اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار فلزیاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار فلزیاب

سلام کسی سایتی یا منبعی داره که بشه مدارات کاربردی فلزیاب رو توش گیر اورد؟؟
    اگه کسی هم نقشه درست و حسابی داره بگه
    قندیل!
    تندیس قطره هاییست
    که تسلیم جاذبه زمین نشدند
    تسلیم رنج های زمین نشو....!

پاسخ : مدار فلزیاب

من قبلا با مدار فلزیاب آماده کار کردم که نقششو یک hobbyst فلزیاب تو نمی دونم کجا آباد چند سال پیش درست کرده و همه از روش کپی زدن.
    خوبه اول یک سری مطالب کلی درباره فلزیاب در اینترنت مخصوصا ویکیپدیا بخونی.
    مهم ترین مدل های فلزیاب PI و VLF هستند.
    من یک فایل 5Mb درباره این طراحی فلزیاب که گفتم دارم ولی راهی برای پلود ندارم اگه E-mail بدی برات می فرستم.
    می تونی سرچ کنی
    Gary's Pulse Induction Metal Detector
    برای شروع خوبه و خیلی هم مشهوره.
    ولی توصیه می کنم یکم درباره ساختار مدارهای فلزیاب تحقیق کن و بعد سعی کن مثال هاشو ببینی و یکی خودت طراحی کن.
    من الان خیلی از مطالبی که درباره فلزیاب خوندم یادم رفته ولی کلیت فلزیاب مدل VLF اینه که یک سیم حلقه فرستنده امواج رادیویی بین چند کیلو تا چند صد کیلو هرتز مجو می ده به فلز و فلز با جریان ادی بازتاب می کنه و یک سیم حلقه گیرنده دریافت می کنه.
    در مدل PI هم می شه از یک سیم حلقه به عنوان فرستنده گیرنده استفاده کرد هم از 2 تا جدا جدا.
    PI یعنی پالس اینداکشن که یعنی کویل ابتدا شارژ می شه و سپس ناگهان جریان قطع می شه که یک پیک ولتاژ ایجاد می شه و این پیک با دیود گرفته می شه و اگر فلز نزدیک باشه زمان پیک بیشتر می شه. به چند طریق می شه ثابتش کرد . ن مدل امواج رادیویی رو نمی دونم ولی ساده ترین اثبات اینه که فلز با جریان ادی که درش بوجود میاد جریانی داخل خود کویل القا می کنه که زمان پیک ولتاژ بیشتر می شه. دوم این که فلز ضریب خودالقایی سیم حلقه رو بیشتر می کنه.
    البته توضیح دقیق تر هم هست که من نمی دونم.
    در هر صورت باید این پالس رو انتگرال گیری کرد تا یک ولتاژ بدست بیاد. با یک پ امپ سریع و خوب. سپس چون نمی شه هر لحظه پالس زد باید پس از مدتی که از پالس گذشت ولتاژ نگه داشته بشه با یک sample and hold ساده. سپس یک سری تقویت و تنظیم Offset و این چیزا با یکسری پ امپ دیگه لازه و ولتاژ نهایی اطلاعات فلزیاب می شه.
    معمولا برای سوییچ از یک ماسفت استفاده می شه.
    ضریب خود القایی و جریان ماکسیمم و مقاومت سیم پیچ و ابعادش و مقاومت تخلیه جریان سیم پیچ همه روابطی فیزیکی دارن که برد و حساسیت به ابعاد اشیای فلزی رو تعیین می کنن. حالا این اعداد به ما می گن که ولتاژ چه قدر باید باشه.
    کلیت این مدار Gary's Pulse Induction Metal Detector همینیه که گفتم ولی جزئیات خیلی زیادی داره.

