اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حسگر موقعیت در فضا (x,y,z)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام !
    من می خواهم موقعیت یک نقطه در فضا را داشته باشم. فکر می کنم برای اینکار به سنسوری نیاز دارم که بتواند مختصات خودش را بطور (X,Y,Z) تشخیص دهد.
    کسی چنین حسگری می شناسه که بتونه موقعیت خودش رو برگردونه؟

سپاس
    کیمیا کنجکاو
    Kimia_Konjkav@yahoo. com

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
    ببینید سنسوری که شما میگید باید تمام فضا رو پوشش بده . و همچین سنسوری وجود نداره ( تا جایی که من سواد دارم) . برای این کار از پردازش تصویر استفاده میکنن . اگه مایل بودید بیشتر براتون توضیح میدم .
    در ضمن روشی که من میگم همون روشی هست که در سپر موشکی استفاده میشه .
    موفق باشید .
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام محمد آقا
      از پاسخ شما ممنونم. اگر در مورد آن روشی که فرمودید لطف کنید و توضیح دهید ممنونم.

ولی یک چیزی :آیا ما سنسور ارتفاع سنج داریم یا نه؟ خوب داریم پس3/1 کارمان حل شد یعنی مختصات جسم در راستای z را داریم حالا به یک سنسوری نیاز داریم که مختصات جسم در x,y را به ما بدهد.

البته اگر سنسور سرعت سنج هم داشته باشیم خودمان می توانیم مختصات را از روی آن به دست بیاوریم ! آیا چنین سنسوری وجود دارد؟

اگر باز هم چنین سنسوری وجود ندارد همان روش خودتان را بفرمایید خیلی خیلی ممنون می شوم.

دیدگاه

سلام . خوب هستید دوست عزیز ؟
        ببینید ارتفاع سنجی که شما میگید برای این کار نیست . مثلا ارتفاع سنج یه مقاومت متغییر هست که میتونه یه محدوده کوچک رو براتون تعیین سطح کنه نه اینکه مثلا در یه فضایی مثل فضایی اتاق بتونه ارتفاع رو پیدا کنه . من ازتون این سوال رو میکنم شما سنسور رو کجا می خواهید بذارید که تمام اتاق رو پوشش بده ؟
        ولی در مورد ایده پردازش تصویر باید بگم که کار مشکلیه . روش کار به این صورت هست که شما در محلی که می خواهید تحت پوشش قرار بدید باید 2 تا دوربین با فاصله مشخص جا سازی کنید . بعد با توجه به محل این 2 دوربین و فاصله ای که با هم دارن یه جاهایی دامنه دید مشترک پیدا میکنن ( مثل چشم انسان که هر 2 یه محدوده رو میبینن) بعد با یه فرمول ریاضی عمق تصویری که میبینن رو بدست میارن . با توجه به محل دوربین ها x و y بدست میاد و با توجه به فاصله 2 دوربین z به دست میاد . یه چیزهایی روی اینترنت در این مورد هست . یه سرچی کنید شاید پیدا کنید.
        موفق باشید .

دیدگاه

سلام
          بله حق با شماست ....
          ببینید من یک پیشنهاد دیگه دارم.
          در فضای سه بعدی اتاق (مثلا در هر راس) چند گیرنده نصب می کنیم. و بعد جسم مورد نظر را هم به یک فرستنده متصل می کنیم.
          حالا با توجه به وجود فرستنده و گیرنده می توانیم فاصله فرستنده (جسم مورد نظر) تا گیرنده را به دست آوریم (مثل آلتراسونیک) خوب وقتی که فاصله یک جسم را از تمام n گیرنده بدانیم پس خیلی راحت می توانیم مکانش را در اتاق پیدا کنیم دیگر. مگه نه؟
          فقط یک چیزی : آیا فرستنده و گیرنده هایی وجود دارد که مثلا در حد سانتی متر دقت داشته باشد؟ (چون من شنیدم که آلتراسونیک خیلی هم دقیق نیست!)

سپاس

دیدگاه

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
            ایده خوبی هست ولی فکر نکنم سنسوری باشه که به همه طرف به صورت مساوی تشعشع بده و گیرنده ها هم با دقت سانتی متر بتونن تشخیصش بدن .
            دوستان نظر بدن چیزی که مناسب این کار باشه سراغ دارن ؟
            موفق باشید .

