اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سرعت نمونه برداری از پورت ها در LPC1768

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سرعت نمونه برداری از پورت ها در LPC1768

سلام مهندسین عزیز :smile:.
    در مورد میکروکنترلر 1768 یه سوال داشتم که توی دیتا شیت پیدا نکردم و در واقع نمیدونستم باید دنبال چی بگردم؛ ممنون میشم کمکم کنید.
    میخواستم بدونم که حداکثر سرعت نمونه برداری از پورت ها چقدر هست؟
    چون میخواستم وصلش کنم به یه ADC خارجی با سمپل ریت بالا، میخواستم بدونم تا چه حد میتونم سرعت نمونه برداری میکرو از ADC خارچی رو بالا بگیرم.
    ممنون.

پاسخ : سرعت نمونه برداری از پورت ها در LPC1768

نوشته اصلی توسط arminrkh
    میخواستم بدونم که حداکثر سرعت نمونه برداری از پورت ها چقدر هست؟
    چون میخواستم وصلش کنم به یه ADC خارجی با سمپل ریت بالا، میخواستم بدونم تا چه حد میتونم سرعت نمونه برداری میکرو از ADC خارچی رو بالا بگیرم.
    سلام
    ممکنه کسی این تست را انجام نداده باشه که بینه حداکثرش در عمل چقدره یا اینکه اینجا نباشه که پاسخ بده. نتیجه ای که می گیریم اینه که خودتان در عمل انجام دهید ببینید چقدر میشه ..
    فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
    فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
    فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
    فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

دیدگاه

ممنون از پاسخت دوست عزیز.
      اما اجازه بدید یه جور دیگه سوالم رو بپرسم:
      چند کلاک طول میکشه تا مقدار یک پورت از lpc1768 خونده بشه؟

دیدگاه

من در شبیه ساز proteus lpc2103 تو فرکانس 25MHz تست کردم حدود 6-7 کلاک نمونه برداری و ریختن تو یک متغیر رم طول می کشه.
        من 20 تا کد ساده نوشتم و یک خروجی واسه چشمک زدن.
        volatile unsigned int ram;
        ...
        ram=IOPIN;
        ram=IOPIN;
        ram=IOPIN;
        ram=IOPIN;
        ...
        زمان بین این چشمک زدنا رو تقسیم بر 20 ضرب در فرکانس CPU کردم شد حدودا 6-7 کلاک.
        یکبار هم تو شبیه ساز keil تست کردم تو keil شد 3 کلاک!!!
        از روی زمان خط به خط اجرا نگاه کردم زمان رو ضرب در فرکانس CPU کردم.

دیدگاه

این برای من هم سوال است . تو avr واضح گفه بود که برای لچ کردن دیتا روی پورت باید بین دوبار خواندن متوالی I/O حداقل باید یک کلاک خالی nop رد کنید . حالا رو lpc هم مطالعه میکنم و نتیجه رو میگم .
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
            این برای من هم سوال است . تو avr واضح گفه بود که برای لچ کردن دیتا روی پورت باید بین دوبار خواندن متوالی I/O حداقل باید یک کلاک خالی nop رد کنید . حالا رو lpc هم مطالعه میکنم و نتیجه رو میگم .
            اونطور که کد ماشین تولید شده با keil رو دیدم nop ها رو خودش می زاره. البته برای IO نذاشته بود.

این سرعت(یعنی سرعت کلاک بافر های ورودی) خیلی مهم نیست به دلیل این که بالاخره باید یک پردازشی روی این اطلاعات صورت بگیره که نسبت محدود کنندگی زمان پردازش خیلی بیشتر از زمان نمونه برداریه.
            من فکر می کنم همون شبیه سازی یا تست با یک حلقه بهترین راه حل برای تشخیص سرعت بافر ورودی خروجی باشه.
            چیزی که مهمه شیب تغییرات و GLITCH هستش.
            شیب پول آم پول دَون خروجی ها خیلی خیلی بیشتر از فرکانس کاری cpu هستش.
            در ورودی هم به نظرم باید شیب تغییر بافر ورودی نزدیک همون شیب بافر خروجی باشد زیرا تکنولوژی ساخت IC و دقتش در همه جا یکیه.
            این شیب فقط موقعی مهمه که تغییرات در لبه پالس کلاک اتفاق بیفته. که احتمالش با افزایش شیب کمتر هم می شه.
            چیز مهم تر glitch هستش. یعنی مثلا یک ورودی 1 می شه و قبل از این که کلاک بعدی فرابرسه ورودی 0 می شه.
            حالا آیا باید این رو 1 در نظر گرفت یا 0؟ یکسری پایه های ورودی که مربوط به تایمر می شن در میکروهای NXP فیلتر GLITCH دارن که این تغییرات رو حذف می کنن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X