اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل موتور کولر آبی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل موتور کولر آبی

با سلام خدمت کلیه دوستان،
    من سعی دارم تا مداری برای استارت نرم و همچنین کنترل دور موتور کولرهای آبی بسازم.
    لینکهای زیادی رو مطالعه کردم ولی بطور کلی جواب کاملی پیدا نکردم.
    اولا میخوام بدونم که این کار امکان پذیره یا نه (آ‌البته معتقدم کار نشد نداره )
    ثانیا اگه شدنی هست چطوری میشه انجام داد؟
    اگه هر اطلاعاتی بدین ممنون میشم.
    ارادتمند. :smile:

پاسخ : کنترل موتور کولر آبی

نوشته اصلی توسط mahdavifar
    با سلام خدمت کلیه دوستان،
    من سعی دارم تا مداری برای استارت نرم و همچنین کنترل دور موتور کولرهای آبی بسازم.
    لینکهای زیادی رو مطالعه کردم ولی بطور کلی جواب کاملی پیدا نکردم.
    اولا میخوام بدونم که این کار امکان پذیره یا نه (آ‌البته معتقدم کار نشد نداره )
    ثانیا اگه شدنی هست چطوری میشه انجام داد؟
    اگه هر اطلاعاتی بدین ممنون میشم.
    ارادتمند. :smile:
    علیک
    سرعت که کنترل نمیتونی بکنی همون دو سرعت هستش.
    استارت نرم را بیشتر توضیح بده تا متوجه بشم منظورتون چیه اگر اینه که موتور با جریان کمتری راه اندازی بشه شدن میشه ولی گشتاور به شدت پایین میاد و ممکنه اصلا موتور چرخ نخوره فقط میتونی با میکرو اتوماتیکش کنی و رو دمای خاصی روشن یا خاموش بشه
    البته این نظر من هستش شاید دوستان نظرات بهتری بدهند که من هم استفاده میکنم

دیدگاه

سلام. اتفاقا چند روز پیش داشتم به همین موضوع فکر می کردم. ضمنا برای استارت نرم قطعه ای به نام Softstarter و برای کنترل دور اینورتر موجود هست اما من فکر کردم یک خازن با ظرفیت بالا با موتور موازی کنیم بعدش زمانی که کلید استارت زده می شه اول خازن شارژ بشه و موتور قطع باشه بعد از چند میلی ثانیه انرژی خازن تو موتور تخلیه بشه تا حرکت اولیه و جریان کشی زیاد استارت تموم بشه و نهایتا ولتاژ 220 به دو سر موتور برای ادامه کار متصل بشه. اما نمی دونم در عمل جواب میده یا نه!!!!
      STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

با سلام
        عزیز جان دور موتور کولر آبی قابل تغییر نیست چون شامل دو دور سیم پیچ دور کند و دور تند هستش پس قابل تغییر نیست.
        اگر موتور تک سیم پیچ باشه با اینورتر و کنترل ولتاژ میشه سرعنشو کم و زیاد کرد که بصرفه نیست من حدود 4 سال پیش از یه شرکت یه کلید اتومات کولر خریدم که دما و رطوبت و مدت زمان روشن بودن کولر رو کنترل میکرد که الان سپهر الکتریک رو کولر جدیدش داره نصب میکنه

دیدگاه

دوستان یه سوال؟
          چرا موتور کولر همیشه با دور تند راه اندازی میشه؟ آخه کولر که گشتاور راه اندازی زیادی نیاز نداره!

