اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک: مدار 220 به 5 ولت خیلی کوچیک برای میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک: مدار 220 به 5 ولت خیلی کوچیک برای میکرو

سلام
    من دوتا در خواست دارم و درضمن هیچی از منبع تغذیه نمیدونم و جفتشون هم 220 به ولت دی سی برای میکرو هست و چون میخوام خودم PCB ش رو بزنم نیاز به شماتیک دارم
    اولین درخواستم اینه من نیاز دارم به مداری که 220 ولت رو به 5 ولت دی سی تبدیل کنه برای میکرو ولی اندازه کوچیک میخوام و شماتیک هم باشه بهتره

دومین درخواست تبدیل 220 به 5ولت دی سی هست ولی اندازش خیلی مهم نیست فقط همین که جعبه مهمات نباشه برام کافیه و شماتیک هم باشه

خیلی ممنون

پاسخ : کمک: مدار 220 به 5 ولت خیلی کوچیک برای میکرو

نوشته اصلی توسط vahidsport
    سلام
    من دوتا در خواست دارم و درضمن هیچی از منبع تغذیه نمیدونم و جفتشون هم 220 به ولت دی سی برای میکرو هست و چون میخوام خودم PCB ش رو بزنم نیاز به شماتیک دارم
    اولین درخواستم اینه من نیاز دارم به مداری که 220 ولت رو به 5 ولت دی سی تبدیل کنه برای میکرو ولی اندازه کوچیک میخوام و شماتیک هم باشه بهتره

دومین درخواست تبدیل 220 به 5ولت دی سی هست ولی اندازش خیلی مهم نیست فقط همین که جعبه مهمات نباشه برام کافیه و شماتیک هم باشه

خیلی ممنون
    ببین منطورت رو درست فهمیدم یا نه:

1- منبع تغذیه 5 ولت برای میکرو با در نظر گرفتن محدودیت فضا
    2- منبع تغذیه 5 ولت برای میکرو با بدون نظر گرفتن محدودیت فضا

واسه در خواست اول:

یکی از مدار های (1) یا (2) را ، با مدار شماره (3) تلفیق کنید یعنی خروجی یکی از مدار های (1) یا (2) را بدهید به ورودی مدار شماره (3) :

مدار شماره (1):

مدار شماره (2):

مدار شماره (3) :

این از در خواست اول.

حالا مدار دوم که محدودیت فضا ندارد:

مدار های قبلی ترانس نداشتند و اصطلاحاً transformerless بودند.

این مدار ترانس دارد:

باید مدار شماره (4) را با مدار شماره (3) تلفیق کنید یعنی خروجحی مدار شماره (4) را به ورودی مدار شماره (3) بدهید.

مدار شماره (4):

[glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

آقا خیلی ممنون دستت درد نکنه خیلی حال کردم :wow:
      فقط یه چنتا سوال:

1) بین مدار اولی و دومی فرقی که نیست؟ احتمالا مدار اول رو انتخاب کنم
      2) تو مدار اول مقاومت 250 اهم از همین 1/4 وات باید باشه یا نه وات بالاتر نیاز داره؟ چقدر باید باشه وات ش و مقدارش هم 220 اهم باشه مشکل داره چون 250 فکر کنم راحت پیدا نشه
      3) به جای 4 تا دیود 1N4001 میتونم از 1N4007 و یا پل دیود استفاده کنم؟
      4) دیود زنر چه مدلی بزارم؟ من میخوام 5ولت 2 امپر جریان بگیرم از این مدار
      5) جریان این مدار چقدر هست؟ کلا تا چقدر میتونه جریان بده
      6) خازن های مدار چند ولت باید باشند مخصوصا اون یک میکرو فاراد تو ورودی؟

7) تو عمل کرد ابن مدار با اونی که ترانس داره فرقی هم میکنه؟ اگه نه که کلا از مدرا بدونه ترانس استفاده کنم

