اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروگرم کردن میکرو در مد ISP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروگرم کردن میکرو در مد ISP

سلام
    من برای پروگرم کردن میکروی AVR اونا رو می ذارم روی پروگرم. بعد می ذارم روی زیف سوکت مدار و تست می کنم.بعضی جاها دیدم که پروگرمر و رو با یه کابل مستقیما می زنن به مدار و میکرو رو روی همون برد پروگرم می کنن! :eek:
    داستان این کلا چیه؟مدارش رو باید چه طور ببندیم؟چه طور کار میکنه؟ برنامه نویسش چطوره؟میکروی لحیم شده با بقیه ی قطعات موجود رو برد سری و موازی شده و آیا این داستان روی پروگرمر تاثیر نمیذاره؟من اگه بخوام این کار رو بکنم باید مداراتم رو از این به بعد چطور ببندم؟و...

پاسخ : پروگرم کردن میکرو در مد ISP

سلام
    isp یا همون in-system programing ینی همینی ک شما بعضی جاها دیدی :biggrin:
    داستان اینه ک شما تو این روش بواسطه پروتکل SPI میتونین میکروتونو پروگرام کنین.
    برای این کار هم ب پایه های MOSI , MISO , Sck میکرو نیاز دارین
    این جور ک گفتی حدس میزنم ک پروگرامرت رو خریدی ک اگه یه پروگرامر استاندارد باشه ک isp رو پشتیبانی کنه (اون کابلی هم ک دیدی یحتمل کابلی بوده ک ب سوکت isp وصل بوده ) شما باید پایه های sck و MISO و MOSi و RESET و GND رو به پروگرامرتون وصل کنید خودش بقیه کارارو انجام میده
    یکم راجب پروگرامرت توضیح بده البته اگه نیاز ب توضیح بیشتری بود !
    واینکه نه موشکلی نی و روی پروگرامر تاثیری نمیزاره البته به شرطی ک این پایه ها به VCC یا GND متصل نشده باشن
    مداراتم از این به بد جوری ببند ک به این پایه ها دسترسی داشته باشی :smile:

دیدگاه

اونوقت PDI که میگن چیه و چه ربطی به ISP داره؟

دیدگاه

سلام موجدد :smile:
        PDI یا Program and Debug Interface یه اینترفیسه که atmel برای پروگرم کردن سری های XMEGA به صورت ISP معرفی کرده . تو این روش ک گمونم ب واسطه پروتکل usart انجام میشه شما میتونین از طریق پایه های PDI DATA و PDI CLK میکروتونو پروگرام کنین (البته خودم هنوز قسمت نشده با XMEGA کار کنم ) :biggrin:
        ببین بیشتر پروگرامر ها چند تا سوکت دارن برای پروگرام کردن سری های مختلف AVR مثل سوکت ISP که برای پروگرام کردن به واسطه پرتکل SPI هست وسوکت PDI که برای سری های XMEGA ببین جفت روش های PDI و SPI برای پروگرام چیپ روی برد استفاده میشن یا همون ISP (من خودمم سر این لفظ ISP کلی موشکل دارم ک میگن فلان پروگرامر interface های ISP , PDI , TPI رو ساپورت میکنه ) اما خب دگ اگه شما روی پروگرامری دیدی نوشته ISP ینی همون پروگرام کردن ب واسطه SPI و PDI هم ک دگ ... :cry2:
        زیاد ب چرت و چرت هایی ک گفتم استناد نکن اگه میخوای راجبشون دقیق و کامل بدونی بهترین منبع خود اتمل ک راجب این چیزا دری وری زیاد نوشته :biggrin:

دیدگاه

باسلام لطفا بفرمایید ایاvcc هم نیازه وایا تغذیه مدار ساخت شده وصل بشه یا اینکه فقط پایه هایی که نام بردید کفایت میکنه ممنون از شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrzad119
            باسلام لطفا بفرمایید ایاvcc هم نیازه وایا تغذیه مدار ساخت شده وصل بشه یا اینکه فقط پایه هایی که نام بردید کفایت میکنه ممنون از شما
            اگه تغذیه برد وصل باشه vcc نمیخوام اما gnd باید وصل باشه. اما اگه برد تغذیه نداشت میتونی از تغذیه پروگرمر استفاده کنی. البته اگه روی پین های خروجی پروگرمر vcc باشه
            گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

لطفا بفرمایید اگر vcc وصل بشه مدار روشن میشه .بای پروگرامر مشکلی پیش نمیاد چه باید کرد ممنون

دیدگاه

لطفا بفرمایید اگر vcc وصل بشه مدار روشن میشه .برای پروگرامر مشکلی پیش نمیاد چه باید کرد ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrzad119
                  لطفا بفرمایید اگر vcc وصل بشه مدار روشن میشه .برای پروگرامر مشکلی پیش نمیاد چه باید کرد ممنون
                  اگه مدار جریان زیادی نکشه مشکلی نداره. یعنی vcc پروگرمر فقط میکرو رو تغذیه کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moslem1368 نمایش پست ها
                    نوشته اصلی توسط moslem1368 نمایش پست ها
                    پس یعنی اگه مثلا میکرو ما قبلا ی مدار چشمک زن بوده باشه و الان بخوایم سرعت چشمک زدن زو تغییر بدیم . تو همون حالت که میکرو داره کار میکنه میشه دوباره پروگرامش کرد؟

دیدگاه

توی هر حالتی که باشه میشه دوباره پروگرامش کرد . تو این حالت بهتره که VCC میکرو رو جداگانه بدید و از پروگرامر نباشه که اگر اتصالی پیش اومد برای پروگرامر و کامپیوتر مشکلی پیش نیاد . در ضمن اگر ولتاژ مدار جداگانه بیاد دیگه نیازی هم به جدا کردن پروگرامر از مدار نیست.
                      الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
                      www.adaksell.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza611 نمایش پست ها
                        پس یعنی اگه مثلا میکرو ما قبلا ی مدار چشمک زن بوده باشه و الان بخوایم سرعت چشمک زدن زو تغییر بدیم . تو همون حالت که میکرو داره کار میکنه میشه دوباره پروگرامش کرد؟
                        بله همینطوره

دیدگاه

سلام دوستان من یه xmegaدارم میخوام پروگرم کنم واسه پروگرم کردنش فقط چهارتا پین gnd و vccو resetو data استفاده شده حالا برای پروگرم کردنش نمیدونه از کدوم یک از پین های پروگرمرم استفاده کنم تا بتونم پروگرم کنم

دیدگاه

xmega دو پایه reset & pdi برای پروگرام شدن دارد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X