اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغذیه ی چند تا ال ای دی به صورت موازی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغذیه ی چند تا ال ای دی به صورت موازی

سلام
    یه سوالی برام پیش اومده - من وقتی یه ال ای دی رو به تنهایی به مثلا ولتاز 2.5 ولت وصل میکنم 200 میلی امپر جریان میکشه! ولی وقتی چند تا از اینها رو موازی میکنم جریانی که میکشن کمتر از جمع جریانشون هست بازم همون 200 تا 250 میلی امپر میکشه !
    البته منبغ تغذیه ازمایشگاهی هست و اولش فکر کردم شاید منبع نمیتونه رو 2.5 ولت این جریان رو بده ولی وقتی منبع رو اتصال کوتاه میکردم تا 1.5 امپر جریان رد میشد!

پاسخ : تغذیه ی چند تا ال ای دی به صورت موازی

نوشته اصلی توسط voyager2020
    سلام
    یه سوالی برام پیش اومده - من وقتی یه ال ای دی رو به تنهایی به مثلا ولتاز 2.5 ولت وصل میکنم 200 میلی امپر جریان میکشه! ولی وقتی چند تا از اینها رو موازی میکنم جریانی که میکشن کمتر از جمع جریانشون هست بازم همون 200 تا 250 میلی امپر میکشه !
    البته منبغ تغذیه ازمایشگاهی هست و اولش فکر کردم شاید منبع نمیتونه رو 2.5 ولت این جریان رو بده ولی وقتی منبع رو اتصال کوتاه میکردم تا 1.5 امپر جریان رد میشد!
    سلام رفیق همون طور که خودتون هم بهتر میدونید ال ای دی ها نیمه رسانا هستند و شیب نمودار ولتاژ جریانشون ثابت نیست. فرض میکنیم ال ای دی های شما کاملا مشابه باشند. منبع تغذیه شما آزمایشگاهی است پس از سیم منبع تغذیه استفاده میکنید! وقتی 2.5 ولت به 1 ال ای دی وصل میکنید 200 میلی جریان میکشد ولی در واقع 2.5 ولت دوسر ال ای دی نمیفتد(بلکه به خاطر مقاومت سیم کمتر از این است).توجه کنید که تفاوت میان 2.4 ولت و 2.5 ولت برای یک led از لحاظ جریان بسیار است! وقتی 3 led بگذارید در 2.5 ولت قاعدتا باید 600 میلی کشیده شود ولی باز هم اینگونه نیست(به خاطر سیم منبع تغذیه) و افت ولتاژ سیم اندکی از حالت قبل بیشتر میشود و همین اندک اختلاف باعث کم شدن قابل توجه جریان برای هر led میشود و با این حساب با حالت قبل جریان تفاوت چندانی نمیکند!! میبخشید که قدرت بیانم خوب نیست و نمیتونم به درستی منتظورم رو برسونم. در واقع به بیان ساده تر سیم مقاومت اهمی و led غیر اهمی.
    ببینید شما بیا با یه سیم خیلی ذخیم تر و کوتاه تر همین آزمایش رو تکرار کن تا متوجه منظور من بشی :mrgreen:. راستی ولتاژ دوسر ال ای دی هارو با مولتی متر اندازه بگیرید. نتیجه رو هم حتما بذارید تا ما هم استفاده ببریم
    همون طور که در شکل زیر میبینید تفاوت مثلا0.1 ولت رو جریان led چقدر زیاده.

درمدار زیر چه 1 led بذاری چه 1000 تا با هم موازی کنی جریان تفاوتی نمیکنه. شما هم تقریبا همین مدارو بستی ولی به جای مقاومت کربنی مقاومت اهم پایین مسی داری! این نکته رو هم بگم که برای روشن کردن led با منبع تغذیه باید با محدود کننده جریان کار کنید چون اصولا led رو با منبع جریان باید روشن کرد نه با منبع ولتاژ.
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام از ماست
      من تستی رو که گفتید انجام میدم- ولی طول سیمی که به ال ای دی ها وصل هست از منبع حدود 40 سانت بیشتر نیست- و فکر میکنم بتونه تا 1 امپر رو جواب بده-چون سیم خود منبع هست و منبع هم 5 امپر روش نوشته!
      یعنی طول سیم باعث میشه 4 تا ال ای دی که جمعا باید 1 امپر جریان بکشن فقط 200 میلی امپر مصرف کنن؟! فکر نمیکنید علتش چیز دیگری باشه!؟

دیدگاه

سلام از ماست
        من تستی رو که گفتید انجام میدم- ولی طول سیمی که به ال ای دی ها وصل هست از منبع حدود 40 سانت بیشتر نیست- و فکر میکنم بتونه تا 1 امپر رو جواب بده-چون سیم خود منبع هست و منبع هم 5 امپر روش نوشته!
        یعنی طول سیم باعث میشه 4 تا ال ای دی که جمعا باید 1 امپر جریان بکشن فقط 200 میلی امپر مصرف کنن؟! فکر نمیکنید علتش چیز دیگری باشه!؟
        بله میتونه باعث بشه. چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه. اصولا سیم همون منبع 5 آمپری هم میتونه این مشکل رو به وجود بیاره. راستی سیم برد برد و این جور چیزا هم نباید استفاده کنید چون مقاومت زیادی دارن. اصولا ال ای دی رو سیم کشی خیلی حساسه.