خیلی ممنون

دیدگاه

آقا خیلی ممنون دستت درد نکنه خیلی حال کردم :wow:
        فقط یه چنتا سوال:

1) بین مدار اولی و دومی فرقی که نیست؟ احتمالا مدار اول رو انتخاب کنم
        2) تو مدار اول مقاومت 250 اهم از همین 1/4 وات باید باشه یا نه وات بالاتر نیاز داره؟ چقدر باید باشه وات ش و مقدارش هم 220 اهم باشه مشکل داره چون 250 فکر کنم راحت پیدا نشه
        3) به جای 4 تا دیود 1N4001 میتونم از 1N4007 و یا پل دیود استفاده کنم؟
        4) دیود زنر چه مدلی بزارم؟ من میخوام 5ولت 2 امپر جریان بگیرم از این مدار
        5) جریان این مدار چقدر هست؟ کلا تا چقدر میتونه جریان بده
        6) خازن های مدار چند ولت باید باشند مخصوصا اون یک میکرو فاراد تو ورودی؟

7) تو عمل کرد ابن مدار با اونی که ترانس داره فرقی هم میکنه؟ اگه نه که کلا از مدرا بدونه ترانس استفاده کنم

خیلی ممنون
        1- خیر تفاوتی ندارند. هر کدام را که خواستین انتخاب کنید.

ظاهراً شما مدار شماره (1) رو انتخاب کردید. پس من بقیه سوالا رو با فرض این که مدار انتخابی، مدار شماره 1 می باشد جواب دادم.

2- مقاومت باید 250 اهم 1 وات باشد. شما باید دو "مقاومت 500 اهم 1 وات" رو با هم موازی کنید میشود : یک "مقاومت 250 اهم 2 وات"
        3- میشه.
        4- چون مدار از نوع transformerless می باشد بیشتر از 100 میلی آمپر نمی توانید از آن بگیرید. 5 تا "دیود زنر 9 ولت 1 وات" بگیرید و با هم موازی کنید.

5- خروجی این دو مدار پس از تلفیق شدن: 5 ولت 100 میلی آمپر. (اگر بیشتر از 200 میلی آمپر جریان بکشید افت ولتاژ خواهید داشت)
        6- در مدار شماره (1) :
        خازن C1 برابر با 1uF با ولتاژ 400 ولت است (اگه 400 ولت نداشت ، خازن با ولتاژ بالاتر از 265 ولت بگیرید)
        خازن C2 برابر با 1000uF با ولتاژ 50 ولت است.
        خازن C3 برابر با 100nF با ولتاژ 50 ولت است.

و در مدار شماره (3) هر دو خازن را 16 ولت بگیرید.

7- بله که فرق می کنه :
        در این مدار های transformerless به هیچ وجه به مدار دست نزنید. چون ایزوله نیستند.
        همچنین جریان فوق العاده کمی دارند. برای نیاز های واقعاً ضروری از این مدار ها استفاده کنید .

ولی مدار های با ترانس جریان بالا تری دارند تا 3 آمپر (این حدودا ) از این مدار ها استفاده می کنند.

به نطر من مدار واقعی می خوای برو نمونه ی با ترانس رو بگیر .

دیدگاه

سلام.مدار یک و دو که اصلا بدرد نمیخوره.پر نویز و غیره ایزوله است و میکرو رو هم احتمالا زود میسوزونه.
          در ضمن تو مدار یک یک مقاومت یک مگا اهم با خازن پلی استر ورودی و یکی هم با الکترولیت خروجی موازی کنید و در مدار دو مقاومت 100 کیلو مقدارش خیلی کمه و همون یک مگا باید باشد و یک چهارم وات کافیه و یک مقاومت هم با خازن الکترولیت خروجی موازی بشه.
          کلا مدار یک و دو که اصلا بدرد نمیخوره.پر نویز و غیره ایزوله است و میکرو رو هم احتمالا زود میسوزونه.
          من برای میکرو از tny274 استفاده میکنم و بردش 2.5 سانتیمتر در 1.5 سانتیمتر شده.اگه مشهد هستی بیا یکی بهم بدم ببینی.
          ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

خب اگه نویز داشته باشه که فکر نمیکنم با میکرو جواب بده....

