ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2012/10/28
    مشهد
    249
    16

سوال شبیه ساز الکترونیک و الکترومغناطیس

سلام.

کسی می تونه خیلی منطقی و با دلیل بگه چه شبیه ساز هایی و به چه دلیل در زمینه خاصی از دیگری بهتر هستند؟

من 4 ساله با شبیه ساز پروتئوس کار می کنم و خوب قلقش دستم اومده و تقریبا هرچی شبیه سازی کردم (مدارات نسبتا ساده) در واقعیت هم همون طور شد.
    چند سوال دارم:
    اولا چرا همه مردم بی دلیل و فقط چون از یکی دیگه شنیدن می گن پروتئوس فقط برای شبیه سازی مدارات دیجیتال و میکروکنترلر ها و یا میکروپروسسور هاست؟
    هرکی همچین حرفی زد ازش پرسیدم چرا و دلیلی نداشت. چون از یکی دیگه همینو شنیده بود. پروتئوس 2 شبیه ساز داره یکی real time و یکی هم Analise که هر دوش مدارات پ امپی و ترانزیستوری و پر از خازن و سلف رو برام درست شبیه سازی کردن. یک سری laplace primatives هم داره کلی کلک شبیه سازی می شه باهاش زد.
    من قبول دارم proteus خطاهای الکی زیاد می ده ولی قلق خطاهاش دستم اومده و می دونم باید چی کار کرد.
    یا مثلا می گن طراحی PCB فقط با Altium . باز هم می پرسم چرا مگه چی از Proteus بیشتر داره؟ می گن طراحیش تمیز تره. من با پروتئوس مدارای خیلی تمیز و سریع تاحالا زدم و نمی دونم برای طراحی یک مدار 2 رو دیگه چی بیشتر از این ابزار ساده لازمه؟ تو خود سایت اصلی Altium هم نوشته بود همه دارند به Altium رو میارن شما چه طور؟!!!

نرمافزار های خوب شبیه سازی دیگه چی هستند؟
    مثلا labview و multisim چه جوریه؟
    کسی می تونه خیلی منطقی و با دلیل بگه چه شبیه ساز هایی و به چه دلیل در زمینه خاصی از دیگری بهتر هستند؟

نرمافزار خوب شبیه سازی الکترومغناطیس چی هست که کار باهاش راحت باشه؟ مثلا شبیه CST
    من با CST کار کردم ولی نیاز به شبیه سازی electromagnet static داشتم که همچین چیزی نبود. ایراد الکی می گرفت و مغناطیس رو با الکتریسیته همزمان تو مد استاتیک شبیه سازی نمی کرد. تو مد غیر استاتیک هم میدان ثابت رو شبیه سازی نمی کرد. هر مدی که شبیه سازی کردم یکی از موارد مورد نیاز مدل سازی من رو انجام نمی داد. با یکی از اساتید دانشگاه هم صحبت کردم متوجه نشد چرا باید اشکال داشته باشه. من می خواستم یک دیسک magnetoresistive بر پایه corbino effect رو شبیه سازی کنم.
    طراحی 3 بعدی قطعات هم در CST خیلی ضعیف بود.
    2013/08/30
    1,000
    7

پاسخ : سوال شبیه ساز الکترونیک و الکترومغناطیس

من از مولتی سیم استفاده کردم مدار انالوگ رو خوب شبیه سازی می کنه عین واقعیت و لب ویو یک زبان برنامه نویسی هستش نه شبیه ساز مدارات
    2012/10/28
    مشهد
    249
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط بنیامین خلیلی
    من از مولتی سیم استفاده کردم مدار انالوگ رو خوب شبیه سازی می کنه عین واقعیت و لب ویو یک زبان برنامه نویسی هستش نه شبیه ساز مدارات
    خوب چه مزایایی داره؟ تا چه فرکانس هایی رو پوشش می ده؟ کتابخونه قطعاتش چه قدر غنیه؟ قطعاتش چه قدر واقعی هستند؟
    ارور زیاد می ده؟ آنالیز و شبیه ساز real time داره؟ قطعات کمکی غیر واقعی برای کمک به شبیه سازی داره؟
    شما تا بحال با پروتئوس کار کردی؟ می تونی مقایسه کنی؟
    پروتئوس پک کاملش 4000 یورو قیمتشه. multisim قیمتش 3700 یورو. پس تقریبا هزینه تولیدشون باید یکسان باشه.
    2013/02/04
    298
    11

