ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2012/07/21
    834
    24

نمونه گیری و اندازه گیری rms ولتاژ برق شهر

سلام
    یه مدار دارم که از برق شهر نمونه می گیره و با پ امپ به صورت تمام موج (ایده آل) یکسو می کنه ش. حالا یه شکل موج تمام موج 100Hz دارم که با ADC میکرو میام قله دامنه ش رو 10 بار در هر سیکل (یک سیکل برابر 10ms است) اندازه می گیرم و رو LCD نمایش میدم.
    چون من دامنه رو می خونم، میام و تقسیم بر 1.4142 می کنمش که بشه rms.
    وقتی مدار رو با سینوسی تر و تمیز تست می کنم، خیلی خوب و نازنین اندازه گیریم با مقداری که ولتمتر نشون میده یکسانه.

یه مشکلی برای تبدیل به rms دارم و اونم اینه که برق شهر سینوسی کامل نیست. کله ش پـَـخه و یه جورایی rmsش نمیشه دامنه ش تقسیم بر 1.4142. وقتی با ولتمتر اندازه می گیرم نتیجه فرق فوکوله.
    چی کار کنم که این پَـخ شدگی توی rms جبران بشه؟ چون که دامنه رو دارم درست می خونم.
    بیایید با Google آشتی کنیم!
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    472

پاسخ : نمونه گیری و اندازه گیری rms ولتاژ برق شهر

با سلام

شما بهتره از يه مدار پيك دتكتور استفاده كنين. با محاسبه صحيح مقادير خازن و مقاومتش، نيازي نيست كه با فركانس بالا بخونينش. من اينكار رو براي سه فاز 380 ولت كردم و جواب خوبي گرفتم. تازه اونجا من ولتاژ ورودي رو فقط با يه ديود، يكسو كردم و بعدش هم پيك دتكتور گذاشتم.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2012/02/16
    332
    16

درود
    همونطور که گفتی وقتی شکل موچ سبنوسی نباشه اون رابطه درست نیست. شما باید رابطه rms رو پیاده کتی. از کل پریود نمونه بگیر و به توان دو برسون و ...
    یک راه دیگه هم استفاده از قطعاتی مثل AD736 هست.
    مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
    از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
    جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
    اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت
    2012/07/21
    834
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط نو رسیده
    با سلام
    شما بهتره از يه مدار پيك دتكتور استفاده كنين. با محاسبه صحيح مقادير خازن و مقاومتش، نيازي نيست كه با فركانس بالا بخونينش. من اينكار رو براي سه فاز 380 ولت كردم و جواب خوبي گرفتم. تازه اونجا من ولتاژ ورودي رو فقط با يه ديود، يكسو كردم و بعدش هم پيك دتكتور گذاشتم.
    برای همه جا جواب نمیده عزیز دلم. بد نیست در محل های مختلف شهرتون که آزمایشگاه و تجهیزات دمِ دست هست، شکل موج برق شهر رو با اسیلوسکوپ ببینید...

نقل قول نوشته اصلی توسط marychi
    درود
    همونطور که گفتی وقتی شکل موچ سبنوسی نباشه اون رابطه درست نیست. شما باید رابطه rms رو پیاده کتی. از کل پریود نمونه بگیر و به توان دو برسون و ...
    یک راه دیگه هم استفاده از قطعاتی مثل AD736 هست.
    بله. توان 2 رسوندم و رادیکال گرفتم. ولی هنوز خطا داره. یعنی با ولتمتر True-rms یکی نیست. 2-3 ولت اختلاف داره! برای یه دونه میشه اصلاحش کرد. ولی نمی دونم برای دستگاه های مختلف چه جوری کالیبره ش کنم.
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    472

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد رستمی
    برای همه جا جواب نمیده عزیز دلم. بد نیست در محل های مختلف شهرتون که آزمایشگاه و تجهیزات دمِ دست هست، شکل موج برق شهر رو با اسیلوسکوپ ببینید...
    چرا دوست عزيز، من اينكارو توي دستگاه جوشي كه از دوفاز جريان 140 آمپر ميكشيد و به روش ديمري كنترل ميشد و يه ترانس 85 كاوا داشت كردم. نوسان خوندن فقط 1 ولت بود.

تازه همونطور كه گفتم من نيم موج يكسو كردم. اگه شما تمام موج يكسو كنين خروجيتون صافتر هم ميشه. قرار نيست كه شما قله همه پيكها رو اندازه بگيرين. مفهوم RMSآ* اين نيست.
    2012/07/21
    834
    24

چرا دوست عزيز، من اينكارو توي دستگاه جوشي كه از دوفاز جريان 140 آمپر ميكشيد و به روش ديمري كنترل ميشد و يه ترانس 85 كاوا داشت كردم. نوسان خوندن فقط 1 ولت بود.

