اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین فرکانس برای درایو کردن موتور DC!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین فرکانس برای درایو کردن موتور DC!

سلام
    ما که از درایو کردن موتور تک فاز انصراف دادیم اومدیم سراغ DC :rolleyes:
    حالا سوال اینجاست که واسه درایو کردن موتور DC آیا محدودیت فرکانس واسه ی PWM داریم یا نه؟ فرکانس بیشتر باشه بهتره یا کمتر؟ زیر 20 کیلو هرتز که موتور سوت میکشه واسه همین فرکانس و بردم بالای 20 کیلو هرتز :nerd: سوال اینجاست که آیا در دراز مدت آیا مشکلی پیش نمیاد واسه موتور؟ کلا رابطه ای بین فرکانس و موتور و ولتاژ و .. هست یا خیر؟
    پیشاپیش متشکرم
    The harder I work, the luckier I get

پاسخ : بهترین فرکانس برای درایو کردن موتور DC!

نوشته اصلی توسط نارگ راتوس
    سلام
    ما که از درایو کردن موتور تک فاز انصراف دادیم اومدیم سراغ DC :rolleyes:
    حالا سوال اینجاست که واسه درایو کردن موتور DC آیا محدودیت فرکانس واسه ی PWM داریم یا نه؟ فرکانس بیشتر باشه بهتره یا کمتر؟ زیر 20 کیلو هرتز که موتور سوت میکشه واسه همین فرکانس و بردم بالای 20 کیلو هرتز :nerd: سوال اینجاست که آیا در دراز مدت آیا مشکلی پیش نمیاد واسه موتور؟ کلا رابطه ای بین فرکانس و موتور و ولتاژ و .. هست یا خیر؟
    پیشاپیش متشکرم
    سلام
    فرکانس واسه موتور زیاد فرق نداره البته هر چه قدر بیشتر باشه بهتره
    ولی از طرف درایو محدودیت هست که بستگی به درایور داره باید سرعت پاسخ دهی ( روشن و خاموش شدن سوییچ ها) درایور رو مد نظر داشته باشی
    اگر فرکانس رو بیشتر از حد زیاد کنی درایو گرم میشه و توان زادی رو توی خودش تلف میکنه . من L293 رو بافرکانس 8 مگا هم درایو کردم جواب داد ولی برای چند دقیقه
    توی حالت بی باری تست کردم و بعد گذاشتم روی 34 کبلو هرتز چند ساعتی کار کرد موردی پیدا نکرد .

دیدگاه

خیلی ممنون از پاسختون
      موتور من 12 ولتی 200 وات هستش یعنی چیزی حدود 16-17 آمپر مصرف میکنه :NO: واسه درایوش از ماسفت IRFP260 استفاده کردم. فعلا مدار و با یدونه موتور 1 آمپری تست کردم واسه 17 آمپر فرکانس بالا موردی پیش نمیاره؟

دیدگاه

با سلام
        برای درایو DC با ماسفت، استفاده از فرکانس بالا بهتره. چون علاوه بر حذف نویز صوتی، ماسفت از ناحیه CONTINUOUS DRAIN CURRENT به ناحیه PULSED DRAIN CURRENTآ‌ میره که حد جریانش خیلی بالاتره. من با دوتا IRFP250 موازی، موتور 90 آمپری رو درایو کردم. ولی همون درایو با IRFP4227 توی 2 کیلو هرتز ترکید.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

با سلام
          برای درایو DC با ماسفت، استفاده از فرکانس بالا بهتره. چون علاوه بر حذف نویز صوتی، ماسفت از ناحیه CONTINUOUS DRAIN CURRENT به ناحیه PULSED DRAIN CURRENTآ‌ میره که حد جریانش خیلی بالاتره. من با دوتا IRFP250 موازی، موتور 90 آمپری رو درایو کردم. ولی همون درایو با IRFP4227 توی 2 کیلو هرتز ترکید.
          خیلی ممنون از پاسختون
          میتونم بپرسم شما با چه فرکانسی موتور 90 آمپری رو درایو کرده بودید؟

دیدگاه

شما با این ماسفت توی فرکانس 20-50 کیلو میتونید خوب جواب بگیرید ولی بالاتر از اون ترانزیستور قبل از روشن شدن باید خاموش بشه که این
            باعث میشه مدت زمان زیادی توی ناحیه تریودی باشه که تلفات رو زیاد میکنه
            شما واسه درایو کردن این ماسفتا از درایور استفاده کردی؟
            اگر درایو گیت نزاری توی جریان زیاد وبار سلفی قطعا به مشکل بر میخوری

دیدگاه

حدود 28 کیلو هرتز.

بله از IR2130 برای درایو فول بریج استفاده کردم.
              کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X