اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منشی تلفنی(با استفاده از ISD2560 و ATMEGA8)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منشی تلفنی(با استفاده از ISD2560 و ATMEGA8)

دوستان سلام :bye

فایل اول کل توضیحات مربوط به پروژه است :arrow:

فایل دوم نقشه مداری کامل پروژه که با Orcad9.2 کار کردم :arrow:

فایل سوم نحوه آدرس دهی کامل IC های ISD هستش. :arrow:

و بالاخره فایل چهارم هم یک سری اطلاعات راجع به انتخاب میکروفون و speaker و چیزهای جالب دیگه... :arrow:

امید وارم که مفید باشه :idea: :?: باز هم اگه سوالی بود در خدمتیم :?:
    فایل های پیوست شده

با تشکر از شما م&یخوام بگم ...

با تشکر از شما میخوام بگم ...
    ممنونم
    خیلی عالی بود .
    خدا خیرت بده ، جوون
    از اینکه اینقدر بی ریا اطلاعاتتون رو در اختیار دیگران میگذارید ، واقعا ممنونم .

با تشکر
    وحید
    aise Yourself To Help Mankind - From VeFe

دیدگاه

Re: با تشکر از شما میخوام بگم ...

خواهش میکنم دوست عزیز.
      امید وارم مفید باشه...

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : منشی تلفنی(با استفاده از ISD2560 و ATMEGA8)

نوشته اصلی توسط Hamed.H
        با عرض سلام خدمت دوستان
        از اینکه دیر شده عذر میخوام. :arrow:
        یه کم سرم شلوغه :exclaim:
        Link ها آماده هستند.
        سلام دوست عزیز
        از اینکه کار ما را راه انداختی ممنون. ولی چنتا سوال پیش اومده اگه لطف کنی و جواب بدی ممنون می شم.
        1. آقا مطمعنی که خروجی ISD را به همین راحتی میشه رو خط تلفن انداخت، مطمعنی اینجوری به IC فشارر نمیاد. یعنی نیازی به تراس نیست (از همون ها که تو تلفن های قدیمی استفاده می شد). درضمن چرا برای وصل کردن به خط از خروجی تقویت کننده نگرفتی؟
        3. برای اینکه مخابرات بفهمه که اتباط برقرار شده باید ما یه مقاومت حدود 600 اهم را بین دو خط تلفن بندازیم این مدار شما همین کار را می کنه؟

4. خازن های شما چند ولت هست؟ و مقاومت هاتون باید چند وات باشه؟
        2. آقا من می خوام یه کاری بکنم ولی از مدار شما درست و حسابی سر در نیاوردم. البته من سوالم را کامل به صورت یه تاپیک نوشتم ولی جواب نگرفتم امید وارم شما بتونی منو راهنمائی کنی. حالا هر جا که راحتی اینجا یا تو همون جائی که سئالم را نوشتم (http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=4744.0 ). آقا من دارم یه چیزی مثل تلفن گویا می سازم. یعنی وقتی ارتباط برقرار شد سیستم به کاربر گه با فشار دادن هر دکمه می تونه یه کار را بکنه. این کار مستلزم آدرس دهی به ISD هستش . من باید اول مثلا 10 تا جمله را ضبط کنم و در زمان های مشخص اون ها را پخش کنم. ولی متاسفانه نتونستم آدرس دهی بکنم . چون نمی خوام 10 پایه آدرس دهی را به میکرو وصل کنم، می خوام از یه دی ماکس استفاده کنم. حالا این دی ماکس من باید ACTIVE HIGH باشه یا ACTIVE LOW .
        میشه مراحل کار هایی که باید با ISD بکنم از ضبط پیغام ها تا روش پخش اون آدرس ها را بهم بگی. خداییش خسته شدم از بس تو سایت های مختلف این سوال را نوشتم و جواب نگرفتم. خداییش بد جوری گیر کردم.

