ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2012/01/25
    466
    27

چرا ولتاژ 220 برق شهر بعد از dc به 310 تبدیل میشه؟

سلام 3 تا سوال دارم 1-ولتاژ 220 برق شهر بعد از دیود پل و خازن 310 ولت میشه چرا؟

2-اگر ما یک ترانس 12 ولت داشته باشیم و بعد از دی سی ضربدر رادیکال 2 میشه از انجایی که ولتاژ شارزر باید از ولتاز باطری بیشتر باشه میتونیم یک باطری 12 ولتی را شارز کنیم؟
    3-چرا در شارز باطری میگن خازن صافی مهم نیست حتی خروجیه دیود پل را میتوان به باطری داد درست هس؟
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    348

پاسخ : چرا ولتاژ 220 برق شهر بعد از dc به 310 تبديل ميشه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط elect2
    سلام 3 تا سوال دارم 1-ولتاژ 220 برق شهر بعد از ديود پل و خازن 310 ولت ميشه چرا؟

2-اگر ما يک ترانس 12 ولت داشته باشيم و بعد از دي سي ضربدر راديکال 2 ميشه از انجايي که ولتاژ شارزر بايد از ولتاز باطري بيشتر باشه ميتونيم يک باطري 12 ولتي را شارز کنيم؟
    3-چرا در شارز باطري ميگن خازن صافي مهم نيست حتي خروجيه ديود پل را ميتوان به باطري داد درست هس؟
    1-به اين شکل دقت کنيد. Veff همون 12 ولت ماست و Vmax ميشه 12 در راديکال2. کاملا واضحه مثال خيلي خوبيه

2-ميتونيم شارژ کنيم ولي به شرطي که پس از رسيدن ولتاژ به 14 رسيد مدار رو قطع کنيم. اگه همين مدار رو مستقيم به باتري بزنيم پس از فول شارژ شدن ولتاژ باتري از بيش از 15 ولت ميشه و چون ماکسيمم ولتاژ مجاز براي باتري اسيدي 14.4 ولت هست باعث بخار شدن الکترليت و خرابي سريع باتري ميشه.بهتره اين تاپيک رو بخونيد http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80959.150
    3-بله کاملا درست هست چون باتري تا حدود زيادي شبيه به خازن خيلي بزرگيه که اضافه کردن خازن تاثير چنداني نميگذاره ولي اگه بخواي مدارات شارژ باتري رو هم بعد از پل استفاده کني بايد خازن هم قرار بدي
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2013/08/26
    553
    31

سلام
    نمودار ولتاز دي سي نسبت به زمان يه خط صافه ولي ولتاز متناوب بصورت سينوسيه.حالا اگه ما بخوايم متوسط ولتاز رو براي يه نيم سيکل ولتاز متناوب حساب کنيم.با انتگرال گيري 0.318 VMAX بدست مياد وبراي کل دوره تناوب ميشه 0.636 VMAX که ولتاز ماکسيمم همون قله ولتاز هست(البته اين مقادير رو با در نظر گرفتن ديود ها داريم و متوسط يه سيگنال سينوسي در يک دوره تناوب 0.696 در مقدار پيک هست)
    بايد دقت کرد که وقتي گفته ميشه ولتاز متناوب 10 ولت يعني فقط يه لحظه ولتاز 10 ولت (در پيک ولتاز)داريم و ولتاز در يه لحظه به صفر هم خواهد رسيد! و اين که ما يه سيگنال متناوب مثلا 10 ولت داريم گمراه کنندس.
    براي مقايسه ولتاز دي سي با متناوب از مقدار موثر يا همون r.m.s استفاده ميکنند که مقدار rms برابر 0/707 مقدار پيک است .داريم:
    مقدار پيک * 0/707=rms
    rms * 1/41=مقدار پيک
    زماني که گفته ميشه ولتاز برق شهر 220 ولت هست اين مقدار مقدار r.m.s هست و نه پيک ولتاز!! مقدار پيک ولتاز تقريبا 310 ولت و متوسط دي سي اين ولتاز 198 ولت خواهد شد.حالا خازن ها صافي با از بين بردن ريپل ولتاز و افزايش سطح زير نمودار ولتاز يکسو شده ولتاز رو به 310 ولت ميرسونن.
    خازن صافي هم فقط ريپل ولتاز رو از بين ميبره و چون سطح ولتاز با وجود ريپل و بدون خازن هم هميشه مثبته باتري رو شارز ميکنه.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.
    2014/02/05
    TeHrAn
    386
    34

