اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا میآ‌توان این پاور ATX را تعمیر کرد...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا میآ‌توان این پاور ATX را تعمیر کرد...

با سلام خدمت دوستان
    من یک پاور ATX خراب از یکی از دوستانم گرفتم که خرابه و من به شدت علاقه دارم اگر امکان داره تعمیرش کنم و بتونم از استفاده کنم. مشکل ظاهری این پاور هم اینه که بعد از لحظاتی از شروع به کار خاموش میآ‌شه و فن از حرکت میآ‌افتد.
    با تشکر فراوان از دوستان

برای اهل فن: این پاور از چیپ سوچینگ به شماره az7500 و ایآ‌سی مقایسه کننده به شماره LP7510 استفاده میآ‌کند. با یه گشتی در اینترنت فهمیدم که این az7500 با ایآ‌سی tl494 ساخت TI یکی است که در بازار هم در دسترس است. اگر مشکل از یکی از این دو ایآ‌سی باشد که میآ‌توان به راحتی آنآ‌ها را تعویض کرد؟؟
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

پاسخ : آیا میآ‌توان این پاور ATX را تعمیر کرد...

ببینم این چند لحظه روشن بودن چقدره؟ اگه به اندازه یکی دو دور فن هست مشکل از یکسو کنندگان خروجی هستش. یعنی اون چند تا دیود دوبلی که تو طبقه خروجی استفاده شده. البته توی بعضی از پاورها یک مسفت هم توی طبقه خروجی هست که ممکنه اون هم مشکل داشته باشه باید تست کنی.
    تا اونجایی که من دیدم معمولن icهای پاور به ندرت خراب میشن.البته اینم بگم که چون پاور روشن میشه احتمال خراب بودن icها خیلی کمه.
    موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spart
      ببینم این چند لحظه روشن بودن چقدره؟ اگه به اندازه یکی دو دور فن هست مشکل از یکسو کنندگان خروجی هستش. یعنی اون چند تا دیود دوبلی که تو طبقه خروجی استفاده شده. البته توی بعضی از پاورها یک مسفت هم توی طبقه خروجی هست که ممکنه اون هم مشکل داشته باشه باید تست کنی.
      تا اونجایی که من دیدم معمولن icهای پاور به ندرت خراب میشن.البته اینم بگم که چون پاور روشن میشه احتمال خراب بودن icها خیلی کمه.
      موفق باشید
      با سلام
      ممنون از جواب شما.
      روشن شدن پاور حدود ۱-۲ ثانیه بیشتر نیست و فن یه چند دوری میآ‌زنه! به نظر میآ‌رسه که مدار متوجه میآ‌شه مشکلی وجود داره و پاور رو قطع میآ‌کنه. منظور شما اینه که دیودهای یکسو کننده خروجی خراب شدهآ‌اند (اتصال کوتاه) و چون جریان لحظهآ‌ای بالا میآ‌ره مدار متوجه میآ‌شه و پاور رو قطع میآ‌کنه؟؟؟
      راستی چطور این دیودها رو تست کنم؟ حتما باید از مدار خارجشون کنم یا همون طوری توی مدار میآ‌شه تستشون کرد؟
      با تشکر
      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

چون این دیودها به قسمت خروجی ترانسآ‌ها ( اسم دقیقشو نمیآ‌دونم ) متصل است اگه در مدار تستش کنید مقاومت سیمآ‌پیچآ‌ها رو نشون میآ‌ده بنابراین شما باید اونو از مدار خارج کنید و تستش کنید. در مورد تست کردن هم با دیود عادی فرقی نداره فقط مثل این میآ‌مونه که کاتود یا آنود دو دیود رو به هم ببندید ، خوب یه دیود دوبل با سه پایه ایجاد میشه. ( معمولن کاتدآ‌ها به هم متصل هستن که پایه وسط دیود هم هست) .

یه نکتهآ‌ی دیگه هم یادم اومد اینکه پاورها به دلیل گرمایی که ایجاد میکنن گاهی وقتآ‌ها قلع مردگی دارن که با یه لحیم کاری جزیی برطرف میشه ، پاورهایی رو دیدم که به همین علت این مشکل براشون پیش اومده.
        موفق باشید

دیدگاه

با سلام
          با تشکر فراوان از توجه شما
          دقیقا به علت اتصال دیودها به ترانس امکان تست on-board آنها نبود. من یکی از دیودآ‌های خروجی رو که بهش مشکوک بودم رو در آوردم و تست کردم (با یک دیود مشابه که از قبل داشتم مقایسه کردم) ولی سالم بود. جالبه که وقتی که دیود توی مدار نبود اصلا دیگه مدار روشن نمیآ‌شد و فن اصلا نمیآ‌چرخید.
          به نظر شما چه اشکال دیگری ممکن است وجود داشته باشد؟ این قلع مردگی که گفتید معمولا کجا اتفاق میآ‌افتد؟؟ در قستآ‌های خروجی؟؟
          موفق باشید

