کارشناسی ارشد مهندسی رباتیک از دید یک کامپیوتری

در یکی از فروم های همسایه! مطلب زیر را کاربری با نام nkhdiscovery که کارشناسی خود را در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار گرفته بود و با رتبه 85 وارد ارشد رشته مستقل مهندسی رباتیک دانشگاه امیرکبیر شده ، نوشته است.
درست است که لحن مناسبی ندارد ، اما حقایقی را گفته که یک کامپیوتری با تغییر رشته به رباتیک مواجه می شود. بنابراین مناسب پنداشتم که در این جا کپی کنم.


nkhdiscovery :


سلام دوستان
من پارسال ۹۵ هوش شدم و رباتیک امیرکبیر رو آوردم، میآ*خوام تجربیاتم توی این یکی دو ترم رو در اختیارتون بذارم. مخصوصا دوستانی که هوشی هستند و میآ*خوان برن هوش جاهای دیگه، و این رشته رو هم قاطی هوشآ*های بقیه دانشگاهآ*ها میآ*زنن.

چیزی که لازمه اول از همه بدونید: این رشته هوش نیست!! رباتیکه!! این دو تا تفاوتآ*های تقریبا اساسی با هم دارن. در حدی که رباتیک یه رشتهآ*ی جداس و گرایش هوش مصنوعی نیست. در کنار این، شما دانشجوی دانشکدهآ*ی کامپیوتر نخواهید بود و متعلق به پژوهشکدهآ*ی مستقل رباتیک خواهید بود که ساختمان خاصی نداره هنوز و یه پژوهشکده و چند آزمایشگاه رو فعلا شامل میآ*شه (البته پژوهشکدهآ*ش فعلا دفتر آموزش هم هست :دی )

ممکنه حس کنید دارم میآ*کوبم این رشته رو، ولی اشتباه نکنید. کسایی که این رشته براشون خوبه و لازم دارن خوبیآ*هاش رو بشنون اصولا کسایی نیستن که مستقیما به هوش علاقه داشته باشن و معمولا با تصورات اشتباهی میآ*رن این رشته، من هدفم اینه که اونا این اشتباه رو نکنند. اگه نه کسی که ارشد رباتیک بخواد اجبارا همین گزینه کاملا رباتیکی روی میزه (هوش/رباتیک دانشگاه تهران فرق داره، اون هوشه با گرایش رباتیک). دقت کنید رشته رباتیک خوندن، با این که شما رباتیک کار کنید کاملا متفاوته، میآ*تونید هوش بخونید و نتیجهآ* نهایی روی ربات داشته باشید.

توی رباتیک، باید رسما مفهوم عامل هوشمند رو بذارید کنار، روز اول تعریفی که اساتید روش پافشاری دارند اینه که ربات اصولا حضور فیزیکی داره و یه مساله واقعیه ! (جدی میآ*گم، در همین حد مسائل هوشی و دید عامل هوشمند به رباتیک رو، مسالهآ*ی غیر واقعی میآ*دوند توی این رشته و ممکنه همین قدر متعجب بشید :دی )

توی هوش، نگاه به مسائل یه کمی باز تره ، هم دید علمی محض و در عین حال کاربردی به مسائل هست، هم میآ*شه کار رباتیکی و هوشمندی ربات انجام داد که خب مسلما سلایق بیشتری رو تحت پوشش قرار میآ*ده.

توی ارشد ۸ تا درس بیشتر نمیآ*تونید در کل بردارید، که توی این رشته، واسه کسانی که به هوش علاقه دارند (حتی هوش رو با دید و کاربرد رباتیکی دوست دارند) ۳ تا درس از این ۸ درس توی ترم یک و دو به هدر میآ*ره اجبارا. ریاضیات برای رباتیک، که واقعا درس مزخرفیه واسه یه هوشی، لااقل یک چهارمش فقط به درد میآ*خوره و بقیهآ*ش همهآ*ش دید کنترلی داره به مسائل و ریاضیاتش هم برای کامپیوتریآ*هایی که نرم بودن تقریبا بیگانهآ*س چون معادلات و ریاضی مهندسیه Tongue خلاصه این درس غیر از دید خوبی که استادش تو یه سری مسائل میآ*ده در کل سرکاریه.
درس دیگهآ*ای که هوشی یا نرمی باید توی رباتیک تحمل کنه سینماتیک و دینامیک رباته که کلا مکانیکه. درس کنترل ربات رو هم که کاملا کنترلی و برقیه باید ترم سه تحمل کنید. دقت کنید از همه این درسا میآ*شه چیز یادگرفت و به کاربرد ولی فقط کافیه علاقهآ*تون هوش باشه تا به اندازه کافی اذیت بشید.

