اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای شارژ کردن باطری 12 میشه از ترانس 12 استفاده کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برای شارژ کردن باطری 12 میشه از ترانس 12 استفاده کرد؟

سلام برای این که ولتاژ شارژر باید از ولتاژ باطری بیشتر باشه آیا برای شارژ کردن باطری 12 میشه از ترانس 12 استفاده کرد چون بعد از یکسوسازی 12 در رادیکال دو ضرب میشود و در حد 17 ولت میشه یا باید از ترانس 15 ولت استفاده کرد ایا خازن بعد از دیود پل در این شارژر مهمه دلیلش چی؟باطری 12 ولت 7.5 امپر است

پاسخ : برای شارژ کردن باطری 12 میشه از ترانس 12 استفاده کرد؟

نوشته اصلی توسط elect2
    سلام برای این که ولتاژ شارژر باید از ولتاژ باطری بیشتر باشه آیا برای شارژ کردن باطری 12 میشه از ترانس 12 استفاده کرد چون بعد از یکسوسازی 12 در رادیکال دو ضرب میشود و در حد 17 ولت میشه یا باید از ترانس 15 ولت استفاده کرد ایا خازن بعد از دیود پل در این شارژر مهمه دلیلش چی؟باطری 12 ولت 7.5 امپر است
    با سلام به دوست عزیز. بله میشه شارژ کرد من همین کارو قبلا میکردم. ولی جریان شارژ کمه بهتره از 15 ولت استفاده کنید که اصولی تره. من خودم از 2 عدد 16 ولت 1.2 آمپر+فن استفاده میکنم و با سری یا موازی کردن اونا باتری 12 یا 24 ولت 88 آمپر ساعت شارژ میکنم. خازن بعد از پل دیود هیچ گونه تاثیری نداره. علتش هم اینه که باتری تا حدود بسیار زیادی شبیه به خازنی هست که مقاومت داخلی آن آنقدر کم است که در اثر تغییرات جریان شارژ تغییرات ولتاژ آن کم است یعنی وقتی ولتاژ پیک که 17 باشه ماکزیمم جریان به باتری میرسه و باز هم نمیتونه ولتاژ اون رو تغییر بده همچنین ظرفیت باتری آنقدر زیاد است که با گذشت زمانی طولانی میتوانید ولتاژ آنرا تغییر بدهید. پس اگه خازن رو هم اضافه کنید باتری اجازه نمیده که ولتاژ بالاتری به خازن برسه. باتری مثل خازنی بزرگ در برابر تغییرات ولتاژ مقاومت میکه. مثل اینه که یه خازن 1 میکروفاراد رو به یه ابر خازن 1 فاراد موازی کنید!
    شما اگه ترانس 12 ولت دارید میتونید بازش کنید و مجددا سیم پیچی کنید و اونو تبدیل به 15 ولت کنید کاری که من همیشه انجام میدادم.اگه ترانس جا برای اضافه کردن سیم داره لازم نیست کل سیمارو باز کنید و از اول بپیچید فقط کافیه اضافه کنید.
    نکته مهمی که تو اینجور شارژ کردن باید بدونید اینه که وقتی ولتاژ باتری به 14.2 یا 14.4 رسید شارژ رو حتما حتما حتما متوقف کنید وگرنه الکترولیت باطری بخار میشه و باتری عمری نمیکنه.
    پیروز باشید
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام و عرض ادب
      من ایران نیستم و یه مشکل بزرگ دارم و اینجا هم کسی نیست که کمک کنه ، و به کمک و راهنمایی شما نیاز دارم.
      من یه دستگاه استخراج بیت کوین خریدم ، بعدش متوجه شدم که بیش از حد برق مصرف میکنه و اصلا نمیشه روشن کرد. یه پاور داره که روش نوشته برق ورودی 220 ولت ، برق خروجی 12 ولت 130 آمپر مکس و در کل این پاور 1600 وات هست. می خواستم ببینم چجوری میشه که از یه باطری 12 ولت 100 تا 130 امپر استفاده کنم که همزمان هم ، یجوری باطری رو هم شارژ کنم.(تقریبا مثل ماشین که لامپ از باطری استفاده میکنه و باطری هم از طریق دینام شارژ میشه)و اینکه ولتاژ کم نشه چون خیلی دستگاه حساسی هست. و ایا دستگاهی هست که ولتاژ برق رو ثابت نگه داره؟
      ببخشید که زیاد مینویسم. ما اینجا میتونیم از پنل خورشیدی استفاده کنیم، ولی فقط روزها که خورشید هست.ایا دستگاهی هست که اتوماتیک باشه، وقتی ولتاژ پنل برای شارژ باطری کم شد از برق (شارژر) استفاده کنه و وقتی روز شد دوباره بره روی پنل خورشیدی؟( مثل موتور برق های بزرگ که وقتی برق میره روشن میشه و وقتی برق میاد برق شهری رو وصل میکنه)
      خیلی ممنون میشم که راهنمایی کنید تا منم بتونم مشکلم رو حل کنم.در ضمن فکر کنید که برای یه ادم معمولی توضیح میدید. چون من خیلی وارد نیستم