دیدگاه

همه دیودهای خروجی رو باید تست کنید ( ببینید ما هر چندتا ولتاژ خروجی که داریم دیود دوبل هم داریم حالا یا بصورت دیود دوبل یا دوتا دیود که یه سرشون به هم متصله یعنی برای ۱۲ولت ، ۵ ولت ، ۵- ولت ، ۳.۳ ولت ۱۲- ولت ).
            قلع مردگی هم توی همه مدارات الکترونیک معمولن تو قسمت قدرت و حرارتآ‌زا بوجود میاد.
            درضمن توی بعضی از پاورها در خروجی برای یک ولتاژ ممکنه از موسفت استفاده کنند.
            یه نکته دیگه اینآ‌که پاورهایی مثل پاور گرین تا یه جریانی ازش کشیده نشه همینطوری عمل میآ‌کنن ( معمولن پاورهایی با قدرت بالا )
            موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spart
              یه نکته دیگه اینآ‌که پاورهایی مثل پاور گرین تا یه جریانی ازش کشیده نشه همینطوری عمل میآ‌کنن ( معمولن پاورهایی با قدرت بالا )
              موفق باشید
              با سلام
              اگر این طور باشه که من دیگه باید برم نقش pat-mat رو بازی کنم! :nice: :icon_razz:
              راستی این باری که باید بکش چقدر باید باشه و از کدوم ولتاژآ‌ ۵ ۱۲ یا ۳.۳ ؟ من قبلا توی اینترنت دیده بودم که افرادی که از ATX برای منبع تغذیه استفاده کرده بودند یک مقاومت ۱۰ اهم ۱۰ وات به +۵ وصل کرده بودند، آیا همین بار کافی است؟؟

دیدگاه

من برای تست این طور پاورها از یه سی دی رام استفاده میکنم که معمولن جواب میده. فقط یه مقدار جریان در حدود نیم تا یک آمپر و زیاد فرقی نداره از کدوم ولتاژ

دیدگاه

با سلام خدمت دوست عزیز
                  ÷اور فوق به احتمال زیاد سالمه راه تستش اینه که یک مصرف کننده ببندید به خروجیش بعد ببینید کار میکنه یا نه اکثر ÷اور ها اگه خروجیشون بدون بار باشه بعد از چند دور حرکت فن از کار می افتند.
                  موفق باشید

دیدگاه

خوب همون fan به عنوان بار عمل می کنه دیگه. ..
                    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

با سلام خدمت دوست عزیز
                      خیلی از پاور ها برای کار کردن نیاز به load دارند و نمونه برداری رو هم معمولا از 5 ولت میگیرند به همین خاطر وجود یک بار 5 ولتی برای این نوع پاور ها اهمیت داره پس فن رو نمیتوان بعنوان بار براش فرض کرد چون فن ها معمولا 12 ولتی هستند
                      ضمنا سیگنال power good یک سیگنال ورودی برای مادربرده وتوسط منبغ تغذیه برای مادر برد ارسال میشه تا به ماربرد اطلاع بده که ولتاژ های خروجی منبغ تغذیه به حالت stable رسیدن ومعمولا اون رو با سیستم reset می بندند تا موقعی که منیع تغذیه احساس کرد ولتاژها ناپایدارند (مثل نوسان برق) سیستم رو restart کنه.
                      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی برازنده تر
                        با سلام خدمت دوست عزیز
                        خیلی از پاور ها برای کار کردن نیاز به load دارند و نمونه برداری رو هم معمولا از 5 ولت میگیرند به همین خاطر وجود یک بار 5 ولتی برای این نوع پاور ها اهمیت داره پس فن رو نمیتوان بعنوان بار براش فرض کرد چون فن ها معمولا 12 ولتی هستند
                        ضمنا سیگنال power good یک سیگنال ورودی برای مادربرده وتوسط منبغ تغذیه برای مادر برد ارسال میشه تا به ماربرد اطلاع بده که ولتاژ های خروجی منبغ تغذیه به حالت stable رسیدن ومعمولا اون رو با سیستم reset می بندند تا موقعی که منیع تغذیه احساس کرد ولتاژها ناپایدارند (مثل نوسان برق) سیستم رو restart کنه.
                        موفق باشید
                        با سلام
                        درباره power-good دقیقا همین طور است. به عنوان مثال در این پاور LP7510 (کپی TPS3510) فراهم کننده این سیگنال است که چک میکنده که ولتاژهای تغذیه (۵، ۳.۳ و ۱۲) در محدوده مجاز هستند و بر این مبنا power good را تولید میآ‌کند. درباره load هم من هنوز فرصت تست کردن پیدا نکردهآ‌ام ولی تا به حال چند پاور ATX رو بدون اتصال به load روشن کردهآ‌ام که فن همگی بعد از روشن کردن بدون وقفه کار میآ‌کرد. البته شاید این پاور به load نیاز داشته باشه!؟
                        حدث من اینه که در مدار یک افزایش ولتاژ یا جریان (مثلا به علت خرابی یک قطعه) پیش میآ‌آید و مدار این مشکل رو تشخیص میآ‌دهد و پاور را خاموش میآ‌کند؟؟ به نظرتون منطقی میآ‌آید؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                          بله این امکان نیز هست که مدار اتصال کوتاه رو تشخیص بده و بعد از چند لحظه خاموش بشه.

دیدگاه

با سلام
                            من یک load مقاومتی (۱۰ اهم ۱۰ وات) به +5 متصل کردم ولی عملکرد پاور تغییر نکرد! به هر حال به نظرم مشکل این پاور load نیست و احتمالا خیلی جدیآ‌تره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicswizard
                              سلام

همونطور که توی پست قبلی هم ذکر کردم ( احتمالا مغلق بوده :biggrin ، دو تا سیگنال کنترلی برای پاور ATX وجود داره.1- سیگنال Power on که Active low هستش و از به وسیله مین برد ایجاد میشه و نقش روشن کردن پاور رو داره 2- سیگنال Power good که از پاور بعد از روشن شدن به مین برد داده میشه و Active high هستش و در حقیقت Acknowledge ای هست که به مین برد پیام وصل برق CPU و بقیه قطعات رو میده.

شما در پاور ATX نیاز دارید ، سیگنال Power on رو به طور دستی ایجاد کنید (بر خلاف AT ) ، در ضمن (باز هم بر خلاف پاور AT ) نیازی به Load ندارید .حالا هر طور مایلید
                              سلام
                              مشخص نکردی PS-ON زا به gnd وصل کردی یا نه؟

موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X