تازه همونطور كه گفتم من نيم موج يكسو كردم. اگه شما تمام موج يكسو كنين خروجيتون صافتر هم ميشه. قرار نيست كه شما قله همه پيكها رو اندازه بگيرين. مفهوم RMSآ* اين نيست.
    احسند به شما که تونستی با تشخیص قله ولتاژ AC مقدار RMSش رو به دست بیارید. ما که انجام دادیم و نشد. ما که چند تا مقاله از شرکت های معتبر تولید کننده ولتمتر خوندیم و طبق اون نوشته ها، توی مدارمون ولتاژ نمونه گرفتیم و به توان 2 رسوندیم و رادیکال گرفتیم و تقسیم بر تعداد کردیم و اینا، تازه RMSش چند ولت اختلاف داشت با مقدار قرائت شده از ولتمتر (True RMS).
    مفهوم RMS رو هم انگار شما بهتر از ما می دونید! لطفاً یکم توضیح بدید ما هم یاد بگیریم.
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    472

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد رستمی
    مفهوم RMS رو هم انگار شما بهتر از ما می دونید! لطفاً یکم توضیح بدید ما هم یاد بگیریم.
    آقا من جسارت نكردم. لطفا به دل نگيرين.

ايني كه گفتم دستگاهيه كه توليد كرديم و چند ساليه كه تو صنايع داره كار ميكنه. همين الانم دارم روي يه 500 ولتيش كار ميكنم. دقيقا وقتي دستگاه ميره زير بار، ولتاژ خط چند ولتي افت ميكنه و وقتي جوش تموم ميشه، دوباره بر ميگرده سر جاي اولش.

تو بحث اندازه گيري، شما اول بايد پارامتر مورد نظرتون رو با يه تابع خطي، بيارين تو رنج قابل خوندن براي A/D. بعد از خوندن هم حداكثر با دو تا ضريب، يكي عرض از مبدا و يكي هم شيب، كاليبره ش كنين. اينكار اصلا به محاسبات پيچيده و سمپلينگ ريت بالا احتياج نداره.

در مورد اون دو سه ولت خطا هم كه گفتين، بايد بصورت درصد بيان بشه تا در مورد طبيعي يا غير طبيعي بودنش بشه نظر داد. تا يه حدي اختلاف قرائت طبيعيه.
    2012/07/21
    834
    24

فرمایش شما درسته. ولی من متوجه نمی شم که چطور با اندازه گیری قله ولتاژِ [تقریباً سینوسی] برق شهر شما تونستید RMS رو درست به دست بیارید؟! برای سینوسیِ کامل این قضیه درسته، ولی برای برق شهــر عمراً!

غرض از مزاحمت، تو کار ساخت یه دستگاهم که توش RMS برق شهر رو هم اندازه می گیره. با A/D میکروکنترلر نمونه گرفتم با سرعت بالا و RMS حساب می کنم و کلاً خطا داره. مقاومت ها 1%، پ امپ ها خوب، شکل موج ها تر و تمیز...
    یه دونه ش رو طبق توضیحات شما میشه با یه تناسب خطی کالیبره کرد، ولی برای 100 تا دستگاه چی؟! 100 تا کدِ مختلف که نمیشه نوشت که...
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    472

تو محصول توليدي، ما هم از a/dآ* ميكرو استفاده كرديم. براي كاليبراسيون به همون دليلي كه شما گفتين و ديگه اينكه اصلا نوشتن كد هاي مختلف درست نيست چون كه فرايند كاليبراسيون بايد توسط افرادي غير از سازنده هم قابل انجام باشه، از پتانسيومتر هاي مولتي ترن استفاده كرديم كه توي هر دستگاه جداگانه و به سادگي قابل تنظيمه.

توي توليد خروجي آنالوگ با pwm ميكرو، سطح زير پالس، يه خازن رو شارژ ميكنه، تكرار اين اتفاق بصورت پيوسته، دو سر خازن يه ولتاژ dcآ* ايجاد ميكنه كه متناسب با ديوتي سايكل پالسهاي وروديه.

البته اين روش براي ساخت مولتي متر مناسب نيست. تو كاربرد ما نقطه كار ثابته و ما معمولا حول و حوش همون نقطه كاليبره ش ميكنيم. چون اگه قرار باشه كل بازه رو پوشش بده بايد قابليت تغيير رنج ، و خطي بودن توي كل بازه رو داشته باشه كه اين روش نداره.
    2012/07/21
    834
    24

تو محصول توليدي، ما هم از a/dآ* ميكرو استفاده كرديم. براي كاليبراسيون به همون دليلي كه شما گفتين و ديگه اينكه اصلا نوشتن كد هاي مختلف درست نيست چون كه فرايند كاليبراسيون بايد توسط افرادي غير از سازنده هم قابل انجام باشه، از پتانسيومتر هاي مولتي ترن استفاده كرديم كه توي هر دستگاه جداگانه و به سادگي قابل تنظيمه.

توي توليد خروجي آنالوگ با pwm ميكرو، سطح زير پالس، يه خازن رو شارژ ميكنه، تكرار اين اتفاق بصورت پيوسته، دو سر خازن يه ولتاژ dcآ* ايجاد ميكنه كه متناسب با ديوتي سايكل پالسهاي وروديه.

البته اين روش براي ساخت مولتي متر مناسب نيست. تو كاربرد ما نقطه كار ثابته و ما معمولا حول و حوش همون نقطه كاليبره ش ميكنيم. چون اگه قرار باشه كل بازه رو پوشش بده بايد قابليت تغيير رنج ، و خطي بودن توي كل بازه رو داشته باشه كه اين روش نداره.
    آهان. پتانسیومتر مولتی ترن فکر خوبیه. ببینیم چی کار می تونیم بکنیم.
    ممنون
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12