دیدگاه

با عرض سلام خدمت آقا محمود و همه دوستان. :bye
          در مورد سوالها تون : (کل توضیحات رو میتونین دانلودکنید).
          1.البته این مدار رو دوست عزیزم جناب آقای محمد نحوی طراحی کردن ، من این مدار رو بستم وهیچ مشکلی پیش نیومد، اما در مورد تقویت کنندگی حق با شماست و برای همین من در پروژه دیگه ای که تو همین مایه ها بود از مدار شکل زیر استفاده کردم.
          http://www.4shared.com/file/6972742/f833fde3/Pasokh.html
          3.البته مسئله 600 اهم نیست ما باید جریانی از خط بکشیم که در نتیجه کشیدن جریان ولتاژ افت میکند در حدود 5~12 ولت (بدلیل محدود بودن جریان) و مخابرات از روی این جریان تشخیص میدهد که ما گوشی را برداشته ایم، بله این مدار همین کار رو میکنه ولی مدار دوم که براتون پیشنهاد کردم خیلی بهتر عمل میکنه.
          4.اصلا نگران نباشید اولش منم فکر میکردم مقاومتهای پر واتی لازمه ولی از اونجایی که جریان خط خیلی کمه همون مقاومتهای 0.25 وات هم جواب میده در مورد خازن هم من از خازن الکترولیت 50 ولتی استفاده کردم. در مورد مدار پیشنهاد شده اخیر هم نگران نباشید توان مقاومتها 0.25 وات و ولتاژ خازن هم همون 50 ولته.
          2.در مورد این سوالتون
          اول اینکه: حتما میدونین که باید سیستم شما فشار دادن دگمه مشترک مقابل رو تشخیص بده که برای این کار میتونین از پروژه جناب نحوی که ازMT8880 استفاده کرده بود کمک بگیرین ، فکر کنم تو سایت باشه.
          دوم : ببینید اگه مدت زمان پیامهای شما مشخص باشه وچیز روندی باشه لازم نیست تمام پایه های آدرس دهی ISD رو به میکرو متصل کنید ، ضمنا مشخص کنید که حداکثر از چند پایه میکرو می خواهید استفاده کنید ، اما اصول کار در مورد آدرس دهی ISD ها اینجوری که چون ما بصورت خونه به خونه به حافظه این IC ها دسترسی نداریم؛ اومدن واسه هر مدت زمانی یه آدرس Hex رو مشخص کردن مثلا در مورد ISD2560 که 60 ثانیه صدا ضبط میکنه اومدن برای هر 0.1 ثانیه یک واحد آدرس Hex رو افزایش دادن (در مورد ISD25120 هم که شاید مناسب کار شما باشه بازای هر 0.2 ثانیه آدرس hex یکی بیشتر میشه) مثلا برای 0.1 ثانیه اول آدرس ما خواهد بود 01 Hex یعنی شما باید فقط به A0 یک بدین وبقیه رو صفر کنین برای ثانیه 0.2 (که 0.1 ثانیه از اولی بیشتر شده) باید آدرس 02 hex رو در نظر بگیرین یعنی این بار فقط A1 رو یک کنین.]برای دسترسی به آدرس دهی ها لطف کنید فایل سوم رو download کنید[
          حالا برای اینکه مطلب روشن تر بشه مراحل کار رو با یه مثال براتون توضیح میدم:
          فرض کنیم می خواهیم 10 تا جمله کمتر از 10 ثانیه (حداکثر 10 ثانیه) رو ضبط کنیم وبعدش بخش کنیم.(فرض کنیمISD که بکار میبریم ISD25120).
          عملیات ضبط:
          • راه حل اول که خیلی دقیقه ولی کارش زیاده :
          برای این کار یه برنامه کوچولوی میکرو لازمه که این کارا رو بکنه (البته بعد از اینکه microphone رو بستین و بقیه سخت افزاری که لازمه تا بتونین یه ضبط ساده رو انجام بدین فقط یادتون باشه خازن هایی رو که تو datasheet توصیه کرده ، بذارین که واسه کاهش نویز حیاتیه؛ (داخل پرانتز یه چیزی رو هم دقت کنین : اگه به block diagram ، ISD که در صفحه سوم Datasheet هستش توجه کرده باشین microphone هیچگونه ارتباطی با حافظه نداره و این Analog in هستش که به حافظه وصله ولی در عوض microphone هم بعد از تقویت به analog out میره پس کافیه ما analog out رو (حالا برای احتیاط با یه خازن ) به analog in وصل کنیم. این از این. اوووووووووف!!!
          خوب برنامه میکرو : ببینید باید یه برنامه بنویسید که آدرس اول پیغام ها رو که از تو جدول در میاریم به ISD بده بعد به ISD بگه داداش شروع کن به ضبط کردن و بعد از 10 ثانیه متوقفش کنه خوب پس باید از تایمر میکرو هم کمک بگیریم
          من نحوه ضبط کردن یه پیام رو مینویسم بقیه پیامها با خودتون :
          خوب پیام 3 که در واقع از ثانیه 20 باید شروع بشه آدرس معادلش چقدره : 64H یعنی : 0001100100 رو باید به ISD بدیم بعد PD=0, , (واسه رکورد) P/R=0 و در نهایت به CE یه صفر میدیم و همزمان تایمر میکرو به کار میفته و در پایان 10 ثانیه میکرو باید CE رو یک کنه ...... کار ضبط اینجا تمومه.
          • راه حل دوم که خیلی دقیق نیست ولی فکر کنم مناسب واسه کار شما باشه (اصلا آقا این بهتره!!!) :
          در این روش میکرو و اصلا آدرس دهی لازم نیست.
          خیلی راحت شما باید از Push button Mode(M6) استفاده کنید یعنی :
          در این روش بعد از اینکه A8,A9 رو 1 کردید و ISD رو تو مد M6 قرار دادین.
          برای ضبط:
          1. PD=0
          2. P/R=0
          3. به CE یه پالس 0 میدیم Rec شروع میشه و در این حالت پایه EOM باید یک باشه یه LED کوچولو وصل کنین تا عملیات رو کنترل کنین
          4. با دادن یه پالس 0 دیگه پیام اول کارش ایجا تموم میشه و EOM در این حالت باید 0 بشه.(LED خاموش).
          فقط دقت کنین که اگه در این مرحله P/R=1 کنین تا براتون Play کنه آدرس reset میشه و همه چی به هم میریزه.
          همین کار رو ادامه میدین وتک تک پیام هارو با هر مدت زمانی که بودن ضبط میکنین.
          (لطفا به صفحه 11 تا 14 Datasheet یه نگاهی بندازین ضمنا آخرهای Datasheet هم یه مدار واسه Push Button کشیده).