والا من تهران هستم....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
              سلام.مدار یک و دو که اصلا بدرد نمیخوره.پر نویز و غیره ایزوله است و میکرو رو هم احتمالا زود میسوزونه.
              در ضمن تو مدار یک یک مقاومت یک مگا اهم با خازن پلی استر ورودی و یکی هم با الکترولیت خروجی موازی کنید و در مدار دو مقاومت 100 کیلو مقدارش خیلی کمه و همون یک مگا باید باشد و یک چهارم وات کافیه و یک مقاومت هم با خازن الکترولیت خروجی موازی بشه.
              کلا مدار یک و دو که اصلا بدرد نمیخوره.پر نویز و غیره ایزوله است و میکرو رو هم احتمالا زود میسوزونه.
              من برای میکرو از tny274 استفاده میکنم و بردش 2.5 سانتیمتر در 1.5 سانتیمتر شده.اگه مشهد هستی بیا یکی بهم بدم ببینی.

به نطر من مدار واقعی می خوای برو نمونه ی با ترانس رو بگیر .
              من هم میگم این transformerless ها مدار نیستن که . برای کار های ضروری استفاده میشن. تازه من یه نمونه با خروجی 12 ولت رو ساختم . مقاومت های ورودی در حد سوختن داغ کردند. یعنی پلاستیک رو آب می کردند.

زنر ها هم همونطور.

علاوه بر این ها . خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنی جا میگیرند. تا حدی که نمونه های با ترانس جای کمتری نسبت به این مدار ها می گیرند.

:agree:

دیدگاه

دوست عزیز یدونه شارژر قدیمی موبایل احتمالا تو خونتون پیدا میشه که استفاده نمیکنید بازش کن از مدارش استفاده کن خروجیش 5.5 ولت با 500mA هستش . (میتونی هم بازش نکنی)
                برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

من مشکلام اینجاس که شماتیک میخوام و میخوام تغذیه مدارم رو توی برد اصلی روی یک برد بزنم نمیخوام جدا باشه تغذیه
                  آقا من اگه با این برنامه PI Expert یدونه 220 به 5 ولت بدم بسازه حدودا اندازش چقدر درمیاد ( محدویت جام الان یک مقدار کمتر شد ) و قیمت ش؟

دیدگاه

من مشکلام اینجاس که شماتیک میخوام و میخوام تغذیه مدارم رو توی برد اصلی روی یک برد بزنم نمیخوام جدا باشه تغذیه
                    آقا من اگه با این برنامه PI Expert یدونه 220 به 5 ولت بدم بسازه حدودا اندازش چقدر درمیاد ( محدویت جام الان یک مقدار کمتر شد ) و قیمت ش؟
                    آقا کسی نبود.... :biggrin:

دیدگاه

آقا کسی نبود.... :biggrin:
                      با سلام
                      دوست عزیز همون طور که دوستان گفتن این مدار اصلا و اصلا درست نیست خیلی زود میکرو رو میسوزونه و اصلا هم ایزوله نیست خدایی نکرده اگه دستتون بخوره oo: oo:
                      بهتره اگه مشکل جا دارین یه ترانس 12ولت 100یا 50 میلی امپری بخرین که خیلی خیلی کوچک هستن در ضمن اطمینانش هم بیشتره و بعد هم با یه رگلاتور 7805اون رو به 5ولت تبدیل کنین البته علت نوشتم 12 ولت هم اینکه راحت گیر می یاد حالا نمی دونم ترانس 5ولت 100میلی امپر وجود داره یا نه
                      موفق باشین
                      به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X