اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ثابت نگه داشتن ولتاژ در یک مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ثابت نگه داشتن ولتاژ در یک مدار

با سلام.

من یک مدار دارم که رگولاتور آن LM2576-adj با مدار کامل آن است و تغذیه مدار نیز بوسیله پک 3 تایی باتری Li-ion تامین می شود.

قرار است باتری هر 3 ساعت یکبار full-charge شود.

همانطور که می دانید خروجی رگولاتور LM2576-adj نسبتی از ولتاژ ورودی آن است و ولتاژ خروجی آن هیچ گاه مثل 7805 با هر ولتاژ ورودی ثابت نیست.

اما ولتاژ اصلی مدار باید ثابت باشد.

ولی در مدار من این قضیه صدق نمی کند یعنی با کم شدن شارژ باتری ، ولتاژ مدار از 5 ولت شروع به پایین آمدن میکند تا حدی که میکرو از کار می افتد.

به نظرتان من باید چکار کنم؟
    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

پاسخ : ثابت نگه داشتن ولتاژ در یک مدار

مقدار خروچی بر اساس فیدبک موجود در مدار تعیین میشه مگر تینکه ورودی ار جد مشخصی ÷ایین بیاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
      مقدار خروچی بر اساس فیدبک موجود در مدار تعیین میشه مگر تینکه ورودی ار جد مشخصی ÷ایین بیاد
      ولی من با مولتی متر امتحان می کردم ولتاژ مدار از 1.24 ولت تا 5 ولت عوض می شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسین بیگدلی
        همانطور که می دانید خروجی رگولاتور LM2576-adj نسبتی از ولتاژ ورودی آن است و ولتاژ خروجی آن هیچ گاه مثل 7805 با هر ولتاژ ورودی ثابت نیست.
        !!!!
        آخ آخ آخ!! اگه National بفهمـــــــه... قطع به یقین مهندساش خودکشی می کنن :biggrin:
        دوست عزیز، این جمله هکیمانه رو از کجا اُوردی آخه!؟! [دقیقاً با هـ نه با حـ!]
        معلومه که ولتاژ خروجی با فیدبک گرفتن و مقایسه با ولتاژ مرجع درست می شه. نکته ای که بهش توجه نکردید اینه که ولتاژ ورودی باید همیشه یه قدری از خروجی بیشتر باشه تا درست کار کنه (برای مبدلِ باک).
        خـوب، اگه می خوای میکرو خاموش نشه، تغذیه میکرو رو از یه جا دیگه تأمین کن. یا روی 3.3 ولت باهاش کار کن.
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
          !!!!
          آخ آخ آخ!! اگه National بفهمـــــــه... قطع به یقین مهندساش خودکشی می کنن :biggrin:
          دوست عزیز، این جمله هکیمانه رو از کجا اُوردی آخه!؟! [دقیقاً با هـ نه با حـ!]
          معلومه که ولتاژ خروجی با فیدبک گرفتن و مقایسه با ولتاژ مرجع درست می شه. نکته ای که بهش توجه نکردید اینه که ولتاژ ورودی باید همیشه یه قدری از خروجی بیشتر باشه تا درست کار کنه (برای مبدلِ باک).
          خـوب، اگه می خوای میکرو خاموش نشه، تغذیه میکرو رو از یه جا دیگه تأمین کن. یا روی 3.3 ولت باهاش کار کن.
          نه بابا!!
          یه وقت ندزدنت!!

این که به فکر خودم هم می رسید.

مدار ساخته شده و در حال کار به صورت آزمایشی است.
          شما نفهمیدی منطور من چی هست که این جوری صحبت می کنی.
          بزار یه جور دیگه بگم.
          ببین آقا محمد: یه بار به مدار 9 ولت وصل می کنی ولتاژ میکرو بقیه دم و دستگاه ها 5 ولت هست . چی کار کنیم که وقتی به مدار 12 ولت هم زدیم باز هم ولتاژ میکرو 5 ولت بمونه؟؟

دیدگاه

اگر فیدبک داشته باشی.(که حتما داری دیگه) تا جایی که 2576 بسوزه میتونی ورودی رو بالا ببری و خروجی 5 بمونه. مهم اینه که از حدود 7 ولت کمتر بشه ولتاژ خروجی پایین میاد.

اگر نکات گفته شده در دیتاشیت رو رعایت نکنی هر حالت غیر قابل پیشبینی ممکنه پیش بیاد.