عملیات پخش:
          • در اینجا هم میتونین از آدرس دهی کمک بگیرین یعنی خودتون بشینین ببینین پیام ها تو چه ثانیه هایی شروع به ضبط شدن اونارو یادداشت کنین و آدرس معادلشون رو پیدا کرده و ادامه کار ... ولی چرا کار خودمون رو سخت کنیم... راه حل بهتری رو براتون با توجه به اینکه میخواهید از پایه های کمتری استفاده کنید پیشنهاد میکنم:
          اولا اینجا باید با EOM یه مقدار آشنا بشید چرا که خیلی به کارتون میاد:
          EOM(End Of Message) : ISD در انتهای هر پیام به طور اتوماتیک پرچمی رو فعال میکنه که EOM هم کارش نشون دادن اونه؛ اینجوری که موقعی که پیام به انتهای خودش میرسه به اندازه TEOM که مقدارش تو Datasheet هست 0 میمونه پس "زینگ دانگ"!!! یعنی با این میشه انتهای پیامها رو تشخیص داد یعنی به میکرو میگیم منتظر باش تا مثلا پایه EOM صفر بشه.
          خوب با این کار فقط میتونیم پیام اول رو بخونیم پس تکلیف بقیه چی میشه؟؟!!
          جواب اینه که یه Mod داریم که همون M0 هستش این مود اجازه میده که از یه پیام به پیام دیگه پرش کنیم بدون اینکه آدرس پیام بعدی رو بدونیم که این کار با پالس 0 دادن به CE (بعد از قرار گرفتن در مود M0) انجام میگیره یعنی اگه مثلا میخواهیم به پیام 10 پرش کنیم کافیه 9 پالس 0 پشت سر هم (البته با رعایت زمانهای حداقل و حداکثر Datasheet) بهش بدیم فقط دقت داشته باشیم که حتما باید این مود رو با مود M4 باهم به کار ببریم.