خوشآ*بختانه بقیه درسآ*ها خوبن. یه درس ناوبری ربات هم ترم یک خواهید داشت که تا آخر عید دستتون بهش بنده و از اول ترم روزی نیست که صب تا شب دستتون بند تمریناش نباشه، ولی خب شیرین و لااقل هوشیآ*تر و دوستآ*داشتنیآ*تر از درسای دیگهآ*س و بیشتر به درد میآ*خوره.

از درسآ*های زیر ، سه درس ترم اول تقریبا اجباری(!) و در ترم دوم هم هوشآ*محاسباتی و کنترل ربات اجباریآ*اند. مگر این که کنترل رو قبلا پاس کردهآ*باشید. از سال جدید کنترل خطی که سختآ*افزاریآ*ها پاس میآ*کنند هم قبول نیست (بقیه همین جوری یه کنترل خطی پیش نیاز میآ*خورند) و کنترل ربات به صورت اجباری به همه داده میآ*شه.

پس شد ترم ۱: ناوبری ربات (صب تا شب کار و تمرین و پروژهآ*های سخت ولی جذاب و شیرین) ، ریاضیات برای رباتیک ( درس تقریبا چرت، کمی کار نیاز داره واسه پروژهآ*هاش و پیادهآ*سازی و ارائه نهایی)، سینماتیک و دینامیک ربات (این درسو میآ*گیرید که بفهمید مکانیکیآ*ها بندگون خدا چیا میآ*خونن :دی)
ترم ۲: هوش محاسباتی ( الگوریتمآ*های تکاملی، شبکه عصبی، سیستمآ*های فازی - یه درس عالی واسه هوشیآ*ها)، بینایی ربات (همون بینایی ماشین هست، بدون شرح و باز مناسب برای هوشیآ*ها)، کنترل ربات (که واسه ورودی ۹۳ به بعد فکر کنم یه کنترل خطی پیشآ*نیاز میآ*خوره و توی خودش کنترل غیرخطی و مقاوم و این جور چیزا درس دادهآ*میشه . من که شخصا حالم از کنترل بد میشه:دی)، سمینار (کلی تکلیف :دی)

بهآ*جای بینایی ماشین میآ*تونید درس دیگه هم بردارید با گروهآ*های مهندسی پزشکی، برق، مکانیک، ریاضی و علومآ*کامپیوتر، یا دانشکدهآ*ی کامپیوتر.

ترم ۳: خب شما آزادید دو درسی که استاد راهنماتون میآ*گه بردارید :دی

یه مورد دیگه که هست، اینه که جو اطرافتون دیگه کامپیوتری و هوشی نیست . چون بقیه افراد گروه از برق و امسال احتمالا از مکانیک میان و یه تعدادی هم با معدل از دانشگاه شاهرود و همدان میان که رشته کارشناسیآ*شون رباتیک هست، یه عده زیادی هم با مسابقات و خوارزمی و غیره میان. همین کافیه تا بعد از گذشت یکی دو ماه اول کاملا حس کنید تغییر رشته دادید Confused
و این مورد توی استادهای پژوهشکده هم هست. http://arc.aut.ac.ir/index.php?q=fa
اگه دقت کنید دو تا استاد هوشی هستند، یکی علوم کامپیوتره (در مورد این بعدا توضیح میآ*دم) و بقیه همه برق، مکانیک، مهندسی پزشکی و فناوریآ*هایآ*نو (همون مکانیکه :دی) هستند. امیدواریم سال آینده یه استاد هوشی دیگه هم اضافه شه. حالا نکته اینه که اگه یه هوشی میخواد بیاد رباتیک و تا آخر رباتیک ادامه بده، همیشه محیط کاریش و اخلاق کاری افراد اطرافش این جوریه، ینی اصولا برقی و کنترلی هستند و انتظارات کنترلی و برقی دارند و به من به عنوان یه کامپیوتری فعال اعتماد کنید: این دو تا زبون هم رو نمیآ*فهمند و خود این واقعا واسه بچهآ*هایی که تو جو کارشناسی به کامپیوتر علاقهآ*مند شدند یا بودند سخته، رسما باید با اون جو خداحافظی کنید.
اون استادی که علوم کامپیوتره حتی الان تز تعریف میآ*کنه توی جلسه گروه کلی بهشون گیر میآ*دن چون حرف خود استاد هاست که ایشون به زبون ریاضی حرف میآ*زنن و ما برقیآ*ها و مهندسیآ*ها زبونشون رو نمیآ*فهمیم!! (این در ابتدا یکی از عجایب برای من بود، خلاصه اگه علوم کامپیوتر بودید و میخواید بیاید هوش که هیچی، ممکنه تا ابد زبونتون رو نفهمن توی رباتیک مگه خودتون بخواین زبونتون رو عوض کنید، اگر هوشی هم هستید (نرمی و علاقمند به هوش) بدونید تا آخر رباتیک تمام انتظارات کنترلی پا برجاست Smile این مسالهآ*ی تفاوت زبانآ*ها و افکار یکی از آزاردهندهآ*ترین چیزآ*های ممکن میآ*تونه باشه برای کامپیوتریآ*هایی که میآ*رند رباتیک. دیگه نمیآ*دونم چه جوری قسمتون بدم که بفهمید این موضوع خییلی مهمه ... خییلی.