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2 نمایش پست ها
        با سلام:
        دوست عزیزشما باید ازیک ترانس 220 ولت به 14 ولت متناسب با آمپر مورد نظر خود استفاده کنید.و سپس آن را با یک پل دیود یکسو کنید. بعد ازپل دیود ولتاژ 14 ولت شما می شود حدود 13.4 ولت. و دیگر احتیاجی به هیچ خازنی برای فیلتر کردن ندارید.چون خود باتری قابل شارژ درست ماننده یک خازن ده ها فارادی !!! عمل می کند. اکثر دوستان در طراحی اشتباه می کنند که ولتاژ کار خازن 17 ولت را ملاک قرار می دهند.!!!. به نظر شما که دینام یک خودرو که رویش نوشته است 12 ولت 80 آمپر است چرا حتی یک خازن 1 میکرو فارادی هم ندارند.!!! پس تمام کاربران عزیز برای ساخت باتری شارژ هرگز از خازن صافی استفاده نکنند و ولتاژ یکسو شده پل دیود را با گذاشتن خازن ضرب در رادیکال دو نکنند. !!!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط علی امامزاده نمایش پست ها
        سلام و عرض ادب
        من ایران نیستم و یه مشکل بزرگ دارم و اینجا هم کسی نیست که کمک کنه ، و به کمک و راهنمایی شما نیاز دارم.
        من یه دستگاه استخراج بیت کوین خریدم ، بعدش متوجه شدم که بیش از حد برق مصرف میکنه و اصلا نمیشه روشن کرد. یه پاور داره که روش نوشته برق ورودی 220 ولت ، برق خروجی 12 ولت 130 آمپر مکس و در کل این پاور 1600 وات هست. می خواستم ببینم چجوری میشه که از یه باطری 12 ولت 100 تا 130 امپر استفاده کنم که همزمان هم ، یجوری باطری رو هم شارژ کنم.(تقریبا مثل ماشین که لامپ از باطری استفاده میکنه و باطری هم از طریق دینام شارژ میشه)و اینکه ولتاژ کم نشه چون خیلی دستگاه حساسی هست. و ایا دستگاهی هست که ولتاژ برق رو ثابت نگه داره؟
        ببخشید که زیاد مینویسم. ما اینجا میتونیم از پنل خورشیدی استفاده کنیم، ولی فقط روزها که خورشید هست.ایا دستگاهی هست که اتوماتیک باشه، وقتی ولتاژ پنل برای شارژ باطری کم شد از برق (شارژر) استفاده کنه و وقتی روز شد دوباره بره روی پنل خورشیدی؟( مثل موتور برق های بزرگ که وقتی برق میره روشن میشه و وقتی برق میاد برق شهری رو وصل میکنه)
        خیلی ممنون میشم که راهنمایی کنید تا منم بتونم مشکلم رو حل کنم.در ضمن فکر کنید که برای یه ادم معمولی توضیح میدید. چون من خیلی وارد نیستم