اخ گفتي پل ديود ياد بچگيام افتادم يه پل ديود و خازن رو وصل ميکردم به برق بعد باهاش يه خازن 150 ميکرو فاراد 400 ولت رو شارژ ميکردم تا 1 روز شارژ نگه ميداشت هر وقت دلم ميخاست ميزدم به بچه ها دهنشون سرويس ميشد
    2013/04/06
    yazd
    1,015
    93

سلام يه چيزي كه تو عمل با تئوري باهم همخواني نداره اين است كه براي پل ديود من تو دانشگاه و اينجا هم دوستان گفتند ازمايش زير را نجام دادم
    ولتاژ برق شهر همان 220 ولت كه ميشه همان مقدار موثر است پس مقدار پي ك اون را بايد در 1.414 ضرب كنيم كه ميشه تقريبا 311 ولت .حالا مقدار DC ميشه ولتاژ پيك ضربدر 0.636 كه اگر حساب كنيد ميشه 197 ولت تا اينجا مطالبي بود كه به صورت تئوري خونديم اما تو عمل من همين كارو كردم (هم عملي و هم تو شبيه ساز پرتيوس) اما با تعجب ديدم ولتاژ خروجي DC مقدار 310 ولت هستش چرا؟
    2013/12/21
    بابل-امین آباد
    1,956
    888

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa6369

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام يه چيزي كه تو عمل با تئوري باهم همخواني نداره اين است كه براي پل ديود من تو دانشگاه و اينجا هم دوستان گفتند ازمايش زير را نجام دادم
    ولتاژ برق شهر همان 220 ولت كه ميشه همان مقدار موثر است پس مقدار پي ك اون را بايد در 1.414 ضرب كنيم كه ميشه تقريبا 311 ولت .حالا مقدار DC ميشه ولتاژ پيك ضربدر 0.636 كه اگر حساب كنيد ميشه 197 ولت تا اينجا مطالبي بود كه به صورت تئوري خونديم اما تو عمل من همين كارو كردم (هم عملي و هم تو شبيه ساز پرتيوس) اما با تعجب ديدم ولتاژ خروجي DC مقدار 310 ولت هستش چرا؟
    سلام ،
    مطالب بالا رو یکبار مرور کنید ، متوجه خواهید شد ،
    مقدار پیک برق شهر در خازن ذخیره میشه و بنابراین ولتاژ دوسر اون 310 ولت خواهد بود ، 220 ولت آر ام اس ضزبدر رادیکال 2
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    2017/11/05
    Amol
    591
    229

سلام! چند چیز لحاظ نشده/ در اعداد کمی بزرگ اختلاف زیادی بین رادیکال دو و 1.414 هست / در قسمت دوم ولتاژ پیک باید ضربدر یک بروی رادیکال دو بشه که جواب 0.636 نیست بلکه تقریبا 0.707 هست/ سوم اینکه هر دیود میتونه تا یک ولت ولتاژ رو دراپ کنه/ چهارم اینکه برق شهر پیکش متغیره و نمیشه گف همیشه 310 ولته! یهو میره رو 320 بعد یهو میره 300 !

امیرحسین ضیا
    2013/04/06
    yazd
    1,015
    93

نقل قول نوشته اصلی توسط hoseyni emeni

سلام ،
    مطالب بالا رو یکبار مرور کنید ، متوجه خواهید شد ،
    مقدار پیک برق شهر در خازن ذخیره میشه و بنابراین ولتاژ دوسر اون 310 ولت خواهد بود ، 220 ولت آر ام اس ضزبدر رادیکال 2
    ضمن تشكر از شما اما قانع نشدم شما ميگين ولتاژ ذخيره شده در خازن همان ولتاژ پيك برق شهر هستش كه همون 310 ولت هست اما من تو كتاب بازهم چك كردم هيچ چيزي تحت اين عنوان كه ولتاژ خروجي كه همان ولتاژ دوسر خازن است اين گونه اي كه شما فرمودين محاسبه نميشه بلكه به صورت زير امده است
    V(max)=V(rms)*1.414
    V(out)=V(DC)=V(max)*0.636
    با توجه به روابط بالا اگر محاسبه كنيد بايد ولتاژ خروجي يا به قول شما ولتاژ دو سر خازن كه همون ولتاژ DC است بشه 197 در حاليكه تو عمل 310 ولت ميشه
    اگر بازهم شك دارين من عكس داخل كتاب و شكلهاشو هم براتون بفرستم
    در ضمن توهمون كتاب اگر منظور از ولتاژ خروجي كه شما مگين همون ولتاژ دو سرخازن با مقدار ولتاژ پيك ذخيره ميشه پس چرا ديگه اومده ولتاژ DC را محاسبه كرده
    ویرایش توسط mostafa6369 : 2019/06/25 در ساعت 13:42
    2008/09/29
    5,984
    405

