می شود 8 کد مجزا ! تا الان شد 16 کد مجزا! :nice:

سپس در مرحله ی سوم ردیف اول از بالا فعال می شود و فقط ستون اول ودوم و سوم از چپ روشن می شوند! بعد از این ردیف اول غیر فعال می شود و ردیف های بعدی 2 تا 8 فعال می شوند ولی هیچ کدام از ستون ها روشن نمی شوند! این می شود 8 کد مجزا ! تا الان شد 24 کد مجزا! :nice:

به همین ترتیب وقتی ردیف اول تمام شد به سراغ ردیف های بعدی می روید! باورکنید بیشتر از این و جزئی تر از این توضیح دادن برای تابلو روان 8*8 آنهم بصورت نوشتاری مقدور و مفید نخواهد بود!

امیدوارم کمی مساله را برایتان آسان تر ساخته باشم! :nerd: :nice:

3_ امکان پیاده سازی با ال ای دی وجود دارد! اما در پروتئوس جواب نمی دهد بلکه فقط برای محیط کارگاهی! بنده خودم ماتریس 8*8 بر روی pcb با ال ای دی قرمز زدم مثل هلو شده! خوشگل و باحال! اعدا رو بصورت افزایش و کاهشی و حرکت از بالا به پایین و بالعکس نمایش میدم! لذتبخشه خیلی ! :nice:

بدانید آنچه که باعث موفقیت افراد می شود "سخت کوشی" است و نه نخبه بودن!
              اگر تلاش کنید حتما موفق خواهید شد! :nerd:
              آنچه كه باعث موفقيت انسان ها مي شود سخت كوشي است و نه نخبه بودن! Porsche 911 Turbo S 181.000 $ USD
              جناب سعدی فرموده بودند: "بر احوال ان مرد باید گریست _ که دخلش بود نوزده، خرجش بیست!"
              که اگه الان بود باید میگفت: "بود حال و احوال آن مرد زار _ که دخلش ریال است ، خرجش دلار :|"
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80472.msg489565#msg489565
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82242.msg501926#msg501926

دیدگاه

از همه دوستان متشکرم. بالاخره درس کردم و به گول افتخار الکترونیک مثل هلو

فقط منظورتون از محیط کارگاه چیه؟
                کلا رشته من نرم افزاره و از روی علاقه دنبال این چیزا هستم و البته عاشق رشته خودم هم هستم.

داخل پرانتز بگم من با code vision کار میکنم.

دیدگاه

دوستان یه سوال ؟
                  1. حداقل delay دلایی که میتونم برا رفرش کردن استفاده کنم چقدره؟؟؟؟؟؟؟ :question:
                  2. وقتی در پروتئوس اجرا میکنم دلای هارو طولانی تر از اونچیزی که برنامه نویسی کردم نشون میده آیا مشگل از برنامست یا خود پروتئوس؟؟؟؟؟؟ :sad:

دیدگاه

از همه دوستان متشکرم. بالاخره درس کردم و به گول افتخار الکترونیک مثل هلو

فقط منظورتون از محیط کارگاه چیه؟
                    کلا رشته من نرم افزاره و از روی علاقه دنبال این چیزا هستم و البته عاشق رشته خودم هم هستم.

داخل پرانتز بگم من با code vision کار میکنم.
                    کارگاه منظور محیط آزمایشگاهی یعنی روی برد بورد ببندید مدارتون رو
                    بین محیط شبیه سازی و پروژه واقعی برای فروش
                    آنچه كه باعث موفقيت انسان ها مي شود سخت كوشي است و نه نخبه بودن! Porsche 911 Turbo S 181.000 $ USD
                    جناب سعدی فرموده بودند: "بر احوال ان مرد باید گریست _ که دخلش بود نوزده، خرجش بیست!"
                    که اگه الان بود باید میگفت: "بود حال و احوال آن مرد زار _ که دخلش ریال است ، خرجش دلار :|"
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80472.msg489565#msg489565
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82242.msg501926#msg501926

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X