با تشکر

با سلام:
        اولین کاری که می توانید انجام دهید با ولت متر ولتاژ با بار و بدون بار را خروجی اندازه گیری کنید و سپس گزارش کنید تا مراحل بعدی را راهنمایی کنم. (چون می فرمائید به زبان ساده بیان کنید، خروجی منبع تغذیه را زمانی که به دستگاه وصل نیست اندازه گیری کنید و سپس وقتی که پاور 12 ولت وصل به دستگاه شد را گزارش کنید تا آیا افت ولتاژ دارد یا نه)
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام و خسته نباشید خدمت شما و ممنون که جواب دادید،
          من این کاری رو که گفتید کردم.پاور رو قبل از وصل کردن به دستگاه و بعد از وصل کردن به دستگاه واتاژ رو اندازه گرفتم. این پاور مثل پاور کامپیوتر هست فقط شکلش فرق داره. 2 تا خروجی داره ، یعنی 2 تا مثبت 2 تا منفی به رنگ زرد و مشکی که این خروخی ها به 10 تا سوکت تبدیل میشن.قبل از وصل کردن ولتاژشون 12.43 ولت و بعد از وصل کردن 12.29 تا 12.36 ولت میشد.هی کم و هی زیاد.چون دستگاه که داغ میکنه فن داره که خیلی صداش بلنده، به کار میوفتن و ولتاژ کم وزیاد میشد.حالا می خواستم ببینم راحلتون چیه .اگر میشد که عکسو فیلم بفرستم عالی میشد
          با تشکر

(
          سلام و عرض ادب

با تشکر)

دیدگاه

سلام، من چند روز پیش به شما پیام دادم ولی درست نتونستم جواب رو پیدا کنم.با سوالات دیگران قاطی شده بود.الان دوباره یک رونوشت از روی سوالم رو اینجا با اولین پاسخ از شما مینویسم.
            سوال من:
            سلام و عرض ادب

با تشکر
            https://german.alibaba.com/product-d...685857894.html
            پاسخ شما:
            با سلام:
            اولین کاری که می توانید انجام دهید با ولت متر ولتاژ با بار و بدون بار را خروجی اندازه گیری کنید و سپس گزارش کنید تا مراحل بعدی را راهنمایی کنم. (چون می فرمائید به زبان ساده بیان کنید، خروجی منبع تغذیه را زمانی که به دستگاه وصل نیست اندازه گیری کنید و سپس وقتی که پاور 12 ولت وصل به دستگاه شد را گزارش کنید تا آیا افت ولتاژ دارد یا نه
            پاسخ جوا و سوال شما:
            سلام و خسته نباشید خدمت شما و ممنون که جواب دادید،
            من این کاری رو که گفتید کردم.پاور رو قبل از وصل کردن به دستگاه و بعد از وصل کردن به دستگاه واتاژ رو اندازه گرفتم. این پاور مثل پاور کامپیوتر هست فقط شکلش فرق داره. 2 تا خروجی داره ، یعنی 2 تا مثبت 2 تا منفی به رنگ زرد و مشکی که این خروخی ها به 10 تا سوکت تبدیل میشن.قبل از وصل کردن ولتاژشون 12.43 ولت و بعد از وصل کردن 12.29 تا 12.36 ولت میشد.هی کم و هی زیاد.چون دستگاه که داغ میکنه فن داره که خیلی صداش بلنده، به کار میوفتن و ولتاژ کم وزیاد میشد.حالا می خواستم ببینم راحلتون چیه .اگر میشد که عکسو فیلم بفرستم عالی میشد
            من می خوام بجای پاور از یه باطری ماشین استفاده کنم که از اون طرف روزا از پنل خورشیدی و شبا از شارژر برای شارژر کردن باطری استفاده کنم.
            میتونید بگید که باطری 12 ولت ماشین با چه آمپری مناسب هست و برای شارژ این باطری په شارژری خوبه.
            با تشکر

دیدگاه

با سلام
              شما هر باتری را که استفاده کنید با این آمپری که دستگاه شما میکشد به سرعت خالی میشود و باید آنرا شارژ کرد لذا باید برق مصرف کنید که میشود همین دستگاهی که الان دارد و برق زیادی مصرف میکند اما بحث استفاده ار پنل خورشیدی جداست زیرا برق مجانی به شما میدهد ولی هزینه اولیه و سرمایه گذاری بالایی دارد که به مرور زمان مستهلک میگردد لذا استفاده از آنهم مستلزم محاسبه سرمایه گذاری اولیه و بازدهی در زمان طولانی است عیب آنهم که مشخص است فقط روزهای آفتابی با حداکثر راندمان کار میکند. بطور کلی خدمتتان عرض کنم که استخراج بیت کویین را معمولا در کشورهایی انجام میدهند که هزینه انرژی الکتریک پایینی نسبت به سایر کشورها دارند وگرنه از نظر اقتصادی اصلا صرف نمیکند کشورهایی مثل ایران یا کشورهای حاشیه خلیج فارس ویا کشورهایی مثل ایسلند که انرژی الکتریکی آن برا ساس زمین گرمایی تامین میشود و بسیار ارزان است . لذا با توجه به مطالب فوق بهتر است یک تجدید نظر اساسی در استخراج بیت کویین در کشورهایی که برق آن گران است بکنید.