پاسخ : سوال شبيه ساز الکترونيک و الکترومغناطيس

اين غلطه که شما بياي پروتئوس رو با آلتيوم مقايسه کني!
    آلتيوم به مراتب از پروتئوس توي مدار کشيدن کامله.منتها قبول دارم وقتي به پروژه کوچيکه استفاده کردن از پروتئوس شايد براي بعضي ها راحت تره.ولي يقينا يه پروژه سنگين و حرفه اي رو با آلتيوم ميزنن.
    اين قضيه در مورد شبيه ساز ها هم صادقه
    يعني شما خروجي بعضي مدار ها رو که از پروتئوس ميگيري خطاي خيلي بيشتري از يه شبيه ساز ديگه مثل اسپايس مي بيني.ولي قطعا اينها چيزي از ارزشهاي پروتئوس رو کم نميکنه.
    اسمم بابا برقيه مي دونين کارم چيه دلم مي خواد همه جا که با کمک شما
    مصرف برق کم بشه تا برقمون قطع نشه
    مصرف بي رويه کار خيلي بديه موقع پخش کارتون برق تلويزيون
    اگه يه دفعه بره حوصله مون سر مي ره
    هرگز نشه فراموش لامپ اضافي خاموش
    2013/08/30
    1,000
    7

پروتوس میکروکنترلرهای مختلفی داره ولی مولتی سیم نداره
    مولتی سیم به لب ویو وصل میشه برای ساختن وسیله ی مجازی جدید چون یک شرکت انارو می زنه لب ویو و مولتی سیم برای کمپانی نشنال اینسترو منت هستن در مدارات انالوگ پروتعوس ضعیفه ولی مدارات دیجیتال قوی

یه خاطره :

من در کارگاه سه ازمایش را بستم ولی جواب نگرفتم و تصمیم گرفتم ان هارو برای گزارش کار در مولتی سیم ببندم وقتی نتیجه رو با گزارش کار دوستام

چک کردم دیدم حتی 0.7ولتاز شکست دیود را نیز حساب کرده و سیگنال کاملا شبیه واقعیت بوده
    2012/10/28
    مشهد
    249
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط بابا برقي
    اين غلطه که شما بياي پروتئوس رو با آلتيوم مقايسه کني!
    شما که از بدیهیات گفتی من استدلال لازم دارم. اگه تو ویکیپدیا سرچ کنین می بینین دستگاه بازی micro که نمی دونم مال چند سال پیشه و هنوز هم تولید می شه البته برای اهداف آموزشی. مدار ساده ای هم نیست. از شماتیک و شبیه سازی تا PCB با پروتئوس ساخته شده. طراحی PCB پروتئوس کلی امکانات داره که من تاحالا استفاده نکردم. مثلا سیستم auto routing قابل برنامه ریزی داره.
    شبیه ساز پروتئوس هم از spice3 برای مدارات آنالوگ استفاده می کنه و هم VSM و یک سری چیزای جانبی دیگه. یه چیزی خودشون بهش می گن proSPICE .
    البته این همه چیزا که باهم کار میکنند خیلی وقتا باعث نا همخوانی و ارور های الکی در شبیه سازی می شه.
    اونطور که من خوندم SPICE یک نرمافازر open source هستش و تغریبا همه شبیه ساز ها از همین استفاده می کنند.
    http://en.wikipedia.org/wiki/SPICE

من می خوام ببینم واقعا شبیه ساز بهتر از پروتئوس برای مدارات آنالوگ چی هست؟ و برای طراحی PCB هم همینطور.
    سعی می کنم altium و multisim رو بگیرم یکم باهاشون کار کنم ببینم چه قدر تفاوت دارند.

نرمافزار های خوب دیگه کسی سراغ نداره؟
    orcad چه طوره؟ لطفا دلیل بیارید. نه فقط به خاطر این که یکی دیگه گفت یا همه همینو می گن.
    2013/02/04
    298
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط Aryan_M
    شما که از بديهيات گفتي من استدلال لازم دارم. اگه تو ويکيپديا سرچ کنين مي بينين دستگاه بازي micro که نمي دونم مال چند سال پيشه و هنوز هم توليد مي شه البته براي اهداف آموزشي. مدار ساده اي هم نيست. از شماتيک و شبيه سازي تا PCB با پروتئوس ساخته شده. طراحي PCB پروتئوس کلي امکانات داره که من تاحالا استفاده نکردم. مثلا سيستم auto routing قابل برنامه ريزي داره.
    شبيه ساز پروتئوس هم از spice3 براي مدارات آنالوگ استفاده مي کنه و هم VSM و يک سري چيزاي جانبي ديگه. يه چيزي خودشون بهش مي گن proSPICE .
    البته اين همه چيزا که باهم کار ميکنند خيلي وقتا باعث نا همخواني و ارور هاي الکي در شبيه سازي مي شه.
    اونطور که من خوندم SPICE يک نرمافازر open source هستش و تغريبا همه شبيه ساز ها از همين استفاده مي کنند.

