اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا ولتاژ 220 برق شهر بعد از dc به 310 تبدیل میشه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا ولتاژ 220 برق شهر بعد از dc به 310 تبدیل میشه؟

سلام 3 تا سوال دارم 1-ولتاژ 220 برق شهر بعد از دیود پل و خازن 310 ولت میشه چرا؟

2-اگر ما یک ترانس 12 ولت داشته باشیم و بعد از دی سی ضربدر رادیکال 2 میشه از انجایی که ولتاژ شارزر باید از ولتاز باطری بیشتر باشه میتونیم یک باطری 12 ولتی را شارز کنیم؟
    3-چرا در شارز باطری میگن خازن صافی مهم نیست حتی خروجیه دیود پل را میتوان به باطری داد درست هس؟

پاسخ : چرا ولتاژ 220 برق شهر بعد از dc به 310 تبدیل میشه؟

نوشته اصلی توسط elect2
    سلام 3 تا سوال دارم 1-ولتاژ 220 برق شهر بعد از دیود پل و خازن 310 ولت میشه چرا؟

2-اگر ما یک ترانس 12 ولت داشته باشیم و بعد از دی سی ضربدر رادیکال 2 میشه از انجایی که ولتاژ شارزر باید از ولتاز باطری بیشتر باشه میتونیم یک باطری 12 ولتی را شارز کنیم؟
    3-چرا در شارز باطری میگن خازن صافی مهم نیست حتی خروجیه دیود پل را میتوان به باطری داد درست هس؟
    1-به این شکل دقت کنید. Veff همون 12 ولت ماست و Vmax میشه 12 در رادیکال2. کاملا واضحه مثال خیلی خوبیه

2-میتونیم شارژ کنیم ولی به شرطی که پس از رسیدن ولتاژ به 14 رسید مدار رو قطع کنیم. اگه همین مدار رو مستقیم به باتری بزنیم پس از فول شارژ شدن ولتاژ باتری از بیش از 15 ولت میشه و چون ماکسیمم ولتاژ مجاز برای باتری اسیدی 14.4 ولت هست باعث بخار شدن الکترلیت و خرابی سریع باتری میشه.بهتره این تاپیک رو بخونید http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80959.150
    3-بله کاملا درست هست چون باتری تا حدود زیادی شبیه به خازن خیلی بزرگیه که اضافه کردن خازن تاثیر چندانی نمیگذاره ولی اگه بخوای مدارات شارژ باتری رو هم بعد از پل استفاده کنی باید خازن هم قرار بدی
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام
      نمودار ولتاز دی سی نسبت به زمان یه خط صافه ولی ولتاز متناوب بصورت سینوسیه.حالا اگه ما بخوایم متوسط ولتاز رو برای یه نیم سیکل ولتاز متناوب حساب کنیم.با انتگرال گیری 0.318 VMAX بدست میاد وبرای کل دوره تناوب میشه 0.636 VMAX که ولتاز ماکسیمم همون قله ولتاز هست(البته این مقادیر رو با در نظر گرفتن دیود ها داریم و متوسط یه سیگنال سینوسی در یک دوره تناوب 0.696 در مقدار پیک هست)
      باید دقت کرد که وقتی گفته میشه ولتاز متناوب 10 ولت یعنی فقط یه لحظه ولتاز 10 ولت (در پیک ولتاز)داریم و ولتاز در یه لحظه به صفر هم خواهد رسید! و این که ما یه سیگنال متناوب مثلا 10 ولت داریم گمراه کنندس.
      برای مقایسه ولتاز دی سی با متناوب از مقدار موثر یا همون r.m.s استفاده میکنند که مقدار rms برابر 0/707 مقدار پیک است .داریم:
      مقدار پیک * 0/707=rms
      rms * 1/41=مقدار پیک
      زمانی که گفته میشه ولتاز برق شهر 220 ولت هست این مقدار مقدار r.m.s هست و نه پیک ولتاز!! مقدار پیک ولتاز تقریبا 310 ولت و متوسط دی سی این ولتاز 198 ولت خواهد شد.حالا خازن ها صافی با از بین بردن ریپل ولتاز و افزایش سطح زیر نمودار ولتاز یکسو شده ولتاز رو به 310 ولت میرسونن.
      خازن صافی هم فقط ریپل ولتاز رو از بین میبره و چون سطح ولتاز با وجود ریپل و بدون خازن هم همیشه مثبته باتری رو شارز میکنه.
      قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

