ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21
    2013/11/27
    44
    2

راه اندازي موتور انکودر دار اثر هال

سلام

آقا يه سوال من يه موتور دي سي انکودر دار مدل emg 30 خريدم . براي راه اندازيش طبق ديتاشيت
    سيم ها به اين صور ت معرفي شدند.
    Purple (1) Hall Sensor B Vout
    Blue (2) Hall sensor A Vout
    Green (3) Hall sensor ground
    Brown (4) Hall sensor Vcc
    Red (5) + Motor
    Black (6) - Motor
    مشخصات اين موتور 12 ولت 170 rpm هست و انکودرش 360 پالس ميده. سوال اينجاست براي اندازه گيري زوايا با استفاده از اين انکودر الگوريتم برنامه نويسيشو بايد چطوري بنويسم و تنها چيزي که ميخوام بدونم اينه که چطور ميشه زواياي بين 0 تا 90 رو مثلا کانت کرد. چون تنها چيزي که ميدونم اينه که 2 کانال A و B دو تا موج مربعي با اختلاف فاز 90 درچه خروجي ميده.

من با انکودر هاي نوري (اپتو کانتر و شفت انکودر) زياد کار کردم و از اينتراپت درون برنامه نويسي استفاده ميکردم . اما طرز برنامه نويسيه اين انکودر هال رو درست متوجه نميشم . اگر کسي کار کرده يه راهنمايي کنه .

با تشکر
    2014/01/07
    328
    5

پاسخ : راه اندازي موتور انکودر دار اثر هال

سلام
    اگر می خواهی جهت حرکت موتور را هم متوجه شوی از هر دو انکودر ان استفده کن ولی اگر خودت در برنامه متوجه می شوی یکی از انکودر های آن را به اینتراپت خارجی میکرو وصل کن و مثل همان انکودر های نوری از آن استفاده کن .فقط دقت کن یک مقاومت 4.7 کیلو به انکودر مورد نظر و بعد به 5 ولت وصل کن .
    باد می وزد ...
    میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
    تصمیم با تو است ...
    2011/12/30
    421
    20

با avr معمولي استفاده از انکودر دو فاز يه مقدار سخته و پردازش زيادي از پروسسور مي گيره. اما در Xmega و يا dsPIC ها سخت افزار جداگانه اي براي اين کار وجود داره که کار را خيلي راحت مي کنه.

براي اينکه با avr راه بندازيد بايد خروجي يکي از انکودر ها را به پايه اينتراپت خارجي و انکودر ديگر را به يکي از پايه هاي دلخواه بديد.اينتراپت را مثلا روي لبه بالارونده تنظيم کنيد. وقتي اينتراپت مي خوره اون يکي انکودر را چک کنيد. اگر صفر بود مقدار يک متغير را زياد کنيد و اگر صفر بود کم کنيد.

نکته اي که هست اينه که اين انکودر ها افزايشي هست و مطلق نيست يعني هيچ وقت نمي تونيد موقعيت فعلي موتور را بخونيد و فقط مي تونيد ميزان چرخش موتور به چپ يا راست را بخونيد.
    2014/01/07
    328
    5

خروجی A و B این انکودر ها با هم اختلاف 90 درجه ای دارند پس بنا بر این حالت حرف های همان دوستمان درست می شود یعنی یکی را به اینتراپت خارجی وصل کن و تعداد پالس ها بشمار و پایه ی دیگر را کنترل کن وقتی 0 است از متغیرت کم و زمانی 1 است به آن اضافه کن .

باد می وزد ...
    تصمیم با تو است ...
    2013/11/27
    44
    2

من يه نکته ابهام واسم مونده با انکودر 360 پالسي که تو ديتاشيت اين موتور نوشته شده ميشه موقعيت مکانيو تو هر زاويه اي بين 0 تا 360 ردجه در سرعت کم بدست آورد. سوال دوم اگر 2 تا از اين موتور ها رو بخواهيم کنترل کنيم با 2 تا وقفه . برنامه تداخل وقفه ايجاد نميکنه؟
    2014/01/07
    328
    5

شما نمی تونید موقعیت مکانی را تشخیص بدید فقط می تونی بفهمید چند درجه چرخیده .
    باد می وزد ...
    تصمیم با تو است ...
    2013/11/27
    44
    2

اگر 2 تا موتور رو emg 30 رو بخواهيم با هم راه اندازي کنيم ميشه با 2 تا وقفه و 2 تا پين ازاد شمارش پالس کرد؟ من اين کار رو کردم ولي پالس هاي موتور دوم روي ال سي دي پرش پيدا ميکنه اما موتور اول خوبه.
    2013/11/27
    44
    2

طرز استفاده از انکودرشو متوجه نشدم باز . الان من پالس هاي انکودر رو ميخونم اما چند تا سوال دارم . 1- اين پالس ها تا چه سرعتي قابل اعتباره. 2- منظورتون از درجه چيه که ميشه خوند اما موقعيت مکانيو نه . ميشه يه مثال بزنيد.من از اين 2 تا موتور براي ربات تعادل دارم استفاده ميکنم .
    2011/08/07
    اصفهان
    974
    66

سلام
    تا سرعت نامي موتور خوب جواب ميدن
    دو تا رو هم ميشه راه اندازه کرد فقط کدهاي داخل وقفه رو تا جاي ممکن براي کم در نظر بگيري
    تا قبل از اتمام يکي از وقفه ها بعدي فعال نشه و فرکانس کاري ميکرو رو هم تا جايي که ميتونيد بالا در نظر بگيريد
    مثلا 16 مگا
    2013/11/27
    44
    2

چجوري ميشه تا قبل اتمام وفقه اول دومي فعال نشه. ؟
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21