در ضمن شما به 50 مدل دیگه هم قضیه رو شرح بدید نمیتونید پایداری 2576 رو زیر سوال ببرید!!! اینجا خیلی ها در فکر دزدیدن اقای رستمی هستند
            حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
            به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

یه بار به مدار 9 ولت وصل می کنی ولتاژ میکرو بقیه دم و دستگاه ها 5 ولت هست . چی کار کنیم که وقتی به مدار 12 ولت هم زدیم باز هم ولتاژ میکرو 5 ولت بمونه؟؟
              سلام به همه دوستان
              اگه مدار 2576 درست بسته شده باشه و قطعه هم سالم باشه ، تا 40 ولت هم بهش بدین، خروجیش 5 ولت ثابت میمونه. هیچ کاری هم لازم نیست بکنین.
              جای دیگه ای دنبال مشکل باشین.
              کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

من مجدداً نقل قول می کنم که یه وقت به اشتباه چیزی نگفته باشم؛
                خوب، من از روی این حرف شما متوجه شدم که مدار رو درست نبستید، یا درک درستی از فیدبک خروجی رگولاتورهای قابل تنظیم ندارید! اگه از اون جمله غیر از این برداشت می شه بفرمایید تا بدونیم...
                تازه، من به حداقل اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی هم اشاره کردم، که باز هم با این جملات گهربار شما پاسخ داده شد:
                نه بابا!!
                یه وقت ندزدنت!!
                این که به فکر خودم هم می رسید.
                خوب، حالا که به فکر شما هم رسیده، پس چرا دوباره اینو گفتی؟!
                مدار ساخته شده و در حال کار به صورت آزمایشی است.
                شما نفهمیدی منطور من چی هست که این جوری صحبت می کنی.
                بزار یه جور دیگه بگم.
                ببین آقا محمد: یه بار به مدار 9 ولت وصل می کنی ولتاژ میکرو بقیه دم و دستگاه ها 5 ولت هست . چی کار کنیم که وقتی به مدار 12 ولت هم زدیم باز هم ولتاژ میکرو 5 ولت بمونه؟؟
                عزیز دل برادر، برای داشتن ولتاژ 5 ولت با رگولاتورهای قابل تنظیم، اگه ورودی از حدود 7-8 ولت تا 30-40 ولت باشه، خروجی نباید تغییری بکنه (من چندین مدار با 2576 و نمونه های دیگه بستم و طبق طراحی کار می کنه). اگه می بینی اینجوری نیست، بهتره یکم مدارت رو با جزئیات دیتاشیت دقیق تر بررسی کنی، حتماً ایراد رو پیدا می کنی..
                ضمناً، تا شماتیک مدار، عکس از برد مونتاژ شده و توضیحات اضافی در مورد قطعات و نحوه مونتاژ به ما نگی، ما نمی تونیم ایرادِ کار شما رو دربیاریم.
                شما هم به ما بخــند! لابد حالا می گی اینا رو که خودمم می دونم!
                منم می گم خوش به حالت که می دونی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                  اگر فیدبک داشته باشی.(که حتما داری دیگه) تا جایی که 2576 بسوزه میتونی ورودی رو بالا ببری و خروجی 5 بمونه. مهم اینه که از حدود 7 ولت کمتر بشه ولتاژ خروجی پایین میاد.

اگر نکات گفته شده در دیتاشیت رو رعایت نکنی هر حالت غیر قابل پیشبینی ممکنه پیش بیاد.

در ضمن شما به 50 مدل دیگه هم قضیه رو شرح بدید نمیتونید پایداری 2576 رو زیر سوال ببرید!!! اینجا خیلی ها در فکر دزدیدن اقای رستمی هستند

من مجدداً نقل قول می کنم که یه وقت به اشتباه چیزی نگفته باشم؛خوب، من از روی این حرف شما متوجه شدم که مدار رو درست نبستید، یا درک درستی از فیدبک خروجی رگولاتورهای قابل تنظیم ندارید! اگه از اون جمله غیر از این برداشت می شه بفرمایید تا بدونیم...
                  تازه، من به حداقل اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی هم اشاره کردم، که باز هم با این جملات گهربار شما پاسخ داده شد:خوب، حالا که به فکر شما هم رسیده، پس چرا دوباره اینو گفتی؟!
                  عزیز دل برادر، برای داشتن ولتاژ 5 ولت با رگولاتورهای قابل تنظیم، اگه ورودی از حدود 7-8 ولت تا 30-40 ولت باشه، خروجی نباید تغییری بکنه (من چندین مدار با 2576 و نمونه های دیگه بستم و طبق طراحی کار می کنه). اگه می بینی اینجوری نیست، بهتره یکم مدارت رو با جزئیات دیتاشیت دقیق تر بررسی کنی، حتماً ایراد رو پیدا می کنی..
                  ضمناً، تا شماتیک مدار، عکس از برد مونتاژ شده و توضیحات اضافی در مورد قطعات و نحوه مونتاژ به ما نگی، ما نمی تونیم ایرادِ کار شما رو دربیاریم.
                  شما هم به ما بخــند! لابد حالا می گی اینا رو که خودمم می دونم!
                  منم می گم خوش به حالت که می دونی
                  من اون قرمز رنگ ها رو نمی دونستم.