من مي خوام ببينم واقعا شبيه ساز بهتر از پروتئوس براي مدارات آنالوگ چي هست؟ و براي طراحي PCB هم همينطور.
    سعي مي کنم altium و multisim رو بگيرم يکم باهاشون کار کنم ببينم چه قدر تفاوت دارند.

نرمافزار هاي خوب ديگه کسي سراغ نداره؟
    orcad چه طوره؟ لطفا دليل بياريد. نه فقط به خاطر اين که يکي ديگه گفت يا همه همينو مي گن.
    ببين خيلي چيزها هست که براي اين که توجيه بشي نميشه فقط به چند تا خط بسنده کرد.بحث خيلي عميق تر و اساسي تر از اين حرفهاست.من نميتونم بيام تک اک پارامتر هايي که آلتيوم داره رو بيام با پروتئوس برات مقايسه کنم و از حوصله بحث خارجه.ولي فقط بخش rule هاي آلتيوم به تنهايي يه مزيت خيلي بزرگ نسبت به پروتئوس محسوب ميشه.منم وقتي مي خواستم با آلتيوم کار کنم آلتيوم رو يه نرم افزار بي خودي پيچيده مي دونستم و بيشتر ترجيح مي دادم با پروئوس کار کنم اما گذر زمان نظرم رو عوض کرد.شما اگه دنبال استدلالي بايستي خودت يکم با امکانات هر دو تا نرم افزار آشنا بشي ...
    البته به نظر من کار با پروتئوس بعضي جاها خيلي راحت تر از آلتيومه .فکنم بخش روت کردن پروتئوس از يه الگوريتم بهتري نسبت به آلتيوم استفاده مي کنه و خيلي خوب جواب ميده ولي آلتيوم يکم ضعيف کار ميکنه(البته شايد من نميتونم کار کنم)ايننا همه از باب مثال بود ولي شک نکن شما مهم اگه با آلتيوم کار کني بعد از يه مدت کوتاه آلتيوم رو به پروتئوس ترجيح ميدي.
    در مورد اسپايس(ارکد) هم نميشه مطلق گفت ارکد سر تر از پروتئوس هست.پروتئوس يه سري ويژگي داره اسپايس هم همين طور.اسپايس هم به نسبت توي حل مسائل بهتر عمل مي کنه و با واقعيت خيلي نزديک تره ولي اينترفيسش همچنان قديمي هست و بايد تغيير کنه(شبيه اينتر فيس نرم افزاراي دوران ويندوز 98 هست)امکان تغيير و ايجاد قطعات جديد.دريافت نمودار هاي و شبيه ساز هاي مورد نظر و هزار تا مزيت ديگه.شما فقط يه مدار آناللوگ رو توي هردو نرمافزار پروتئوس و ارکد تست بگير و بعد بيا تو واقعيت ببند و نتيجه رو اعلام کن بي شک اسپايس دقيق تره.
    يا حق
    2012/10/28
    مشهد
    249
    16

در مورد Altium کمی قانع شدم. امتحان می کنم ببینم چه قدر ابزارش مفید واقع می شه. احتمالا همون طور که شما می گین باید مفید باشه.

.پروتئوس يه سري ويژگي داره اسپايس هم همين طور.اسپايس هم به نسبت توي حل مسائل بهتر عمل مي کنه و با واقعيت خيلي نزديک تره ولي اينترفيسش همچنان قديمي هست و بايد تغيير کنه(شبيه اينتر فيس نرم افزاراي دوران ويندوز 98 هست)امکان تغيير و ايجاد قطعات جديد.دريافت نمودار هاي و شبيه ساز هاي مورد نظر و هزار تا مزيت ديگه.
    spice همون طور که گفتم یک نرمافزار open surce هست مثل موتور یک نرمافزار مثل موتور بازی conter strike . تمام نرمافزار های شبیه ساز مدارات الکترونیک از همین SPICE استفاده می کنند. حالا اسم شبیه ساز Orcad ا Pspice هستش.
    هر شبیه سازی به نوبه خودش این SPICE رو تغییر داده. مثلا پروتئوس اسم سیستم شبیه ساز خودشونو گذاشتن PROspice .
    من تاحالا با Orcad کار نکرده بودم ولی تو سیستمم 9.2 رو داشتم و اومدم یک مدار فیلتر و آمپلیفایر پ امپی ساده رو باهاش شبیه سازی کنم گیج شدم. اصلا مولد سیگنالشو پیدا نکردم. نفهمیدم چه طور خروجی پراب ها رو بدیم به نمودار نمایش بده.
    الان orcad 16.6 منتشر شده و 16.5 در سایت p30download گذاشته شده همراه کرک. یک سری به سایت اصلیش زدم به نظرم محیطش خیلی تمیز تر شده. پس بهتره با همین آخرین ورژن تست کنم ببینم کدوم شبیه ساز بهتره.
    در ضمن امکان تغییر و ایجاد قطعه جدید در پروتئوس هم وجود داره ولی من فقط بلدم Pakage رو تغییر بدم. الان تست کردم تونستم قطعه بسازم ولی مدل شبیه سازیشو نتونستم. پروتئوس لیست نمودار های قابل نمایشش از ORCAD بیشتره. یک توضیحاتی تو help گذاشته که چه طور قطعه جدید که کد SPICE ورژن 2 یا 3 داره اضافه کنیم به یک مدل ولی کامل یاد نگرفتم.
    2013/02/04
    298
    11