اخ گفتی پل دیود یاد بچگیام افتادم یه پل دیود و خازن رو وصل میکردم به برق بعد باهاش یه خازن 150 میکرو فاراد 400 ولت رو شارژ میکردم تا 1 روز شارژ نگه میداشت هر وقت دلم میخاست میزدم به بچه ها دهنشون سرویس میشد

دیدگاه

سلام یه چیزی که تو عمل با تئوری باهم همخوانی نداره این است که برای پل دیود من تو دانشگاه و اینجا هم دوستان گفتند ازمایش زیر را نجام دادم
          ولتاژ برق شهر همان 220 ولت که میشه همان مقدار موثر است پس مقدار پی ک اون را باید در 1.414 ضرب کنیم که میشه تقریبا 311 ولت .حالا مقدار DC میشه ولتاژ پیک ضربدر 0.636 که اگر حساب کنید میشه 197 ولت تا اینجا مطالبی بود که به صورت تئوری خوندیم اما تو عمل من همین کارو کردم (هم عملی و هم تو شبیه ساز پرتیوس) اما با تعجب دیدم ولتاژ خروجی DC مقدار 310 ولت هستش چرا؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369 نمایش پست ها
            سلام یه چیزی که تو عمل با تئوری باهم همخوانی نداره این است که برای پل دیود من تو دانشگاه و اینجا هم دوستان گفتند ازمایش زیر را نجام دادم
            ولتاژ برق شهر همان 220 ولت که میشه همان مقدار موثر است پس مقدار پی ک اون را باید در 1.414 ضرب کنیم که میشه تقریبا 311 ولت .حالا مقدار DC میشه ولتاژ پیک ضربدر 0.636 که اگر حساب کنید میشه 197 ولت تا اینجا مطالبی بود که به صورت تئوری خوندیم اما تو عمل من همین کارو کردم (هم عملی و هم تو شبیه ساز پرتیوس) اما با تعجب دیدم ولتاژ خروجی DC مقدار 310 ولت هستش چرا؟
            سلام ،
            مطالب بالا رو یکبار مرور کنید ، متوجه خواهید شد ،
            مقدار پیک برق شهر در خازن ذخیره میشه و بنابراین ولتاژ دوسر اون 310 ولت خواهد بود ، 220 ولت آر ام اس ضزبدر رادیکال 2
            به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ
            طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
            ---------------------BMCELEC@-------------------
            ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
            ---------------www.bmc-elec.com--------------
            ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام! چند چیز لحاظ نشده/ در اعداد کمی بزرگ اختلاف زیادی بین رادیکال دو و 1.414 هست / در قسمت دوم ولتاژ پیک باید ضربدر یک بروی رادیکال دو بشه که جواب 0.636 نیست بلکه تقریبا 0.707 هست/ سوم اینکه هر دیود میتونه تا یک ولت ولتاژ رو دراپ کنه/ چهارم اینکه برق شهر پیکش متغیره و نمیشه گف همیشه 310 ولته! یهو میره رو 320 بعد یهو میره 300 !

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
                سلام ،
                مطالب بالا رو یکبار مرور کنید ، متوجه خواهید شد ،
                مقدار پیک برق شهر در خازن ذخیره میشه و بنابراین ولتاژ دوسر اون 310 ولت خواهد بود ، 220 ولت آر ام اس ضزبدر رادیکال 2
                ضمن تشکر از شما اما قانع نشدم شما میگین ولتاژ ذخیره شده در خازن همان ولتاژ پیک برق شهر هستش که همون 310 ولت هست اما من تو کتاب بازهم چک کردم هیچ چیزی تحت این عنوان که ولتاژ خروجی که همان ولتاژ دوسر خازن است این گونه ای که شما فرمودین محاسبه نمیشه بلکه به صورت زیر امده است
                V(max)=V(rms)*1.414
                V(out)=V(DC)=V(max)*0.636
                با توجه به روابط بالا اگر محاسبه کنید باید ولتاژ خروجی یا به قول شما ولتاژ دو سر خازن که همون ولتاژ DC است بشه 197 در حالیکه تو عمل 310 ولت میشه
                اگر بازهم شک دارین من عکس داخل کتاب و شکلهاشو هم براتون بفرستم
                در ضمن توهمون کتاب اگر منظور از ولتاژ خروجی که شما مگین همون ولتاژ دو سرخازن با مقدار ولتاژ پیک ذخیره میشه پس چرا دیگه اومده ولتاژ DC را محاسبه کرده
                جدیدترین ویرایش توسط mostafa6369; ۱۴:۴۲ ۱۳۹۸/۰۴/۰۴.