اینم از فایل کامل همین فلزیاب:
    http://www.parsgig.com/f/1LkbE

دیدگاه

درود باتشکر از توجه تون
      آقا ارین این مداری که شما گذاشتید عملی هست؟؟ یعنی توی خاک جواب میده ؟ با ذرات خاک گمراه نمیشه ؟؟؟
      راستی دانلود نمیشه فایل خرابه :cry:
      قندیل!
      تندیس قطره هاییست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar1996
        درود باتشکر از توجه تون
        آقا ارین این مداری که شما گذاشتید عملی هست؟؟ یعنی توی خاک جواب میده ؟ با ذرات خاک گمراه نمیشه ؟؟؟
        راستی دانلود نمیشه فایل خرابه :cry:
        چیچی دانلود نمی شه؟ من خودم 3 بار دانلود کردم.
        دستم خورد رو دکمه تشکر!!! در هر صورت ممنونم برای توجهت.
        بله من تا بحال با این مدا کار کردم و صد ها یا هزاران نفر دیگه تو دنیا.(خیلی مشهوره)
        به توضیحات مدار خیلی دقت کن. من خودم توضیحاتش یادم نمیاد ولی خیلی مهمن مثلا اگر فرستنده گیرنده جدا بزاری یه کار باید کرد اگه دوتاش باهم تو یک کویل هستن یکهر دیگه و ...
        ببین اگه یک مطالعه جزئی در مورد انواع فلزیاب کرده باشی مشکل اثر زمین که در خاک های سیاه و دارای فلز اتفاق میفته بیشتر در فلزیاب نوع vlf تاثیر داره.
        ولی این سیستم pi که گذاشتم ساده ترین نوع ساخت فلزیاب از نوع PI هستش و متما نیستم اثر سطح رو حذف کنه.
        حذف اثر سطح هم کار خیلی پیچیده ای نیست شما باید فرض قرار بدی که فلزیاب همواره در فاصله یکسانی از سطح قرار داره. سپی برای این فاصله فلزیاب باید کالیبره بشه. حالا اگر فلزی در خط دید و برد فلزیاب که گفتم بستگی به ابعداد و مقاومت و اینداکتانس و نوع سیم حلقه و مقاومت تخلیه و کمی هم دیود های هرزگرد و زمان سویچ ماسفت استفاده شده , باشه, اونوقت ولتاژ خروجی افزایش پیدا می کنه و به عنوان فلز تشخیص داده می شه.
        این مدار تا جایی که یادمه 2 تا کالیبراسیون اصلی داره با 2 تا پتنسیومتر. البته یکیشو گفته ولوم بزاری.
        برای از بین بردن اثر سطح می تونی ابتدا کالیبراسیون دستی برای وقتی فلزیاب در هوا معلق و فلزی اطرافش نیست انجام بدی و خروجی را در حالت صفر قرار بدی.
        بعد یک سنسور آلتراسونیک فاصله یاب هم بزاری که فاصله تا سطحو بده. البته اگه 2-3 تا با هم بزاری که تو چند زاویه فاصله سابی کنن بهتره چون لونوقت با دوران فلزیاب باز هم می شه فاصله تا زمینو پیدا کرد.
        حالا فلزیابو آروم به زمین نزدیک می کنی و ولتاژ خروجی متناسب با فاصله از زمین رو با میکرو کنترلر اندازه می گیری. در چند نقطه ی مختلف. بعد این داده هارو می تونی درونیابی کنی . یکم حد یافتن فلز رو بالاتر قرار بده و حالا فلزیاب آمادست و اثر سطح هم تا جایی حذف میشه.
        البته در نظر بگیر اگر اثر زمین بیش از حد باشه ممکنه فلزیابو اشباع کنه و کاری از دست مدار ساخته نیست مگر تغییراتی در طراحی مدار بدی. مثلا یک instrumention amplifire یه جای مدار بزاری دقیقا نمی تونم بگم ولی شاید به جای پ امپ دومی. باید بررسی بشه.

