اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ست کردن پروگرامر و پروگرام کردن atmega32

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ست کردن پروگرامر و پروگرام کردن atmega32

درود دوستان

عزیزان بنده یه پروگرام avr usb گرفتم و بهمراه یه atmega32 ....
    سر رشته حرفه ای هم در باره الکترونیک ندارم در حد دوم هنرستان (رشته الکترونیک)
    بنده میخوام به کمک زبان بیسیک و محیط بسکام atmega رو پروگرام کنم (در حد راه اندازی lcd و تولید موج PWM)

خب حالا میشه توضیح بندید که چطور پروگرام رو با محیط بسکام ست کنم
    2.چطور فایل هگز رو در اخر بر روی atmega منتقل کنم
    3. کمی هم در مورد فیوز بیت ها توضیح بدید

سپاس.

پاسخ : ست کردن پروگرامر و پروگرام کردن atmega32

uppppppp

دیدگاه

اساتید کارم گیره......
      لطفا یکی بگه ما چکار کنیم؟؟؟ oo:

دیدگاه

سلام
        من با بسکام و بیسیک کار نکردم.ولی برنامه رو که کمپایل کردید.فلشش کنید رو میکرو و فییوز بیت ها به این شکل تنطیم کنید:
        کلاک داخلی 8 مگ:
        CKSEL0=0
        CKSEL1=0
        CKSEL2=1
        CKSEL3=0
        CKOPT=1
        کریستال خارجی:
        CKSEL0=1
        CKSEL1=1
        CKSEL2=1
        CKSEL3=1
        CLOPT=0
        پروگرمرتون چیه؟اگه نرم افزاری همراهش هست برای ریختن برنامه و فیوز بیت ها ازش استفاده کنید.
        قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

درود
          پروگرامر usb avr هستش
          نرم افزار هایی هم هست که در سی دی هست اعم از بسکام ای وی ار / کدویژن / و progisp هستند....

کدهای بیسیک برای راه اندازی lcd به صورتی که پیغام سلام از سمت چپ به راست با فواصل زمانی نیم ثانیه به حرکت در بیاد:

Dim A As Byte
          Cls
          Home
          Lcd "Hello"
          For A = 0 To 15
          Shiftlcd Right
          Waitms 500
          Next
          End

خب در اینجا من کد رو نوشتم حالا میخوام همین کد رو بروی atmega اعمال کنم و بصور فیزیکی پیاده سازی کنم:
          خب حالا میشه توضیح بدید که چطور پروگرام رو با محیط بسکام ست کنم
          2.چطور فایل هگز رو در اخر بر روی atmega منتقل کنم
          3. در نهایت ای سی رو پروگرام کنم؟؟؟؟
          4.ایا امکان ریست کردن و پاک کردن atmega وجود داره؟ (به گمونم همه چیزشو ریختم بهم ) :biggrin:

دیدگاه

(با کد ویزن و سی کار میکنم).ولی با بسکام یه نیو فایل درست کنید و برنامه رو بنویسید.بعد F7 رو بزنید تا برنامه کمپایل بشه.از مسیری که برنامه ذخیره میشه فایلی که پسوند .HEX داره کمپایل شده برنامس.با command /Erase chip :progisp حافظه فلش میکرو رو پاک کنید
            file/load همین فایل هگز رو انتخاب کنید بعد command/write flash برنامه رو حافظه فلش میکرو ریخته میشه.فیوز بیت ها رو هم رو هم با همین برنامه تنظیم کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
              (با کد ویزن و سی کار میکنم).ولی با بسکام یه نیو فایل درست کنید و برنامه رو بنویسید.بعد F7 رو بزنید تا برنامه کمپایل بشه.از مسیری که برنامه ذخیره میشه فایلی که پسوند .HEX داره کمپایل شده برنامس.با command /Erase chip :progisp حافظه فلش میکرو رو پاک کنید
              file/load همین فایل هگز رو انتخاب کنید بعد command/write flash برنامه رو حافظه فلش میکرو ریخته میشه.فیوز بیت ها رو هم رو هم با همین برنامه تنظیم کنید.
              تشکر دوست عزیز ولی در مسیری که سورس ها و برنامه ها ذخیره شدن بجز فایل های noname1.bas و noname1.dbg و noname1.rpt و noname1 فایل دیگه ای وجود نداره oo: یعنی فایلی که پسوند .hex داشته باشه نیست متاسفانه
              ورژن بسکام بنده هم 1.11.9.8 هست که تنها ورژنی هست که با ویندوز 7 تا بحال مشکل نداشته.....
              بعد یه نکته دیگه بنده تا اینجا که شما توضیح دادید رو متوجه شدم بجز تنظیم فیوز بیت ها...... اونارو چطور و از چه قسمت تنظیم شون کنم؟؟؟
              سپاس فراوان

دیدگاه

به option compiler setting برید وببینید میشه نوع فایل خروجی رو انتخاب کرد.برنامه هم باید بدون خطا کمپایل بشه.
                در قسمت پایین Programming نرم افزار دو تا گزینه بزرگ erase و atuo هست کنارشون یه گزینه هم هست که روش ... نوشته شده.همون رو انتخاب کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
                  به option compiler setting برید وببینید میشه نوع فایل خروجی رو انتخاب کرد.برنامه هم باید بدون خطا کمپایل بشه.
                  در قسمت پایین Programming نرم افزار دو تا گزینه بزرگ erase و atuo هست کنارشون یه گزینه هم هست که روش ... نوشته شده.همون رو انتخاب کنید.
                  سپاس استاد
                  بنده پسوند هگز رو دریافت کردم
                  الان فیوز بیت ها به این صورت شدن ایا درسته؟
                  http://8pic.ir/images/38514574699917107744.png

سوال بعد اینکه کدوم تیک ها در قسمت programing باید فعال باشه؟
                  http://8pic.ir/images/82632648320154078111.png

سپاس.

دیدگاه

اگه از کلاک داخلی مخواین استفاده کنید درسته فقط ال سی دی رو به پورت سی میکرو نباید بزنید.چون بعضی از پورت ها چند منظوره هستن و همیشه به عنوان I/O کار نمیکنند.پورت های 24 تا 27 TCK-TMS-TDO-TDI مربوط به رابط JTAG هستن.اگه فیوزبیت JTAGEN فعال نباشه این پایه ها به عنوان I/O عمل میکنند.اگه JTAGEN رو 1 کنید میتونید از پورت c هم استفاده کنید.فقط بعد از تغییر فیوزبیتها باید اون write پایین صفحه رو هم بزنید.
                    در مورد اون تیک ها هم هر عملی که بخواین انجام بدید باید همون تیک زده بشه.erase-program و...

دیدگاه

سپاس
                      خب الان وقتی گزینه auto رو میزنم که پروگرام کردن ای سی انجام بشه برای 1 ثانیه led قرمز رنگ پروگرامر روشن و خاموش میشه و خطای chip enable perogram Error میده؟؟؟؟
                      باز مشکلش کجاس؟ :redface:

دیدگاه

روی پروگرمرتون جامپر یا یه کلید برای دو حالت STK و USB احتمالا هست که باید روی حالت یو اس بی باشه.از منوی command فلش و اریز کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X