اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مخابرات زیر دریا...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مخابرات زیر دریا...

:smile: سلام دوستان
    مستقیم میرم سر مطلب :arrow:

نه به این شدت!
    :nerd: راستش برای پروژه ی درس مخابرات قرار شد من روی مخابرات زیر دریا تحقیقاتی رو انجام بدم...
    اما خوب
    نمیدونم از چی و کجا شروع کنم... کل اینترنتم گشتم اما هیچ سر نخی پیدا نکردم. چیزی که به نظرم رسید اینه که تنها دو راه ممکنه وجود داشته باشه یکی امواج مکانیکی نظیر ما وراء صوت و بعدی امواج الکترو مغناطیس... :question:
    برای شروع آزمایش نمیدونم از چی و کدوم شروع کنم. اصولاً به دلیل غلظت آب صوت با فرکانس بالا باید به مشکل بخوره و به خاطر رسانایی آب امواج الکترو مغناطیس نابود بشن... :angry:
    حالا موندم از چی و کجا شروع کنم... کسی تجربه ای یا راهنمایی یا دق و دلی چیزی داره به من منتقل کنه؟
    راستی نتیجه ی این تحقیق بصورت مرحله به مرحله از همین تاپیک منتشر خواهد شد... :job:
    من آن آشفته ماشینم که تایر زیر تن دارم
    و از اسرار بازارم همان قدر زیر و بم دارم
    چنان خسته شدم از گردش چرخان چرخانم
    که امروزه تمنای دویدن بر دو پا دارم

پاسخ : مخابرات زیر دریا...

سلام.
    در مورد مخابرات زیر دریا حرف زیاد هست.
    در محیط دریا به دلیل رسانا بودن و متفاوت بودن شوری آب از روش ارسال الکترومغناطیسی استفاده نمیشه ون به دلیل بالا رفتن فرکانس میرایی شدید میشه. حداکثر فرکانسی که خودم برای آب دریاچه که شور نیست، در فرکانس 70 مگاهرتز یک رادیو کنترل حداکثر 10 متر برد داره. که عمق آب هم حداکثر 1 متر باشه.
    در زیردریایی ها اگر هم استفاده بشه که معمولا برای رادارهای زیرآب هست رده فرکانس در رنج vlf و elf هست. همچنین از این رده امواج برای کشف زیردریایی های بزرگ استفاده میشه.
    اصلی ترین روش برای مخابرات در زیر دریا استفاده از سونار هست که مطلب برای گفتن زیاده داره.
    اگر هم میخوای تحقیق کنی باید بری سراغ سونارها.
    البته یک سری تحقیقات در مورد آنتن های گیگاهرتزی در زیر آب انجام شده و انگار جواب هم گرفتن که اگر مایل بودید و وقت کردم فایلها و مقالات رو جمع و جور میکنم و برای دانلود میذارم. :smile:
    البته برای رباتهای زیر دریا یا همون rov ها بیشتر روش کابلی حالا یا مسی یا فیبرنوری استفاده میشه
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

:smile: علیرضا جان:applause:ممنون که وقت گذاشتید راستش من باید فقط تحقیق کنم شکست و پیروزیش برای من و استاد مهم نیست. البته فکر میکنم همونطور که گفتید بجز سونار بشه از روش الکترو مغناطیسی ، حالا تو فرکانس خاصی، استفاده کرد چون با استفاده از سونار نمیشه اطلاعات رو سریع منتقل کرد ، اما زیر دریایی های قدرتمند جهان قطعاً نیاز به یه مسیر ارتباطی سریع با بهنای باند زیاد دارند. ممنون میشم نظرتون رو بدونم.

دیدگاه

خواهش میکنم. انجام وظیفه است.
        اولین فرصت چندتا کتاب و مقاله در مورد زیردریایی ها و مخابراتشون پلود میکنم.
        اما سونار هم میتونه سریع اطلاعات رو ارسال و دریافت کنه اما روشها و مدولاسیون های خاص خودش رو داره.
        اما چیزی که من متوجه شدم بیشتر مخابرات زیردریایی ها به صورت ماهواره ای و البته با یک واسطه است.
        عکس زیر در یک مدل از مودم های سوناری هست که صاایران میسازه. میتونی به سایتش برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنی. :smile:

... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

بسیار خب... هدف تحقیقاته، پس اول از نور استفاده میکنیم. نور هم سریع هست هم به محیط وابستگی زیادی نداره مدار راه انداز خیلی ساده ای داره و تنها نیاز به یه آیسی مدولاتور مثل 433 کیلوهرتز و تقویت کننده ی درایور در قسمت فرستنده و چند فیلتر اکتیو و آشکار ساز و تقویت کننده در قسمت گیرنده است. :icon_razz:
          به نظر شما با یه وات خروجی در آب کدر دریا برد چقدر باشه؟ و اینکه از مدولاسیون فرکانس استفاده بشه یا دامنه یا شایدم مدولاسیون پهنای پالس؟ :read:

دیدگاه

همین نور اولش کلی مشکل اساسی داره. اول این رو بگم اگر قرار باشه از نوری غیر از نور لیزر استفاده بشه براساس فاصله فرستنده و گیرنده و عمق آب، تضیعف براساس فرکانس های مختلف متفاوته. یعنی مثلا نور سفید در فاصله یک متری منبع با یک دوربین اگر گرفته بشه مولفه های آبی اون کمتر میشن بعد در فاصله دو متری سبز و بعد قرمز که این کلی در کار گیرنده میتونه تأثیر داشته باشه. بعدشم باید فرستنده گیرنده نوری تقریبا در یک راستا باشن مخصوصا اگر هم بخوایم از لیزر استفاده بشه که باید حتما در یک راستا باشن که با توجه به انحنای زمین در 47 کیلومتری از هم تقریبا دیدشون رو از دست میدن. پس کلا برای زیردریایی های بزرگ بحث مخابرات نوری به این شکل رو باید بی خیال شد.
            باید همیشه از روشی استفاده بشه که متناسب با محیط موجبری باشه. بهترین روش در محیط آبی استفاده از سونار هستش. :smile:

دیدگاه

:sad: با عرض پوزش دوستان متئأسفانه دانشگاه ازم حمایت نکرد و تحقیقات عملی شروع نشده تموم شد. ببخشید که وقتتون رو گرفتم. و دمتون گرم. خداحافظ :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dideh
                :sad: با عرض پوزش دوستان متئأسفانه دانشگاه ازم حمایت نکرد و تحقیقات عملی شروع نشده تموم شد. ببخشید که وقتتون رو گرفتم. و دمتون گرم. خداحافظ :cry2:
                حالا جای ناراحتی نداره. کم کم مطالب توی این فروم قرار میدیم، برای باقی بچه ها. دیگران کاشتند و ما خوردیم ما هم بکاریم باقی بخورن :smile:

دیدگاه

باسلام
                  خب دوستان بکارید دیگه مطالب رو تا بقیه استفاده کنن . چرا قطع کردید ؟؟؟؟؟؟؟؟

باتشکر
                  یاعلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arnooringo
                    باسلام
                    خب دوستان بکارید دیگه مطالب رو تا بقیه استفاده کنن . چرا قطع کردید ؟؟؟؟؟؟؟؟

باتشکر
                    یاعلی
                    :NO: ما خواستیم بکاریم... جیب لا مصبمون عین هون کویر لوت آب خوره داره هیچ چیز توش سبز نمیشه...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X