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون آقا آرین
          راستی شما کسی رو میشناسی که مدار رو برام بسازه؟؟
          خودم یکم سرم شلوغه
          ببخشید که دوباره میپرسم به نظرت این مدار بدرد کاوش میخوره؟؟مخصوصا توی گورستان های گبری؟؟
          من خودم یه دستگاه المانی دارم ولی عین اسباب بازی میمونه میخوام ببینم این چطوره؟؟
          طلا رو زیر خاک تو چه عمقی سنس میکنه؟؟
          قندیل!
          تندیس قطره هاییست

دیدگاه

این مدار کار می کنه و نتایجش هم در خود همین فایل ها تو یکی از TEXT ها گذاشته شده.
            ولی فکر می کنم بردش حداکثر با تمام تمهیداتی که نوشته رعایت بشه 1 متر می شه.
            من خودم برد 30 سانتی متر برای سکه 200 تونی گرفتم.
            مدارو آماده خریدم ولی نمی دونم چرا اون رگولاتور کوچولو SMD پشت مدار سوخت که مجبور شدم کل مدارو تحلیل کنم که مشکلشو حل کنم و نهایتا یک رگولاتور عجیب قریب جاش گذاشتم:
            1 عدد 7812 که با 2 تا دیود 1n4007 ولتاژش با دقت 1 رقم اعشار می شه 10 ولت و با 3 تا مقاومت هم Down کردم چون دیودا جریان معکوس رو جلوشو می گیرن و این رگولاتور خود مدار هم باید pull up و هم pull down می کرد. تلفات الکتریکی مدار 2 برابر شد ولی در هر صورت کار کرد.
            ولی اون نقشه که من داشتم مال تک کویل بود.
            شما اگه نتایج خوب می خواهی 2 کویل کار کن.
            برای شروع ساخت یک مدار فلزیاب خوبه ولی مدارات و دستگاه های آماده 100% با کیفیت تر هستند.
            باید کل متن توضیحات مدارو بخونی. من خودم یادم رفته اونارو.
            مدارو می تونی از جمهوری بخری ولی من خودم نخریده بودم سفارش داده بودم یکی بگیره. بعد باید منتاژ کنی. می تونی هم PCB بدی بزنن و قطعاتو بخری و طبق توضیحات مدارو راه بندازی.(توضیحاتش همه چیزه)

دیدگاه

ممنون به نظرت مدار دلتا پالس 3 s چطوره؟؟
              از کجای جمهوری بگیرم؟؟
              قندیل!
              تندیس قطره هاییست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar1996
                ممنون به نظرت مدار دلتا پالس 3 s چطوره؟؟
                از کجای جمهوری بگیرم؟؟
                اینو مطلع نیستم.
                این مدارو از امجد نمی دونم تبقه همکف یا پایین یا بالا باید گرفت.
                یه مغازست کیت و برد آماده می فروشه. یه بار خودم دنبالش بودم ولی پیدا نکردم.
                راه حل اینه که در به در همه مغازه های امجد رو بگردی. همین 6-7 ماه پیس یک نفر 2 تا از جمهوری خرید ولی نگفت امجد. اون موقع که خودم رفتم امجد و بهم گفته بودن تو امجده 3 سال پیش بود. من پیدا نکردم ولی یکی دیگه از امجد پیدا کرد خرید.
                پیدا نکردی PCB و پارت لیست که دادم برو بساز. از امجد بگیری یک جزوه فارسی ترجمه شده همین متنا همراه قطعات و برد و یک سری توضیحات اضافه بهت می ده.

دیدگاه

تندیس قطره هاییست

دیدگاه

سلام
                    من این مدار فلزیاب رو پیدا کردم که سادس ولی یه چیزایی شو متوجه نشدم
                    اول اینکه کویل رو چطور باید بسازم؟
                    دوم اینکه گفته برای استفاده بیرون باید از محافظ فارادی استفاده کنید
                    چی هست این
                    جدیدترین ویرایش توسط Soheil22; ۱۳:۳۸ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳.

دیدگاه

لینک رو یادم رفته بود بزارم
                      گذاشتم

دیدگاه

کسی این مدار رو درست کرده؟ بردش چند متره ی ا سانته؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X