اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه حلی برای افزایش جریان دهی 7805 جهت رفع مشکل داغ شدن اون

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه حلی برای افزایش جریان دهی 7805 جهت رفع مشکل داغ شدن اون

با سلام به همه دوستان
    من یه مداری دارم که از یک ال سی دی 2در16 ، مگا32، درایور l293 و چند قطعه دیگه تشکیل شده و از رگولاتور 7805 استفاده کردم. و این مدار باید در طول شبانه روز روشن باشه. اما مشکل اینجاست که 7805 داغ میشه با اینکه جریان کل مدار 150 میلی آمپر هست!
    تو دیتاشیت 7805 یه مدار پیشنهاد داده برای مداراتی که نیاز به جریان بیشتری دارند:

که در اون از ترانزیستور BD536 استفاده شده ولی من این ترانزیستور رو تو بازار پیدا نمی کنم.
    آیا کسی از دوستان پیشنهاد دیگه ای برای رفع این مشکل داره؟
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
    با تشکر

پاسخ : راه حلی برای افزایش جریان دهی 7805 جهت رفع مشکل داغ شدن اون

میتونی جستجو کنی مشابه این ترانزیستور رو بذاری. اگر هم پیدا نکردی هر ترانزیستور دیگه ای که در محدوده ولتاژ و جریان مورد نظرت قرار داشته باشه رو هم میتونی استفاده کنی. هیت سینک هم یادت نره :smile:
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

میتونید به جای 7805 از 2576 استفاده کنید
      تا جریان 3 امپر هم موجوده

شماتیک ، ولتاژ خروجی با مولتی ترن قابل تنظیمه
      http://bayan******/id/6604591252868698647?view

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pour!a
        میتونید به جای 7805 از 2576 استفاده کنید
        تا جریان 3 امپر هم موجوده

شماتیک ، ولتاژ خروجی با مولتی ترن قابل تنظیمه
        http://bayan******/id/6604591252868698647?view
        سلام
        ممنون بابت جوابتون
        آیا شما از این رگولاتور استفاده کردید و گرم نمیشه؟

دیدگاه

سلام،LM2576 بسیار رگلاتور مناسبیه برای پروزه های صنعتی و داغ نمیشه به شرطیکه جنس با کیفیت استفاده کنید من سالهاست که ازین رگلاتور استفاده میکنم و مشکلی هم نداشتم :smile:

دیدگاه

به نظر شما همین مداری که تو دیتاشیتش گفته خوبه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadeghjun
              سلام
              ممنون بابت جوابتون
              آیا شما از این رگولاتور استفاده کردید و گرم نمیشه؟
              برای پروژه هام از همین رگولاتور استفاده میکنم عالی جواب داده مخصوصا برای ماژول sim900 که خیلی حساسه
              ضمن جریان دهی خوب میتونید ولتاژ متغیر هم داشته باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadeghjun
                ... اما مشکل اینجاست که 7805 داغ میشه با اینکه جریان کل مدار 150 میلی آمپر هست!
                ...
                Vi چقدره (ولتاژ ورودی)؟
                اگه ورودی را 8 ولت بدی تا 1 آمپر هم میتونی بکشی بدون اینکه رگولاتور آسیب ببینه
                نمیدونم چرا کسی به پارامتر Vi توی مدارات رگولاتور توجه نمیکنه و همینجوری میبنده میره ؟ oo: بعد هم از عملکرد 7805 ابراز نارضایتی میکنه !
                این بار سومه که توی 3 تا تاپیک مختلف توی 2 روز این موضوع مطرح میشه

موفق باشید
                امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

دوست عزیز2576 از هر نظر اصولیه به شرط اینکه سلف و دیود و خازن رو خوب انتخاب کنی ولی هزینش بالاست اگر واسه تولید میخوای 7805 ویا 317 استفاده کن اینم مدار 78xx

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Abbas Sarami
                    Vi چقدره (ولتاژ ورودی)؟
                    اگه ورودی را 8 ولت بدی تا 1 آمپر هم میتونی بکشی بدون اینکه رگولاتور آسیب ببینه
                    نمیدونم چرا کسی به پارامتر Vi توی مدارات رگولاتور توجه نمیکنه و همینجوری میبنده میره ؟ oo: بعد هم از عملکرد 7805 ابراز نارضایتی میکنه !
                    این بار سومه که توی 3 تا تاپیک مختلف توی 2 روز این موضوع مطرح میشه

موفق باشید
                    سلام
                    ممنون مهندس
                    اتفاقا تاپیک های شما رو دیدم همه جا این نکته رو اشاره فرمودید. ولی به خاطر اینکه تو دیتاشیت 7805 نوشته ولتاز ورودی 10 ولت باشه همه همین حدود میدن.
                    البته من 9 ولت دادم ولی بازم داغ میشه

دیدگاه

با سلام
                      معمولا در رگولاتورهای ولتاژ هرچه اختلاف ورودی و خروجی بیشتر باشد اتلاف آنها هم بیشتر است بنابراین برای رفع مشکل داغ کردن بطور خلاصه :
                      1- اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی را به حداقل ممکن که پاسخگوی جریان مورد نیاز باشد برسانید .
                      2- از هیت سینک برای خنک شدن رگولاتور استفاده نمایید .
                      3- از مدار پیشنهادی برای بالا بردن جریان استفاده کنید ترانزیستور آن خیلی مهم نیست از معادل استفاده نمایید.
                      4 - از سری های دیگر رگولاتورها مثل سری LM استفاده نمایید
                      م.فق باشید

دیدگاه

---
                        اگر روزی بفهمی همه چیزایی که از بچگی تا حالا بهت گفتن بی اساس یا دروغه چه حالی میشی؟
                        کارمندان نابکار، از دزدان و آشوبگران بیشتر به کشور آسیب ميآ‌رسانند

دیدگاه

سلام می تونی از lm317 استفاده کنی تا1.2 امپر جریان می ده.

دیدگاه

سلام دوست من
                            منم چندتا پیشنهاد میدم

اول ورودیت رو کم کن ونزدیک7.5-8 ولت بیار وببین مطلوبت میشه یا نه
                            دوم میتونی ضمن کم کردن وردی از دوتا رگولاتور استفاده کنی البته نه بصورت موازی!بلکه بگی فلان قسمت با این رگولاتور و فلان قسمت با این رگولاتور!

lm2576گزینه خیلی خوبیه اما چند تا مشکل داره اول اینکه بچه ها میگن ای سی جنس خوب باشه.راست میگن اما از کجا میخوای جنس خوبشو پیدا کنی.دوم.مدار وابستگی به مقدار سلف.جنس هسته سلف(یکی میگه تروییدی یکی میگه بشکه ای.اخر ما نفهمیدیم)سوم وابسته به طرح پی سی بی داره چهارم نوع خازن هم مهمه کهباید esrکمی داشته باشه.
                            اما اگه در حد 500-600میلی میخوای استفاده کنی ونه حداکثر این ای سی یعنی3امپر.با همون مقادیری که تو دیتاشیت گفته وبدون نکاتی که بالا گفتم میتونی استفاده کنی وهیت سینکم نمیخواد.

اون دوستمون هم که گفتن اگه ورودی رو 8بدی 1مپر میتونی جریان بکشی.یکم جای فکر داره.این طوری میشه 3وات تلفات!!!
                            [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

سلام
                              ممنون از همه دوستان و اساتید
                              از اینکه وقت گذاشتید و رانمایی فرمودید خیلی خیلی ممنون
                              من پیشنهادات رو عملی تست میکنم و نتیجه رو اینجا میذارم.
                              با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X