اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت شنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت شنت

سلام
    من در مدارم از مقاومت شنت می خوام استفاده کنم از جریان نمونه برداری کنم و این نمونه می ره به یک تفاضلی...
    این مقاومت های شنت چه ویژگی هایی دارن...دما و تلرانس...
    ممنون

پاسخ : مقاومت شنت

با سلام
    اگر جریان خیلی زیاد نیست (100 آمپر زیاده) میتونید از سنسور اثر هال برای سنجش جریان میتونید استفاده کنید و اگر جریان زیاده از ct ((ترانسی که بجای هسته شینه ها از وستش رد میشن )) استفاده کنید . اگر حتما باید از مقاومت شنت استفاده کنید یک تقسیم ولتاژ سادس یعنی دو تا مقاومت رو با هم موازی می کنید و مقادیرش رو توری محاسبه میکنید که مثلا نسبت جریان ها 1به99 باشه و با خوندن ولتاژ کخ روی دو سر مقاومت زیاد می افته می تونید جریان رو اندازه بگیرید

دیدگاه

ویژگی خاصی ندارن
      فقط باید توان مقاومتتتون با جریانی که ازش قراره بگذره همخونی داشته باشه
      در مورد دقت هم بسته به کارتون داره
      اگر مدارتون طوری هست که قابل تنظیم هست خوب خیلی مشکلی ندارین اما اگر اینطوری نیست باید مقاومت با دقت بالا 'بگرین
      یکسری مقامت هست که عین ترانزیستور های قدرت می مونه مثلا دو میلی اهم (تو یک دستگاه سی ان سی دیدم) که رو هیت سینک نصب میشه
      این یک مدل، اینم یک مدل
      http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
      مقاومت R7 و U3 همون چیزی هست که شما می خواین

بعضی موقع ها هم مقاومت بصورت یک Track بر روی مدار چاپی درست میشه

ولی کلا نباید بیشتر از نیم اهم باشه! ولی اکر جریانتون خیلی کمه خوب بیشتر بذارین ولی مراقب افت ولتاژ باشین

HTH - Shahriar
      Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

سلام
        ممنونم از راهنمایی هاتون
        موفق باشید

دیدگاه

سلام دوستان
          ممنون از اطلاعات مفیدتون
          من به مقاومت شنت 2 میلی اهم نیاز دارم، ار کجا میتونم همچین مقاومتی پیدا کنم؟ :question:

دیدگاه

هست برادر
            من در بعضی دستگاه ها مقاومت اتفاقاً همین 2 میلی اهم دیدم
            رو هیت سینک هم نصب می شد
            مثل یه ترانزیستور

شهریار
            Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

سلام دوستان برای AD8212 از چه مقاومت شنتی باید استفاده کرد؟
              چند اهم؟

دیدگاه

لازم نیس حتما بخای مقاومت شنت وات بالا و مقاومت پایین گیر بیاری.
                حتی جاهایی دیدم که از قسمتی از pcb به عنوان مقاومت شنت استفاده کردن.
                از سلف هم میشه که مقاومتش پایین باشه،
                ولی تنها مشکل اینه که ولتاژ دو سر مقاومت خیلی پایینه در حد صدم ولت. پس اگه میدونید چکار کنید که ولش نمیدونید بگید تا بگم.
                http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

سلام
                  تصمیم دارم سرعت فنی را متناسب با جریان عبوری از مدار کنترل کنم
                  با توجه به پایین بودن ولتاز دو سر شنت در مداراای الکترونیک انالوگ چگونه میتوان از جریان نمونه گرفت و از ان استفاد نمود لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masoud1234567 نمایش پست ها
                    سلام
                    تصمیم دارم سرعت فنی را متناسب با جریان عبوری از مدار کنترل کنم
                    با توجه به پایین بودن ولتاز دو سر شنت در مداراای الکترونیک انالوگ چگونه میتوان از جریان نمونه گرفت و از ان استفاد نمود لطفا راهنمایی کنید
                    جریان چه ارتباطی به سرعت موتور داره ؟!
                    منظورتون از فن دقیقا چه نوعی از فن هست ؟