دیدگاه

میتونی یه رئوستا بذاری بین کلید روشن خاموش موتور و کلید انتخاب دور.
            ولی حتما موتورت کاپاسیتور (خازن) داشته باشه!!
            فقط دیمر نذاری که من گذاشتم بعد یساعت آب شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armay
              دوستان یه سوال؟
              چرا موتور کولر همیشه با دور تند راه اندازی میشه؟ آخه کولر که گشتاور راه اندازی زیادی نیاز نداره!
              تا اون جایی که من یادم هست موتور کولر با سیم پیچ راه انداز + سیم پیچ دور تند همزمان ، راه اندازی میشه و بعد از راه اندازی سیم پیچ راه انداز و دور تند از مدار قطع و دور کند وصل میشه (اگر کلید کولر روی دور کند باشه ) . اگر سیم پیچ راه انداز سوخته باشه موتور راه اندازی نمیشه . یا اگر قطع کن داخل موتور که با نیروی گریز از مرکز باز و بسته میشه گیر کرده باشه موتور راه اندازی نمیشه در این حالت اگر با دست بچرخونیش راه می افته . معلوم میشه که برای راه اندازی نیاز به قدرت زیادی داره چون پروانه داخل حلوزی خوب باید سنگین باشه دیگه . البته شاید به قدرت موتور هم بستگی داشته باشه . :icon_razz:
              - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرد نامرئی
                تا اون جایی که من یادم هست موتور کولر با سیم پیچ راه انداز + سیم پیچ دور تند همزمان ، راه اندازی میشه و بعد از راه اندازی سیم پیچ راه انداز و دور تند از مدار قطع و دور کند وصل میشه (اگر کلید کولر روی دور کند باشه ) . اگر سیم پیچ راه انداز سوخته باشه موتور راه اندازی نمیشه . یا اگر قطع کن داخل موتور که با نیروی گریز از مرکز باز و بسته میشه گیر کرده باشه موتور راه اندازی نمیشه در این حالت اگر با دست بچرخونیش راه می افته . معلوم میشه که برای راه اندازی نیاز به قدرت زیادی داره چون پروانه داخل حلوزی خوب باید سنگین باشه دیگه . البته شاید به قدرت موتور هم بستگی داشته باشه . :icon_razz:
                خوب منم سوالم اینه که چرا سیم پیچ راه انداز با سیم پیچ دور تند؟ چرا با دور کند نه؟
                میدونم تعداد قطب سیم پیچ راه انداز برابر تعداد قطب دور تنده و ایندو باید باهم باشن ولی چرا تعداد قطبشو مث سیم پیچ کند نمیگیرن؟؟؟

دیدگاه

دلیل استفاده از دور تند در راه اندازی
                  اگر یک موتور ولر را از نزدیک باز کرده باشید خواهید دید که سیم پیچ دور تند روی ما بقی سیم پیچ ها پیچیده شده و اگر در حین راه اندازی این سیم پیچ بسوزه احتیاج نیست کل سیم پیچ اصلی را بیرون بکشیم و فقط همون دور تند را تعویض میکنیم(البته اگر به سیم پیچ ها مراجعه کنید و موتور سوخته ببرید میگه همش را براتون تعویض کردم ولی در واقغ این جوری نیست)
                  انتخاب دور تند و کند هم کاملا سلیقه ای هستش ولی دلیل اصلی توصیه ها برای راه اندازی همینه میتونین برین از نزدیک و روند سیم پیچیش را نگاه کنید.
                  :wow:

دیدگاه

سلام چون دور تند موتور توان و گشتاور بیشتری داره با دور تند راه میافته.
                    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

سلام دوستان
                      تا جاییکه من اطلاع دارم موتور کولر 2 تا سیم پیچ داره یکی راه انداز یا فرعی و یکی هم اصلی که فرعی بعد از راه ندازی با کلید گریز از مرکز از مدار خارج میشه چون جریانش خیلی بیشتر از سیم پیچ اصلیه ک دلیلش هم راه اندازی صحیح موتوره و اگه اینطور نباشه ممکنه موتور زیر بار بمونه و اصلا را نیفته که سریعا سیم پیچ میسوزه....حالا در موتورهای دو دور سیم پیچ اصلی دو بار پیچیده شده یکی برای دور کم و دیگری دور زیاد که توسط یه کلید انتخاب میشه و نقشی در راه اندازی موتور نداره و در واقع کولر با دور تند راه اندازی نمیشه بلکه با جریان زیاد راه اندازی میشه(سیم پیچ کمکی)
                      حالا برای اینکه وقت دوستان برای کنترل دور این موتورها تلف نشه که کار نشدنی هست یه پیشنهاد دارم که خیر دنیا و آخرت توشه!
                      بیاید به جای کنترل موتور تکفاز اونو به سه فاز تبدیل کنید! ینی موتور کولررو باز کنید و استاتورروبه صورت سه فاز سیم پیچی کنید! اونوقت کنترلش از خوردن ی لیوان آب هم آسونتر میشه! میتونید برای این کار از سیم پیچ محل هم کمک بگیرید! این فکر مدتیه به مغز ناقصم رسیده اما فرصت کافی ندارم که عملیش کنم ولی شما جوونا میتونید روش کار کنید

