اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

واحدهای درسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

واحدهای درسی

به نام خدا
    سلام

من می خوام نسبت به رشته مهندسی برق شناخت بیشتری پیدا کنم که ببینم می تونم انتخابش کنم یا نه . برای اینکار باید درست بشناسمش . ویکی از راههاش اینه که بفهمی چیا و چی را باید بخوانی .
    می تونید واحد یا واحدهای درسی برای هرکدام از سه گرایش کنترل ،الکترونیک ، مخابرات که منظور این گرایشهاو زیبایی هاشون را می رسونه بهم معرفی کنید تا با تهیه ان و نگاه اجمالی بهش این اطلاعات را بدست بیارم؟
    ممنون
    مثلا کنترل فکر کنم درس کنترل

پاسخ : واحدهای درسی

سلام
    چهار گرایش برق تقریبا در 30 واحد تخصصی باهم تفاوت میکنند.نمیدونم منظورتون رو درست فهمیدم یا نه ولی در گرایش الکترونیک این درسا مهم هستن:
    معماری کامپیوتر-تکنیک پالس-الکترونیک 3-مدار مخابراتی-اصول میکروکامپیوترها
    ولی درس های مدار منطقی-اصول میکروکامپیوترها و الکترونیک1و2و3 بیشتر کاری و کاربردی هستن.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

تا ترم 5 تقریبا تمام این گرایشها درسهاشون یکی هست. برای الکترونیک از ترم 6 درسهای تخصصی مثل
      فیزیک الکترونیک
      الکترونیک 3
      معماری کامپیوتر
      میکروپروسسور
      مدارهای مخابراتی
      الکترونیک صنعتی
      الکترونیک دیجیتال
      تکنیک پالس
      کنترل خطی
      پردازش تصویر
      fpga
      طراحی بردهای فرکانس بالا
      و ... میخونی. البته این درسهایی که من گفتم تخصصی و اختیاری هایی هست که میتونی برداری.
      در بین درسهای اصلی هم یه سری درسها با قدرت و کنترل و یه سری با مخابراتی ها مشترکه.
      کلا الکترونیک از همه میخونه. :smile:
      از مخابرات 1 گرفته تا کنترل خطی و ماشین های الکتریکی
      ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
        تا ترم 5 تقریبا تمام این گرایشها درسهاشون یکی هست. برای الکترونیک از ترم 6 درسهای تخصصی مثل
        فیزیک الکترونیک
        الکترونیک 3
        معماری کامپیوتر
        میکروپروسسور
        مدارهای مخابراتی
        الکترونیک صنعتی
        الکترونیک دیجیتال
        تکنیک پالس
        کنترل خطی
        پردازش تصویر
        fpga
        طراحی بردهای فرکانس بالا
        و ... میخونی. البته این درسهایی که من گفتم تخصصی و اختیاری هایی هست که میتونی برداری.
        در بین درسهای اصلی هم یه سری درسها با قدرت و کنترل و یه سری با مخابراتی ها مشترکه.
        کلا الکترونیک از همه میخونه. :smile:
        از مخابرات 1 گرفته تا کنترل خطی و ماشین های الکتریکی
        پردازش تصویر
        fpga
        طراحی بردهای فرکانس بالا
        اینا دروس ارشد هستن که بصورت اختیاری میشه انتخابشون کرد؟

دیدگاه

دانشکده ما به عنوان اختیاری ارائه کرده بود. من خودم پردازش تصویر رو گرفتم.
          fpga هم بهم نرسید زود پر شد.
          طراحی بردهای فرکانس بالا هم زیاد درخواست کننده نداشت ارائه نشد.
          طراحی منابع سوئیچینگ و بررسی سیستم ها و اصول مخابرات ماهواره ای هم ارائه کرده بودن.
          ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

هدف من اشنایی برای انتخاب گرایش هست . چون حیف است بخاطر شناخت غیرصحیح یا عدم شناخت یه رشته زیبا را کنار بگذاری یا اشتباه انتخاب کنی . برای اشنایی انچه به فکرم رسید اینکه اول ببینم چی را باید بخوانم . اینایی که گفتید خیلی زیاد شد . درسته در سه گرایش برق تعداد زیادی از واحدهاش تکراری است اما بعضی دروس مختص همان گرایش است که هم یه دید نسبت به ان گرایش بهت می ده و هم می تونه زیبایی ان گرایش را بهت نشان بده . همانطور که گفتم می تونید از هرکدام از گرایشها یکی دو عنوان درسی که هم می تونه شناخت بهت بده از گرایش و هم زیبایی اش را معرفی کنه بهم بگید تا تهیه اش کنم . مممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط apadana34
              هدف من اشنایی برای انتخاب گرایش هست . چون حیف است بخاطر شناخت غیرصحیح یا عدم شناخت یه رشته زیبا را کنار بگذاری یا اشتباه انتخاب کنی . برای اشنایی انچه به فکرم رسید اینکه اول ببینم چی را باید بخوانم . اینایی که گفتید خیلی زیاد شد . درسته در سه گرایش برق تعداد زیادی از واحدهاش تکراری است اما بعضی دروس مختص همان گرایش است که هم یه دید نسبت به ان گرایش بهت می ده و هم می تونه زیبایی ان گرایش را بهت نشان بده . همانطور که گفتم می تونید از هرکدام از گرایشها یکی دو عنوان درسی که هم می تونه شناخت بهت بده از گرایش و هم زیبایی اش را معرفی کنه بهم بگید تا تهیه اش کنم . مممنون
              دقیق نمیشه به شما یک یا دو درس معرفی کرد.مثلا دو درس فیزیک الکترونیک و فیزیک مدرن مختص رشته الکترونیک هستن ولی حداقل تو ایران کسی باهاش کاری نداره!ولی درس اصول میکرو کنترلر ها رو تمام گرایش ها به عنوان یک زمینه کاری ازش استفاده میکنند.یا مثلا درس تکنیک پالس مختص الکترونیک هست ولی به تنهایی کاربردی نداره.یا مثلا کسی که قدرت میخونه میتونه فقط وارد بحث ماشین های الکتریکی بشه یا بره توی زمینه الکترونیک صنعتی کار کنه!
              هرکدوم از این عنوان ها رو باید یه ابزار درنظر گرفت که زمانی که میخواین کار کنید یه جاهایی کاربرد دارن.باید ببینید که میخواید توی چه زمینه ای فعالیت بکنید.