ضمن تشكر از شما اما قانع نشدم شما ميگين ولتاژ ذخيره شده در خازن همان ولتاژ پيك برق شهر هستش كه همون 310 ولت هست اما من تو كتاب بازهم چك كردم هيچ چيزي تحت اين عنوان كه ولتاژ خروجي كه همان ولتاژ دوسر خازن است اين گونه اي كه شما فرمودين محاسبه نميشه بلكه به صورت زير امده است
    V(max)=V(rms)*1.414
    V(out)=V(DC)=V(max)*0.636
    با توجه به روابط بالا اگر محاسبه كنيد بايد ولتاژ خروجي يا به قول شما ولتاژ دو سر خازن كه همون ولتاژ DC است بشه 197 در حاليكه تو عمل 310 ولت ميشه
    اگر بازهم شك دارين من عكس داخل كتاب و شكلهاشو هم براتون بفرستم
    در ضمن توهمون كتاب اگر منظور از ولتاژ خروجي كه شما مگين همون ولتاژ دو سرخازن با مقدار ولتاژ پيك ذخيره ميشه پس چرا ديگه اومده ولتاژ DC را محاسبه كرده
    اون قسمتی که قرمز کردم اگر توی کتاب به عنوان فرمول ولتاژ خروجی DC شده پل دیود فول عنوان شده کتاب رو برو پس بده یا ساعت 9 امشب بزارش دم در.
    ولی اگر کوچکترین نشانه ای توی اون قسمت کتاب پیدا کردین که در مورد ثابت زمانی شارژ خازن نوشته شده بهتر دوباره مطلب رو بخونین.

این ضریبی که شما نوشتین 0.636 درواقع ثابت زمانی اول شارژ خازن هست . نمودار پایین رو ببین:

خازن ها نسبت یه مقاومت سری که دارن توی 5 واحد زمانی شارژ یا دشارژ کامل میشن. که ارتباطی به یکسو سازی نداره به اون صورت.
    2017/11/05
    Amol
    591
    229

نقل قول نوشته اصلی توسط arvinfx

اون قسمتی که قرمز کردم اگر توی کتاب به عنوان فرمول ولتاژ خروجی DC شده پل دیود فول عنوان شده کتاب رو برو پس بده یا ساعت 9 امشب بزارش دم در.
    ولی اگر کوچکترین نشانه ای توی اون قسمت کتاب پیدا کردین که در مورد ثابت زمانی شارژ خازن نوشته شده بهتر دوباره مطلب رو بخونین.

این ضریبی که شما نوشتین 0.636 درواقع ثابت زمانی اول شارژ خازن هست . نمودار پایین رو ببین:

خازن ها نسبت یه مقاومت سری که دارن توی 5 واحد زمانی شارژ یا دشارژ کامل میشن. که ارتباطی به یکسو سازی نداره به اون صورت.
    این نموداری که فرستادین برای تمامی خازن ها صدق میکنه؟ من اصلا نه منظور ایشون رو فهمیدم که اومدن dc رو با یه ضریب ac کردن و دوباره با یک ضریب نا مربوط به ضریب اول dc کردن و نه منظور شما از این نمودار
    اینکه خازن در کدامین تناوب فول شارژ میشه بر میگرده به ظرفیت خازن و ولتاژ اعمالی و بار و در نهایت مقاومت داخلی خازن(چون اینجا ولتاژ اعمالی نسبت به مقاومت معادل سری خازن بزرگ هست و در نتیجه جریان شدیدی عبور میکنه به هر حال مگه اینگه خازن خشک شده باشه!) خلاصه توجیهم کنین ممنون میشم

امیرحسین ضیا
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14