من هی با ولتاژ 1.25 تا همون حدودای 7 ولتی که شما می گید ور می رفتتم ولتاژ مدار عوض می شد .

ولی نگاه می کردم که ولتاژ از 5.5 بالا تر نره که میکرو بسوزه.

به ذهنم اومد که چرا ولتاژ مدار هی عوض میشه پس حتما اون جوریه که گفتم . یه خوردم خواستم کتابی بنویسم شد اون جلمه ای که ملا حظه فرمودید.

حالا شما آقای رستمی : شما که می دونی من منظورم چیه پس چرا به جملات گیر میدی . باز خدا رو شکر که متوجه شدید.

من کی همچین چیزی بگم ؟!

مدار هم درسته. رگولاتور باکه دیگه . دیود و خازن و سلف . درسته ؟

قرمز: LM2576adj smd
                  سبز: دیود 1n5822
                  آبی: سلف 100uH دو آمپر تیروئیدی
                  زرد: خازن 2200uF
                  قهوه ای: ولوم تنظیم ولتاژ خروجی 50K

پس مدار درسته دیگه ؟

دیدگاه

نقشه مدارت درسته. منم یه چیز دارم اینجاس:

برد هم که Auto route شده. به نظرم Trackها هم خیلی نازکه. اون خازنه هم خیلی بزرگه!
                    بقیه چیزا درست به نظر می رسه :smile:

دیدگاه

نقشه مدارت درسته. منم یه چیز دارم اینجاس:

برد هم که Auto route شده. به نظرم Trackها هم خیلی نازکه. اون خازنه هم خیلی بزرگه!
                      بقیه چیزا درست به نظر می رسه :smile:
                      این مسیر یاب با عجله ی تمام درست شده است و مهلت کمی هم برای پایان آن دارم.

در حدی که وقت نکردم دست گل های auto route را سر و سامان بدهم. :biggrin:

در مورد ترک ها تا به حال مشکلی از نظر جریان عبوری نداشتم و استفاده از LM2576 به خاطر راندمان بالای آن است نه جریان 3 آمپری آن. که از مصرف باتریمی کاهد وگرنه از 7805 استفاده می کردم.

خازنه هم ولتاژ پایین تر نداشت که جا کم بگیره . فقط 35 ولت بود .

دیدگاه

من هی با ولتاژ 1.25 تا همون حدودای 7 ولتی که شما می گید ور می رفتتم ولتاژ مدار عوض می شد .
                        آقا بالاخره 9 تا 12 ولت دادی بهش یا 1.25 تا 7 ولت؟
                        با اون نکات قرمز رنگ حالا مشکل حل شده یا نه؟
                        آقای رستمی منظورشون از بزرگ بودن خازن، ظرفیتشه، نه اندازه ش. خازن بزرگ بار معادل فیلتر رو خازنی میکنه و این برای المانهای سوئیچ اصلا خوب نیست. بهتره خازن رو هم در حدود دیتا شیت قطعه بذارین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                          آقا بالاخره 9 تا 12 ولت دادی بهش یا 1.25 تا 7 ولت؟
                          با اون نکات قرمز رنگ حالا مشکل حل شده یا نه؟
                          آقای رستمی منظورشون از بزرگ بودن خازن، ظرفیتشه، نه اندازه ش. خازن بزرگ بار معادل فیلتر رو خازنی میکنه و این برای المانهای سوئیچ اصلا خوب نیست. بهتره خازن رو هم در حدود دیتا شیت قطعه بذارین.
                          اون رو برای روشن شدن مسئله گفتم گمان کردم آقای رستمی چیز دیگری برداشت کردند.
                          آره حل شد. کامل.
                          این خازن فعلی 2200 میکرو 35 ولت هست .
                          خازن 1000 میکرو 25 ولت مناسب هست؟

دیدگاه

ظرفیت کمتر بهتره. منم روی بردم همه اون خازنهای شماتیک رو مونتاژ نکردم.

خوب، خدا رو شکر مشکل شما حل شد، اون کلید >موضوع به نتیجه رسید< رو بزنید که همه بفهمن :smile:

دیدگاه

خازنهای بزرگ ESR و ESLآ‌بیشتری هم دارن و این سبب NOISE REJECTION کمتری میشه. ترجیحا از چندین خازن کوچیک موازی، بجای یه خازن بزرگ استفاده کنین، چون ESR و ESL اونا کمتره و وقتی با هم موازی میشن امپدانس معادلشون خیلی کمتر میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X