ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2011/08/26
    تهران
    219
    2

اندازه گيري يا محاسبه ي شتاب ديناميکي با ADXL345

سلام دوستان گرامي

من قصد دارم شتاب ديناميکي حاصل از ترمز يک وسيله ي متحرک رو اندازه گيري کنم، براي اينکار سنسور ADXL345 رو انتخاب کردم و اون رو راه اندازي کردم و تونستم شتاب استاتيک رو اندازه گيري کنم، دوستاني که در اين ضمينه اطلاعات دارند، لطفا راهنمايي کنند و بفرمايند که چطور بايد شتاب ديناميکي رو اندازه گيري يا محاسبه کنم؟

پيشاپيش ممنون
    تقدیر تقویم انسانهای عادی ، تغییر تدبیر انسانهای عالیست.
    2009/10/21
    تهران
    2,503
    207

پاسخ : اندازه گيري يا محاسبه ي شتاب ديناميکي با ADXL345

این سنسور اگه جهت ترمز همراستای یکی از جهتهای محورهای سنسور باشه شتاب کل رو میده (منظور شما از شتاب استاتیک همون اثر جاذبه روی سنسور هست که اگه راستای حرکت همجهت مرکز زمین باشه باید این شتاب رو از شتاب کل کم کنید)
    2011/08/26
    تهران
    219
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط mojalan
    اين سنسور اگه جهت ترمز همراستاي يکي از جهتهاي محورهاي سنسور باشه شتاب کل رو ميده (منظور شما از شتاب استاتيک همون اثر جاذبه روي سنسور هست که اگه راستاي حرکت همجهت مرکز زمين باشه بايد اين شتاب رو از شتاب کل کم کنيد)
    ممنون از توجهتون
    من وقتي اين سنسور رو در جهت هرکدوم از محورها کج ميکنم خروجي هرکدوم از محورها تغيير ميکنه، آيا برداشت من از شتاب استاتيک درست بوده؟
    ممکنه يک مقدار بيشتر توضيح بديد؟
    2011/08/26
    تهران
    219
    2

2009/10/21
    تهران
    2,503
    207

این سنسور سه مجوره هست و در حالت استاتیک (بدون حرکت) شتاب ثابت گرانش زمین روی اون اثر میداره (بسته به جهت نگه داری سنسور مقداری از اثر گرانش روی هر محور دیده میشه)
    2011/08/26
    تهران
    219
    2

ممنون، حالا بنظر شما چطور بايد نيروي ديناميکي حاصل از ترمز يک وسيله ي متحرک رو اندازه گيري کنم؟
    2009/10/21
    تهران
    2,503
    207

ترمز یعنی شتاب منفی! نیرو هم که برابر است با حاصلضرب جرم در بردار شتاب!
    2008/08/23
    183
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad_6910
    ممنون از توجهتون
    من وقتي اين سنسور رو در جهت هرکدوم از محورها کج ميکنم خروجي هرکدوم از محورها تغيير ميکنه، آيا برداشت من از شتاب استاتيک درست بوده؟
    ممکنه يک مقدار بيشتر توضيح بديد؟
    برداشته تون کاملاً درسته.
    وقتی سنسور در حالت استاتیکه (یعنی وقتی کاملاً بی حرکته)، خروجی شتاب سه محور باید در رابطه زیر صدق کنه:
    1=(a+a+a )√
    2008/08/23
    183
    33

من قصد دارم شتاب ديناميکي حاصل از ترمز يک وسيله ي متحرک رو اندازه گيري کنم، براي اينکار سنسور ADXL345 رو انتخاب کردم و اون رو راه اندازي کردم و تونستم شتاب استاتيک رو اندازه گيري کنم، دوستاني که در اين ضمينه اطلاعات دارند، لطفا راهنمايي کنند و بفرمايند که چطور بايد شتاب ديناميکي رو اندازه گيري يا محاسبه کنم؟
    اول باید در نظر داشت که سنسور ADXL345 شتاب وارد شده به سه محور x و y و z رو اندازهگیری میکنه ( هم شتاب استاتیکی و هم دینامیکی). برای جدا کردن شتاب دینامیکی از استاتیکی بستگی به این داره که وسیله متحرک شما تو چند محور حرکت میکنه. مثلاً اگه وسیله متحرک شما اتومبیل باشه، در اون صورت دیگه کاری نداره چون شتاب استاتیک (جاذبه زمین یا همون 1g) فقط به محور z و شتاب دینامیکی (شتاب ناشی از حرکت) فقط به محور x وارد میشه. البته هنگام دور زدن و چپ و راست کردن اتومبیل مقداری شتاب رو محور y هم هست. بنابراین شتاب محور x همیشه شتاب دینامیکی اتومبیل رو نشون میده.

حالا اگه وسیله متحرک شما توی چند محور حرکت میکنه (مثل هواپیما هنگام مانور، البته هواپیما ترمز نمیکنه :biggrin و سر اون وسیله هنگام ترمز هیچ وقت معلوم نیست به کدوم سمته، اون وقت قضیه یه کم پیچیده میشه. توی این جور کاربردها، باید یه سنسور دیگه مثل ژیروسکوپ و یا قطب نمای سه محوره به مدارتون اضافه کنید. بدون عکس توضیح میدم امیدوارم متوجه بشید. فرض کنید از یک قطب نمای سه محوره مثل HMC5883 استفاده میکینم. برآیند سه محور سنسور قطب نما همیشه جهت قطب رو نشون میده. همانطور که میدونیم جهت قطب در هر نقطه تقریباً در راستای سطح افق و عمود بر جاذبه زمینه. بنابراین با این سنسور میتونیم جهت شتاب استاتیکی (جهت جاذبه) رو بدست بیاریم. بعدش کافیه تصویر شتاب استاتیکی 1g در جهت بدست اومده توی هر محور رو از شتاب هر یک از محورهای سنسور ADXL345 کم کنیم تا شتاب دینامیکی توی اون محور بدست بیاد. البته این طرح خیلی کلیه و توی عمل یه سری پارامترها مثل سرعت حرکت وسیله متحرک، نرخ دیتای سنسور شتاب و سنسور قطب نما و یه سری مسائل دیگه رو باید در نظر گرفت تا طرح عملی بشه.

خودم گیج شدم oo:، فکر کنم کسی متوجه نشد. ببخشید :sad:
    2014/06/24
    تهران
    5
    0

سلام دوستان گرامي

پيشاپيش ممنون
    سلام.منم یه کاری دارم شبیه کار شما.میشه خواهش کنم نتیجه کارتونو به منم بگید !؟ مرسی
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13