دیدگاه

ضمن تشکر از شما اما قانع نشدم شما میگین ولتاژ ذخیره شده در خازن همان ولتاژ پیک برق شهر هستش که همون 310 ولت هست اما من تو کتاب بازهم چک کردم هیچ چیزی تحت این عنوان که ولتاژ خروجی که همان ولتاژ دوسر خازن است این گونه ای که شما فرمودین محاسبه نمیشه بلکه به صورت زیر امده است
                  V(max)=V(rms)*1.414
                  V(out)=V(DC)=V(max)*0.636
                  با توجه به روابط بالا اگر محاسبه کنید باید ولتاژ خروجی یا به قول شما ولتاژ دو سر خازن که همون ولتاژ DC است بشه 197 در حالیکه تو عمل 310 ولت میشه
                  اگر بازهم شک دارین من عکس داخل کتاب و شکلهاشو هم براتون بفرستم
                  در ضمن توهمون کتاب اگر منظور از ولتاژ خروجی که شما مگین همون ولتاژ دو سرخازن با مقدار ولتاژ پیک ذخیره میشه پس چرا دیگه اومده ولتاژ DC را محاسبه کرده
                  اون قسمتی که قرمز کردم اگر توی کتاب به عنوان فرمول ولتاژ خروجی DC شده پل دیود فول عنوان شده کتاب رو برو پس بده یا ساعت 9 امشب بزارش دم در.
                  ولی اگر کوچکترین نشانه ای توی اون قسمت کتاب پیدا کردین که در مورد ثابت زمانی شارژ خازن نوشته شده بهتر دوباره مطلب رو بخونین.

این ضریبی که شما نوشتین 0.636 درواقع ثابت زمانی اول شارژ خازن هست . نمودار پایین رو ببین:

خازن ها نسبت یه مقاومت سری که دارن توی 5 واحد زمانی شارژ یا دشارژ کامل میشن. که ارتباطی به یکسو سازی نداره به اون صورت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
                    اون قسمتی که قرمز کردم اگر توی کتاب به عنوان فرمول ولتاژ خروجی DC شده پل دیود فول عنوان شده کتاب رو برو پس بده یا ساعت 9 امشب بزارش دم در.
                    ولی اگر کوچکترین نشانه ای توی اون قسمت کتاب پیدا کردین که در مورد ثابت زمانی شارژ خازن نوشته شده بهتر دوباره مطلب رو بخونین.

این ضریبی که شما نوشتین 0.636 درواقع ثابت زمانی اول شارژ خازن هست . نمودار پایین رو ببین:

خازن ها نسبت یه مقاومت سری که دارن توی 5 واحد زمانی شارژ یا دشارژ کامل میشن. که ارتباطی به یکسو سازی نداره به اون صورت.
                    این نموداری که فرستادین برای تمامی خازن ها صدق میکنه؟ من اصلا نه منظور ایشون رو فهمیدم که اومدن dc رو با یه ضریب ac کردن و دوباره با یک ضریب نا مربوط به ضریب اول dc کردن و نه منظور شما از این نمودار
                    اینکه خازن در کدامین تناوب فول شارژ میشه بر میگرده به ظرفیت خازن و ولتاژ اعمالی و بار و در نهایت مقاومت داخلی خازن(چون اینجا ولتاژ اعمالی نسبت به مقاومت معادل سری خازن بزرگ هست و در نتیجه جریان شدیدی عبور میکنه به هر حال مگه اینگه خازن خشک شده باشه!) خلاصه توجیهم کنین ممنون میشم

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
                      این نموداری که فرستادین برای تمامی خازن ها صدق میکنه؟ من اصلا نه منظور ایشون رو فهمیدم که اومدن dc رو با یه ضریب ac کردن و دوباره با یک ضریب نا مربوط به ضریب اول dc کردن و نه منظور شما از این نمودار
                      بله تمام خازن ها همینجورین، منم نفهمیدم این برداشت یا این موضوع ایشون چطور میارن، خودشون باید توضیح بدن...

