اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساعت دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساعت دیجیتال

با سلام
    کسی میتواند مدار ساعت دیجیتال را قرار دهد. چه از نوع با آلارم یا بدون آلارم ولی سعی کنید چند مدار قرار بدهید.

با تشکر

پاسخ : ساعت دیجیتال

سلام

شما تو نت سرچ کن خیلی چیزا پیدا میکنی

مثلا برای میکرو AVR تایپ کن

AVR Digital Clock
    ِِDie for Life, Not Live to Die
    Freedom Fighter
    " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

کسی میتواند چند مدار قرار دهد؟ البته میخواهم نمایشگر آن seven segment باشد.

دیدگاه

سلام دوست عزیز

آقا ببین همونیه که می خواستی . مدارش رو واسط طراحی کردم . تا 2359 میره بعدشم ریست میشه . می تونی ستش هم بکنی .

اینم فایلش . موفق باشید.

http://www.4shared.com/file/43482709/9923f96f/Digital_Clock.html

[hr]ایمان علم عشق عدالت
        دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

با سلام
          واقعا دستت درد نکنه مشکلم حل شد. :job:

شما چگونه این مدارها را طراحی میکنید؟
          میتوانید درباره نحوه کار ساعت دیجیتال چیزی قرار بدهید.

با تشکر

دیدگاه

خواهش می کنم دوست عزیز خوشحالم که مشکلتون حل شد اما در مورد سوالاتی که پرسیدی:
            اول گفتی که چه جوری این مدارات رو طراحی می شن ؟ خب ببین اگه توی برنامه نویسی یادت باشه وقتی بهمون یه برنامه می دادن که بنویسیم اول میومدیم بخش بخشش می کردیم به مراحل مختلف بعد یه نقشه ی کلی از برنامه و مجموعه ی خواسته هامن از مدار میاوردیم توی ذهنمون بهدشم میگفتیم حالا که باید چنین اتفاقی در برنامه بیفته باید از این ابزار استفاده کنیم بعدش که ابزارها رو شناختیم ریز می شدیم توی طراحی الگوریتم و سپس نوشتن کدهای برنامه .

اینجام دقیقا همونه مثلا در مورد این ساعت . ببین چه مراحلی وجود داره :
            1- مدارمون یه واحد ثانیه شمار داره که از 0 میشمره و تا 59 ادامه داره
            2- مدارمون یه واحد برای دقیقه و یه واحد برای ساعت هم داره
            3- مدار باید مثل ساعت واقعی بتونه ست بشه پس حداقل دوتا دکمه یا باتن می خواد

حالا یه کم دقیقتر ....
            واحد ثانیه از دو رقم یکان و دهگان تشکیل شده . رقم یکانش که از 0 مشمره تا 9 و بعدشم یه carry میده و ریست میشه اما رقم دهگانش یه محدودیت داره اونم اینه که تا 5 بیشتر نباید بره پس باید یه کاری کنیم که به 5 که رسید منتظر بشه تا رقم یکان هم 9 بشه و در پالس بعدی هر دوتاشون باهم ریست (صفر) بشن . حالا در همین موقع واحد دقیقه شمار هم از این اتفاقات بی نصیب نمی مونه و با ریست شدن اینا و دریافت بیت تولید شده ی حاصل از این جریانات مقدار خودش رو حالا هرچی که هست یه واحد افزایش می ده و به همین ترتیب تا ساعت 2359 ...

حالا استفاده از ابزار ....
            اگه مراحل بالا رو به دقت طی کرده باشی و پله پله حرکتت رو ادامه داده باشی این مرحله دیگه برات خیلی آسونه چون می دونی که هر بخش باید چه کار خاصی رو انجام بده و حالا دیگه ابزارش رو به راحتی می تونی فراهم کنی مثلا برای هرکدوم از این واحدها مشخصه که باید یه شمارنده بذاری یا برای ساخت عدد 5 برای کنترل وضعیت از چندتا گیت معمولی استفاده کنی و از این بحثا ....

من خودم برای این که دیدم به این شکل بشه هر چیزی رو که در اطرافم می بینم همینجوری تحلیلش می کنم و تا به نتیجه نرسم آرومم نمی گیره حالا در قالب یه تجربه به شما هم این پیشنهاد رو میدم چون خیلی مفیده :agree:
            در ضمن یه مطلب دیگه هم بگم اونم اینه که اصلا فکر نکن که نرم افزار یا روش خاصی برای طراحی هست که اگه بلد نباشی دستت از طراحی کوتاه میمونه نه اصلا این جوری نیست فقط کافیه که ایده بدی و در عمل هم پیادش کنی همین...
            امیدوارم که سوالت رو درست جواب داده باشم!! موفق باشی . :nerd:

[hr]ایمان علم عشق عدالت
            دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X