خلاصه که اگه قصد ادامه تحصیل توی هوش رو دارید، رباتیک امیرکبیر چندان گزینه مناسبی نیست هرچند رباتیک خییلی تو بورسه، خیلی روش کار میآ*شه و خییلی هم خواهان داره ولی الان هوشیآ*های دانشگاهآ*های دیگه که رباتیک کار کنند میآ*تونن خیلی موفقآ*تر از کسی باشند که توی این رشته بیاد و بخواد کار هوشی انجام بده. حالا این قدرها که من میآ*پزمش هم نشدنی نیست، الان من خودم تمام سعیم رو کردم و تزم هوشی شد و یه ارتباط کوچیک با رباتیک داره ولی بدونید لااقل واسه ادامه ازتون تو سطح جهان انتظارات متفاوتی از یک هوشی خواهند داشت و تا ابد باید با اساتید برقی و علم به نظر من مزخرف کنترل سر و کله بزنید :دی تنها دلیلی که ممکنه داشتهآ*باشید برای این که بیاید رباتیک امیرکبیر، ممکنه این باشه که شبانهآ*های هوش شریف و دانشگاه تهران و امیرکبیر رو نیورده باشید، و توی اساتید دانشگاه شهید بهشتی هم کسی رو پیدا نکرده باشید که موضوع مورد علاقهآ*تون رو کار کنه، در این صورت میآ*تونید بیاید و از اسم امیرکبیر بعدها استفاده کنید برای ادامه تحصیل.

در نهایت، کسانی که نرمی یا هوشی نیستند و میآ*خوان رباتیک کار کنن این جا براشون بهترین گزینهآ*س. امکانات رفاهی گروه درسته کمه ولی از نظر تجهیزات آزمایشگاهی من فکر نمیآ*کنم تو کشور معادل داشته باشه، استادهاش زحمت زیادی میآ*کشن تا این گروه نتیجه بده چون خودشون گروه مستقل هستند (هرچند به کارشون انتقاداتی وارده) و از طرفی تیمآ*های ربوکاپ واقعا قوی و در سطح جهانی (رتبهآ*های اول و دوم ) داره و از نظر تجربهآ*ی عملی و مسابقاتی خییلی میآ*تونه واسه کسی که علاقهآ*داره مفید باشه. اسم امیرکبیر هم خب روش هست. هرچند طول میآ*کشه این گروه که سال سوم تاسیسش تازه تموم شده پخته بشه ولی خیلی بد عمل نکرده، به هر حال تازه داره پا میآ*گیره دیگه.

یه نکتهآ*ای که یادم رفت، در مورد خود امیرکبیره که واقعا جو سختآ*گیری و فشاره و این خودش توی تحمل یه سری درس و فیلد جدید و انتظارات جدیدی که از یه دانشجوی علاقمند به هوش میآ*ره تاثیر گذاره. ضمن اینآ*که از بدو ورود به دانشگاه (بعد از یک ماه) میآ*فرستن شما رو که استاد راهنماتون رو انتخاب کنید و این یعنی قدم اول در انتخاب فیلد کاریآ*تون. بعد از اون به سرعت هرچه تمام باید موضوع تز و پروپوزال (چگونگی انجام تز!! در حدی که نوآوری و روش حل پیشنهادی رو ازتون تا حدودی میآ*خوان! :| ) باید تحویل بدید و خود موضوع باید تا بهمن تقریبا قطعی بشه و تا آخر فروردین پروپوزال بدید و تا آخر اردیبهشت پروپوزال داوری شه، این خودش سبب میآ*شه کلی زیر فشار باشید تا موضوع رو سریع پیدا کنید، مقاله بخونید و کارتون رو مشخص کنید، بعضی دانشگاهآ*ها تا آخر شهریور مهلت این کار رو میآ*دن که در برابر اونا کار دانشجوی امیرکبیر کمی سختآ*تره و در رباتیک چون بینآ*رشتهآ*ای هست و باید بفهمید میآ*خواهید چی کار کنید یه کمی سختآ*تر.