دیدگاه

فکر میکنم میخوان ups درست کنن واس دستگاه

امیرحسین ضیا

دیدگاه

بله درست میگید از نظر برقی اصلا بصرفه نیس.من اول نمیدونستم مصرف بالایی داره.الان متوجه شدم. وبرای انرژی خورشیدی هم اینجا بیشتر خونه ها بخاطر گرونی برق دارن و میشه دسته دوم ( مثلا 10 تا پنل 100وات ، 108 ولت ، 0.96 امپر 100 یورو، که به پول اینجا چیزی نیس) خرید.
                  یه چندتا سوال فنی داشتم مهندس: اگر چندتا باطری 12 ولت 75-80 امپر رو بهم وصل کنیم ،بازم همون ولتاژ رو میده یا به تعداد باطری ها بیشتر میشه؟( بصورت موازی وصل کنیم یا سری)
                  چجوری میشه فهمید که این دستگاه چه نوع باطری از نظر امپر لازم داره؟ نمیشه بهش بصورت سری امپر سنج وصل کرد.
                  و اینکه اگر با پنل از این طرف باطری شارژ بشه از اون طرف هم این دستگاه روشن باشه که میشه؟(روزا)
                  باتشکر

منظورتون از ups چیست؟ همون پاور رو میگید؟
                  لطفا بیشتر توضیح بدید

دیدگاه

Uninterruptible power supply

شما باهاس یک پنل کنترل کننده ی ولتاژ و شارژ کننده ی باتری و کلا پاور منیجمنت بگیری

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی امامزاده نمایش پست ها
                      بله درست میگید از نظر برقی اصلا بصرفه نیس.من اول نمیدونستم مصرف بالایی داره.الان متوجه شدم. وبرای انرژی خورشیدی هم اینجا بیشتر خونه ها بخاطر گرونی برق دارن و میشه دسته دوم ( مثلا 10 تا پنل 100وات ، 108 ولت ، 0.96 امپر 100 یورو، که به پول اینجا چیزی نیس) خرید.
                      یه چندتا سوال فنی داشتم مهندس: اگر چندتا باطری 12 ولت 75-80 امپر رو بهم وصل کنیم ،بازم همون ولتاژ رو میده یا به تعداد باطری ها بیشتر میشه؟( بصورت موازی وصل کنیم یا سری)
                      چجوری میشه فهمید که این دستگاه چه نوع باطری از نظر امپر لازم داره؟ نمیشه بهش بصورت سری امپر سنج وصل کرد.
                      و اینکه اگر با پنل از این طرف باطری شارژ بشه از اون طرف هم این دستگاه روشن باشه که میشه؟(روزا)
                      باتشکر

منظورتون از ups چیست؟ همون پاور رو میگید؟
                      لطفا بیشتر توضیح بدید

