اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ضرورت استفاده از رگولاتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ضرورت استفاده از رگولاتور

با عرض سلام خدمت دوستان
    مدار من در رنج ولتاژ 2.7 تا 5.5 ولت و با جریان حداکثر 300 میلی آمپر براحتی کار میکنه. با توجه به اینکه پس از نصب به برد و منبع تغذیه خارجی دسترسی ندارم و باید مدت طولانی کار کنه میخوام از باتری li-poli 3.7 10ah استفاده کنم.
    1-آیا بنظرتون به تثبیت ولتاژ در مدارم نیازه؟
    2-آیا به باتری تنها میشه برای تهیه ولتاژ از 4.2 تا 2.7 اعتماد کرد؟
    چشم ظاهربین، بر آزار است وای ار بنگرد این گلستانـها که پنهان زیر خارستان ماست

پاسخ : ضرورت استفاده از رگولاتور

برای پایین رفتن ولتاژ (اگر پایین اومدن ولتاژ مشکل جدی ایجاد میکنه) رگولاتور کاری نمیتونه بکنه.
    برای حفاظت بالا رفتن ولتاژ یک دیود زنر بزار که تلفاتی هم نداشته باشی.
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
      برای پایین رفتن ولتاژ (اگر پایین اومدن ولتاژ مشکل جدی ایجاد میکنه) رگولاتور کاری نمیتونه بکنه.
      برای حفاظت بالا رفتن ولتاژ یک دیود زنر بزار که تلفاتی هم نداشته باشی.
      یعنی ممکنه ولتاژ باتری بالا بره؟!
      رگولاتور نمیخوام بزنم چون ورودیرو محدود میکنه. مثلا رگلاتور 3.3 ، که ولتاژ باتری 3.3 یا کمتر رو جواب نمیده ولی اگر نباشه تا 2.7 هم کار میکنه درست میگم؟
      اساتید نظر بدن

دیدگاه

---
        اگر روزی بفهمی همه چیزایی که از بچگی تا حالا بهت گفتن بی اساس یا دروغه چه حالی میشی؟
        کارمندان نابکار، از دزدان و آشوبگران بیشتر به کشور آسیب ميآ‌رسانند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط داود رهایی
          اگر باتری لیتیوم استفاده میکنید و ولتاژ 3.7 ولت همونطور که نوشتید ولتاژش ماکزیمم 4.2 ولت خواهد بود
          برای مدارتون اگر تغییرات ولتاژ مشکلی بوجود نمیاره میتونید مستقیم از باتری استفاده کنید
          اما بنظرم دستگاهتون بیشتر به یک مدار محافظت از خالی شدن بیش از حد باتری نیاز داره
          تا در صورت پایین اومدن ولتاژ باتری هم از خراب شدن باتری محافظت کنه و هم از کارکرد نامعین مدار
          در ولتاژ پایین
          این باتریها همراه مدار کنترل شارژ و دشارژ فروخته می شوند و بمحض رسیدن به مقدار بحرانی مدارو قطع می کنند.
          تغییرات ولتاژ باتری هم چون لحظه ای نیست نباید مشکلی پیش بیاره.

دیدگاه

مدت زمان طولانی یعنی چقدر؟
            در انخاب باطری برای این زمان دقت کن. 10Ah معنیش این نیست که 1 آمپر رو میتونه 10 ساعت بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
              مدت زمان طولانی یعنی چقدر؟
              در انخاب باطری برای این زمان دقت کن. 10Ah معنیش این نیست که 1 آمپر رو میتونه 10 ساعت بده
              پس معنیش چیه؟ :question:
              معنیش اینه که میتونه تو یک ساعت 10 آمپر بده؟ :question:
              به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
              الکترونیک قدرت
              الکترونیک آنالوگ
              طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
              ---------------------BMCELEC@-------------------
              ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
              ---------------www.bmc-elec.com--------------
              ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bagion
                با عرض سلام خدمت دوستان
                مدار من در رنج ولتاژ 2.7 تا 5.5 ولت و با جریان حداکثر 300 میلی آمپر براحتی کار میکنه. با توجه به اینکه پس از نصب به برد و منبع تغذیه خارجی دسترسی ندارم و باید مدت طولانی کار کنه میخوام از باتری li-poli 3.7 10ah استفاده کنم.
                1-آیا بنظرتون به تثبیت ولتاژ در مدارم نیازه؟
                2-آیا به باتری تنها میشه برای تهیه ولتاژ از 4.2 تا 2.7 اعتماد کرد؟
                دوست عزیز، فک کنم مدارتون میکروکنترلری باشه (به محدوده ولتاژ میکروکنترلر میخوره!)
                تثبیت ولتاژ در مدار اصلا ایده مناسبی نیست. چرا که اکثر رگولاتور ها (حتی LDO ها) توان تلفاتی دارند و در عمل اگر مدار با اون محدوده ولتاژ کار میکنه، اصلا نیازی به رگولاتور نیست.

معمولا کار در نزدیکی حد بالای ولتاژ کاری هیچ مشکلی نداره ولی کار در نزدیکی حد پایین ممکنه نا مطمئن باشه. مثلا اگر ولتاژ باتری افت کرده باشه و به نزدیکی حد پایین برسه، و مدار یک جریان لحظه ای بکشه، احتمال داره ولتاژ از حداقل هم کمتر بشه... اکثر میکروکنترلرها در ولتاژهای کمتر از حداقل کاریشون واقعا قاط میزنن

بهتره موازی با تغذیه مدار، خازن الکترولیتی با ظرفیت مناسب بذارین تا جریان های لحظه ای رو جبران کنه.

خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                  پس معنیش چیه؟ :question:
                  معنیش اینه که میتونه تو یک ساعت 10 آمپر بده؟ :question:
                  اول اینکه برای مدارهایی که با باطری کار میکنن سعی میشه از رگولاتور استفاده نشه چون خودش تلفات زیادی داره
                  دوم Ah یه واحد که استاندارد خاصی براش من نتونستم ÷یدا کنم (شرکتهای غربی و شرقی هر کدوم یه چیز گفتن)ولی در مجموع معنیش اینه که بصورت ایده آل اگه از این باطری 10 آمپر برای یک ساعت بکشی (یادت باشه بصورت ایده آل و در تئوری) تمام انرژی باطری تخلیه میشه یعنی یعنی ولتاژ باطری عدد درج شده روی اونه و بعد از یکساعت یهو ولتاژ باطری میشه صفر! (و همچین چیزی در عمل اتفاق نمی افته)
                  ولی در واقعیت با جریانکشی از باطری ولتاژ باطری افت پیدا میکنه؛ همچنین کمی از انرژی باطری بدلیل مقاومت داخلی تلف میشه پس شما حدود 5 درصد این عدد رو روش حساب کن که در یک ساعت افت ولتاژ آنچنانی نداری

دیدگاه

با سلام
                    یک مطلب دیگر را که شاید به آن توجه نکرده باشید اینستکه به هر حال برای بالا نرفتن هزینه باید از باتری قابل شارژ استفاده نمایید آیا هیچ راجع بعه شارژر آن فکری کرده اید ؟و یا تثبیت ولتاژ شارژر ؟و قطع مدار شارژ بعد از شارژ کامل ؟ اگر همه اینها را در نظر بگیرید فکر کنم به اینجا برسید که یک منبع تغذیه سویچینگ مطمئن با خروجی های لازم بهتراست از : باتری ، شارژر ، تثبیت کننده ، و قطع کنند پس از شارژ کامل .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X