دیدگاه

سلام
                        خوب اینکه شما فرمودی درست اما وقتی موتورو بصورت سه فاز پیچیدیم نیاز به ولتاژ سه فاز نداریم؟ تو همه خونه ها که سه فاز وجود نداره که؟
                        بعدش اگر سه فاز لازم باشه اونوقت یه اینورتر تکفاز به سه فاز لازمه واسه کنترل کردنش. البته اگه اشتباه نگفته باشم.
                        خوب اگه همه اینا لازم باشه با احتساب بازده کولر آبی بجای صرف اینهمه هزینه بهتر نیستش کولر گازی اینورتردار خریداری بشه؟؟؟

دیدگاه

همونطور ک گفتم تولید سه فاز با توجه ب تاپیک جناب کینژاد بسیار کار آسون و شدنیه هست اما کاری ک دوستان میخواستن بکنن نشدنیه تازه خیلیا هم سعی دارن با همین اینورتر سه فاز موتوز کولرک تکفازه رو راه بندازن ک بازم کار بیهوده ای هست و نشدنی! در ثانی فک نکنم سه فاز کردن سیم پیچ اونقدری هزینه بر باشه.ساخت اینورتر نیم اسب هم قطعا زیر 100 تومن تموم میشه ک با توجه ب پشنایی ک اضافه میشه به صرفه هست.میتونید با کنترل pid بسیار نرم دور رو با توجه به دما کم و زیاد کنید.مسئله ای ک برای من همیشه آزار دهنده بوده همین باد شدید کولره ک در بیشتر مواقع زیاده! مثلا اوایل شب لازمه دور بالا باشه ولی بعد از چند ساعت ک داخل خنکتر میشه دیگه حداکثر قدرت نیازی نیست و معمولا پدران عزیز هم در همین زمانا اقدام ب خاموش کردن کولر میکنن ک واقعا آزاردهندس ک با اینورتر میشه این مشکلو حل کرد و میرزه یه کم هزینه کنیم...و ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                            همونطور ک گفتم تولید سه فاز با توجه ب تاپیک جناب کینژاد بسیار کار آسون و شدنیه هست اما کاری ک دوستان میخواستن بکنن نشدنیه تازه خیلیا هم سعی دارن با همین اینورتر سه فاز موتوز کولرک تکفازه رو راه بندازن ک بازم کار بیهوده ای هست و نشدنی! در ثانی فک نکنم سه فاز کردن سیم پیچ اونقدری هزینه بر باشه.ساخت اینورتر نیم اسب هم قطعا زیر 100 تومن تموم میشه ک با توجه ب پشنایی ک اضافه میشه به صرفه هست.میتونید با کنترل pid بسیار نرم دور رو با توجه به دما کم و زیاد کنید.مسئله ای ک برای من همیشه آزار دهنده بوده همین باد شدید کولره ک در بیشتر مواقع زیاده! مثلا اوایل شب لازمه دور بالا باشه ولی بعد از چند ساعت ک داخل خنکتر میشه دیگه حداکثر قدرت نیازی نیست و معمولا پدران عزیز هم در همین زمانا اقدام ب خاموش کردن کولر میکنن ک واقعا آزاردهندس ک با اینورتر میشه این مشکلو حل کرد و میرزه یه کم هزینه کنیم...و ...
                            سلام
                            امکان کنترل دور موتور تک فاز هم هست کافیه دو فاز با اختلاف 90 درجه در سیم پیچ کمکی و اصلی ایجاد بشه
                            البته کار ساده ای نیست.......و چندین صفحه برنامه در بر میگیره.............

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

میدونم هست استاد اما باز قابل قیاس با نرمی موتور سه فاز نیست!مخصوصا موتور کولر ک از نوع فاز منشعبه(کلید گریز از مرکز) حالا سرم خلوت بشه این تستو رو کولر خونه انجام میدم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X