دوستان امیدوارم که مفید باشه. :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hamed.H
            با عرض سلام خدمت آقا محمود و همه دوستان. :bye
            ...
            دوستان امیدوارم که مفید باشه. :rolleyes:
            سلام آقا حامد
            از اینکه اینقدر زود و کامل جواب دادی ممنون. ولی یه چنتا سوال. امید وارم باسوال کردن خستت نکنم چون این جوری که فکر می کنم حالا حالا ها این قضیه جا نمی افته. :redface: آقا من می خوام از روش دوم ضبط کردن استفاده کنم چون پیغام های من یه تایم مشخص ندارند.
            اول از همه منظورت کدوم مدار بود؟

M6 باید در زمان ضبط فقط فعال بشه و در زمان پخش غیر فعال دیگه؟
            قرار دادن ISD تو مد M6 یعنی پایش را 1 کنم دیگه؟ (مثل شکل شماره 1)
            ببین من استفاده از TMOF را نفهمیدم. این را فهمیدم که وقتی در حال پخش هستیم وقتی یه آدرس تموم میشه EOM یک میشه، منظور از TMOF مقدار زمان یک ماند EOM هستش؟
            میشه در مورد پرش به آدرس های بعدی با استفاده از مود M0 یه مقداربیشتر توضیح بدی! (نمی دونم کدوم یکی ازاین شکل ها درسته ولی با فرض درست بودن شکل 1) M0 و M4 در حالت عادی صفر هستش حالا برای پرش به آدرس 10 باید این دوتا را یک کنم و 9 تا پالس صفر به CE بدم؟ آقا بازم شرمنده در مورد این زمانی هم که اینجا گفتی منطورت مدت هر پالس صفر هستش؟ میشه یه نشونیه درست بدی یا زمانش را بگی.
            نمی دونم چقدر فهمیدم ولی یه شکل اولیه از مدار را اینجا بستم ببین این برای حالت پخش کردن درسته؟

درضمن زمان تمام شدن هر پیام برای من مهم نیست. یعنی من وسط برنامم فقط می خوام یه پیغام را با میکرو پخش کنم و درعین حال میکرو بره سر خط های بعدی برنامه تا اون ها را انجام بده. به نظرت این کار عملی هستش؟

ممنون می شم که تا جواب گرفتنم از این قضیه کمک کنی. :job:

دیدگاه

پاسخ : منشی تلفنی(با استفاده از ISD2560 و ATMEGA8)

سلام آقا حامد
              آقا من مداری که شما برای فرستادن صدا روی خط تلفن دادید را بستم، ولی نمی دونم مدار من مشکل داره یا کلا همینطوری هستش. آقا صدا را ضعیف می فرسته و دارای نویز خیلی زیادی هم هست با خروجی ضبط صوت هم چکش کردم ولی بازم همون صوت را می کشه، چطوری میشه این صوت را حذف کرد؟
              راستی یه چیز باحال، من مدار شما با 3 تا ترانزیستور (دارلینگتون) هم چک کردم و خروجی را از lm356 گرفتم می دونی چی شد؟. رادیو قرآن را رو خط پخش می کرد. :biggrin:

دیدگاه

سلا دوست عزیز
                دوست عزیز در مورد سوال قبلی تون با توجه به اینکه امکان داره خیلی کم به سایت سر بزنم توصیه دوستانه ام به شما اینه که DataSheet مربوط به ISD ها را یکی دوبار به دقت مطالعه کنید مطمئنا به جواب تموم سوالهایی که بالا مطرح کردین خواهید رسید. :redface:

