اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

PWM و بایاس تریستور و IGBT

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

PWM و بایاس تریستور و IGBT

کسی میدونه مشکل این مدار چیه؟ PWM رو درست انجام میده و پالس رو میسازه اما وقتی به تریستور یا igbt اعمال میکنم پ امپ میسوزه. از اپتوکوپلر هم استفاده کردم اونم سوخت. مشکل زمین شدن داره؟ با ترانس معمولی میشه ایزوله کرد (اشباع نمیشه؟) حتی وقتی منبع بار رو همون ۱۲ ولت میدم هم کار نمی کنه. یه بار هم igbt داغ کرد و سوخت فکر کنم با همین ۱۲ ولت.
    http://upir.ir/1393.2/rectify.jpg

پاسخ : PWM و بایاس تریستور و IGBT

با سلام
    اول اینکه فکر میکنم پ امپ شما single supply نیست، بجاش بهتره از lm358 یا lm324آ‌ استفاده کنین. بعد اینکه توی نیم سیکل منفی، ولتاژ پایه مثبت میشه مثلا 6- ولت .

تو پ امپ ها برای حفاظت، هر کدوم از ورودی ها با دو تا دیود به تغذیه ها وصل شدن. وقتی ولتاژ 6- ولت میاد به پایه مثبت، یعنی 6 ولت میفته روی دیود پائینی پایه مثبت و باعث سوختنش میشه. برای رفع این مشکل خروجی ترانسو با یه دیود به پایه مثبت بدین و با یه مقاومت مثلا 10 کیلو هم زمینش کنین.
    سئوال اینه که آیا تغذیه 12 ولتی از مدار ایزوله هست یا نه؟ و چرا برای کنترل زاویه آتش از مدار های دیمر استفاده نمی کنین؟ یعنی مزیت این مدار نسبت به دیمر چیه؟
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

ورودی سینوسی رو برای کنترل بهتر با پل دیودی تمام موج یکسو کردم ولتاژ منفی نمی افته. میخوام به طور آنالوگ زاویه آتش رو کنترل کنم.(پروژه درسی)
      سیستم کنترلی تا لحظه ای که به گیت متصل نشده هیچ مشکلی نداره. به محض این که وصل می کنم جریان میکشه و میسوزه. با ic555 هم شبیه این مدار رو بستم فقط فرقش این بود که اون igbt رو سوزوند. بعضی ها گفتن حتما باید ترانس پالس استفاده کنم. اما مطمئن نیستم مشکل اون باشه. گیت درایو هم شاید بشه بزاری. تمام زمین های سیستم قدرت و کنترل به هم وصل هستن الان.

دیدگاه

لطفا نقشه کاملتون رو بذارین تا بهتر بشه نظر داد.
        ورودی رو نباید با پل یکسو کنین، چون هم تریستور و هم IGBT قطعاتی هستن که فقط در یه جهت هدایت میکنن و نباید تو نیم سیکل منفی بهشون فرمان داده بشه. تریستور تو جهت عکس حتی با وجود فرمان، قطع، و IGBT بخاطر دیود داخلی وصله.

تو بخش قدرت که زمین ندارین، فقط گیت و کاتده. اگه از تریستور استفاده میکنین ترانس هم قابل استفاده س. فقط باید برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پ امپ، پالس رو با یه ترانزیستور تقویت کنین. برای تریستور میزان بار رو هم بیشتر کنین. چون ممکنه از Ihold تریستور کمتر باشه و با قطع پالس، تریستور خاموش بشه.( بخصوص وقتی از ترانس برای تحریک گیت استفاده میشه.)
        ولی در کل مدار باید با همین شرایط کار کنه، یعنی از لحاظ تئوریک درسته. بنظرم بهتره دنبال یه اشتباه تو اتصالات باشین. :read:

دیدگاه

منظورم از یکسو سازی ورودی سینوسی ۶ولتی ای بود که به مثبت پ امپ وصل می شه برای مقایسه نه منبع قدرت. مشکل من هم همینه که از لحاظ تئوری هیچ مشکلی نداره. حتی استادمون گفته باید بدون ترانس هم کار کنه.
          شما اصن فکر کن منبع قدرت رو هم dc گذاشتم ۱۰۰ولت.
          ترانزیستور تقویتی تو خروجی پالس بدون ترانس گذاشتم ترانزیستور سوخت. اما تا حالا از ترکیب ترانزیستور و ترانس استفاده نکردم. البته به نظر من ترانس عادی رو تقویت هم کنی بازم تو اشباع میره و احتمالا پالس رو خراب میکنه.
          یه سوال دیگه ای که برام ایجاد شده اینه که igbt چطور ممکنه با ۱۲ ولت بسوزه؟؟؟ حتی اگه خطایی هم باشه نباید تو این سطح ولتاژ اتفاقی براش بیفته.

دیدگاه

من هم منظورم همون مقایسه بود. وقتی ورودی یکسو بشه پ امپ توی هر دو تا نیم سیکل مقایسه میکنه و فرمان میده.

من هم مدار رو از نظر تئوری درست میدونم و فکر میکنم مشکل یا اشتباه تو پایه های قطعاته یا تو اتصالات.

این مدار شما کار دیمر رو میکنه و اگه نوع مدار قابل تغییره میتونین از مدار های دیمر هم استفاده کنین.

یه آی سی بنام TCA785 هم هست که برای همین کاره و قابل استفاده است.

دیدگاه

خوب اگه تو دو نیم سیکل هم مقایسه کنه و فرمان بده اگه igbt داشته باشیم میتونیم duty cycle رو از ۰ تا ۱۰۰ تغییر بدیم و خیلی هم خوب. اگه تریستور هم باشه وقتی بایاس نباشه پالس هم بدیم اتفاقی نمی افته.
              ممنون از راهنماییتون.

دیدگاه

آبجی بتی ها ( بخونین آیجیبیتی ها ) یه دیود محافظ معکوس دارن که باعث میشه توی نیم سیکل منفی، مدار روشن باشه.

دیدگاه

تا انجا که من میدونم و میبینم شما هیچ ایزولاسیونی بین مدار تحریک و مدار قدرت قرار ندادید.
                  ی سوال چرا کاتد تریستور رو به منفی مدار وصل کردید. اصلا به اینکه ممکنه 110 ولت پیک بیفته رو gnd مدار dc فکر کردید. چون تریستور تا قبل از انکه دستور بگیره هدایت نمیکنه و همه چی از نظر شما درسته به محض اتصال ... بوم :question: :evil:. تازه اگه بیشتر نگهدارید ممکنه باطری و ... هم بوم :eek:. البته به نظر من شایدم من اشتباه کنم oo:
                  سعود مرداني M4AZ

دیدگاه

پاسخ : مدار فرمان تریستور

با سلام به همگی دوستان مدار فرمان تریستور در یک چاپر با psim را کسی هست کمکمان کنه بسیار ممنون میشم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X