ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2009/12/26
    1,730
    264

تغذيه ي چند تا ال اي دي به صورت موازي

سلام
    يه سوالي برام پيش اومده - من وقتي يه ال اي دي رو به تنهايي به مثلا ولتاز 2.5 ولت وصل ميکنم 200 ميلي امپر جريان ميکشه! ولي وقتي چند تا از اينها رو موازي ميکنم جرياني که ميکشن کمتر از جمع جريانشون هست بازم همون 200 تا 250 ميلي امپر ميکشه !
    البته منبغ تغذيه ازمايشگاهي هست و اولش فکر کردم شايد منبع نميتونه رو 2.5 ولت اين جريان رو بده ولي وقتي منبع رو اتصال کوتاه ميکردم تا 1.5 امپر جريان رد ميشد!
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    356

پاسخ : تغذيه ي چند تا ال اي دي به صورت موازي

نقل قول نوشته اصلی توسط voyager2020
    سلام
    يه سوالي برام پيش اومده - من وقتي يه ال اي دي رو به تنهايي به مثلا ولتاز 2.5 ولت وصل ميکنم 200 ميلي امپر جريان ميکشه! ولي وقتي چند تا از اينها رو موازي ميکنم جرياني که ميکشن کمتر از جمع جريانشون هست بازم همون 200 تا 250 ميلي امپر ميکشه !
    البته منبغ تغذيه ازمايشگاهي هست و اولش فکر کردم شايد منبع نميتونه رو 2.5 ولت اين جريان رو بده ولي وقتي منبع رو اتصال کوتاه ميکردم تا 1.5 امپر جريان رد ميشد!
    سلام رفيق همون طور که خودتون هم بهتر ميدونيد ال اي دي ها نيمه رسانا هستند و شيب نمودار ولتاژ جريانشون ثابت نيست. فرض ميکنيم ال اي دي هاي شما کاملا مشابه باشند. منبع تغذيه شما آزمايشگاهي است پس از سيم منبع تغذيه استفاده ميکنيد! وقتي 2.5 ولت به 1 ال اي دي وصل ميکنيد 200 ميلي جريان ميکشد ولي در واقع 2.5 ولت دوسر ال اي دي نميفتد(بلکه به خاطر مقاومت سيم کمتر از اين است).توجه کنيد که تفاوت ميان 2.4 ولت و 2.5 ولت براي يک led از لحاظ جريان بسيار است! وقتي 3 led بگذاريد در 2.5 ولت قاعدتا بايد 600 ميلي کشيده شود ولي باز هم اينگونه نيست(به خاطر سيم منبع تغذيه) و افت ولتاژ سيم اندکي از حالت قبل بيشتر ميشود و همين اندک اختلاف باعث کم شدن قابل توجه جريان براي هر led ميشود و با اين حساب با حالت قبل جريان تفاوت چنداني نميکند!! ميبخشيد که قدرت بيانم خوب نيست و نميتونم به درستي منتظورم رو برسونم. در واقع به بيان ساده تر سيم مقاومت اهمي و led غير اهمي.
    ببينيد شما بيا با يه سيم خيلي ذخيم تر و کوتاه تر همين آزمايش رو تکرار کن تا متوجه منظور من بشي :mrgreen:. راستي ولتاژ دوسر ال اي دي هارو با مولتي متر اندازه بگيريد. نتيجه رو هم حتما بذاريد تا ما هم استفاده ببريم
    همون طور که در شکل زير ميبينيد تفاوت مثلا0.1 ولت رو جريان led چقدر زياده.

درمدار زير چه 1 led بذاري چه 1000 تا با هم موازي کني جريان تفاوتي نميکنه. شما هم تقريبا همين مدارو بستي ولي به جاي مقاومت کربني مقاومت اهم پايين مسي داري! اين نکته رو هم بگم که براي روشن کردن led با منبع تغذيه بايد با محدود کننده جريان کار کنيد چون اصولا led رو با منبع جريان بايد روشن کرد نه با منبع ولتاژ.
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2009/12/26
    1,730
    264

سلام از ماست
    من تستي رو که گفتيد انجام ميدم- ولي طول سيمي که به ال اي دي ها وصل هست از منبع حدود 40 سانت بيشتر نيست- و فکر ميکنم بتونه تا 1 امپر رو جواب بده-چون سيم خود منبع هست و منبع هم 5 امپر روش نوشته!
    يعني طول سيم باعث ميشه 4 تا ال اي دي که جمعا بايد 1 امپر جريان بکشن فقط 200 ميلي امپر مصرف کنن؟! فکر نميکنيد علتش چيز ديگري باشه!؟
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    356