در مورد مطلب دوم : بنده همین مدار رو بستم و جواب خوبی هم گرفتم احتمالا اشکال از Diod هایی که بکار میبرین باشه ، برای اینکه تقویت خوبی داشته باشیم باید افت ولتاژ روی دیود ها کم باشه به همین منظور از دیودهایی استفاده کنین که افت کمتری داشته باشن ؛ دیودهای ژرمانیمی افت پایینتری دارن. :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hamed.H
                  سلا دوست عزیز
                  دوست عزیز در مورد سوال قبلی تون با توجه به اینکه امکان داره خیلی کم به سایت سر بزنم توصیه دوستانه ام به شما اینه که DataSheet مربوط به ISD ها را یکی دوبار به دقت مطالعه کنید مطمئنا به جواب تموم سوالهایی که بالا مطرح کردین خواهید رسید. :redface:

در مورد مطلب دوم : بنده همین مدار رو بستم و جواب خوبی هم گرفتم احتمالا اشکال از Diod هایی که بکار میبرین باشه ، برای اینکه تقویت خوبی داشته باشیم باید افت ولتاژ روی دیود ها کم باشه به همین منظور از دیودهایی استفاده کنین که افت کمتری داشته باشن ؛ دیودهای ژرمانیمی افت پایینتری دارن. :smile:
                  دوست عزیز اگه از رو دیتا شیت به جواب رسیده بود که مزاحم شما نمی شدم :sad:
                  اینجوری که بوش میاد انگار آقا حامد هم مثل بقیه دوستان سرشون شلوغه! :cry: و نمی تونن کمک کنن از بقیه دوستانی که می تونن منو راهنمائی کنن تقاضا دارم به سوال هایی که تو (#12پاسخ) اومده را بخونند و یه کمکی بکنند.

دیدگاه

لطفا بفرمایید 5 ولت تغذیه avr را با چه مداری از خط تلفن باید گرفت ؟

دیدگاه

از دوستان عزیزی که این پروژه را ساختند خصوصا جناب حامد حقیقی و محمد نحوی خواهش میکنم در مورد شماتیک منبع تغذیه مدار ( که گفته شده از خط تلفن استفاده شده ) توضیح بفرمایند

دیدگاه

سلام دوستان
                        آقا من روش ضبط کردن را فهمیدم
                        اگه میشه یکی آقایی کنه و روش دوم پخشی که آقا حامد در آخر (پاسخ11#) گزاشتن رو یه مقدار توضیح بده (مخصوصا در چه جوری قرار گرفتن مود ها) و یه نگاه هم به سوالت من تو (پاسخ 12#) بندازه ممنون میشم .
                        مشکل من نداشتن پایه تو میکرو برای وصل کردن تمام پایه های آدرس دهی isd به اون هست برای همین باید از این روش استفاده کنم.

آقا بزارید به حساب آیکیو :biggrin: و این که زبانم زیاد خوب نیست :redface: . ولی ترخدا جواب بدین :sad:

