اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب سیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب سیم

سلام
    جریانی که میشه از سیم های مسی افشان کشیدو میخواستم همچنین ضریب تصحیح برای افت فاصله و...
    تو نت سرچ کردم 10 جور مطلب گذاشتن مثلا جریان مجاز سیم 1*1 رو یه جا نوشته 8 آمپر یه جا نوشته 12 آمپر
    مثلا اگه بخوایم یه فن 2 اسب رو در فاصله ی 70 متری روشن کنیم چقدر اضافه جریان داریم؟
    شکست ميخورم اما تسليم نميشوم...

www.raxxar.blogfa.com

پاسخ : انتخاب سیم

شما باید طوری مقطع سیمو انتخاب کنی که افت ولتاژ زیادی نداشته باشی ، فکر کنم منظورتون از اضافه جریان همین بود نه؟!!!
    خوب میدونیم که هر رسانی یه مقاومتی داره که با زیاد شدن طول(L) مقاومتش زیاد و با بشتر شدن سطح مقطع (A) مقاومت به نسبت کم میشه ( و ضریب هدایت و... هم ربط داره که فعلا کاری نداریم)

افت ولتاژ رو از این رابطه بدست میاد Vf=2RIcos o (ضمنا استاندارد حداکثر افت ولتاژ بین موتور تا سوییچ ها 3% هستش )
    اگر افت ولتاژ مجاز رو با V% نشون بدیم : V%=(Vf/U)*100 و مقاومت سیم رو هم : R=(p*L)/A
    که p مقاومت مخصوص (برای مس -8^10*2.064 ) ، (L) هم طول سیم برحسب متر، A هم سطح مقطع بر حسب متر مربع .
    حالا فرمول زیر بدست میاد که برای محاسبه سطح مقطع سیم در متراژ و توان های متفاوت استفاده میشه :

( A=(200*p*I*L*cos o)/(V%*U

منظور از cos o همون کسینوس فی هستش

مثلا برا سوال شما با مشخصات فرضی زیر :
    p=2.064*10^-8
    U=220
    L=70
    I=(736*2)/220=6.7
    cos o=0.8
    V%=3%
    (درصد افت ولتاژ رو 3 درصد انتخاب کردم )

A بدست میاد :
    2.34mm
    که استانداردش 2.5 توی بازار موجوده ،
    لازم به ذکره که این جواب برای کارکرد در دمای 25 درجه هستش که برا دماهای مختلف جدول ضرایبی داره که توی کتابه کارگاه سیم کشی 2 هنرستان برق هستش .

* *

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X