توي بحث آموزش حق با شماست کار کردن بااسپايس و نرم افزار هاي اون يکم سخته.ولي به هر حال يه بار که ياد بگيريرد ديگه تمومه.در مورد پروتئوس بگم که امکان تعريف قطعه جديد درسته که وجود داره ولي نياز به يه برنامه نويسي داره که اصلا ارزش ساخت نداره.ولي در کل شما نميتوني پروتئوس و اسپايس ر. با هم مقايسه کني چون هر کدوم واسه يه کار خاص بوجود اومده.و ويژگي هاشون فرق داره.
    2012/10/28
    مشهد
    249
    16

من الان دارم ORCAD 16.5 رو داولود می کنم و هنوز تستش نکردم.
    توي بحث آموزش حق با شماست کار کردن بااسپايس و نرم افزار هاي اون يکم سخته.ولي به هر حال يه بار که ياد بگيريرد ديگه تمومه.در مورد پروتئوس بگم که امکان تعريف قطعه جديد درسته که وجود داره ولي نياز به يه برنامه نويسي داره که اصلا ارزش ساخت نداره.ولي در کل شما نميتوني پروتئوس و اسپايس ر. با هم مقايسه کني چون هر کدوم واسه يه کار خاص بوجود اومده.و ويژگي هاشون فرق داره.
    حرفی که من میزنم اینه تقریبا همه اینا برای همه کار طراحی شدن. حالا ممکنه یکی در موردی از دیگری برتری داشته باشه.
    من با این نحوه استفاده شما از واژه SPICE مشکل دارم.
    آقا SPICE برابر نیست با PSPICE (که 2 نرمافزار ORCAD و یکی دیگه در شبیه سازی ازش استفاده می کنند).
    SPICE یک تکنیکه , یک موتور نرمافزاره , یک چیز open source هستش , یک زبان توصیف قطعات الکترونیکیه , 3 ورژن داره که عموما از ورژن 2 استفاده می شه , تولید کنندگاه قطعات کد SPICE قطعشونو برای شبیه سازی منتشر می کنند.
    Pspice یک ورژن غیر Open source از SPICE2 هستش که 2 نرمافزار شبیه ساز ازش استفاده می کنند و یکیش ORCAD است.
    http://en.wikipedia.org/wiki/PSpice
    نرمافزار Proteus از یک ورژن دیگه SPICE استفاده کرده به نام SPICE3F5 که تبدیلش کردن به ProSPICE خودشون.
    برای اضافه کردن قطعه جدید نیازی به برنامه نویسی نیست. باید یک کد SPICE2 یا SPICE3 برای قطعه مورد نظر پیدا کرد و فقط پایه ها رو تعیین کرد و save کرد.
    کد SPICE رو معمولا خود شرکت تولید کننده منتشر می کنه ولی شاید یکی بیاد قطعه رو در شرایط مختلف آزمایش کنه و یک کد دیگه براش بنویسه.
    مشکلی که من پیدا کردم اینه که خود تولید کننده Proteus گفته که کد های مخصوص Pspice با SPICE3F5 یا ProSpice شرکت labcenter electronics سازگاری نداره و اگه یک تولید کننده کد SPICE2 یا SPICE3 نداده باشه نمی شه تو Proteus گذاشتش مگر کدشو برای سازگاری با ProSpice تغییر داد.
    2 تا مثال در sample های proteus هست که نشون می ده چه طور قطعه جدید اضافه کنیم.
    البته من یاد نگرفتم باید بیشتر مطالعه کنم.

در پروتئوس اضافه کردن شکل و پکیج قطعات خیلی راحته.
    شاید تو ORCAD اضافه کردن مدل SPICE قطعات ساده تر باشه.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12