اینکه خازن در کدامین تناوب فول شارژ میشه بر میگرده به ظرفیت خازن و ولتاژ اعمالی و بار و در نهایت مقاومت داخلی خازن(چون اینجا ولتاژ اعمالی نسبت به مقاومت معادل سری خازن بزرگ هست و در نتیجه جریان شدیدی عبور میکنه به هر حال مگه اینگه خازن خشک شده باشه!) خلاصه توجیهم کنین ممنون میشم
                      این نمودار شارژ خازن هاس ، که به 5 منطقه تقسیم شده از 0 تا 100% احتمالا برای درک مطلب 5 تاس نمیدونم. توی هر کدوم از این مناطق ولتاژ خازن یه درصد ثابت داره و ربطی به ظرفیت خازن و ولتاژ مربوطه نداره.
                      فرمولش هم اینه T=RC که اگر T=1 باشه خازن تا اندازه 63% مقدار ظرفیتش شارژ شده. و در T=5 به صورت 100% خازن شارژ شده. دشارژ هم همینه فقط برعکسش.
                      من با همین فرمول یه رطوبت سنج ساختم، چطوری؟ اومدم با میکرو یه ولتاژ مرجع مثلا 3 ولت یادم نیست حالا ساختم بعد یه سنسور رطوبت خازنی رو شارژ میکردم تا ولتاژ 3 ولت و زمان شارژ رو حساب میکردم و میزاشتم توی این فرمول مقدار مقاومت سری با هاشم که ثابت بود فقط میموند C در واقع یه خازن سنج ساختم که با نمونه تجاری هم قبل رقابت بود. ( اینم بگم لزوما نباید T=1 باشه میتون مثلا 2.4 باشه یا 1.8 ) ولی توی هر T ولتاژ خازن از فرمول دیگه ای درمیاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها

اون کتابی که شما میگین یکی نیست چند عدد است که یکیشون همون کتاب مربوط به دروس فنی و حرفه ای هستش که تو هنرستانها تدریس میشه بعد هم اون عدد 0.636 برای تمام پل اورده شده و برای نیم پل این عدد 0.318 میباشد پس ربطی به نمودار شارژ خازن نداره

دیدگاه

اون کتابی که شما میگین یکی نیست چند عدد است که یکیشون همون کتاب مربوط به دروس فنی و حرفه ای هستش که تو هنرستانها تدریس میشه بعد هم اون عدد 0.636 برای تمام پل اورده شده و برای نیم پل این عدد 0.318 میباشد پس ربطی به نمودار شارژ خازن نداره
                          اسم و صفحه کتاب یا عکس از متن کتاب برامون بزارین

دیدگاه

کتاب الکترونیک عمومی 1 مربوط به هنرستان از صفحات 91 الی 96 نمونه عکس کتاب که این فرمول در ان امده براتون میذارم(درضمن کتاب هم تو نت وجود داره)

دیدگاه

کتاب الکترونیک عمومی 1 مربوط به هنرستان از صفحات 91 الی 96 نمونه عکس کتاب که این فرمول در ان امده براتون میذارم(درضمن کتاب هم تو نت وجود داره)
                              http://s8.picofile.com/file/8366220476/1.jpg
                              خوب اینجا درمورد مقدار متوسط نوشته نه مقدار موثر! مقدار متوسط توی تئوری کاربرد داره و توی الکترونیک عملی فقط با موثر یا RMS کار میکنیم، توی کل اون کتاب هم 3-4 بار بیشتر در موردش نگفته خیلی عجیبه!
                              شما برای تبدیل Ac به DC همیشه عدد 1.414 رو در نظر داشته باش که جزر عدد 2 هستش.
                              DC=1.414*AC
                              AC=DC/1.414

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X