سلام از ماست
    من تستي رو که گفتيد انجام ميدم- ولي طول سيمي که به ال اي دي ها وصل هست از منبع حدود 40 سانت بيشتر نيست- و فکر ميکنم بتونه تا 1 امپر رو جواب بده-چون سيم خود منبع هست و منبع هم 5 امپر روش نوشته!
    يعني طول سيم باعث ميشه 4 تا ال اي دي که جمعا بايد 1 امپر جريان بکشن فقط 200 ميلي امپر مصرف کنن؟! فکر نميکنيد علتش چيز ديگري باشه!؟
    بله ميتونه باعث بشه. چيز ديگه اي به ذهنم نميرسه. اصولا سيم همون منبع 5 آمپري هم ميتونه اين مشکل رو به وجود بياره. راستي سيم برد برد و اين جور چيزا هم نبايد استفاده کنيد چون مقاومت زيادي دارن. اصولا ال اي دي رو سيم کشي خيلي حساسه.
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    461

سلام. من پيدام شد! :biggrin:

شما LED رو بدون هيچ مقاومتي به منبع وصل کردين؟؟!!! دستتون درد نکنه، ولي اگه دلتون به حال LED ميسوزه، نکنين اين کار رو!! شما اومدين از مقاومت استاتيکي LED به عنوان محدود کننده ي جريان استفاده کردين که کار درستي نيست. ممکنه باعث سوختن LED بشه.

يه مقاومت بردارين، با منبع سري کنين(مثلا 330 اهم) حالا همين آزمايشي که انجام دادين رو تکرار کنين. فکر کنم به نتيجه برسين. اگه هم خيلي خلاصه گفتم، بفرمايين تا خدممتون عرض کنم چي به چيه؟ :nerd:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2009/12/26
    1,730
    264

من الان تست کردم و سيم هاي منبع تغذيه رو تعويض کردم- حرف شما کاملا درست بود - راستش من به ترکهاي پي سي بي و اتصالات منبع شک داشتم و فکر ميکردم نميتونه جريان اسميش رو تو ولتاز هاي پايين بده! چون داخلش هم جاي دو تا ترانزيستور گذاشتن ولي فقط يک ترانزيستو رو نصب کردن!
    ميدونم بايد منبع جريان باشه - ولي چون سيم هاي اريجينال منبع تغذيه بود اصلا فکر نميکردم از سيمها باشه! سيماش نازک هم نبودن- با سيمهاي نازک تر از اونا با باتري که تست ميکردم جريان بيشتري ميکشيدن ولي اين سيمها که از ظاهر قطور بودن! 1.5 اهم مقاومت داشتن وقتي تست کردم- يعني 1.6 رو خط مثبت و 1.6 رو خط منفي! که ميشه 3 اهم براي 2 تا 40 سانت سيم!
    الان بعد از تعويض سيمهاي منبع فول توان 5 امپر خودش رو ميده!
    2009/12/26
    1,730
    264

به به شاهرخ خان :biggrin:
    نه جانم -گفتم که منبع تغذيه ازمايشگاهيه- محدود کننده ي جريان داره - داشتم تست ميکردم و قتي چند تا ال اي دي رو با هم موازي کردم ديدم جريان نميکشه چون سيمهاش هم قطور بودن فکر نميکردم از سيمهاي منبع باشه- نميدونم حالا هر چي بود بعد از تعويض سيمها درست شد با راهنمايي دوست خوبمون
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    356

من الان تست کردم و سيم هاي منبع تغذيه رو تعويض کردم- حرف شما کاملا درست بود - راستش من به ترکهاي پي سي بي و اتصالات منبع شک داشتم و فکر ميکردم نميتونه جريان اسميش رو تو ولتاز هاي پايين بده! چون داخلش هم جاي دو تا ترانزيستور گذاشتن ولي فقط يک ترانزيستو رو نصب کردن!
    ميدونم بايد منبع جريان باشه - ولي چون سيم هاي اريجينال منبع تغذيه بود اصلا فکر نميکردم از سيمها باشه! سيماش نازک هم نبودن- با سيمهاي نازک تر از اونا با باتري که تست ميکردم جريان بيشتري ميکشيدن ولي اين سيمها که از ظاهر قطور بودن! 1.5 اهم مقاومت داشتن وقتي تست کردم- يعني 1.6 رو خط مثبت و 1.6 رو خط منفي! که ميشه 3 اهم براي 2 تا 40 سانت سيم!
    الان بعد از تعويض سيمهاي منبع فول توان 5 امپر خودش رو ميده!
    ممنون که اين آزمايشو انجام دادين. راستشو بخواين سيم هاي منبع تغذيه بيکفيت هستند که فقط از روکش ساخته شدن. سيم هاي مولتي متر هم همينجورن بين 0.5 تا 2 اهم ديدم مقاومت دارن مال خودم 0.8 اهم داره. براي اندازه گيري جريان با مولتي متر هم هميشه دقت کنيد که عدد درستي نشون نميده حتي بعضي اوقات افت ولتاژ اونقدر زياده که چند برابر جريان کمتري نشون ميده. من خودم از يه مقاومت 0.01 اهم خيلي دقيق که خودم با سيم و جعبه تقسيم ساختم استفاده ميکنم که خيلي عاليه کافيه ولتاژ دو سرش رو بگيري.
    موفق باشيد
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8