دیدگاه

شما سعی کن چارت درسی هر گرایش رو پیدا کنی بعد راحتتر میتونی تصمیم بگیری. البته قبلش باید بگم باید درک ریاضیاتیت قوی باشه چون از باقی گرایش ها بیشتر با ریاضیات سروکار دارید(مخصوصا تبدیل لاپلاس که از ترم 2 تا وقتی که عزراییل بیاد سراغت البته بسته به گرایش) و یه جورایی ریاضیات رو به صورت مهندسی شده میخونید.
                البته این رو هم بگم خوبی گرایش الکترونیک اینه که در انتخاب درسها یکم دست بازه و میتونه تقریبا درسهایی از هر گرایشی که بخوای رو بخونی. :smile:

دیدگاه

من واحدهای درسی سه گرایش را دارم و اینطوری بهم معرفی کردند
                  کنترل :کنترل
                  مخابرات : الکترومغناطیس ،میدان موج ، مخابرات 1،آنتن،تجزیه و تحلیل
                  الکترونیک: الکترونیک 1و2و3،تکنیک پالس

من فقط می خام اشنا بشم و ببینم علاقم کدام سمت است و مثلا فرق بین مهندس الکترونیک را با مهندس مکانیک متوجه بشم و اینکه به هرحال رماتیکش کنیم عشق با شناخت به دست میاید ومن شناختم نسبت به این رشته ها بیشتر بشه .. اگه دروسی را که گفتم برای سه گرایش خوبه بهم بگید.ممنون

دیدگاه

خب فرق یک مهندس برق و دیدی که نسبت به مسائل داره خیلی با مهندسین مکانیک فرق داره. طرز نگاهشون به مسائل و ... کلا در مهندسی برق باید قدرت تصور قوی داشته باشی. چون یک مهندس مکانیک بیشتر اتفاقات فیزیکی که در حل مسائل رخ میده رو راحت میبینه اما مهندس برق همیشه باید تصور کنه و فقط با وسایل اندازه گیری میتونه بفهمه چه خبره.
                    مهندس برق ریاضیات قوی باید داشته باشه + خلاقیت در حالی که یک مهندس مکانیک خیلی به ریاضیات قوی احتیاج نداره.

دیدگاه

حال ان تفاوت بین مکانیک و برق بماند . این کتایهایی که انتخاب کردم برای اشنایی خوبه:
                      برای سه گرایش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط apadana34
                        حال ان تفاوت بین مکانیک و برق بماند . این کتایهایی که انتخاب کردم برای اشنایی خوبه:
                        برای سه گرایش
                        سلام
                        مخابرات : الکترومغناطیس.مخابرات 1
                        الکترونیک :مدار منطقی . الکترونیک 2
                        همین ها کفایت میکنه.

دیدگاه

سلام دوستان
                          من دو سه سالی میشه از مطالب این سایت استفاده می کنم. الآنم توی انتخاب رشته مشکل دارم اومدم از شما دوستان مشورت بگیرم.
                          راستش تمام این مدت که الکترونیک کار میکردم و با پروژه های میکرو و رباتیک سرو کار داشتم تو ذهنم بود که دانشگاه برم رشته ی برق. اما الآن همه سعی دارن نظرمو تغییر بدن!!
                          میخواستم تقاضا کنم در مورد بعضی از دروس اصلی گرایش های مخابرات یا قدرت لطف کنید و توضیح بدید. یا اینکه جزوه ای چیزی بگید که مطالعه کنم.
                          راستش من از اسم های این رشته ها میتونم حدس بزنم چی هستن ولی میترسم اون چیزی که تو دانشگاه خواهم خوند فرق داشته باشه! مثلا مخابرات همه میگن همش ریاضیه!! (خب چرا گذاشتنش تو برق؟! :sad
                          راستی در مورد دانشگاه هم اگه کسی توصیه ای داشت ممنون میشم بگه. من رتبه ام طوریه که احتمالا برق علم و صنعت قبول میشم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X