دیدگاه

سلام من فقط میدونم آلتراسونیک خوب نیست چون خیلی دقیق نیست و عوامل محیطی رو کیفیتش تاثیر میزاره البته نمونه های آزمایشگاهیش دقیق نیست چون با انواع دیگر از این سنسورها محل شکستگی لوله و یا تو سونو گرافی استفاده مِیکنند که خیلی دقت بالایی دارند
              البته این نظر من بود
              چنين گفت زردشت:....عاشق عاشقي باش و دوست داشتن را دوست بدار ، از تنفر متنفر باش ، به مهرباني مهر بورز با آشتي آشتي کن و از جدايي جدا باش ......

دیدگاه

سلام دوستان
                از پاسختان سپاسگذارم
                قبل از هر چیز باید عرض کنم که هزینه این پروژه برایم هیچ مهم نیست.
                ببینید مگر gps چطور کار می کند؟ رادار چطور کار می کند که می توانند مکان جسم مزبور را به دست بیاورند. خوب ما هم علی القاعده باید بتوانیم آن سیستم ها را پیاده سازی کنیم دیگر ؟!!

محمد آقای 64 شما در مورد سنسوری با دقت بالا صحبت کردید می تونید نوع و کارایی سنسور مزبور را هم بیان بفرمایید؟

سپاسگذارم

دیدگاه

با سلام
                  شاید مطالعه ژیروسکوپ ها هم بتونه بهتون کمک کنه

دیدگاه

...........

دیدگاه

سلام من منظورتون رو درست متوجه نشدم اگه منظورتون کاربرد این سنسور هستش

خوب تو کارهایی مثل اندازه گیری فاصله تا اجسام یا دیوار داخل خودروو به عنوان دزد گیر

در دنده عقب خودردوها برای هشدار دادن در صورت وجود مانع و یا میشه تو دربهای اتو ماتیک

استفاده کرد و ...این کارها رو با این سنسورهای موجود هم میشه انجام داد و لی با انواع بهتر

و دقیق تر میشه تو پیدا کردن محل شکستگی لوله در سونوگرافی در دستگاه هاییکه شیشه

و یا ظرفی را پر میکنند مثل شیشه نوشابه ظرفهایخیار شور و... کلا کاربرد این سنسور

خیلی زیاده که من فقط چند تا از کاربردهاش رو گفتم و لی من از این سنسورها که دقت خوبی

دارند تو بازار ندیدم البته به احتمال زیاد هست ولی من دنبالَش نرفتم این سنسورهای معمولی

هم قیمتش از 1200 تومن هست تا 6 7 تومن

موفق باشید
                      چنين گفت زردشت:....عاشق عاشقي باش و دوست داشتن را دوست بدار ، از تنفر متنفر باش ، به مهرباني مهر بورز با آشتي آشتي کن و از جدايي جدا باش ......

دیدگاه

سلام آقایون
                        از جواب هایتان بسیار بسیار سپاسگذارم
                        ببینید من احتیاج دارم که مکان یک نقطه رو در یک محیط مثلا 20*20 متری تعیین کنم.
                        حالا به دنبال سنسوری هستم که بتونه موقعیت خودش رو در x,y,z به من بده ! همین! یعنی اسمش چیه و datasheet اون چیه و از کجا می تونم تهیه اش کنم.

آقا میثم عزیز من قبلا شنیده بودم که سنسورهای ژیروسکوپ می توانند کمکم کنند ولی هیچ اطلاعات بیشتری نتوانستم به دست بیاورم. اگر شما محبت بفرمایید و اطلاعاتی در مورد این سنسورها در اختیارم بگذارید بسیار بسیار ممنون می شوم

با سپاس فراوان

دیدگاه

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
                          به نظرم سنسوری که 20 متر در 20 متر رو پوشش بده چیز جالبی نخواهد بود. به نظر من شما یا باید از رادار استفاده کنید یا هم از پردازش تصویر.
                          موفق باشید.

دیدگاه

خوب خدا خیرتون بده که یک چیزی صراحتا گفتید حالا از اون رادار چطوری می تونم استفاده کنم؟ منظورم اینه که آیا باید چیزی شبه به رادار بسازم یا اینکه اصلا اون رو بخرم. راستی مگه رادار هم فروشی هست؟ اون هم برای یک مساحت چند صد متری؟
                            حالا اگر قراره که بسازمش چطوری می تونم این کار رو انجام بدم؟

دیدگاه

سلام .
                              تا جایی که من اطلاع دارم رادار میره جز مقوله نظامی و اطلاعاتش محرمانه هست . بنابراین به راحتی نمیتونید خودتون بسازیدش در ضمن فکر میکنم کار خیلی مشکلی هم باشه .
                              برنامه نویسیتون در چه حد است؟
                              موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X