دیدگاه

سلام. من پیدام شد! :biggrin:

شما LED رو بدون هیچ مقاومتی به منبع وصل کردین؟؟!!! دستتون درد نکنه، ولی اگه دلتون به حال LED میسوزه، نکنین این کار رو!! شما اومدین از مقاومت استاتیکی LED به عنوان محدود کننده ی جریان استفاده کردین که کار درستی نیست. ممکنه باعث سوختن LED بشه.

یه مقاومت بردارین، با منبع سری کنین(مثلا 330 اهم) حالا همین آزمایشی که انجام دادین رو تکرار کنین. فکر کنم به نتیجه برسین. اگه هم خیلی خلاصه گفتم، بفرمایین تا خدممتون عرض کنم چی به چیه؟ :nerd:

دیدگاه

من الان تست کردم و سیم های منبع تغذیه رو تعویض کردم- حرف شما کاملا درست بود - راستش من به ترکهای پی سی بی و اتصالات منبع شک داشتم و فکر میکردم نمیتونه جریان اسمیش رو تو ولتاز های پایین بده! چون داخلش هم جای دو تا ترانزیستور گذاشتن ولی فقط یک ترانزیستو رو نصب کردن!
            میدونم باید منبع جریان باشه - ولی چون سیم های اریجینال منبع تغذیه بود اصلا فکر نمیکردم از سیمها باشه! سیماش نازک هم نبودن- با سیمهای نازک تر از اونا با باتری که تست میکردم جریان بیشتری میکشیدن ولی این سیمها که از ظاهر قطور بودن! 1.5 اهم مقاومت داشتن وقتی تست کردم- یعنی 1.6 رو خط مثبت و 1.6 رو خط منفی! که میشه 3 اهم برای 2 تا 40 سانت سیم!
            الان بعد از تعویض سیمهای منبع فول توان 5 امپر خودش رو میده!
            دیدگاه

به به شاهرخ خان :biggrin:
              نه جانم -گفتم که منبع تغذیه ازمایشگاهیه- محدود کننده ی جریان داره - داشتم تست میکردم و قتی چند تا ال ای دی رو با هم موازی کردم دیدم جریان نمیکشه چون سیمهاش هم قطور بودن فکر نمیکردم از سیمهای منبع باشه- نمیدونم حالا هر چی بود بعد از تعویض سیمها درست شد با راهنمایی دوست خوبمون

دیدگاه

من الان تست کردم و سیم های منبع تغذیه رو تعویض کردم- حرف شما کاملا درست بود - راستش من به ترکهای پی سی بی و اتصالات منبع شک داشتم و فکر میکردم نمیتونه جریان اسمیش رو تو ولتاز های پایین بده! چون داخلش هم جای دو تا ترانزیستور گذاشتن ولی فقط یک ترانزیستو رو نصب کردن!
                میدونم باید منبع جریان باشه - ولی چون سیم های اریجینال منبع تغذیه بود اصلا فکر نمیکردم از سیمها باشه! سیماش نازک هم نبودن- با سیمهای نازک تر از اونا با باتری که تست میکردم جریان بیشتری میکشیدن ولی این سیمها که از ظاهر قطور بودن! 1.5 اهم مقاومت داشتن وقتی تست کردم- یعنی 1.6 رو خط مثبت و 1.6 رو خط منفی! که میشه 3 اهم برای 2 تا 40 سانت سیم!
                الان بعد از تعویض سیمهای منبع فول توان 5 امپر خودش رو میده!
                ممنون که این آزمایشو انجام دادین. راستشو بخواین سیم های منبع تغذیه بیکفیت هستند که فقط از روکش ساخته شدن. سیم های مولتی متر هم همینجورن بین 0.5 تا 2 اهم دیدم مقاومت دارن مال خودم 0.8 اهم داره. برای اندازه گیری جریان با مولتی متر هم همیشه دقت کنید که عدد درستی نشون نمیده حتی بعضی اوقات افت ولتاژ اونقدر زیاده که چند برابر جریان کمتری نشون میده. من خودم از یه مقاومت 0.01 اهم خیلی دقیق که خودم با سیم و جعبه تقسیم ساختم استفاده میکنم که خیلی عالیه کافیه ولتاژ دو سرش رو بگیری.
                موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X