با سلام
                      موازی کردن باتری های با ولتاژ یکسان سبب افزایش جریان دهی آنها خواهد شدو سری کردن باتری ها سبب افزایش ولتاژ خروجی خواهد شد.
                      یکی از راههای محاسبه جریان مصرفی اتصال آمپرمتر بصورت سری با آن است ( که البته راه خطرناکی است) روش دیگر محاسبه آن از روی توان مصرفی تقسیم بر ولتاژ کار آن است . I=P/V معمولاً روی دستگاهای الکتریکی این مقادیر را درج میکنند .
                      معمولا شارژرها در مدت زمان طولانی باتری را شارژ میکنند مثلا یک باتری 12 ولت 75 آمپر یعنی این باتری میتواند در ولتاژ کار 12 ولت در یکساعت 75 آمپر جریان تحویل دهد و بعد از آن بتدریج هم جریان و هم ولتاژش کاهش خواهد یافت و به اصطلاح دشارژ خواهد شد . حالا فرض کنیم همین باتری را بخواهیم بصورت ایمن بدون آنکه خراب شود شارژ کنیم میبایست از شارژی با ولتاژ 14 ولت و جریان حدود 10 آمپر استفاده کنیم و مدت زمان شارژ هم چیزی حدود 8 ساعت خواهد شد . لذا شما نمیتوانید باتری را به شارژی متصل کنید که همان اندازه که از باتری جریان میکشید به آن جریان تحویل دهد با اینکار مواد شیمیایی داخل باتری به سرعت خراب خواهد شد و چون به هنگام شارژ گاز هیدروژن در باتری تولید میشود سرعت بالای شارژ سبب ترکیدن باتری خواهد شد.

دیدگاه

اسم این کنترل کننده ولتاژ چیه؟

دیدگاه

اهاااااان. نمیدونستم. خوب شد یکی مثله شما ها هستید که ما رو راهنمایی کنید وگرنه هیچی دیگه.باید همه مطالب رو برای خودم کپی کنم.
                          ممنون

دیدگاه

سلام
                            یه سوال فنی داشتم.
                            اگر 10 تا پنل خورشیدی رو با مشخصات (ماکسیمم پاور 100 وات) و (ماکسیمم ولتاژ 108 ولت) و (0.93 آمپر) رو بصورت سری یا موازی به هم وصل کنیم و بخواهیم 2 تا باطری 12 ولت 80 امپری رو شارژ کنیم ، چه ولتاژ و امپر برق خروجی داره و چقدر طول میکشه باطری شارژ بشه ؟ بر فرض مثال که نور خورشید مناسبی هم داریم
                            با تشکر
                            جدیدترین ویرایش توسط علی امامزاده; ۱۸:۵۴ ۱۳۹۷/۱۱/۰۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی نمایش پست ها
                              با سلام به دوست عزیز. بله میشه شارژ کرد من همین کارو قبلا میکردم. ولی جریان شارژ کمه بهتره از 15 ولت استفاده کنید که اصولی تره. من خودم از 2 عدد 16 ولت 1.2 آمپر+فن استفاده میکنم و با سری یا موازی کردن اونا باتری 12 یا 24 ولت 88 آمپر ساعت شارژ میکنم. خازن بعد از پل دیود هیچ گونه تاثیری نداره. علتش هم اینه که باتری تا حدود بسیار زیادی شبیه به خازنی هست که مقاومت داخلی آن آنقدر کم است که در اثر تغییرات جریان شارژ تغییرات ولتاژ آن کم است یعنی وقتی ولتاژ پیک که 17 باشه ماکزیمم جریان به باتری میرسه و باز هم نمیتونه ولتاژ اون رو تغییر بده همچنین ظرفیت باتری آنقدر زیاد است که با گذشت زمانی طولانی میتوانید ولتاژ آنرا تغییر بدهید. پس اگه خازن رو هم اضافه کنید باتری اجازه نمیده که ولتاژ بالاتری به خازن برسه. باتری مثل خازنی بزرگ در برابر تغییرات ولتاژ مقاومت میکه. مثل اینه که یه خازن 1 میکروفاراد رو به یه ابر خازن 1 فاراد موازی کنید!
                              شما اگه ترانس 12 ولت دارید میتونید بازش کنید و مجددا سیم پیچی کنید و اونو تبدیل به 15 ولت کنید کاری که من همیشه انجام میدادم.اگه ترانس جا برای اضافه کردن سیم داره لازم نیست کل سیمارو باز کنید و از اول بپیچید فقط کافیه اضافه کنید.
                              نکته مهمی که تو اینجور شارژ کردن باید بدونید اینه که وقتی ولتاژ باتری به 14.2 یا 14.4 رسید شارژ رو حتما حتما حتما متوقف کنید وگرنه الکترولیت باطری بخار میشه و باتری عمری نمیکنه.
                              پیروز باشید
                              سلام دوستان
                              آیا زمان شارژ باتری با ترانس باید اتصالات بست باتری جدا گردد؟
                              واسه شارژ ماشبن هیبرید مشکلی نداره ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X