دیدگاه

قربان در باالا که داستان تعریف کردم
                      میخوام نمونه جریان مدار را بگیرم و متناسب با میزان جریان سرعت فن تهویه مدار کنترل کنم متشکرم

دیدگاه

میخوام نمونه جریان مدار را بگیرم و متناسب با میزان جریان سرعت فن تهویه مدار کنترل کنم متشکرم
                        با سلام و احترام
                        دوست عزیر شما باید اول همانطور گه خودتان بدرستی نوشته اید ولتاژ دو سر شنت را تقویت نمایید. بدین منظور بهترین و راحتترین راه استفاده از آپ امپ میباشد و بنابر تجربه شخصی LM358 گزینه مناسبی از لحاظ قیمت و کارآیی میباشد. پس از تقویت میتوانید ولتاژ را به طور مثال به ورودی آنالوگ میکرو بدهید و بخوانید. از آنجا که مقدار مقاومت شنت و ضریب تقویت را میدانید میتوانید مقدار جریان را از روی ولتاژ محاسبه نمایید.
                        موفق باشید.

دیدگاه

دوست عزیز احتمالا داستانی که تعریف کردید ناقص بوده یا محتواش غلط بوده که ازتون پرسیدم « جریان چه ارتباطی به سرعت داره ؟»

در موتورهای الکتریکی جریان نماینده گشتاور موتوره نه سرعتش ،
                          سرعت موتورهای دی سی تابع ولتاژه ، موتورهای ac هم فرکانس مرتبط با سرعت موتوره .

این ولتاژ و فرکانس میتونه مبنای سرعت موتور فرض بشه منوط به اینکه کنترل دقیق نیاز نباشه

شما یک موتور ( مثلا همون فن ) داری ، این موتور وقتی باری روش نیست و آزاد میچرخه کمترین جریان رو میکشه ، وقتی میره زیر بار جریانس اضافه میشه ( سرعتش هم افت میکنه )

اگر زیادی زیر بار رفت یا موتور قفل شد حداکثر جریان ایجاد میشه ( برابر ولتاژ تغذیه تقسیم بر مقاومت اهمی سیم پیچ ها ) .
                          سرعت موتور صفره ، جریانش حداکثره و طبق رابطه ریاضی که ازتون خواسته شد باید نتیجه بگیریم موتور در حداکثر سرعته .
                          وقتی که موتور زیر بار نیست جریان حداقله ، سرعت چرخش حداکثره و باز طبق رابطه ریاضی شما باید نتیجه بگیریم موتور در حداقل سرعته .

چون سرعت فن رو اینطوری نمیشه اندازه گرفت ( و طبیعتا چیزی که قابل اندازه گیری نباشه قابل کنترل هم نیست ) فن هایی که قراره سرعتشون کنترل بشه فیدبک از سرعت واقعی موتور دارن .
                          اینکه پرسیدم فن مد نظرتون چه مدلی هست بخاطر این بود ...
                          فن های استاندارد ( براشلس و القایی DC و AC ) سه پایه دارن دو تاش تغذیه فن هست .
                          سومی پالس سرعته که در ازای هر دور چرخش موتور یکبار گرند میشه .
                          با اندازه گیری فرکانس این پایه ( یا زمان بین این صفر و یک شدن ها که تعریف دیگری از فرکانسه ) سرعت واقعی فن بدست میاد .
                          معمولا بوسیله pwm با حلقه فیدبک فوق سرعت فن رو روی هر مقداری که میخوان صرفنظر از میزان بار و وضعیت کاری نگه میدارن .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
                            دوست عزیز احتمالا داستانی که تعریف کردید ناقص بوده یا محتواش غلط بوده که ازتون پرسیدم « جریان چه ارتباطی به سرعت داره ؟»

در موتورهای الکتریکی جریان نماینده گشتاور موتوره نه سرعتش ،
                            سرعت موتورهای دی سی تابع ولتاژه ، موتورهای ac هم فرکانس مرتبط با سرعت موتوره .