دیدگاه

سلام
                          والا اینجوری که من اینجا دیدم ، آقا حامد همه توضیحات لازم رو داده و فکر می کنم کامل باشه! ولی چشم! ... منم یه بار میگم
                          خوب ... کجا بودیم؟ آهان ... تو اون یکی تاپیک مد M5 رو گفتم. مثل اینکه به کارت نیومد. مد دیگه ای که خیلی پر کاربرده و آقا حامد هم بهش اشاره کرده ، مد push button هست. زمانی که شما A8 و A9 رو یک می کنی ، پین های A0 تا A6 دیگه پین آدرس نیستن و برای انتخاب مد بکار میرن. یعنی با یک کردن هر پین ، وارد مد مربوط به اون میشی. حالا اگه شما A6 رو هم یک کنی ، رفتی تو مد push button یا M6. تو این مد ، ما دیگه آدرس دهی نداریم و فقط پشت سر هم ضبط می کنیم. و تا زمانی که تمام مسیج ها ضبط نشدن ، نمی تونی اونارو play کنی . چون اینجوری آدرس پوینتر reset میشه و برمی گرده سر خونه اول.
                          خوب حالا مراحل record :
                          1- اول از همه که PD رو در حالت صفر قرار میدیم. ( با یک شدنش ، ISD ریست میشه )
                          2- P/R رو صفر می کنیم تا در حالت Record قرار بگیره
                          3- حالا با یه پالس صفر که به CE میدیم ، عمل Record شروع میشه و پین EOM یک میشه و شما می تونی با یه LED ، وضعیتش رو ببینی.
                          4- برای خاتمه دادن به recording ، دوباره یه پالس صفر میدی به CE. که در نتیجه LED شما خاموش میشه و در پایان میسج ، با یه flag نشونه گداری میشه
                          5- شما با یه پالس صفر دیگه که به CE میدی ، می تونی کار recording رو از آدرس بعد از انتهای میسج اول شروع کنی و به همین ترتیب ، مسیج ها پشت سر هم ضبط میشن ، بدون اینکه شما از آدرس اون ها اطلاعی داشته باشی.( به عبارت دیگه ، پالس هایی که به CE اعمال میشن ، حکم Play/Pause رو دارن )
                          و برای Play back:
                          1- PD بدون تغییر
                          2- P/R در حالت یک منطقی
                          3- و حالا با یه پالس صفر که باید به CE اعمال بشه ، عمل playback شروع میشه و EOM هم یک میشه.
                          4- playback ادامه پیدا می کنه تا زمانی که به انتهای مسیج یا همون پرچم EOM برسه. در این زمان ISD می ایسته . اما محتوای آدرس پوینتر reset نمیشه. و شما می تونی با یه پالس دیگه که به CE میدی ، مسیج بعدی رو پخش کنی.
                          یا اصلا می تونی برای playback از مد M0 استفاده کنی. به این ترتیب که اینجوری میتونی با هر بار پالس دادن به CE ، به ابتدای میسج بعدی بپری ؛ بدون اینکه مجبور باشی منتظر تموم شدن مسیج جاری بمونی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط magician
                            سلام
                            ...

سلام به تمام دوستان و با تشکر از همه بچه هایی که تا اینجا کمک کردن تامشکل یه جون حل بشه :biggrin:. مخصوصا دوست خوبم آقا MAGICIAN (مثبت +) :arrow:
                            آقا من روش پوش باتن رو که دوستان گفته بودن را امتحان کردم خیلی خوب جواب داد ولی من می خوام از mode0+mode4 استفاده کنم تا از روی پیغام ها بپرم تا به پبغامی که می خوام برسم. ولی متاسفانه نتونستم از این مود استفاده کنم. اگه از دیتا شیت درست متوجه شده باشم از این مود میشه در حالت مود پوش باتن هم استفاده کرد ولی وقتی من در مود پوش باتن هستم یعنی A6+A9+A8 را یک می کنم و A0+A4 را یک می کنم تا در بتونم با تعداد پالس های منفی که CE می دم به آدرس دلخواه برسم این کار عملی نمی شه. چون با قرار گرفتن در M0 فقط تا موقعی که دستم روی پوش باتن CE هست EOM یک می شه و تازه هیچ صدایی هم پخش نمی شه و بعد از اینکه دستم را از روی پوش باتن بر می دارم EOM صفر میشه.
                            میشه یکی بگه کجای کارم اشتباه هست . من این مود را بدون قرار گرفتن در مود پوش باتن هم امتحان کردم ولی نشد.

دیدگاه

وقتی من در مود پوش باتن هستم یعنی A6+A9+A8 را یک می کنم و A0+A4 را یک می کنم تا در بتونم با تعداد پالس های منفی که CE می دم به آدرس دلخواه برسم
                              سلام
                              دوست عزیز شما خوب به توضیحات دقت نکردی. شما با یک کردن A6 و A0 و A4 ، عملا سعی در فعال کردن 3 تا مد به طور همزمان رو داشتی :eek: اگه بیشتر دقت می کردی ، تو پست قبلی هم گفتم که شما برای Recording ، فقط لازمه که مد 6 یا همون پوش باتن رو فعال کنی. و بعدا برای Playback ، می تونی یکی از مد های M6 ( همین پوش باتن ) یا M0 ( که امکان پریدن به مسیج های بعدی رو داره ) ، رو فعال کنی. به همین سادگی! طبق همون رویه عمل کن. جواب میده :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X