اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد مدار اسنابر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد مدار اسنابر

سلام بر همگی
    من به مشکلی در مدار اسنابر برخورد کردم که از اساتید خواهشمندم راهنماییم کنن. برای روشن و خاموش کردن کنتاکتورها از رله استفاده میکنم و در دو سر کنتاکت های رله مدار اسنابر گذاشتم (خازن 10 نانو سری با مقاومت 100) ولی مشکل اینه که وقتی کنتاکتور ها کوچک هستن و در نتیجه جریان کمی میکشن، گاهی اوقات بدون اینکه رله عمل کنه، مسیر کنتاکتور از طریق مدار اسنابر بسته میشه و کنتاکتور عمل میکنه. یکی از دوستان میگفت به نظر میاد ناشی از جریان نشتی خازن باشه. به نظرتون مشکل از کجاست؟ خازن خرابه یا مشکل جای دیگه هست؟
    اگه مشکل از خازن باشه، برای تست برد، میشه به جای کنتاکتور یک بار اهمی وصل کرد و سالم بودن خازن رو تست کرد یا اینکه بار باید حتما سلفی باشه؟

پاسخ : راهنمایی در مورد مدار اسنابر

مقدار مقاومت و خازن مدار اسنابر بسته به جریان بار و چند تا فاکتور دیگه محاسبه میشه
    فایل PDF زیر می تونه کمک کننده باشه:

http://gigpars.com/upload/58q_how-to-snubber-design.zip

موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط داود رهایی
      اسنابر رو بجای اینکه در دو سر پایه های رله بذاری در دو سر سیم پیچ کنتاکتور بذار مشکلت حل میشه
      خازنش رو هم کمی بیشتر کن 47 یا 100 نانو فاراد 400 ولت و مقاومتش رو هم بیشتر کن مثلن 220 اهم یک یا دو وات
      ممنون از توجهت. راستش امکانش نیست که در دوسر سیم پیچ کنتاکتور بذارم. چون بردها زده شده و دیگه امکان تغییر نیست.

مقدار مقاومت و خازن مدار اسنابر بسته به جریان بار و چند تا فاکتور دیگه محاسبه میشه
      درسته بسته به بار محاسبه میشه ولی فرض کن برد شما ممکنه تو یک کارخونه به یک کنتاکتور وصل بشه و تو یه کارخونه دیگه به یه کنتاکتور دیگه ای. حالا چطور محاسبه کنیم؟ بار وصل شده یکسان نیست.
      سوال دیگه اینکه میتونم برای تست مثلا از لامپ های معمولی که مقاومت دو سرشون از مقاومت دوسر کنتاکتور بیشتره استفاده کنم؟ یا حتما باید کنتاکتور بذارم؟
      اونجوری که من متوجه شدم مقدار خازن و مقاومت به ظرفیت سلفی بار و Ringing frequency بستگی داره. حالا اینها رو چطوری تعیین کنیم؟
      ممنون میشم راهنماییم کنین

دیدگاه

راستش خیلی وقت پیش اون فایل رو خوندم
        الان چیز زیادی ازش یادم نیست
        ولی یه فایل اکسل همراش هست که پارامترها رو توش مینویسی و مقدار مناسب رو محاسبه میکنه

سوال دیگه اینکه میتونم برای تست مثلا از لامپ های معمولی که مقاومت دو سرشون از مقاومت دوسر کنتاکتور بیشتره استفاده کنم؟ یا حتما باید کنتاکتور بذارم؟
        لامپ مقاومت خالصه (امپدانس).کنتاکتور اندوکتانسه و این دو هیچ ربطی به هم ندارن پس این کار عملی نیست

دیدگاه

سلام دوستان
          مدار اسنابر (RC) دوسر مصرف کنندهه بسته میشه یا دوسر کلید (حالا کلید چه رله باشه یا ترایاک) بعضی جاها دیدم دوسر کلید گذاشته بعضی جاها دوسر موتور کدوم درسته ؟
          ممنون می شم راهنمایی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyafff نمایش پست ها
            سلام دوستان
            مدار اسنابر (RC) دوسر مصرف کنندهه بسته میشه یا دوسر کلید (حالا کلید چه رله باشه یا ترایاک) بعضی جاها دیدم دوسر کلید گذاشته بعضی جاها دوسر موتور کدوم درسته ؟
            ممنون می شم راهنمایی کنید
            عموما روی دو سر کلید و جایی که در اثر کلیدزنی افزایش ولتاژ داریم.
            ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

سلام
              من میخام از مدار اسنابر روی تیغه های کنتاکتور استفاده کنم و توان موتورم 75 کیلوات هست که به صورت ستاره مثلث راهاندازی میشه .دو روز قبل تیغه ای کنتاکتور به خاطر جرقه های شدید خراب شد و چون نتونستیم تیغه ها رو پیدا کنیم مجبورا خود کنتاکتور ها رو عوض کردیم که برای هر کدون 4.5 ملیون هزینه شد .الن میخام از اسنابر روی تیغه ها استفاده کنم تا عمرشون رو زیاد کنم فقط نمیدونم چطور محاسبه میشه .البته چند تا اموزش تو نت دیدم ولی اونقدر پیچیده و درهم بود که سر در نیاوردم .راه راحت تری برای محاسبه هست ؟
              در ضمن اون فیل بالایی که لینکش رو دوستا گذاشتن خراب هست .اگه میشه دوباره اپلود کنید
              با تشکر
              روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X