این ولتاژ و فرکانس میتونه مبنای سرعت موتور فرض بشه منوط به اینکه کنترل دقیق نیاز نباشه

شما یک موتور ( مثلا همون فن ) داری ، این موتور وقتی باری روش نیست و آزاد میچرخه کمترین جریان رو میکشه ، وقتی میره زیر بار جریانس اضافه میشه ( سرعتش هم افت میکنه )

اگر زیادی زیر بار رفت یا موتور قفل شد حداکثر جریان ایجاد میشه ( برابر ولتاژ تغذیه تقسیم بر مقاومت اهمی سیم پیچ ها ) .
                            سرعت موتور صفره ، جریانش حداکثره و طبق رابطه ریاضی که ازتون خواسته شد باید نتیجه بگیریم موتور در حداکثر سرعته .
                            وقتی که موتور زیر بار نیست جریان حداقله ، سرعت چرخش حداکثره و باز طبق رابطه ریاضی شما باید نتیجه بگیریم موتور در حداقل سرعته .

چون سرعت فن رو اینطوری نمیشه اندازه گرفت ( و طبیعتا چیزی که قابل اندازه گیری نباشه قابل کنترل هم نیست ) فن هایی که قراره سرعتشون کنترل بشه فیدبک از سرعت واقعی موتور دارن .
                            اینکه پرسیدم فن مد نظرتون چه مدلی هست بخاطر این بود ...
                            فن های استاندارد ( براشلس و القایی DC و AC ) سه پایه دارن دو تاش تغذیه فن هست .
                            سومی پالس سرعته که در ازای هر دور چرخش موتور یکبار گرند میشه .
                            با اندازه گیری فرکانس این پایه ( یا زمان بین این صفر و یک شدن ها که تعریف دیگری از فرکانسه ) سرعت واقعی فن بدست میاد .
                            معمولا بوسیله pwm با حلقه فیدبک فوق سرعت فن رو روی هر مقداری که میخوان صرفنظر از میزان بار و وضعیت کاری نگه میدارن .
                            با سلام و احترام
                            ضمن تشکر بابت توضیحات کامل شما. برداشت من این است که جریان مورد نظر این دوستمان جریان فن نمیباشد بلکه مداری دارد که میخواهد بر اساس جریانی که از بخشی از آن مدار کشیده میشود و متناسب با گرمای تولید شده در آن مدار است بعنوان ست پوینت برای کنترل فن استفاده کند. حال اینکه کنترل خود فن را میخواهند بصورت Open Loop انجام دهند یا Close Loop، فعلا اشاره ایی نکرده اند.
                            موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط evergreen نمایش پست ها
                              با سلام و احترام
                              ضمن تشکر بابت توضیحات کامل شما. برداشت من این است که جریان مورد نظر این دوستمان جریان فن نمیباشد بلکه مداری دارد که میخواهد بر اساس جریانی که از بخشی از آن مدار کشیده میشود و متناسب با گرمای تولید شده در آن مدار است بعنوان ست پوینت برای کنترل فن استفاده کند. حال اینکه کنترل خود فن را میخواهند بصورت Open Loop انجام دهند یا Close Loop، فعلا اشاره ایی نکرده اند.
                              موفق باشید.
                              درود بر شما

اگر منظور نظر دوستمون سناریوی مورد اشاره شما باشه که قضیه خیلی عجیب تر میشه .
                              اساسا بجای اندازه گیری جریان باید دنبال اندازی گیری دما و ترموستات باشن .
                              ارتباط منطقی بین کمیت مورد اندازه گیری با عملگر باید وجود داشته باشه .
                              جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۵:۳۴ ۱۴۰۱/۱۰/۲۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X